20/02/2026
Roma cz. 2 📸❤
Czas na kolejną część fotorelacji z Wiecznego Miasta...
Największe wrażenie zrobił na mnie antyczny Pantheon (j.gr. świątynia wszystkich bogów), dziś jest to kościół chrześcijański. Na jego froncie widnieje napis w języku łacińskim, który oznacza: "Marek Agrypa, syn Lucjusza, konsul trzeci raz z rzędu, wzniósł ten budynek". Można się tu przenieś do II wieku. Coś wspaniałego - moje klimaty 😁
Oczywiście zobaczyliśmy wiele innych pięknych zakątków np. Plac i Schody Hiszpańskie, a w pobliżu kolumna, na której wznosi się posąg Matki Bożej. Akcentów religijnych mamy tu całą masę. Chodząc po Rzymie spotyka się bardzo wiele obrazów Matki Bożej na murach kamienic - śmiało można powiedzieć, że to miasto Maryjne. Idąc dalej oczywiście zwiedzaliśmy różne katolickie piękne świątynie - wszystkie robią wrażenie poprzez malowidła na ścianach, posągi świętych. Byliśmy u św. Walentego, gdzie można było zobaczyć relikwię - a jest to jego czaszka. Oprócz tych kolorowych świątyń, zwiedziliśmy również te o bardziej surowym wyglądzie, w których to wnętrza są bardziej antyczne. Oczywiście mogliśmy podziwiać Fontanne di Trevi, pozostałości po świątyni Hadriana, Plac Wenecki, Forum Romanum, Łuk Konstantyna, Koloseum , mówiące posągi i paszkwile (ciekawe) etc. ☺️ Wszystko to budzi ogromne wrażenie ❤ Chodząc ulicami miasta widać dużo akcentów polskich, nie zapominając o naszych wybitnych pisarzach- Mickiewiczu , Słowackim i Sienkiewiczu, którzy z Rzymem byli silnie związani (to tutaj Sienkiewicz został zainspirowany do napisania "Quo Vadis") 🇵🇱 Zobaczyliśmy te piękne miejsca pod przedwodnictwem pani Mirelli Bagdzińskiej (przewodnik, tłumaczka, pasjonatka Rzymu). Odsyłam Was do jej przewodnika: "Z Mirellą w Wiecznym Mieście" - czytając go cały Rzym można mieć w jednym palcu ☺️Zdaję sobie sprawę, że "wiem, że nic nie wiem"- a więc wiele jeszcze do poznania z samego miasta, nie wspominając o innych pięknych miejscach we Włoszech☺️ Ale marzenia się spełniają, trzeba im troszkę pomóc ... Zapomniałabym wspomnieć, że w Rzymie temperatura wahała się od 15-17 stopni 😁 rosną cytryny i pomarańcze 🍋🍊 kwitną już kwiaty ...🌺🌹🏵️ Cudownie było się choć na chwilkę teleportować 😅 Zapraszam do obejrzenia kolejnej małej partii zdjęć 📸
Z: Ryszard Zięba 🌷
Jola Podstawa🌷
Radek Podstawa 🌷