Adrian Paszul - Fotograf Dolny Śląsk

Adrian Paszul - Fotograf Dolny Śląsk Artistic photography
All photos taken by me
📸 .aparat
Partner in crime .artphoto
Wałbrzych | Świdnica | Wrocław
Dolny Śląsk

Jestem fotografem, absolwentem wrocławskiej szkoły fotografii AFA, którą ukończyłem na początku 2022 r. Fotografią zajmuję się od połowy 2018 r. Lubię fotografować miasto i architekturę, gdzie nieustannie szukam wzorów i ciekawych kadrów. Kocham też podróżować i chwytać wszystko, co znajdzie się na mojej drodze. Oprócz tego działam praktycznie w każdym obszarze fotografii, która zdecydowanie jest

częścią mojego życia. Zajmuję się zarówno fotografią cyfrową, jak i analogową. Interesują mnie tradycyjne metody fotografowania oraz nowe technologie. Jestem członkiem Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego, Wrocławskiej Loży Fotograficznej oraz współzałożycielem społeczności Igers Wałbrzych. W swojej pracy często przemawia przeze mnie perfekcjonizm, co przekłada się na precyzję i dokładność podczas fotografowania oraz w późniejszej postprodukcji. Dużą wagę przykładam zarówno do aspektów technicznych, jak i emocji podczas wykonywania zdjęć. Inspiruje mnie miasto, architektura, wzory i symetria.

Cześć! 🙋‍♂️ Dzisiaj małe „sprzętowe” wyznanie. Jak część z was wie, już jakiś czas temu dokonałem czegoś, co dla wielu f...
09/05/2026

Cześć! 🙋‍♂️ Dzisiaj małe „sprzętowe” wyznanie. Jak część z was wie, już jakiś czas temu dokonałem czegoś, co dla wielu fanów Canona jest nie do pomyślenia. Przesiadłem się całkowicie na bezlusterkowce Nikona. Powód? Jeden konkretny model - Nikon Zf.

Dlaczego porzuciłem system, z którym byłem od samego początku swojej przygody z foto? Krótko mówiąc uważam, że zdjęcia prosto z tego Nikona wychodzą świetnie - naturalnie, mają ładne kolory i piękną plastykę pełnej klatki. Do tego cena i dostępność nowych szkieł z mocowaniem Z, mnie po prostu przekonują. Zf ma bardzo dobry autofocus, o którym nie muszę ciagle myśleć na sesji, dwa sloty na karty i sporo nowoczesnych, przemyślanych rozwiązań. Jego design nawiązuje do analogowego FM2 co naprawdę robi robotę i wygląda kozacko 🎞️📸

Oczywiście, są kompromisy. Rozdzielczość mogłaby być nieco wyższa (przy bardzo mocnym kadrowaniu czasami można to dostrzec), choć w ciężkich warunkach wyższe ISO mu za to nie straszne. Slot na kartę microSD zamiast drugiego SD to również mała niedogodność, lecz nie jest to problemem. Body zaprojektowane bez porządnego uchwytu z początku może doskwierać, ale całe szczęście grip od SmallRig załatwia te sprawę. Więcej minusów narazie nie dostrzegłem 🫢

Efekt? Odkąd mam Zfa, znacznie częściej robię i publikuję zdjęcia bez wielkiej postprodukcji. W dobie AI i wyidealizowanego świata, taka naturalność to dla mnie ogromna wartość i przypomnienie za co w ogóle lubię fotografię.

Mimo to oczywiście należy pamiętać - sprzęt jest ważny, ale to fotograf widzi kadr. A na efekt sesji zdjęciowej wpływa także masa innych, dodatkowych czynników, które składają się w jedną całość na finalnej fotografii.

Fotograf Dolny Śląsk | Sprzęt fotograficzny | Nikon Zf

Tatry na przełomie kwietnia i maja to coś pięknego 🫶 🏔️ Cieszę się, że zabrałem aparat w góry, choć ze względu na warunk...
08/05/2026

Tatry na przełomie kwietnia i maja to coś pięknego 🫶 🏔️ Cieszę się, że zabrałem aparat w góry, choć ze względu na warunki nie była to łatwa wyprawa. A dbanie o sprzęt w trakcie wspinaczki było podwójnym wyzwaniem 😅 Mimo to było warto.

Fotografia podróżnicza | Fotografia krajobrazowa | Tatry

Ostatnio rzadko wychodzę na streetowe fotki. Może dlatego, że Wałbrzyski street to trochę nie mój vibe 😂 Na tym zdjęciu ...
15/04/2026

Ostatnio rzadko wychodzę na streetowe fotki. Może dlatego, że Wałbrzyski street to trochę nie mój vibe 😂 Na tym zdjęciu Warszawa - muzeum Polin i przechodzień, który idealnie wkomponował się w kadr. Chętnie wyszedłbym na miasto z analogowym aparatem w ręce i porobił takie zdjęcia. Bez spiny, w naturalnym i surowym klimacie analoga. Jak jest ktoś z Wrocka chętny na wspólny spacerek po mieście w poszukiwaniu ciekawych kadrów to dawaj znać 👊

Fotograf Dolny Śląsk | Fotografia uliczna | Miejska fotografia

Kolejny kadr z naszej wspólnej sesji z .artphoto w studio w Świdnicy ✨Tym razem nieco bardziej zmysłowe i klimatyczne zd...
07/04/2026

Kolejny kadr z naszej wspólnej sesji z .artphoto w studio w Świdnicy ✨

Tym razem nieco bardziej zmysłowe i klimatyczne zdjęcie Patrycji. Uwielbiamy taką zabawę nastrojem, gdzie każdy kadr opowiada inną, osobistą historię. To właśnie takie ujęcia zostają w pamięci na zawsze 📸🖤

Chcesz poczuć się wyjątkowo i sprawić sobie pamiątkę, która zostanie z Tobą na lata? Zapraszamy na wspólne zdjęcia! Napisz do mnie i umówmy się na sesję, którą zapamiętasz na długo 📩

Fotograf Dolny Śląsk | Portret Kobiecy | Naturalne zdjęciaaparat

Pierwsze efekty kobiecej sesji wykonanej razem z .artphoto, tym razem prosto ze studia  w Świdnicy ✨Przed obiektywem wys...
27/03/2026

Pierwsze efekty kobiecej sesji wykonanej razem z .artphoto, tym razem prosto ze studia w Świdnicy ✨

Przed obiektywem wystąpiła piękna , a my postawiliśmy na subtelny, delikatny klimat. Wielkie dzięki oczywiście dla za pomoc w trakcie sesji! 💪📸

Fotograf Dolny Śląsk | Portret Kobiecy | Studio Świdnicaaparat

Druga partia fotek z ostatniego urbexu. Od dłuższego czasu raczej staram się nie wrzucać takich fot na profil, starając ...
09/03/2026

Druga partia fotek z ostatniego urbexu. Od dłuższego czasu raczej staram się nie wrzucać takich fot na profil, starając się bardziej pokazywać z tej „komercyjnej” strony. Ale to miejsce zdecydowanie zasługuje na wyjątek 😁

Zdjęcia tak jak i te poprzednie - bez nadmiernej postprodukcji w programach. Tutaj liczy się dla mnie bardziej dokumentalne i surowe pokazanie tego miejsca niż robienie ładnych obrazków pod Instagram.

Fotograf Dolny Śląsk | Urban exploration | Urbex

Mokry sen każdego fana urbexu na Dolnym Śląsku spełniony 😂 Miejsce, do którego zawsze miałem blisko a jednak dostanie si...
08/03/2026

Mokry sen każdego fana urbexu na Dolnym Śląsku spełniony 😂 Miejsce, do którego zawsze miałem blisko a jednak dostanie się do środka było raczej daleko idącym życzeniem. Do ostatniej chwili miałem wątpliwości, czy aby na pewno uda się tam wejść. Jak widać szczęście jednak dopisało 📸

Więcej ciekawych kadrów na pewno będę wrzucał jeszcze na relacje i na moją stronę adrianpaszul.art, na którą swoją drogą serdecznie zapraszam. Jest tam więcej fot o tematyce urbexowej, chociażby z ostatniego zwiedzenia opuszczonego szpitala dziecięcego. Klimat tam był dość ciężki, ale równie ciekawy.

A jeszcze odnośnie zdjęć - wiem że się powtórzę, ale nadal robiąc foty Nikonem Zf jestem pod wrażeniem surowych kadrów jakie z niego wychodzą. Być może też dlatego, że ostatnio raczej bliżej mi do naturalności niż spędzania wielu godzin przy obróbce. Sporo zdjęć, które zrobiłem tym aparatem nie trafia w ogóle do Lightrooma. Tak jak i w tym przypadku.

Fotograf Dolny Śląsk | Urban Exploration | Urbex

Nocna pocztówka z Pragi 🇨🇿✨Pomarańczowe neony, ciepłe światło wylewające się z wnętrza knajpy i chwila spokoju w samym ś...
02/03/2026

Nocna pocztówka z Pragi 🇨🇿✨
Pomarańczowe neony, ciepłe światło wylewające się z wnętrza knajpy i chwila spokoju w samym środku tętniącego nocą miasta. Ten kadr dla mnie idealnie streszcza klimat praskich uliczek - filmowo, nastrojowo i trochę tajemniczo.

Fotografia z podróży | Street Photography | Nocny klimat

Podczas ostatniego wypadu do Pragi, między testowaniem sprzętu a spacerami po mieście, udało mi się odwiedzić jedną klat...
25/02/2026

Podczas ostatniego wypadu do Pragi, między testowaniem sprzętu a spacerami po mieście, udało mi się odwiedzić jedną klatkę schodową, ale za to jaką! 🌀🌑

Wiecie co mi się w niej najbardziej podoba? To, że byłem tam, odwiedziłem to miejsce, dostrzegłem w nim coś dla mnie wizualnie ciekawego, zrobiłem zdjęcie, poświęciłem chwilę czasu na postprodukcję i wiąże się z tym jakaś historia.

Nie jestem jakimś super przeciwnikiem sztucznej inteligencji. Sam korzystam z różnych narzędzi, które pomagają mi w pracy i w codziennych sprawach.

Ale…
Widziałem ostatnio u pewnej osoby kilka grafik na profilu wygenerowanych całkowicie przez AI. W opisie przeczytałem, że jak super, że nie trzeba było jechać za granicę i zrobić tam takich zdjęć, bo kosztowałoby to dużo kasy.

Tak. Kosztowałoby dużo kasy. Za to taka podróż połączona z fajną sesją w ciekawym miejscu byłaby też super przeżyciem, spędzonym czasem, wspomnieniami, czymś prawdziwym. Idąc tym tokiem myślenia, przestańmy w ogóle wychodzić z domu i wygenerujmy sobie świat na komputrze. To jakby powiedzieć, że masturbacja do po*no jest super, bo nie trzeba spotykać się z drugą osobą, zabiegać o jej względy, tracić czasu i wydawać kasy na kolację…

Sztuczna inteligencja jest spoko, ale zachowajmy pewien zdrowy rozsądek. Przeżyć coś, zobaczyć na własne oczy, odwiedzić ciekawe miejsce, spróbować w czymś swoich sił, to są ważne rzeczy. Nie zawsze wszystko należy sprowadzać tylko do pieniędzy. Jedna sprawa używać różnych narzędzi, aby pokazać innym świat swoimi oczami, a druga gloryfikować coś całkowicie sztucznego ponad prawdziwe doświadczenia. I z tą myślą was zostawię 😌

Adres

Wałbrzych

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Adrian Paszul - Fotograf Dolny Śląsk umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Adrian Paszul - Fotograf Dolny Śląsk:

Udostępnij

Kategoria