28/03/2026
„Din Instagramul tău nu reiese că fotografiezi botezuri.”
M-am blocat un pic la fraza asta. M-am gândit: cm adică nu reiese, când eu fotografiez constant și postez atât de des?
Apoi am realizat ceva foarte simplu. Postez, insa aleg aproape de fiecare dată să arăt cadrele de acasă sau de la locație, pentru că acolo mă simt eu cel mai bine. Îmi place lumina, îmi plac aranjamentele, îmi place relaxarea parinților. Acolo simt că totul decurge altfel.
Nu sunt o persoană religioasă. Nu mă atrag bisericile întunecate, spațiile prea încărcate, slujbele care uneori devin apăsătoare. Sunt momente în care totul e blând și frumos, dar sunt și momente în care nu e chiar așa (bebe nu se opreşte din plâns, scufundarea nu a fost realizata cu blândețe) - iar eu, instinctiv, m-am dus mereu spre partea care îmi aduce mai multă liniște.
Și, fără să îmi dau seama, am lăsat ca asta să definească ce se vede.
Pentru că adevărul e că fotografiez foarte multe botezuri. Sunt familii care mă aleg doar pentru slujbă sau pentru slujbă și câteva cadre de după. Iar ceremonia, dincolo de orice preferință personală, este centrul zilei. Este motivul pentru care toată lumea e acolo.
Așa că nu e că nu fotografiez botezuri. E doar că nu le-am arătat suficient.
Și cred că e momentul să schimb asta. O să încep să postez mai des și din biserică. Nu pentru că devine brusc partea mea preferată, ați înțeles, ci pentru că face parte din povestea completă.
(sau cel puțin voi încerca)
am ales să vă arăt aici tot un botez luminos, însă nu toate bisericile sunt așa.
și am mai lăsat și instagram-ul să îmi facă un crop cm numai el știe.