30/08/2017
Pe Antonio, l-am cunoscut anul trecut la biserica Fundenii Doamnei. Mi-a povestit ce hobby are el, actoria. Eram incantata sa vad un pusti ca el, care sa joace deja la Teatru. Acum Antonio s-a hotarat sa regizeze o piesa de teatru cu tineri de varsta lui, in Fundeni! Mi-a placut ideea si am acceptat sa ii fotografiez, doar pentru ca as dori sa se promoveze si astfel de hobby-uri, in Dobroesti, nu numai sportul!
"Incerc sa fac teatru. Doar atat. Nu cer decat sa veniti si sa traiti. De asta am nevoie. Am ales textul LUT doar pentru a compara sentimentele mele, gândirea mea, după o situaţie identică cu cea a Dorei. Și a mers! Deși am schimbat numele personajelor și rolul acestora, textul este același, doar că l-am dus cumva într-o direcţie proprie. Trupa mea, fiind formată din alţi 5 oameni, plus tipii de la tehnic, a îndrăgit foarte tare piesa. M-au ajutat să trec și peste întâmplările identice cu ale Dorei ce s-au petrecut în viaţa mea. Are un efect terapeutic cumva acest spectacol. Consider că am pus în el și inocenţa lui Imme, și neliniștea lui Nele (Abel în spectacol) și toată nefericirea lumii Dorei (aici Olivier).
Veniţi să vedeţi LUT. N-am făcut chiar regie. Colegii mei de trupă nu sunt oameni pe care "să îi pui cu mâna", dar am lucrat așa cm am putut eu mai bine. Efectul spectacolului se va simţi în fiecare spectator!" Antonio A. Robert