Tata robi zdjęcia

Tata robi zdjęcia Trochę inna fotografia rodzinna

Są sprawy ważne i ważniejsze, stąd kilka dni zwłoki w wyzwaniu  . Wracam jednak do gry! 😎Następny temat, który rozwinę t...
05/06/2023

Są sprawy ważne i ważniejsze, stąd kilka dni zwłoki w wyzwaniu . Wracam jednak do gry! 😎

Następny temat, który rozwinę to:
❗ "Moja najsilniejsza strona w fotografii".

Tylko jedna strona? Mam ich kilka! 😅

Kiedy kilkanaście lat temu uczyłem się, odkrywałem fotografię w 3-letnim studium Warszawskiej Szkoły Fotografii - do tej pory zapamiętałem dwie cenne wskazówki od Pani Małgorzaty Mikołajczyk:
1. Trzeba mieć zawsze całe skarpetki, bo będąc w nowych miejscach, często zdejmuje się buty i dziurawa skarpetka to trochę... kwas! 😅
2. ❗ Jeśli nie lubisz ludzi, to zmień zawód!

Zdecydowanie "fotograf Ludzi", który nie lubi Ludzi to tragicznie-złe połączenie 😢.

Ja uwielbiam poznawać nowe osoby! Fascynuje mnie poznawanie nowych Ludzi.
Jestem wdzięczny za to, że moi fotograficzni klienci mi ufają 😄.

Na starcie sam obdarzam innych zaufaniem. Myślę, że nadmierną empatią mógłbym obdarzyć kilka osób. 😅
Każde zlecenie fotografuję na pierwszym miejscu "dla siebie".

Bardzo dbam o dobre samopoczucie innych przed moim obiektywem. A to zaczyna się na długo przed wyciągnięciem aparatu z plecaka 📸😎.

Dzisiejsze zdjęcie wykonałem 2 lata temu w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.
Wbrew pozorom Piotrek nie siedzi wewnątrz tej dużej Bazyliki, tylko znajduje się w innym miejscu tej przyciągającej mnie Przestrzeni 👼.

https://michalgrzanka.pl

Dzisiejsze wyzwanie   daje mi przestrzeń do wypowiedzenia się w temacie:📢 "Mity o pracy fotografa".Zgodnie z treścią pow...
30/05/2023

Dzisiejsze wyzwanie daje mi przestrzeń do wypowiedzenia się w temacie:

📢 "Mity o pracy fotografa".

Zgodnie z treścią powiedzenia: "wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma", zawodowe fotografowanie jest często postrzegane przez pryzmat "lekko, łatwo i przyjemnie" 😎.

To jest po części prawda, bo przecież mam bzika na punkcie fotografii i lubię swoje zajęcie.
Jednak nic samo nie przychodzi i sam proces robienia zdjęć jest poprzedzony godzinami spędzonymi przy marketingu, nauce, szkoleniach, aktualizacji sprzętu, prowadzeniu działalności gospodarczej, stronie www, itd. 💪
Generalnie mam do ogarnięcia kilka stanowisk, które w mitycznym "korpo" przydzielone są do kilku, lub kilkunastu osób. Taki mamy klimat! 😅

Paradoskalnie, samo fotografowanie, "czysta fotografia" w tym całym biznesie trwa proporcjonalnie do innych obowiązków najkrócej 📸.

Mówię to w kontekście mojej fotografii komercyjnej pod szyldem .

Bo musi być też czas na pasję... a że w moim wydaniu pasją jest zatrzymywanie obrazów, stąd ten profil !

Na zdjęciu Król Filip Augustyn I. Dla bliskich - "Władek".

https://michalgrzanka.pl

To już trzeci tydzień i jednocześnie 11 dzień wyzwania   📸.Generalnie dostać fleszem po oczach nie jest fajnie. Szczegól...
29/05/2023

To już trzeci tydzień i jednocześnie 11 dzień wyzwania 📸.

Generalnie dostać fleszem po oczach nie jest fajnie. Szczególnie, jeśli lampa "walnie" pełną mocą. Wiem co mówię, bo miałem wiele takich "akcji". Po wszystkim widzi się tylko żółte plamy 😎. Każda branża ma takie niuanse. Dla przykładu - elektryka też czasem prąd kopnie ⚡.
A to całe fleszowe wyzwanie bardzo sobie chwalę i codziennie wypatruję nowego tematu. Dzisiaj zmierzę się z odpowiedzią na:

📢 "Moja największa inspiracja".

Nawet nie muszę się zastanawiać nad tym pytaniem. Jedziemy!

Od zawsze największy wpływ na mnie, na moją kreatywność, na to jak widzę "fotograficznie" miało światło.

Światło. 💥☀🌞

Noszę okulary bez których pewnie poruszałbym się po chodniku... po japońsku (czyli "jako-tako"), ale o prowadzeniu auta musiałbym zapomnieć. Więc jak mam coś wokół siebie ładnie zaświecone, to reaguję wyjątkowo silnie. Ksiądz Piotr Pawlukiewicz mówił: "z braku rodzi się lepsze". Może to o to chodzi. ❓👼

Światło wszystko zmienia. Banał może być niebanalny. Nawet trup będzie pełniejszy życia. Zwykłe rzeczy wyglądają jak nie z tego świata!

Jak wiele lat temu zacząłem interesować się fotografią, to do dziś zapamiętałem jeden cytat:

"Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o kasę, a mistrz martwi się o światło".

Wychodzi na to, że wdrapałem się na sam czubek tej piramidy! 😅

Na zdjęciu Piotrek. Blisko 3 lata temu.

Bracia Golcowie śpiewali "gdy widzę słodycze to kwiczę". Parafrazując tę piosenkę - gdy widzę fajne światło, to zawsze sięgam po aparat.

A może to aparat sięga po mnie? 😅

https://michalgrzanka.pl

Koniec drugiego tygodnia i dziesiąte (10) wyzwanie  : "głębia emocji, czy głębia ostrości na zdjęciach?Zgadnij pod którą...
26/05/2023

Koniec drugiego tygodnia i dziesiąte (10) wyzwanie : "głębia emocji, czy głębia ostrości na zdjęciach?

Zgadnij pod którą opcją podpiszę się obiema rękami oraz wszystkimi obiektywami, jakie mam? ❓

Głębia emocji oczywiście! 🥂💪💥

Fotografia musi coś wyrażać. Coś prawdziwego. Radość, skupienie, lęk, zamyślenie... obojętne co, ale niech ten stan (lub emocja) wybrzmi na zdjęciach.

"Głębia ostrości" z powyższego pytania to dla mnie skupienie na sprawach drugorzędnych. Może to być np. technika i sprzętowe nowinki.

"Czucie i wiara silniej mówi do mnie,
Niż mędrca szkiełko i oko".

W tej kwestii podpisuję się pod tym co napisał nasz Wieszcz! 😎📚

Na zdjęciu Piotrek. Gdzieś w odległej galaktyce! 💥

https://michalgrzanka.pl

"Jak opiszesz styl swoich zdjęć?" To temat dziewiątego (9) wyzwania   💪.Całkiem możliwe, że lepiej, aby ktoś inny odpowi...
25/05/2023

"Jak opiszesz styl swoich zdjęć?" To temat dziewiątego (9) wyzwania 💪.

Całkiem możliwe, że lepiej, aby ktoś inny odpowiedział na to pytanie, ale trudno - spróbuję się zmierzyć z tym tematem 😊.

Zaryzykuję, że wspólnym mianownikiem moich zdjęć jest "jakaś" prawda. Prawdziwa emocja, prawdziwy moment. Fotografia jest stworzona do notowania takich sytuacji.

Cała reszta, jak np. kolorystyka to już detale.
Btw. w tym projekcie Tata robi zdjęcia upodobałem sobie odcienie szarości, aby nie rozpraszać się kolorami.
Jeśli chodzi o fotografię ślubną, okolicznościową, dla par itd. z kolorem jest mi jak najbardziej po drodze! 💪📸

Dodam jeszcze, że w mojej komercyjnej fotografii na Michał Grzanka Fotografia hasłem przewodnim definiującym mój styl jest proste dodawanie:
Luz + Radość + No stres 🥂😍.

Tak niewiele trzeba (a może to dużo?), aby inni ludzie zaufali mi i dzięki temu otwierali się podczas spotkania ze mną (z fotografem).

Na zdjęciu szczęśliwy Piotrek po wygranym pojedynku na miecze!

Szermierka, rycerze, zamki (także z Lego) to aktualnie jeden z koników naszego Pierworodnego.

A jakie trendy jeśli chodzi o zabawę panują u Waszych dzieci?

https://michalgrzanka.pl/kontakt-polecany-fotograf-krakow/

Ósmy dzień wyzwania   to dla mnie zmierzenie się z pytaniem: "Co najbardziej lubisz w pracy fotografa"Tych smaczków któr...
24/05/2023

Ósmy dzień wyzwania to dla mnie zmierzenie się z pytaniem:
"Co najbardziej lubisz w pracy fotografa"

Tych smaczków które są motorem dla mojego zajęcia jest kilkanaście, spróbuję wymienić chociaż dwa z nich! 💥

1. Zaufanie. Wiem - wspominałem o tym kilka dni temu.
Cieszę się, że w mgnieniu oka pozornie obcy (przecież się nie znaliśmy wcześniej) ludzie otwierają się przede mną, a nawet pozwalają mi być w ich codziennej przestrzeni. To dla mnie duża duma i swoiste zobowiązanie, że muszę zrobić co się tylko da, aby zostawić po sobie dobre zdjęcia i jeszcze lepsze wrażenie.

2. Mam duża swobodę w tym co robię. Jest w tym wolność, które tak bardzo cenię. Wolność to matka chrzestna kreowania czegoś. Tak na to patrzę! 😎
Oczywiście są tematy, które muszą być sfotografowane, ale mimo tego wokół jest cała masa freestajlowania.

Na zdjęciu dobrze skadrowany Filipek! 😅

https://michalgrzanka.pl

To już siódmy (7) dzień wyzwania   !"Czy fotografii trzeba się uczyć w szkole?" 👨‍🏫📸Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi...
23/05/2023

To już siódmy (7) dzień wyzwania !
"Czy fotografii trzeba się uczyć w szkole?" 👨‍🏫📸

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy! 😅 Przede wszystkim warto się w fotografii zakochać bez pamięci! ❤

Myślę, że moje amatorskie zainteresowanie fotografią kilka, no dobra - kilkanaście lat temu utknęłoby w martwym punkcie, gdyby nie nauka w 3-letnim studium Warszawskiej Szkoły Fotografii. Spotkanie z wykładowcami z łódzkiej filmówki i (wtedy jeszcze ) ASP z Poznania to był super czas. Z kolei spotkanie z nieżyjącym dyrektorem szkoły - Marianem Schmidtem zapamiętam do końca życia.

Ja byłem wtedy i dalej jestem chory na fotografię. Włóczyłem się z aparatem i mogłem o tym słuchać non-stop. 💪

Ciekawość i samodzielny pęd ku czemuś, co nas fascynuje, to najlepszy gwarant sukcesu. Bez tego, nawet najlepsze szkoły, wspaniali nauczyciele niewiele pomogą.

Wydaje mi się, że teraz dostęp do wiedzy i sprzętu jest dużo łatwiejszy.

A czy dostęp do fascynacji fotografią jest dziś bliżej, niż kiedyś? Tu już każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Na zdjęciu Filip sięga do gwiazd!

"Per aspera ad astra?" 💥

https://michalgrzanka.pl

Nowy tydzień, stawiam ponownie czoła (po raz szósty) wyzwaniu  , tzn:   😅.❓"Fotograf, ale co to znaczy?"Jeśli na bycie f...
22/05/2023

Nowy tydzień, stawiam ponownie czoła (po raz szósty) wyzwaniu , tzn: 😅.

❓"Fotograf, ale co to znaczy?"
Jeśli na bycie fotografem wpływa posiadanie aparatu 📸 (albo nawet kilku), to śmiało można powiedzieć, że nim jestem! 😍

Dzisiaj podczas sesji narzeczeńskiej z Marysią i Kubą wspominałem o tym, że w byciu fotografem - samo fotografowanie trwa... najkrócej.

Sama chwila rejestracji obrazów, szukania kadrów to dynamiczny i przyjemny proces.
Jednak, żeby doszło do tego, aby mieć co i kogo fotografować (i to w taki sposób, aby ktoś za to jeszcze zapłacił 😎) musimy się przygotować się na marketingowy maraton.

Do tego obowiązkowe backupy, selekcja, edycja, galerie on-line, księgowość, amortyzacja... jest tego sporo 💥.

Zdecydowanie fotograf, to obecnie multitool rodem z uwielbianego kiedyś przeze mnie serialu !
Skoro to profil , to czas pokazać tytułowego Tatę, czyli mnie! 😅😎

https://michalgrzanka.pl/kontakt-polecany-fotograf-krakow/

To już piąty (5) dzień wyzwania - „Czego życzysz swoim klientom?” 😍Jeśli chodzi o wszystko czym zajmuję się komercyjnie ...
19/05/2023

To już piąty (5) dzień wyzwania - „Czego życzysz swoim klientom?” 😍

Jeśli chodzi o wszystko czym zajmuję się komercyjnie na , to na pierwszym miejscu będzie zaufanie 💪.
Zaufanie moich Klientów do mnie 😍!

❗ Dość dawno temu na jednym weselu usłyszałem od zespołu - "my nie jedziemy na wesele, ma jedziemy dać koncert" .
I Druga rzecz- ponoć podczas jakiegoś wywiadu ktoś zapytał Matkę Teresę z Kalkuty co jest dla Niej najważniejsze - padła odpowiedź: "ten wywiad" 👼.

Te dwie historie pokazują, że mam podobne podejście do każdego spotkania, kiedy moim zadaniem jest fotografowanie dla kogoś. Wszystkie zdjęcia robię najpierw "dla siebie" Kasa jest ważna, ale moja satysfakcja i moje wymagania do samego siebie są najważniejsze. 😎😅

Zaufajcie mi, że bardzo zależy mi na spotkaniu z Wami. Dajcie się zaopiekować i zapomnijcie, że robię Wam zdjęcia 📷.

Bądźcie tu i teraz! 🥂📸

Tym razem najmłodszy Karol jest zaopiekowany przez swojego starszego brata Filipka. Tutaj Karolek ma ok. 3 m-cy. Wygląda na giganta... w końcu masa urodzeniowa 4.410 gramów ma swoje prawa!

https://michalgrzanka.pl

Czwarty (4️⃣) dzień wyzwania   zadaje pytanie: "po co komu potrzebny fotograf?"No to może odpowiem pytaniem na pytanie 😅...
19/05/2023

Czwarty (4️⃣) dzień wyzwania zadaje pytanie: "po co komu potrzebny fotograf?"

No to może odpowiem pytaniem na pytanie 😅...
Po co komu piekarnia? Po co mechanik samochodowy 🔧? Po co nauczyciel 👩‍🏫? Po co komuś potrzebne jest Porsche 🚗? Po co Netflix i cocacola (sam wolę Pepsi;)?

Żyjemy i mamy różne potrzeby. Od tych podstawowych, tzw. "chlebowych" po bardziej wysublimowane. Mówi o tym zresztą "Piramida potrzeb Maslowa".

Z fotografowaniem jest pozornie taki "problem", że sam proces zatrzymywania obrazu jest banalny i tak powszechny jak oddychanie.

Dla porównania, żeby ustawić rękę do trzymania skrzypiec potrzeba kilku lat. A do aparatu od dłuższego już czasu można nic nie ustawiać 😅

Ale...
..sam fakt posiadania aparatu (oczywiście też w telefonie) nie sprawia, że wygenerowany obraz coś znaczy, coś opowiada, że chcemy go powiesić na ścianie. Łatwiej o banał, niż o zatrzymanie i kontemplację!
Tak jak potrzebujemy dobrych (kompetentnych) fachowców, tak samo potrzebujemy solidnej fotografii, wykonywanej przez solidnych fotografów 😍.

O to jestem spokojny!
Oczywiście wszechobecny rozwój techniki (AI) może sporo pozmieniać, albo nawet "zaorać" pewne dziedziny fotograficzne (jak np. reklama), ale wolę upolować prawdziwego Filipa (dziś w wersji "zdziwko"), niż generować obraz swojego Synka jakimś zaawansowanym kalkulatorem.

Ciekawe co powiem o tym za 10 lat? ❓😅

Swoją drogą podczas różnych uroczystości, jak Chrzest Święty, ślub, sesje rodzinne, sesje narzeczeńskie ciężko brać w nich udział i być jednocześnie odpowiedzialnym z ich dokumentowanie.

Z zepsutym autem zapraszam do dobrego mechanika, z bolącym kręgosłupem do dobrego lekarza, a o dobrego fotografa pytajcie tutaj lub u Michał Grzanka Fotografia ❗😊

Trzeci (3) dzień wyzwania  ➡ "Moje fotograficzne marzenie".Jedno marzenie? Może napiszę o dwóch marzeniach! Jedno będzie...
17/05/2023

Trzeci (3) dzień wyzwania
➡ "Moje fotograficzne marzenie".

Jedno marzenie? Może napiszę o dwóch marzeniach! Jedno będzie szerokie, a drugie wąskie. 😅

1️⃣ Moje marzenie w sensie szerszym realizuję właśnie teraz, publikując wpisy na !
Jestem fotografem, to moja profesja. 😎 Śluby, sesje, plenery, zdjęcia narzeczeńskie to od kilkunastu lat mój chleb codzienny.
Jednak ja naprawdę lubię fotografować, stąd nie ograniczam się do trzymania aparatu w ręce tylko przy komercyjnych tematach. Mam bardzo bogate archiwum zdjęć swoich Synków, albo innych "personalanych" klimatów. Tylko z braku czas/śmiałości publikowanie takich materiałów zawsze miało najniższy status w tematach do zrobienia.
Wychodzi jednak na to, że to już przeszłość, bo zacząłem zmieniać coś w tym temacie. 💪
2️⃣ Marzenie w sensie wąskim, to...
Od dobrych kilku lat chciałbym zrealizować projekt polegający na fotografowaniu muzyków podczas swoich prób 🎹🎸🎺🪕. Precyzując chodzi mi po głowie focenie undergroundowych zespołów w miejscach, gdzie odbywają się muzyczne próby.
Jeśli grasz w jakimś zespole, najlepiej z przesterowaną gitarą - daj proszę znać - chętnie się z Wami spotkam! 😎🥂

https://michalgrzanka.pl

Adres

Kraków

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Tata robi zdjęcia umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria