Tarantoga.pl - Pracownia Fotograficzna

Tarantoga.pl - Pracownia Fotograficzna Fotografuję eventy, portrety i ludzi przy pracy. Toruń, okolice i cała Polska. Testuję też AI i workflow dla fotografów. Sesje portretowe w studio i plenerze.

Na moją działalność fotograficzną składa się:

1. Fotografia biznesowa
- sesje portretowe i wizerunkowe;
- reportaże z konferencji i spotkań biznesowych;
- fotografia produktów każdej wielkości;
- fotografia architektury i wnętrz.

2. Fotografia eventowa
- reportaże z imprez kulturalnych, sportowych;
- reportaże z imprez rodzinnych;
- reportaże weselne.

3. Dodatkowo zajmuję się retuszem fotografii, powiększaniem i kopiowaniem odbitek oraz restauracją i renowacją starych i zniszczonych zdjęć.

C KK Jordanki, na całej scenie tylko dwóch muzyków Jakub Orliński, Michał Bień i fortepian. Do tego stałe światło i zero...
02/06/2026

C KK Jordanki, na całej scenie tylko dwóch muzyków Jakub Orliński, Michał Bień i fortepian. Do tego stałe światło i zero scCKK Jordanki, na całej scenie tylko dwóch muzyków Jakub Orliński, Michał Bień i fortepian. Do tego stałe światło i zero sc .

I jak tu zrobić ciekawy reportaż? Bez dymu, laserów, migającego światła, tańczącego tłumu? Całą różnorodność trzeba wypracować własnymi nogami, co mi akurat pasuje, bo na żadnej imprezie nie umiem ustać w jednym miejscu. Chodziłem więc po całej sali, zmieniałem kąt widzenia co kilka minut, zaglądałem gdzie się dało, nawet za scenę....

Zdjęcie tygodnia.Mistrz drugiego planu na otwarciu Festiwalu Kontakt w Teatrze Horzycy w Toruniu.
31/05/2026

Zdjęcie tygodnia.

Mistrz drugiego planu na otwarciu Festiwalu Kontakt w Teatrze Horzycy w Toruniu.

Od małego chciałem pracować na planie filmowym, opowiadać historie przez obiektyw. Filmowcem nie zostałem. Ruchome obraz...
28/05/2026

Od małego chciałem pracować na planie filmowym, opowiadać historie przez obiektyw. Filmowcem nie zostałem. Ruchome obrazy zamieniłem na fotografię, ale słabość do planów filmowych mnie nie opuściła. I w tym roku po raz pierwszy udało mi się trafić na listę płac filmu jako fotosista. A dokładniej chodzi o "Piernikarki" Ryszarda Kruka. Tym samym spełniło się jedno z moich młodzieńczych marzeń.

Fotosista na planie to głównie czekanie i patrzenie. Na szczęście współczesne aparaty mają tryb cichej migawki, więc jej dźwięk nie przeszkadza nawet podczas pracy kamery. Trzeba tylko uważać na skrzypiącą podłogę :)

Chciałbym też w tym miejscu podziękować za współpracę Ryszardowi i Magdalenie Kruk oraz wszystkim bohaterkom filmu w szczególności mojej utalentowanej żonie Beacie Pranke-Zdziebło :)

W niedzielę była premiera. Najwyższy czas pokazać kilka zdjęć zza kulis.

Wróciłem ze zlecenia, gdzie w godzinę sfotografowałem prawie 200 osób. Trudniejsza była logistyka niż samo robienie zdję...
20/05/2026

Wróciłem ze zlecenia, gdzie w godzinę sfotografowałem prawie 200 osób. Trudniejsza była logistyka niż samo robienie zdjęć.

Z boku wygląda to jak mechaniczne pstrykanie, wszystko jest niby zaplanowane, każdy wchodzi na scenę i z niej schodzi. W środku jest w tym sporo chaosu, bo bardzo często nikt nie robi dokładnie tego, co powinien w danym momencie. I trzeba być na to przygotowanym, a wszystko dzieje się w ułamkach sekund. Chwila roztargnienia i zdjęcia już nie da się powtórzyć.

Ta impreza to wręczenie stypendiów sportowych Marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Byliście kiedyś po drugiej stronie takiego wydarzenia, jako organizator albo uczestnik?

Nocna wizyta u kowala. Muzeum Etnograficzne w trakcie Nocy Muzeów wyglądało przez chwilę jak scenografia z filmu. Czasem...
19/05/2026

Nocna wizyta u kowala.

Muzeum Etnograficzne w trakcie Nocy Muzeów wyglądało przez chwilę jak scenografia z filmu.

Czasem wystarczy jeden kadr, żeby przypomnieć sobie, jak filmowy potrafi być Toruń po zmroku...

Finisz Biegu Piastowskiego w Inowrocławiu, 16.05.2026 r.Mam dwa fotograficzne fetysze: wieloplan w kadrze i ruch, który ...
17/05/2026

Finisz Biegu Piastowskiego w Inowrocławiu, 16.05.2026 r.

Mam dwa fotograficzne fetysze: wieloplan w kadrze i ruch, który czuć, a nie tylko widać. Wieloplan jeszcze się tu na pewno pojawi. Dzisiaj stawiam na ruch.

Powrót do analogu trwa już od lat. Winyle wróciły na początku tego wieku. Potem kasety magnetofonowe. Teraz filmy fotogr...
15/05/2026

Powrót do analogu trwa już od lat. Winyle wróciły na początku tego wieku. Potem kasety magnetofonowe. Teraz filmy fotograficzne.

Mówi się, że to reakcja na AI. Niespecjalnie w to wierzę. AI ten ruch przyspieszyła, ale go nie wywołała. Coś innego jest w tym ciekawsze: AI potrafi dziś tworzyć obrazy, które wyglądają jak analogowe. Ziarnistość, flary, wady obiektywów. Całkiem przekonująco.

Jeśli wygląd można odtworzyć algorytmem, o co naprawdę chodzi w tej rebelii? Myślę, że głównie chodzi o modę :) Ale pewnie też o potrzebę zwolnienia w życiu i zrobienia czegoś, co nie dzieje się tylko na ekranie.

Sam mam w szafie klisze sprzed ponad dwudziestu lat. Leżą ładnie zapakowane. Aż k**i, aby coś z nimi zrobić. Ciekawe, jaki byłby efekt z tak przeterminowanymi materiałami.

Ale nie wiem, czy chciałoby mi się siedzieć w ciemni i je wywoływać. Czy po prostu bym je zeskanował i obrabiał w komputerze, tak jak wszystko inne.

P.S.

Załączam kilka analogowych zdjęć z Tatr z 1997 roku :)

Jakiś czas temu pisałem o sesji w studyjnym stylu: czarne tło, kilka lamp, szczegółowe ustawienia. Sesja, którą chcę dzi...
11/05/2026

Jakiś czas temu pisałem o sesji w studyjnym stylu: czarne tło, kilka lamp, szczegółowe ustawienia. Sesja, którą chcę dzisiaj pokazać, jest z całkiem innej beczki.

Do zrobienia portretu wystarczyły lampa reporterska, blenda, biała ściana i okno. Wyszło zaskakująco dobrze.

Im dłużej pracuję, tym bardziej mam ochotę ograniczać sprzęt do minimum. Nie zawsze ma to sens, ale czasem trzeba się uwolnić spod jarzma sprzętu. :)

Ile sprzętu naprawdę potrzeba do dobrego portretu biznesowego?

P.S.

Na zdjęciu Jacek Brzykcy - Dyrektor Biura Informatyki w Polregio.

Moje zdjęcie tygodnia.Żołnierz US Army podczas uroczystości 3 maja w Toruniu.Reportaż to świetny moment na uchwycenie ni...
10/05/2026

Moje zdjęcie tygodnia.

Żołnierz US Army podczas uroczystości 3 maja w Toruniu.

Reportaż to świetny moment na uchwycenie nieoczywistego portretu.
Żołnierz i proporzec idealnie się zgrały :)

Jak Wam się podoba?

Trochę przez przypadek natrafiłem w internecie na raport o stanie branży fotograficznej w 2026 roku. W połowie miałem wr...
08/05/2026

Trochę przez przypadek natrafiłem w internecie na raport o stanie branży fotograficznej w 2026 roku. W połowie miałem wrażenie, jakbym czytał o sobie.

Badanie objęło blisko 5000 fotografów z ponad 90 krajów i wyszło z niego, że największym stresem nie jest sprzęt, klienci, czy stawki. Jest nim zarządzanie własną pracą: selekcja, retusz, komunikacja, wysyłka maili, fakturowanie itp. Wszystko poza robieniem zdjęć.

Widzę to także u siebie. Zlecenie zamknięte, klient zadowolony, a ja przez kolejne kilka godzin siedzę i klikam. Jak się okazuje, to nie jest tylko mój problem. :)

Ciekawa jest jeszcze jedna rzecz z raportu: 83% fotografów już korzysta z AI w codziennej pracy. Nie tylko do generowania i retuszu zdjęć - także do organizacji własnego miejsca pracy.

Sam korzystam z kilku takich narzędzi. Pomagają, choć szczerze mówiąc, nie wiem, czy oszczędzam dzięki temu czas, czy tylko robię więcej rzeczy w tym samym czasie...

Co zabiera wam najwięcej czasu poza samym fotografowaniem?

P.S.

Jak ktoś chętny, to link do raportu w komentarzu.

Adres

Thorn

Telefon

+48608655286

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Tarantoga.pl - Pracownia Fotograficzna umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Tarantoga.pl - Pracownia Fotograficzna:

Udostępnij

Kategoria