05/06/2026
W najbliższą niedzielę nieco w inną stronę, ale będzie warto!💚
Do zobaczenia w Stajni Żabi Młyn!🐴❤️
Inauguracja sezonu już za nami, opadły emocje jej towarzyszące, ale nie zwalniamy tempa :) Tym razem chcemy Was zaprosić na wyprawę poza granice Pogórza, do miejscowości Osła leżącej na skraju Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, do Agroturystyki Stajnia Żabi Młyn, gdzie niepodzielne rządy sprawuje Łucja. Sama tak opisuje swoje królestwo: "Mieszkamy w środku ogrodu, na końcu drogi. Nie znajdziecie tu Państwo równych trawników i wypielęgnowanych rabatek. Wraz z 12 końmi, 3 krowami, 3 kozami, 14 kurami, pięcioma psami i 3 kotami dbamy o nasz ogród jak potrafimy. Konie strzygą trawniki nierówno, krowy sadzą wszędzie krowie placki, kozy zjadają przede wszystkim to co posadzę i dbają żeby żadne owocowe drzewko nie wyglądało za dobrze. Jedynie ryby w moim naturalnym stawie nie rozrabiają zanadto. Na 10 naszych oraz 10 dzierżawionych hektarach, rośnie bardzo dużo przypadkowych drzew i krzewów a także roślin jadalnych i leczniczych. Dzięki temu specjalizuję się w dzikiej kuchni. Będzie można zobaczyć też dom z salą jadalną gdzie dawniej prawdopodobnie mielono i przechowywano zboże. Ogród pod postacią winorośli oraz róż pnie się też po ścianach domostwa. Czasem wchodzi przez zbyt długo otwarte okna i obserwuje nasze domowe życie.
Oprowadzę po kilku trasach, będzie też można zobaczyć bobrowe tamy i bardzo stary las na obrzeżach naszego gospodarstwa. Opowiem, dlaczego rodzina krakowska z dziada pradziada znalazła się na Dolnym Śląsku i jak biurko francuskiego architekta zamieniłam na taczki z gnojem i kierownicę ursusa. Będzie można zobaczyć jak zwierzęta żyją w warunkach możliwie zbliżonych do naturalnych.
Jeśli przybędziecie, poczujecie się trochę jak u cioci na imieninach skrzyżowanych z tętniącym życiem otoczeniem domu, wśród niedokończonego remontu i nie uporządkowanej jeszcze przestrzeni, dającej jednak odczucie ładu"
Musicie przyznać, że wszystko to brzmi bardzo intrygująco i choć tym razem czeka na nas jeden ogród, to wygląda na to, że atrakcji będzie za dwa. Zaczynamy o 15:00!
PS1 Jedna ważna uwaga, Nasza gospodyni prosiła żeby nie przyprowadzać ze sobą piesków, gdyż jej własne mogłyby się okazać niewystarczająco gościnne.
PS2 Łucja uważa, że nie wszyscy goście mogą dysponować własnym transportem i jeśli ktoś ma miejsce w samochodzie, to moglibyśmy sobie wzajemnie pomóc. Proponujemy żeby osoby potrzebujące podwózki wpisały się w komentarzach. Jesteśmy pewni, że społeczność OOPI będzie się z przyjemnością wzajemnie wspierała.