27/05/2026
"Praska Madonna"
2026r.
Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem zwana również jako "Praska Madonna" stoi na rozdrożu czterech ulic: Radzymińskiej, Kawęczyńskiej, Korsaka i Ząbkowskiej na Szmulowiźnie.
Dawniej w tym miejscu stał drewniany krzyż ustawiony wg niektórych relacji na miejscu pochówku ofiar rzeźby Pragi lub w miejscu śmierci Tadeusza Korsaka 4 listopada 1794 roku.
Rzeźba powstała w 1908 roku dzięki skromnym funduszom praskich robotników, pracowników fabryki Labor, która przy ul. Ząbkowskiej 50 zajmowała się produkcją naczyń emaliowanych i wyrobów metalowych. Pomoc finansowa nadeszła również od jej właścicieli co nie było przypadkowe. Figura miała chronić zakład przed upadkiem.
Wykuty z kamienia posąg jest dziełem rzeźbiarza Feliksa Giecewicza.
Naturalnej wielkości Matka Boża usytuowana jest na postumencie, który od frontu posiada inskrypcję: "O MATKO WYJEDNAJ NAM PRZEBACZENIE WIN POKÓJ I MIŁOŚĆ PANA JEZUSA 1908". Rzeźbę otacza kute metalowe ogrodzenie z furtką, oparte na narożnych postumentach, na których ustawiono stylowe latarnie.
Do 1934 roku figura znajdowała się po przeciwnej stronie ulicy. Jednak z uwagi iż przeszkadzała w spokojnym przejściu, gdyż zajmowała dużo miejsca i przechodnie musieli często schodzić na jezdnię, by ją ominąć została wydana zgoda na przeniesienie i ustawienie na jej obecnym miejscu na rogu ulic Ząbkowskiej i Korsaka, przy ściętym narożniku domu.
Źródło opisu: Twoja Praga