10/05/2024
👶Podążanie za dzieckiem, to dla nas, dorosłych, często trudna umiejętność. Trzeba wyzbyć się wyuczonych schematów. Otworzyć głowę. To ciężkie, bo na co dzień rzadko zastanawiamy się dlaczego coś robimy tak, a nie inaczej. Wymaga to sięgnięcia w głąb siebie.
Na długo zanim zostałam mamą nie lubiłam dzieci. Wiele osób tak mówi. I brzmi to okropnie, bo przecież gdyby tak zastąpić słowo “dzieci” innym, to budziłoby to oburzenie. Gdyby tak powiedzieć “nie lubię ludzi na wózkach inwalidzkich” albo “nie lubię niskich osób”? Na takie coś nie ma społecznego przyzwolenia.❌
Wiem jednak, że to wynika z braku wiedzy i zrozumienia jak funkcjonują dzieci, jak działa ich psychika. A dziecko to jest taki sam człowiek, tylko mniejszy. Ze swoimi problemami i emocjami, które są większe od niego i których jeszcze nie potrafi opanować czy zrozumieć. My jesteśmy od tego, żeby w tym pomóc i nauczyć, żeby być oazą spokoju.
🧠Wiedza, którą mam teraz pomaga mi lepiej zrozumieć maluchy. Jeśli masz obawy, że Twoje dziecko nie nadaje się na sesję, to zapewniam Cię, że dla mnie nie ma dzieci niegrzecznych. Trzeba jedynie dobrego podejścia i przygotowania.😊