03/04/2023
Czy obróbka zdjęć to oszustwo? To zależy 🫣
Najlepiej widać to po tradycyjnej fotografii, gdzie wywoływało się zdjęcia w ciemni. Najpierw robiło się próby naświetlania, aby wydobyć odpowiednie tony czy kontrasty. Widać na moim zdjęciu pasek, gdzie są różne odcienie szarości na czereśni. To właśnie w ten sposób robiło się próby. Naświetlało się papier na próbę, aby dostosować odpowiedni czas naświetlania papieru. Czy to było oszustwo? Nie, to była obróbka tamtych czasów, bo to na tym etapie fotograf decydował jak będzie wyglądało zdjęcie.
Później, na gotowych zdjęciach fotograf ógł robić poprawki... ołówkiem. Tak, rysowało się po zdjęciu, aby coś podkreślić, wydobyć tony (mam nawet w domu takie zdjęcia, z ołówkową obróbką - lata 50-60 poprzedniego wieku).
Więc czy obróbka jest oszustwem? Nie. Jest wizją fotografa ❤️ I każdy to samo może pokazać na swój sposób.
Obrabiacie zdjęcia? Czy zostawiacie takie jak wyszły z telefonu/aparatu?