21/03/2026
Od małego wiedziałam, że pszczoły dla nas ludzi- dla całego ekosystemu są mega ważne. Mój dziadek jak żył miał ule na wsi, zajmował się tymi owadami, dbał o nie jak tylko umiał.... Potem mój tata zaczął się zajmować tymi ulami. Przywozi nie raz do domu ze wsi pyszny miodek i opowiada ciekawe historie :) Za dziecka zawsze mnie ciekawiły małe, zwinne pracowite pszczółki. Dziś wiem dużo na temat pszczół. Ta pszczoła towarzyszyła mi dzisiaj na działce. Robiłam sobie porządki i przyleciała. Usiadła na chwilkę na agrowłóknie aby odpocząć. Zainteresowały mnie jej żółte obklejone nóżki stwierdziłam, że nie mogę przegapić takiej okazji i to uwieczniłam telefonem. Wiedziałam już, że to będzie post i zdjęcie na fb. Moi drodzy (piszę to dla tych co nie wiedzą co to jest) to żółte coś na nóżkach pszczoły to pyłek. Wiecie jak wygląda taka droga tego owada do ula? Zdradzę Wam ciekawostkę. Pszczoły małą lekko naelektryzowane ciała. Przez co pyłek z kwiatów sam się do nich " dokleja" kiedy siedzą na nim. Owady te potem zbierają pyłek z ciała i mieszają go z nektarem i swoją śliną, tworząc małe kuleczki. Te kuleczki umieszczają z tyłu swoich nóżek w tak zwanych "koszyczkach". Odlatują do ula i przekazują ten pokarm dla larw w ulu, które się tym żywią...jest to ich takie białko.
Z innych ciekawostek mogę Wam zdradzić, że pszczoły żyją bardzo krótko..w zależności od "posady" w ulu od miesiąca do max.6 miesięcy, pora roku tutaj też ma duże znaczenie, ponieważ pszczoły żyjące w lecie "cieszą się" swoim życiem krócej niż te co żyją w zimę, dlaczego? Bo te w lecie są bardziej spracowane... pszczółki przez całe swoje życie potrafią wyprodukować 1 łyżkę miodu... latają tylko maksymalnie na odległość 2 km od ula, dalej nie polecą. Widzą zupełnie inaczej jak ludzie, nie rozróżniają wszystkich kolorów tak jak my.. widzą ultrafiolet. Najdłużej z wszystkich pszczół w ulu żyje matka - królowa- od 3 do 5 lat. Posiada największą rangę w ulu. Wszystkie pszczoły się jej słuchają, wykonują jej polecenia. Robotnice chcąc przekazać innym swoim "koleżanką" gdzie są i jakie kwiaty odbywają specjalne "tance". Życie pszczół zawsze było dla mnie fascynujące. Często dowiaduje się o nich mega ciekawych rzeczy. Ciężko mi pojąć jak takie maleńkie stworzenia są w stanie zrobić tak dużo dla ludzi. Zapylają kwiaty, rośliny z czego każdy potem korzysta. Pszczoły zjadają więcej miodu z ula niż go produkują. Cały ul, który liczy parę tysięcy pszczół zjada parę kilogramów miodu rocznie! Dziennie jedna pszczoła jest w stanie zjeść bagatelka tylko parę miligramów miodu dziennie, przez całe życie 1 pszczoła zjada 1/2 łyżeczki miodu. Ale za to je regularne posiłki, zawsze o tej samej porze. Tak - praca w ulu jest opanowana do perfekcji. Królowa wielkością się wyróżnia z pośród wszystkich owadów w ulu, jest dużo większa, składa jaja. Przez pszczelarzy oznaczana jest zawsze kropką na "grzbiecie" aby móc ją szybko odnaleść w całym ulu. Kolory kropek są różne. Ogólnie jest 5 kolorów. Każdy kolor oznacza inną liczbę, liczbę lat. Po czym pszczelarz wie kiedy musi wymienić królową w ulu. Matka pszczół w życiu może opuscić ale nie musi ul dwa razy-podczas roju czyli założenia nowej rodziny w nowym miejscu i/albo podczas lotu godowego. Ale na ogół spędza całe życie w jednym ulu, gdzie potrafi złożyć ponad 2 tysiące jaj. ... Jednego jestem pewna z tymi owadami mamy wszystko, bez nich nie mielibyśmy nic.. dlatego dbam o te małe, żywe organizmy, gdy widzę jakąś pszczołe u mnie w domu, biorę ją delikatnie na kartkę i wypuszczam bezpiecznie na świeże powietrze. Gdy widzę, że leży bezwładnie np. na balkonie u mojej mamy daję jej pić na dekielku od jakiegoś słoika, po czym odpocznie i poleci dalej. Proszę dbajcie o te małe organizmy każdego dnia. .. wiem, że się rozpisałam hehe cała ja ale może chociaż troszkę zainteresowałam kogoś tym tematem albo przybliżyłam ciutkę jak wygląda ich życie :) aaa bym zapomniała hehe - pszczoły w ciągu swojego życia potrafią przelecieć rocznie ponad 100km w zależności od pory roku i dostępności kwiatów :) także są mega pracowite i ważne :) wielkie WOW i brawa dla nich !