Tyskie Osiedla - od A do Z

Tyskie Osiedla - od A do Z Tychy od A do Z, czyli o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego miasta!
(1)

„Pół wieku pierwszej tyskiej szkoły w południowej części miasta!”📨 Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj bezpłatn...
12/06/2026

„Pół wieku pierwszej tyskiej szkoły w południowej części miasta!”

📨 Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj bezpłatnie obszerną publikację na temat historii Szkoła Podstawowa nr 21 w Tychach!

👉 https://forms.gle/kFVsriEqSqKAhf4v8

Kochani! ❤️ W ubiegłym roku Szkoła Podstawowa nr 21 w Tychach obchodziła okrągły jubileusz 50-lecie swojego istnienia i obecnie dobiega końca 50. rocznica pierwszego roku szkolnego w tej placówce. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was obszerny materiał składający się z rozmów z byłymi nauczycielami, pracownikami szkoły, uczniami oraz osobami związanymi z tą placówką.

Losy szkoły miały różny przebieg – na pewien czas zniknęła ona nawet z mapy placówek oświatowych naszego miasta. Po reaktywacji zaczęła pisać swoją historię na nowo, zapominając nieco o ostatnich 50-ciu latach. O przeszłości miejsca, które tworzyło niebanalną i wyjątkowo liczną społeczność szkolną, które wypuściło w świat tysięce absolwetnów, było instytucją zatrudniającą wielu fantastycznych nauczycieli i które mnóstwo osób wspomina z wielkim sentymentem!

Fragmenty materiału, nad którym pracowaliśmy przez kilka miesięcy, będziemy co jakiś czas publikować na naszym profilu. Jeśli jednak chcecie od razu otrzymać dostęp do całości, zapiszcie się do newslettera. Jest on właśnie przygotowywany, a jego wysyłka nastąpi już niebawem!

Dziękujemy wszystkim osobom, które dołożyły swoją cegiełkę do powstania tej publikacji. Mamy nadzieję, że będzie dla Was sentymentalnym wehikułem czasu, który przeniesie Was do szkolnych lat! 💪

Na bazie piasku wydobytego w tym miejscu powstały pierwsze tyskie osiedla. Dzięki budowie pierwszych tyskich osiedli pow...
09/06/2026

Na bazie piasku wydobytego w tym miejscu powstały pierwsze tyskie osiedla. Dzięki budowie pierwszych tyskich osiedli powstało... jezioro! Co to za miejsce? 😁

Ostatnio pisaliśmy o reaktywacji połączenia kolejowego z Tychów do Bierunia, a dziś o miejscu, do którego tym właśnie pociągiem będziemy mogli dojechać. Znajduje się ono na terenie Bierunia Starego, ale jest doskonale znane wielu mieszkańcom naszego miasta. To jezioro "Łysina" w Miasto Bieruń, które powstało jako naturalny zalew po piaskowni, z której wydobywano w połowie ubiegłego wieku piasek niezbędny do budowy osiedla A, B i C.

Po powstaniu jeziora była to dla okolicznych mieszkańców, także Tychów, pewnego rodzaju alternatywa dla Jeziora Paprocańskiego. Miejsce nieco mniej znane, bardziej kameralne, do którego trzeba było dojechać autobusem lub rowerem. Jak udało nam się dowiedzieć od mieszkańców, w latach 60. i na początku lat 70. od strony, gdzie w 1986 roku zaczęła funkcjonować mleczarnia "Śląsk", usypana była ogromna góra piasku, z której można było zbiegać wprost do jeziora.

Wody było sporo, nie było plaży. Ta odsłoniła się dopiero później, kiedy wody w jeziorze zaczęło ubywać. Nad jeziorem można było wypożyczyć kajaki. Dowiedzieliśmy się także, że podobno w późniejszych latach Fabryka Samochodów Małolitrażowych wykorzystywały wodę z "Łysiny" do celów przemysłowych.

Od wielu lat wody w jeziorze ubywa. Miasto Bieruń podjęło pierwsze kroki w kierunku ratowania jego przyszłości. Zlecono wykonanie map batymetrycznych, na podstawie których można będzie ustalić, co się dzieje z jeziorem, co się znajduje na jego dnie, jak się będzie ono zmieniało przez najbliższe lata oraz jakie kroki podjąć, aby nie doszło do jego całkowitej degradacji.

Kto z Was jeździł lub nadal jeździ na Łysinę? 😁 Jakie macie wspomnienia związane z tym miejscem? Znajdzie jakieś ciekawe wątki, fakty lub miejskie legendy dotyczącego "Łysiny"? ☺️

PS. Jeśli podzielasz naszą pasję do Tychów, zostaw reakcję i udostępnij post, aby Twoi znajomi także mieli do niego dostęp! 💪 To pozwala także rowijać nasz profil!

"Białe dywany"Spacerując dziś obok przystani żeglarskiej nad Jeziorem Paprocańskim natknęliśmy się na zjawiskowe kwietne...
07/06/2026

"Białe dywany"

Spacerując dziś obok przystani żeglarskiej nad Jeziorem Paprocańskim natknęliśmy się na zjawiskowe kwietne dywany z białej koniczyny! Początek lata to okres, gdy kwitnie ona najintensywniej. Jej charakterystyczne kuliste kwiatostany tworzą malownicze kobierce, które pięknie komponują się z zielenią traw i błękitem nieba.

Koniczyna jest nie tylko ozdobą. To jedna z najbardziej pożytecznych roślin dla owadów zapylających. Jej kwiaty stanowią cenne źródło nektaru dla pszczół, trzmieli i wielu innych gatunków owadów. Dzięki temu wspiera lokalną bioróżnorodność i pomaga utrzymać równowagę w ekosystemie.

Czy natknęliście się także na koniczynę? Na Paprocanach, a może w innych rejonach miasta? 😁 Gdzie jeszcze można ją spotkać w takich ilościach? ☺️

"Czarna Wołga, nakłuwanie prezerwatyw w kiosku i cukierki z narkotykami"🔥 Dziś poruszamy temat miejskich legend i od raz...
06/06/2026

"Czarna Wołga, nakłuwanie prezerwatyw w kiosku i cukierki z narkotykami"

🔥 Dziś poruszamy temat miejskich legend i od razu zwracamy się do Was z prośbą! Jeśli znacie inne legendy, zwłaszcza te związane z Tychami, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

Jedną z najbardziej znanych miejskich legend, która w polskich miastach funkcjonowała w czasach PRL, była historia o "Czarnej Wołdze" - luksusowej radzieckiej limuzynie bez klamek, z firankami w oknach oraz z białymi oponami. Pojazdem mieli poruszać się i porywać dzieci m.in. agenci Służby Bezpieczeństwa, masoni, księża czy zakonnice. Niektóre wersje mówiły także o konkretnym celu porwania - spuszczaniu dzieciom krwi, która miała być lekarstwem dla "bogatych Niemców" lub wysoko postawionych działaczy partyjnych chorujących na białaczkę.

Inna z legend mówiła o nakłuwaniu szpilkami prezerwatyw firmy Stomil przez pracownice kiosków Ruchu, co miało skutkować nieporządaną ciążą. Co ciekawe, jak podają różne źródła, podobno taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce i jedna z kioskarek została za to skazana przez sąd, ale wbrew ogólnopolskiej legendzie, było to jednostkowe zdarzenie. Warto tutaj przy okazji przytoczyć hasło reklamowe polskich kondomów: "Prędziej ci serce pęknie!".

Rodzice przestrzegali swoje młodsze pociechy przed tym, aby nie przyjmowały niczego od obcych, bo podobno są osoby, które rozdają dzieciom cukierki nasączone narkotykami. Starszych ostrzegali, aby nie nadużywali alkoholu i nie zażywali nieznanych substancji, bo podobno już niejeden celowo został odurzony przez "łowców narządów" i obudził się nad ranem z wyciętą nerką.

Po 2000 roku pojawiły się w sieci informacje o rzekomych "nalotach" funkcjonariuszy policji, którzy odwiedzali mieszkania posiadaczy sprzętu komputerowego i sprawdzali legalność oprogramowania, a także czy przypadkiem ktoś nie posiada na dysku nielegalnie ściągniętego filmu lub plików mp3. I to była akurat podobno prawda! Potwierdzona informacja od wujka, który ma kuzyna, którego kolega ma syna, u którego w klasie jednemu z uczniów zrobiono nalot na mieszkanie jego dziadka 😆

To zaledwie kilka miejskich legend, które udało nam się przypomnieć! Wy w swoich głowach i swojej pamięci macie ich zapewne zdecydowanie więcej! Podzielcie się nimi. Być może są wśród nich takie, które są związane bezpośrednio z Tychami? ☺️ Może wspólnie uda nam się stworzyć pierwsze archiwum miejskich legend rodem z Tychów - takie jak na zdjęciu z posta? 😁

💪 PS. Jeśli chcecie dotrzeć do jak największej liczby historii, udostpęnijcie post. Niech leci dalej!

"Wyjątkowy okaz w tyskich stawach" 🌿To kolejny dowód na to, że przyroda w Parku Północnym jest unikatowa nie tylko w ska...
03/06/2026

"Wyjątkowy okaz w tyskich stawach" 🌿

To kolejny dowód na to, że przyroda w Parku Północnym jest unikatowa nie tylko w skali naszego miasta, ale i całego kraju. Jeśli spacerowaliście nad brzegiem stawów i zastanawialiście, co pokrywa ich taflę, mamy dla Was odpowiedź!

Znajdujący się na zdecydowanej większości powierzchni wodnej okaz to "Kotewka orzech wodny", zwana także "kasztanem wodnym", to bardzo rzadka, będąca pod ścisłą ochroną roślina wodna. Należy do najrzadziej występujących w naszym kraju i aby ją zachować są dla niej nawet tworzone specjalne rezerwaty przyrody. My mamy ją na wyciągnięcie ręki.

Kotewka tworzy pływające rozety liści przypominające nieco miniaturowe lilie wodne. Co ciekawe, daje jadalne owoce bogate w skrobię, przed laty chętnie spożywane przez ludzi. Jej zanik jest związany z osuszaniem stawów i zanieczyszczeniem przyrody. Korzenie wyrastają z dna stawu, więc wyobraźcie sobie, jak wygląda "siatka połączeń" znajdująca się pod taflą wody 😁

Lubicie spacerować po ścieżkach Parku Północnego? Zwróciliście uwagę na porastającą stawy roślinność? Na co jeszcze zwróciliście swoją uwagę? 🌱

Tyski Zakład Usług Komunalnych w Tychach

"Fioletowej już nie ma..."Z tyskiej przestrzeni miejskiej zniknął obiekt "przyklejony" do budynku mieszkalnego przy ulic...
02/06/2026

"Fioletowej już nie ma..."

Z tyskiej przestrzeni miejskiej zniknął obiekt "przyklejony" do budynku mieszkalnego przy ulicy Darwina, który przez mieszkańców najczęściej kojarzony był z Restauaracją Fioletową. To jednak nie jedyny punkt, który na przestrzeni lat znajdował się w tym miejscu. Jaki jeszcze i co powstaje tam obecnie?

Jak wspominają mieszkańcy, po oddaniu do użytku bloku przy ulicy Darwina 12 w obiekcie znajdowało się przedszkole. Później - Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, które z jednej strony pełniło rolę propagandowej tuby, ale z drugiej dawało dostęp do wielu wartościowych tytułów prasowych, których próżno było szukać w kioskach Ruchu - m.in. do dzienników sportowych. Odbywały się tam także spotkania ze znanymi osobami ze świata kultury - m.in. z aktorem Kazimierzem Kaczorem czy aktorką Stanisławą Celińską.

Później przez kolejne lata znajdowała się tam Restauracja Fioletowa. Obok, przed oddaniem do użytku Poczty Głównej przy ulicy Dąbrowskiego, funkcjonował tam punkt pocztowy. Restaurację Fioletową zamknięto prawdopodobnie w okolicach początku XXI wieku. Ostatnim punktem korzystającym z tej przestrzeni był sklep z używaną odzieżą.

Przylegający do budynku obiekt zrównano z ziemią, a w jego miejsce powstają cztery lokale usługowe o powierzchni 36, 38, 61 oraz 64 metrów kwadratowych. Inwestorem jest Tyska Spółdzielnia Mieszkaniowa "OSKARD". Lokale po przebudowie wyposażone będą w nowe witryny od strony ulicy Darwina.
Wewnątrz lokale wykończone będą na ścianach i sufitach gładzią gipsową, pomalowaną w kolorze białym, a pomieszczenia wc wykończone będą białymi płytkami ceramicznymi. Wejście do lokali będzie odbywało się z zadaszonego tarasu, z dostępem dla osób z niepełnosprawnościami. Planowany termin zakończenia prac to sierpień/wrzesień tego roku.

Jak wspominacie to miejsce? Chodziliście tam może do przedszkola? A może czytaliście prasę, spędzaliście miłe chwile w Restauracji Fioletowej, a może kupowaliście tam "ciuchy"? 😁 Wehikuł czasu - czas start! ⏳

PS. Jeśli lubicie publikowane przez nas treści, udostępnijcie post oraz zaproście do polubienia profilu Waszych znajomych, aby oni także mieli dostęp do tych treści! 💪

Wy pytacie, my odpowiadamy! ☺Kilka osób pytało nas ostatnio co powstaje przy ulicy Mikołowskiej na Mąkołowcu, pomiędzy z...
25/05/2026

Wy pytacie, my odpowiadamy! ☺

Kilka osób pytało nas ostatnio co powstaje przy ulicy Mikołowskiej na Mąkołowcu, pomiędzy zamkniętym Mc Donalds'em a stacją AMIC. Postanowiliśmy udać się na miejsce i rozwiązać zagadkę 😁

Inwestorem jest firma Awelino Sp. z o.o. z Lublina specjalizująca się w wyszukiwaniu gruntów, zakupie działek, a następnie w budowie i zarządzaniu siecią sklepów Stokrotka. To dobra wiadomość dla mieszkańców Mąkołowca, którzy dzięki inwestycji zyskają dostęp do sklepu spożywczego znajdującego się tuż przy wjeździe do dzielnicy.

Obiekt powstaje na działce o powierzchni niespełna 4000 metrów kwadratowych. Przed sklepem wybudowany zostanie parking na około 50 pojazdów. Zakończenie budowy planowane jest jesienią tego roku.

Pierwszy sklep Stokrotka powstał w 1994 roku w Lublinie. Z biegiem czasu najpierw w regionie, a następnie w całej Polsce, zaczęła rozwijać się sieć obiektów opierająca się na modelu sklepu osiedlowego o średniej wielkości i lokalnym charakterze sprzedaży. W 2016 roku udziały w firmie zostały sprzedane litewskiej grupie Maxima Grupė. Kilka dni temu grupa sprzedała sieć sklepów Stokrotka nowej firmie pochodządzącej z tej samej grupy kapitałowej - Paretas B.V. Zmiana właściciela ma związek z restrukturyzacją firmy.

PS. Jeśli niewiedziałaś/eś co powstaje na Mąkołowcu - udostepnij post, aby inni też mogli się o tym dowiedzieć! 💪

"Zapach sosnowego lasu i smażonej ryby"Nad Bałtykiem właśnie zaczyna się sezon letni i ośrodki wczasowe budzą się do życ...
24/05/2026

"Zapach sosnowego lasu i smażonej ryby"

Nad Bałtykiem właśnie zaczyna się sezon letni i ośrodki wczasowe budzą się do życia. Na zdjęciach "Posejdon" w Jastarni, uznawany za architektoniczną perełkę z czasów PRL. Takich obiektów, które powstawały z myślą o górnikach i pracownikach śląskiego przemysłu, wybudowano nad polskim morzem wiele.

Niskie pawilony, długie budynki z balkonami, płaskie dachy, betonowe alejki. Wewnątrz mozaiki, boazeria, kamienne posadzki i górnicze symbole, a w niewielkich pokojach wersalki, meblościanki, czasami umywalka i w wyższym standardzie łazienka. Wokół ośrodków zapach sosnowego lasu, a na stołówkach gotowanych jajek i smażonej ryby. Dla wielu wspomnienie najwspanialszych rodzinnych wakacji!

Ten obiekt powstał na potrzeby górników z kopalni KWK "Pokój" w Rudzie Śląskiej. A teraz pytanie do Was! Do jakich miejscowości i jakich ośrodków jeździli wraz z rodzinami pracownicy najbliższych nam kopalni - Piast, Ziemowit czy Wesoła? Kto z Was miał przyjemność być na takich wczasach, gdzie i jak wspomina pobyt nad Bałtykiem? 😁 Oznaczcie w komentarzu osobę, z którą jeździliście kiedyś nad polskie morze ☺️

Wehikuł czasu - czas start! ⏳

PS. Jeśli lubicie czytać nasze posty, zostawcie reakcję oraz zaproście do polubienia profilu Waszych znajomych, aby także mieli do nich dostęp 💪

Polska Grupa Górnicza
Miasto Tychy
Miasto Bieruń

Czy wiesz, że... 💡Dla osób urodzonych w drugiej połowie lat 80. i później oznaczenia tyskich trolejbusów literami alfabe...
19/05/2026

Czy wiesz, że... 💡

Dla osób urodzonych w drugiej połowie lat 80. i później oznaczenia tyskich trolejbusów literami alfabetu są czymś zupełnie naturalnym, ale nie zawsze tak było.

Do 1992 roku linie trolejbusowe były oznaczone numerami od 1 do 4. Dublowały się one z numerami autobusów kursujących zarówno w regionie, jak i w samych Tychach, dlatego na tablicach dodano dopisek "T-bus".

Uruchomiona w 1982 roku linia nr 1 kursowała na trasie Tychy Zajezdnia WPK – Tychy Krasickiego (dzisiejsza aleja Jana Pawła II). Od 1984 roku linią nr 2 można było się przemieszczać pomiędzy przystankami Tychy Tereny Przemysłowe Wschód – Jaśkowicka – Tychy Dworzec PKP.

W 1985 roku uruchomiono linię nr 3: Tychy Tereny Przemysłowe Wschód – Edukacji – Tychy Dworzec PKP, a rok później linię nr 4: Paprocany Pętla – Edukacji – Tychy Dworzec PKP. Identyfikację pojazdów zmieniono dopiero w 1992 roku. Linia nr 1 stała się linią C, linia nr 2 - A, linia nr 3 - D (czasowo zawieszona), a linia nr 4 - B.

Na zdjęciu z 1988 roku znajduje się trolejbus linii numer 4 poruszający się ulicą Budowlanych. Fotografia autorstwa Ireneusza Kaźmierczaka pochodzi ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach. Druga fotografia przedstawia natomiast pierwotny projekt, jak przed rozpoczęciem realizacji zadania wyobrażano sobie możliwości związane z siatką połączeń trolejbusowych w Tychach.

Kto z Was pamięta wcześniejsze oznaczenia? 😁 Dokąd najczęściej podróżowaliście lub podróżujecie trolejbusami? 🤔

Tyskie Linie Trolejbusowe

Podróż w... czasie! 🚀Mieliśmy dzisiaj wielką przyjemność nie tylko przyjrzeć się, ale i zobaczyć od środka wyjątkowy poj...
12/05/2026

Podróż w... czasie! 🚀

Mieliśmy dzisiaj wielką przyjemność nie tylko przyjrzeć się, ale i zobaczyć od środka wyjątkowy pojazd znajdujący się od jakiegoś czasu we flocie Tyskie Linie Trolejbusowe - Skodę 14Tr 🚎

Trolebus trafił do Tychów w 2019 roku z Opawy. Dwa lata później uzyskał dopuszczenie do ruchu i przewiózł pierwszych pasażerów. W 2022 roku rozpoczął się remont pojazdu, który niedawno się zakończył i dzięki któremu trolejbus wygląda... jak nowy!

💬 "Odnawiając naszą Skodę wzorowaliśmy się na kilku zdjęciach pierwowzoru, które zachowały się z końca lat 90. Dzięki współpracy z innymi przedsiębiorstwami transportowymi oraz licznymi miłośnikami komunikacji trolejbusowej udało się pozyskać wiele oryginalnych detali wyposażenia, dokumentację, a także mnóstwo konsultacji i pomocy" - informuje TLT.

Aktualnie trwają prace nad wykorzystaniem pojazdu w przestrzeni miejskiej. Plany, o których dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, są naprawdę świetne! Więcej zdradzić nie możemy, ale mocno trzymamy kciuki za ich realizację! 💪💪💪

A może Wy macie jakieś własne pomysły? 😁

PS. Jeśli podobają się Wam publikowane przez nas treści, zostawcie reakcję, komentarz, a także udostępnijcie post, aby jak największa liczba Waszych znajomych także miała do niego dostęp ☺️

Adres

Tychy
43-100

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Tyskie Osiedla - od A do Z umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Tyskie Osiedla - od A do Z:

Udostępnij