20/06/2024
To jest właśnie ten dzień, dziś o 22:50 czasu polskiego rozpocznie się astronomiczne lato.
Z tym dniem wiąże się kilka ciekawych rzeczy.
Po 1. Dziś mamy najdłuższy dzień roku, w Warszawie potrwa on 16 godzin 46 minut i 40 sekund
Po 2. Przyjęło się, że "południe" jest o 12 jednak nie pokrywa się ono z południem naszego czasu strefowego z uwagi na obrót Ziemi. Prawdziwe południe w każdym miejscu w Polsce różni się o kilka/ kilkanaście minut .
Dla porównania: w Białymstoku "południe" jest o 12:29 w Lublinie 12:31 a we Wrocławiu 12:53 i o tych godzinach czytaj w południe dziś można było zaobserwować najkrótszy cień w roku. W Lublinie słońce wzniosło się na 62,2° nad horyzontem co dało króciutki cień mojej osoby (patrz zdjęcie poniżej)
3. Już jutro będzie najniższa pełnia od 2006 roku, co oznacza że księżyc będzie przemieszczał się ekstremalnie nisko nad południowym horyzontem.
Że względu na to, że 1 "dzień" astronomicznego lata zaczyna się dziś o 22:50 dzisiejszy dzień nazwałbym "ostatnim dniem wiosny" 🤭
Zachęcam Was do dzielenia się w komentarzach jak wy spędzacie ten ostatni dzień wiosny.
Ja dziś wieczorem udam się w miejsce by już dziś zaobserwować wschód księżyca.
Zachęcam do wrzucania zdjęć w komentarzach, ja zacznę :)