01/04/2021
W tym roku ze względu na pandemię, Gminna Biblioteka Publiczna nie mogła zorganizować kiermaszu wielkanocnego. Dlatego postanowiłyśmy, że zrobimy Wam małą niespodziankę. Spontanicznie ruszamy z pierwszym bibliotecznym kwartalnikiem on-line LUBIc@! Pierwszy numer poświęcony jest w głównej mierze zbliżającym się Świętom Wielkiej Nocy. Jak kiedyś obchodziły święta osoby, mieszkające w naszej gminie? Chociaż pochodzą z różnych rejonów województwa lubelskiego, jednak łączy je tradycja i to, że część swojego życia spędziły właśnie w Gminie Lubycza Królewska. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Kniazi i Lubyczy Królewskiej zabiorą nas w sentymentalną podróż do lat swojej młodości. Będzie o pisankach, śmigusie-dyngusie i Triduum Paschalnym. Agnieszka Kusiak opowie o tym, jak tworzy swoje prace, często związane z Wielkanocą, a dwie młode dziennikarki z Machnowa Nowego – Gabriela Kudyk i Maja Pawliszak przeprowadzą wywiad z własnymi babciami. Panie Krystyna Talabska i Karolina Machlarz opowiedzą o tym, co jest najważniejsze w malowaniu pisanek. Wspomnimy również o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, którą jak co roku organizuje sztab ludzi.
Miłą odskocznią będzie również historia trzech młodych, zdolnych dziewcząt z Lubyczy Królewskiej, które poświęcają swój wolny czas gimnastyce artystycznej. Zabierzemy Was również w podróż literacką i przedstawimy prace, które wzięły udział w I Konkursie „O Lubyckiego Gryfa”.
Nieśmiało zapraszamy do lektury! :)
Link do kwartalnika LUBIc@:
http://lubyczaczyta.pl/wp-content/uploads/2021/04/LUBIca.pdf