15/09/2023
Byliśmy, pamiętaliśmy:
„Nie dla medali twe trudy,
Nie dla nagrody to czyń,
Lecz z obowiązku miłości Ojczyzny,
Wywalcz Jej wolność lub zgiń!”
W piątek, 15 września, w 80. rocznicę skoku do Polski cichociemnego Anatola Makarenko ps. 'Goździk', wybraliśmy się na Cmentarz Centralny. Odszukaliśmy groby, oczyściliśmy je, zapaliliśmy znicze, odczytaliśmy biogramy, pomodliliśmy się - to wszystko, aby oddać hołd 3 Cichociemnym, którzy spoczywają na tym cmentarzu. Dodatkowo odwiedziliśmy groby 2 żołnierzy Armii Krajowej, których dowódcami byli Cichociemni.
Dzisiaj licznie towarzyszyła nam młodzież szkół średnich. Dziękujemy!
Kogo odwiedziliśmy:
- cichociemny mjr Anatol Makarenko ps. 'Tłok-Goździk' - oficer radiołączności, Powstaniec Warszawski, dowódca radiostacji 'Wanda 02',
- cichociemny kpt Kazimierz Smolski ps. 'Sosna' - kapitan artylerii, uczestnik kampanii wrześniowej, więzień obozów koncentracyjnych, dowódca IV Odcinka 'Wachlarza',
- cichociemny kpt Zygmunt Gromnicki ps. 'Grom' - oficer wywiadu morskiego Armii Krajowej, oficer łącznikowy polskiej Misji Morskiej na Gibraltarze, Powstaniec Warszawski, więzień UB,
- kpt Stanisław Piszczek ps. 'Pogoń' - harcerz, żołnierz Armii Krajowej (27. pułku AK w Puszczy Stołpecko-Nalibockiej), Powstaniec Warszawski, podkomendny cichociemnego mjr Adolfa Pilcha ps. 'Góra-Dolina',
- kpt Konrad Strycharczyk ps. 'Słowik' - harcerz, łącznik Armii Krajowej, żołnierz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, podkomendny cichociemnego mjr Hieronima Dekutowskiego ps. 'Zapora'.
'Jesteśmy - by pamiętać' to wspólna inicjatywa, której inicjatorami są: Fundacja Patriotyczna im. rtm. Witolda Pileckiego w Szczecinie oraz wCzarnymObiektywie.
Fot. wCzarnymObiektywie