09/05/2026
Kedves követőim!
Sajnálatos dolog jutott a tudomásomra, amit azért mesélek el, hogy nyomatékosítsuk az ide vonatkozó jogszabályokat.
Nekem mint fotósnak a fotóimat szerzői jog védi, a fotóim az én tulajdonjogomat képezik, akkor is ha ti szerepeltek rajta. A fotózásra való bejelentkezéssel elfogadjátok az adatkezelési nyilatkozatot, és hozzájárultok a fényképek elkészüléséhez. Nem egyetekkel írtunk már ezekről szerződést, de ezek az infók megtalálhatóak itt a facebookon is, a weboldalamon is, és meg is szoktuk beszélni. Most beszúrom ide is azt ami a weboldalamon is megtalálható. (Igen, akkor is ha a weboldalam épp fejlesztés alatt van, mint most)
“Az elkészült fotókat szerzői jog védi. A fényképek tulajdonjoga a fényképészé. A digitális nyers (tehát nem utómunkázott) felvételek tulajdonjoga a fotográfust, illeti meg, ezeket nem köteles átadni a megrendelőnek. A felvételek átadásával egyidejűleg a szolgáltató engedélyt ad a felvételek magán célra történő felhasználására, elektronikus és nyomtatott formában egyaránt. Ennek értelmében a megrendelő szabadon készítetthet pl a fényképekből papírképet és személyes célra az interneten is publikálhatja őket. Közösségi portálokon való használatkor a képek, illetve videók szerzőjének feltüntetése nem kötelező, azonban a szolgáltató hálás érte. A felvételek magán céltól különböző publikálás, például televíziós, nyomtatott vagy online sajtómegjelenéshez, reklámcélra, pályázaton vagy versenyen való indulásra azonban továbbra is a szolgáltató előzetes írásos engedélyéhez kötött. Továbbá tilos a fényképek képszerkesztő programmal, mesterséges intelligenciával való átalakítása a fotográfus előzetes hozzájárulása nélkül.”
Mindezek tekintetében a képemet AI-al átszerkeszteni és online újságban megjelentetni, nem hogy az engedélyem, de még a tájékoztatásom nélkül sem, az több mint gusztustalan, és ráadásul jogellenes. Úgyhogy sürgősen szégyellje el magát aki ilyet csinált. Ez volt az utolsó, hogy ilyen megtörténhetett!