31/12/2022
Odată cu încheierea anului 2022, doresc să trag câteva concluzii cu privire la această linie ferată, pe care noi, pasionații feroviari, cât și tot personalul CFR al liniei 125, dorim să o menținem în picioare și să avem în continuare un tren ce-i calcă șinele💕
Linia CFR 125 Oravița-Anina a reușit și în acest an să se mențină în Mersul Trenurilor, din păcate tot cu o singură pereche de trenuri în circulație, dar din fericire, având alți zeci de mii de turiști ce au explorat zona Banatului Montan, și au pășit în trenul vechi de mai bine de un secol🫶🏻
În anul 2023, trenul va circula permanent, în aceeași formulă ca în anul ce se termină, dar cu speranța că ne vom menține, cel puțin, la statutul pe care îl avem acum!
Cu părere de rău, fiind plecat la facultate, în anul 2022, nu am reușit să mă implic la fel de mult ca în anii 2020 și 2021 să promovez această linie ferată, să fiu alături mai mult timp turiștilor în tren, și să aduc mai multe schimbări în bine Semmeringului Bănățean, dar le mulțumesc celorlalți colegi activiști, și voluntari, pentru munca depusă, și-mi doresc ca la anul să aducem mai multe facilități zonei Oravița-Anina(bineînțeles cu ajutorul autorităților locale🤗)
Mai jos am lăsat o retrospectivă a Semmeringului Bănățean, cu diverse momente imortalizate, în anul 2022!
Vă doresc tuturor, mecanici de locomotivă, șefi de tren, impiegați de mișcare, casieri, acari, revizori și manevranți de vagoane, tehnicieni în depou, șefi de tură și de gară, muncitori la infrastructură, pasionați de această linie ferată, un An Nou plin de realizări, cu multă sănătate și bucurie!❤️
Să ne auzim cu bine și la anu'!