17/05/2026
Alltså vilken dag! Varning för långt inlägg 😅
Det började med att vi steg upp strax efter kl 01 på natten, gjorde i ordning det sista, drack kaffe och åt frukost… om man nu kan kalla det frukost den tiden på dygnet 😅
Ca 02.20 satt vi i bilen på väg söderut. Resan gick riktigt smärtfritt, knappt någon trafik alls, och strax efter kl 08 var vi framme vid Axxell.
9.30 (ish) började första skoldagen. Vi gick igenom information, visade bilder (och här ifrågasatte jag mig själv för andra gången den dagen… vad gör jag ens här? Alla andra kändes SÅ mycket duktigare!), gick igenom bedömningskriterier… och sen det bästa av allt:
PANG PÅ RÖDBETAN! 📷
Inget “sen när vi börjar med fotodelen”… utan här kretsar allt kring foto från dag ett. Redan första uppgiften till närstudiedagen var att visa 3 bilder. Till nästa distansträff ska vi skapa ett händelseförlopp i 3–6 bilder, och till nästa närstudiedag väntar både PechaKucha och nätportfolio.
Så ja… här blir det verkligen bilder direkt!
Skoldagen avslutades strax efter kl 17. Trött, men otroligt nöjd och ännu mer taggad. Kära sambon, som följde med hela vägen, satt tålmodigt och väntade i bilen under dagen 🩷
Så efter skolan styrde vi mot ABC för lite mat, innan vi fortsatte mot Ekenäs. Dragsvik var ju ett måste när vi ändå var så nära. Han hade inte varit där på 22–23 år, så det blev en riktig nostalgitripp.
Hemvägen var tuffare. Vi var redan trötta när vi började köra, så det blev desto fler pauser. Vi fick även uppleva en helt extrem dimma där sambon till och med fick sakta ner på 100-väg, för vi såg bokstavligen knappt var vägen gick.
Strax efter kl 01 på natten var vi hemma igen.
24 timmar på resande fot. Trött… men herregud så taggad på vad som väntar 🩷📷