29/04/2018
Słoneczna pogoda dobrze nastraja do rowerowej wycieczki. Nasza grupa wyruszyła z placu Piłsudskiego w stronę Grochowa. Tam zatrzymaliśmy się na chwilę przy zabytkowym kościółku pw. św. Tomasz Apostoła, który został wzniesiony w 1681 r. na miejscu poprzedniego. Jest to budowla drewniana o konstrukcji zrębowej, orientowana. Dzwonnicę postawiono w XVII wieku, a odbudowano pod koniec XIX w. Przejeżdżamy do Grodna. Chwila przy „dzikim” kąpielisku, a następnie do żwirowni. Chcieliśmy zobaczyć jak zmienił się „pustynny krajobraz” od naszej ostatniej tutaj wizyty przed ponad dwoma laty (zob. album „Jesień w piaskownicy” – 14.11.2015 r.). Różnica jest kolosalna: więcej wody i dużo, dużo mniej piasku. Nie ma już takich „pustynnych” widoków jak poprzednio. Szkoda…
Krótki postój, kilka zdjęć i ruszamy między drzewa do Punktu Edukacyjnego Nadleśnictwa Kutno „Leśna Klasa”. Jest to drewniany domek, malowniczo położony w środku lasu nad brzegiem stawu połączonego rowem – kanałem, przebiegającym obok rezerwatu „Perna”, z następnym zbiornikiem wodnym. Obok domku stoją tablice edukacyjne z przyrodniczymi tematami, m.in.: roślinność wodna, co zamieszkuje wody jezior, wodne ptaki, jak zachować się w lesie. Z pomostu wchodzącego w głąb zbiornika można bliżej przyjrzeć się faunie wodnej.
Teraz odpoczynek przy ognisku, kiełbaskowa przekąska, natura w obiektywie (foto) i czas szykować rowerowe rumaki do odjazdu. Warto w to urokliwe miejsce wracać w innym czasie. Widać wtedy jak las reaguje na zmiany pór roku. Aby jak najdłużej mieć kontakt z leśną przyrodą, duktami przemieszczamy się do Grochowa, a następnie przez Ryków oraz Gołębiewek wracamy Kutna. Grupa pokonała dystans 29 kilometrów.
Dziękujemy za wspólny udział w rajdzie – KTR Kutno „Na Siodełku”