Akademia Budownictwa Regionalnego

Akademia Budownictwa Regionalnego Strona w trakcie tworzenia

Drodzy Państwo konkurs w ramach projektu Fundacji Ostoja Tradycji rozpędza się coraz bardziej. Bardzo proszę chętnych do...
26/04/2024

Drodzy Państwo konkurs w ramach projektu Fundacji Ostoja Tradycji rozpędza się coraz bardziej. Bardzo proszę chętnych do wsparcia tej akcji i poparcia naszego programu związanego z niezwykłym Zaginionym Miasteczkiem - Jaśliskami! W wyniku głosowania może powstać dłuższa filmowa opowieść o dumnym niegdyś kupieckim, warownym mieście, które dziś zapomniane aż się prosi o promocję na tle swojej historii. Aż dziw bierze, że tak niepozorna mieścina ma tak wiele do pokazania... okruchy murów obronnych, resztki zabudowa rynkowych z utrzymanym charakterem rodem z I Rzeczypospolitej, niezwykłe wykopaliska odsłaniające renesansowe piwnice pod ratuszem, które można zwiedzać wraz z tymi pod sklepem i starą szkołą. Miasto to kryje wiele tajemnic być może sięgających genealogią daleko poza rozpoznaną historię Polski. Myślę, że warto by było to miasto odratować i przynajmniej cyfrowo odtworzyć. Na tą ścieżkę, którą już otworzyłem i przemierzam gorąco Państwa zapraszam - efekt może być naprawdę imponujący. Musimy tylko zwrócić uwagę na Jaśliska Osób, które mogły by wspomóc moje prace przy wirtualne wizualizacji renesansowych Jaślisk - warownego miasta rynkowego, które oparło się najazdowi Rakoczego w okresie tzw. Potopu Szwedzkiego i gościło w swoich progach słynnych Lisowczyków. Właśnie do tego okresu chciałbym się cofnąć w trójwymiarowej multimedialnej opowieści! Na razie proszę o wsparcie naszego projektu na portalu Ostoja Tradycji Pana Sławomira Kwoki - Ułana Króla Jana!
Link do głównego wątku znajdziecie Państwo pod tym adresem: https://ostojatradycji.pl/opowiadamy-historie/. Ukazał się też drugi spot "z okienka" reklamujący projekt. Do niego link jest następujący: https://www.facebook.com/mgransicki/posts/7901637453204349?notif_id=1714070402330974¬if_t=share_wall_create&ref=notif.
Muszę przyznać, że coraz bardziej doceniam pracę aktorów - to naprawdę twardy kawałek chleba. Nawet ta minutka nagrania to było duże wyzwanie... nie lubię powtórek! 😉"dubelki" to nie dla mnie (no chyba że z TelePrompter czy jak to się tam nazywa)! Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz zapraszam do wsparcia projektu "Opowiadamy historię". To jest szansa dla Jaślisk, a miejsce to zasługuje na wsparcie i odwiedziny, choć z pewnością byłby one ciekawsze, gdyby wcześniej posłuchali Państwo filmowej opowieści o tym czego dziś już nie zobaczycie. Wyobraźni można pomóc!
Z poważaniem i wyrazami szacunku Marek Gransicki

W dniu dzisiejszym nasze studentki Emilka Bożek , Patrycja Deryniowska, Łucja Faustyna Banaś brały udział w XI Targach P...
08/03/2024

W dniu dzisiejszym nasze studentki Emilka Bożek , Patrycja Deryniowska, Łucja Faustyna Banaś brały udział w XI Targach Pracy i reprezentowały swój kierunek Budownictwo oraz Akademię Budownictwa Regionalnego. Oprócz zachęcenia uczniów do podjęcia studiów właśnie na tym kierunku w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie biorą również udział w konkursie uczelnianym, aby pomóc w wygranej można polubić ich zdjęcie w komentarzu pod linkiem

https://www.facebook.com/share/p/n9YytFXLzNfEWJNb/

😊🧱🏡🏠🔝

W dniu dzisiejszym część ekipy Akademii Budownictwa Regionalnego w składzie :1. Emilia Bożek2. Patrycja Deryniowska3. Łu...
01/03/2024

W dniu dzisiejszym część ekipy Akademii Budownictwa Regionalnego w składzie :
1. Emilia Bożek
2. Patrycja Deryniowska
3. Łucja Banaś
4. Kamil Pieróg
5. dr inż. Marek Gransicki
przeprowadziła inwentaryzację w Dobrucowej.
Była to pierwsza wspólna praca, studenci mogli zobaczyć w praktyce, na czym polega wykonanie takiej inwentaryzacji, na co zwrócić uwagę, aby w przyszłości móc samodzielnie pracować. Pod okiem doświadczonego opiekuna p. Marka wykonali obmiar zewnętrzny budynku oraz wszystkich pomieszczeń wewnątrz.
Pierwsze kroki inwentaryzacji mamy już za sobą, a z dalszymi efektami pracy będziemy się dzielić na bieżąco! 😊🧱🏡🏠

22/02/2024

Doszły do mnie słuchy, że są wątpliwości w nasze możliwości. Z Waszymi starszymi Kolegami do tej pory wykonaliśmy szereg działań, które przyniosły konkretne realizacje, a to bardzo rzadko się zdarza, że prace studenckie przechodzą do trybu budowy. No tak właśnie było i My mamy już spory dorobek. Jak się ogarniemy i będziemy mieli coś do zaprezentowania, to poszukamy ciekawszych tematów, takich jak rewitalizacje starych budynków z piwnicami i różnymi ciekawymi detalami. Tak jak to miało miejsce w Jaśliskach i Dukli gdy eksplorowaliśmy jako pierwsi piwnice kamienic, czasami takie, o których nie wiedziały Gminy. Teraz można do tego wrócić, bo takich miasteczek jest sporo. Tylko trzeba nawiązać kontakty z Gminami. Nie porywajmy się od razu z motyką na słońce, sprawdźmy na prostych tematach nasze możliwości. Rozmawiałem wczoraj z Panem Pytlowanym o utworzeniu przy Uczelni spółdzielni studenckiej, aby można było wykonać prace komercyjne, a nie wolontarskie. To przynosi dodatkowy efekt i warto skorzystać z tego, że ja zdobywam tematy. Byłoby to bardzo przydatne dla realizacji Przemyśla (szpital garnizonowy), bo jak nie mamy w naszym gronie formalnej strony działania, to musze podatki rozliczać we własnym zakresie, a więc kwoty są pomniejszone i mniej zostaje dla nas. Zobaczymy jak to wyjdzie - pomysł jest mój ale Pan Tomasz się nim zainteresował. Nauka przez pracę zarobkową na stażu byłaby dla Was najlepszym rozwiązaniem, bo moglibyście ją wliczyć do praktyki zawodowej. Dlatego staram się jak mogę wycisnąć z formuły koła jak najwięcej.
Pozdrawiam Marek

21/02/2024

Drodzy Państwo wczoraj pisałem już post na grupie, ale gdzieś go poniosło i ostatecznie po prostu zniknął. Musimy cos zrobić z tym naszym forum i tu jest sprawa pocieszająca, bo znalazłem oderwaną kartkę z hasłami.
Kwestie bieżące zacznę od złej wiadomości - przepadł wyjazd pod Lublin. Niestety to coś chyba w ogóle nie dojdzie do skutku, bo brakuje zainteresowania osób z zewnątrz.

Teraz lepsze wieści. Zamiast Lublina będziemy mogli postarać się o organizację konferencji u nas w Krośnie pod naszym przewodem. Już działam w tej materii i rozmawiałem z Panem Pytlowanym. Jak będę wiedział co myślą o tym temacie Osoby z zewnątrz Uczelni, to udam się do rektoratu by ją zarejestrować. Na razie obiecał swoją obecność i patronat nad wydarzeniem INTBAU Polska i prof. Jeleński. Program konferencji będę tworzył jutro i skonsultuję go z naszymi Wykładowcami, aby i Oni mieli swoje pół godziny wykładu. Oprócz Gości. To chyba akurat dobra widomość, choć pracy będziemy mieli sporo, ale do np. stypendium liczy się to bardzo = organizacja i udział.

Kolejna sprawa to konkretne rozpoczęcie działania Koła w oparciu o sprecyzowane tematy. Mam zaklepane dwie inwentaryzacje, które możemy razem zrobić - szczegóły podam jak się spotkamy - potrzebuję zgłoszenia chętnych z Waszej strony do opracowania inwentaryzacji budowlanych i jednej koncepcji projektowej. Na razie koncepcji, ale może też będziemy mogli zrobić kompletny projekt.
Tymi opracowaniami, a może też trzecim w Przemyślu pochwalimy się na konferencji już w maju, bo będzie osobne wydarzenie tej rangi. Kolejna edycja spotkania kół naukowych w naszej Uczelni. Chciałbym byśmy mogli już coś pokazać, a że obie inwentaryzacje daje się zrobić szybko, jest to osiągalne.
Pozostaje pytanie o datę pierwszego spotkania w tym semestrze, tym razem już roboczego i rozruchowego, a nie tylko gadanego jak do tej pory. Postaram się Wam wytłumaczyć jak i czym robi się inwentaryzację i na co zwracamy uwagę przy takich pracach. Ustalimy tez datę wyjazdu w teren i inne szczegóły.

Pozdrawiam Marek

Drodzy PaństwoW moich stronach (na Podkarpaciu) mam duży problem z „kradzieżą” oryginalnej zabudowy wiejskiej. Cóż krajo...
09/02/2024

Drodzy Państwo
W moich stronach (na Podkarpaciu) mam duży problem z „kradzieżą” oryginalnej zabudowy wiejskiej. Cóż krajobraz nam się przekształca, ale pomimo, że powstają nowoczesne budynki, tych zmian nie można określić jako pozytywnych. O tradycji zupełnie się zapomina! Dzieje się to w mojej opinii ze szkoda dla całokształtu krajobrazu naszych wsi. Bo dla mnie liczy się harmonia i stonowanie form architektury w zestawieniu z naturalnym pejzażem. Być może to po prostu stereotyp, ale jednak stare domy drewniane i nie tylko płynnie wpisywały się w tło przyrodnicze, a współczesne dominują nad nimi.
Poprzednio zaprezentowałem studia nad zachowaniem osiemnastowiecznego budynku „in situ”, a dziś Prezentuję Państwu drugą opcję, która wynika z bezwarunkowej konieczności przeniesienia budynku w tył działki ze względu na przebudowy drogi, na którą obecnie wchodzi się jednym krokiem z drzwi wejściowych. Tym razem mamy do czynienia z zupełnie inną koncepcją, polegającą na zachowaniu proporcji i szczegółów budynku w nowoczesnej konstrukcji, ale z pozostawieniem starego materiału widocznego od środka jako element wystroju wnętrz. Izolacja termiczna ścian zewnętrznych została przeniesiona na zewnątrz, nowa konstrukcja jest jak i poprzednio elementem utrzymującym w całość stary zrąb, ale niemal całkowicie znika optycznie tworząc miraż oryginału. No tak, można zwrócić uwagę, że dodałem zupełnie odchodząca od tradycji witrynę. Baaa! Inwestorowi należała się odrobina pięknego widoku na panoramę Magury. Ciekaw jestem jak Państwo odbierają ten projekt? No oczywiście nie wszystko z pierwotnego budynku jest warte zachowania. Ale duch domu chyba został zachowany?

‼️ REAKTYWACJA AKADEMII BUDOWNICTWA REGIONALNEGO ‼️Chcemy bardzo serdecznie Wszystkich przywitać i poinformować, że wzno...
27/01/2024

‼️ REAKTYWACJA AKADEMII BUDOWNICTWA REGIONALNEGO ‼️
Chcemy bardzo serdecznie Wszystkich przywitać i poinformować, że wznowiliśmy działalność ABR. Nowi członkowie w składzie :
Mateusz Białek ( Prezes)
Łucja Banaś ( Sekretarz)
Emilia Bożek ( Skarbnik)
Patrycja Deryniowska
Hubert Sitko
Bartłomiej Hasior
Kamil Pieróg
Patryk Gradowicz
Maciej Gransicki
Illia Rakus
Opiekun : dr inż. Marek Gransicki
wracają ze świeżą energią i wieloma pomysłami, z którymi będziemy się dzielić na bieżąco! Zapraszamy więc do śledzenia naszej strony! Do zobaczenia! 👋😃

Drodzy Państwo!Ten rok zaczyna obfitować w wydarzenia. Chciałem dziś zaprosić Państwa na ciąg dalszy cyklu "Spotkania z ...
17/01/2020

Drodzy Państwo!
Ten rok zaczyna obfitować w wydarzenia.
Chciałem dziś zaprosić Państwa na ciąg dalszy cyklu "Spotkania z Budownictwem", które w tym roku startuje konferencją naukową planowaną na przełom marca i kwietnia.
Mam dziś zaszczyt wprowadzić w życie moją idee, że o regionalnej architekturze powinni się wypowiadać Mieszkańcy regionów.
A więc z całego serca zapraszam na konferencję w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie wszystkich zainteresowanych architekturą i budownictwem naszego regionu!
Ze szczególną satysfakcją zapraszam dziś również Wszystkich, którzy chcieliby aktywnie - w formie Prelegentów - podzielić się z szerokim gronem Słuchaczy swoimi doświadczeniami na niwie ratowania i ochrony zabytków z jednej strony, jak również wykonawców i twórców najnowszych technologii w budownictwie.
W kolejnych informacjach będę Państwu przekazywał nowe informacje co do konferencji - jej dokładnego terminu i programu.
Z poważaniem Marek Gransicki
Fotografia z zasobów witryny Wikimedia.org

Witam serdecznie!Korzystając z kolejnych dni wolnych udało mi się "podciągnąć" do przodu fantazję baligrodzką, rysując k...
07/01/2020

Witam serdecznie!
Korzystając z kolejnych dni wolnych udało mi się "podciągnąć" do przodu fantazję baligrodzką, rysując kolejne charakterystyczne elementy umocnień warowni. Przyszła kolej na wizje bram, które nazwałem "Miejską" tj. zachodnią i Węgierską czyli wschodnią. Jak czas pozwoli to w najbliższym czasie spróbuję jeszcze narysować budynki mieszkalne i gospodarcze wewnątrz kurtyny wałów i na zakończenie koncepcji, panoramę zamku od strony zachodniej. Stąd już prosta droga do modelu. Do wcześniejszych rysunków dołączam dziś obie bramy tworząc małą fantazyjną, ale jednak przemyślaną galerię zamku.
Życzę miłego tygodnia! Marek Gransicki

Adres

Ulica Dmochowskiego 12
Krosno
38-400

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:00 - 14:00
Wtorek 07:00 - 14:00
Środa 07:00 - 14:00
Czwartek 07:00 - 14:00
Piątek 07:00 - 14:00

Telefon

502454724

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Akademia Budownictwa Regionalnego umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Akademia Budownictwa Regionalnego:

Udostępnij