W 2008r ukończył studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Po kilku latach pracy w zawodzie fotografa postanowił stworzyć Projekt MOMF. Pomysł na powstanie projektu powstał na Festiwalu Fotocooltura 2016 w Obornikach Wielkopolskich, gdzie po raz pierwszy prócz fotografii, Karol zaprezentowany zbiorów aparatów i akcesoriów fotograficznych. Z początku Projekt był tylko stroną intern
etowa opisująca aparaty fotograficzne znajdujące się w jego kolekcji. Organizował też czasowe wystawy w muzeach i domach kultury. Jednak cały czas przyświecała mu myśl stworzenia stałego miejsca gdzie kolekcja była by dostępna dla zwiedzających przez cały rok. Po sześciu latach dnia 2.07.2022 roku odbyło się “Przedpremierowe Otwarcie Projektu MOMF”. Na zaproszenie odpowiedziało wielu znakomitych pasjonatów historii fotografii. Między innymi Władysław Nielipiński, Antoni Florczak, Mariusz Jedynak, Tomasz Bielawski i wielu innych. Teraz dwa razy w miesiącu kolekcja jest dostępna dla zwiedzających, a jej celem jest edukacja młodszych pokoleń, jak i zaspokajanie nostalgii za analogowym światem fotografii. Z czasem planujemy organizować tematyczne “Spotkania z kolekcjonerem”, które głównie będą poruszały tematy historii aparatu fotograficznego, ale i nie tylko. Być może w niedalekiej przyszłości zaczniemy również organizować spotkania z fotografami, historykami i ludźmi pasji. Wszystkie te działania mają być podejmowane w nielicznych grupach tak by każdy miał możliwość zadania pytania czy też dyskusji, by dać możliwość zbudowania więzi pomiędzy osobami przychodzącymi na spotkania, ponieważ pasja powinna łączyć ludzi i pokolenia. Jak to powiedział Adam Gust „Czas stworzyć Mega Odjazdowe Muzeum Fotograficzne”
i tego będziemy się trzymać :)
Aparaty z kolekcji nie tylko można zobaczyć na stronie lub w siedzibie Projektu MOMF. Zdarza się, że goszczą na wielkim ekranie w takich produkcjach jak: „Magnezja” w reż. Kronikarz Niepodległości”, w reż. Zbysława Kaczmarka; serial „Kropla Prawdy” w reż. Tomasz Kapuściński , Karolina Lewicka oraz Łukasz Kośmicki i kilku innych produkcjach, o których jeszcze nie możemy pisać :)
Główna kolekcja obejmuje okres od około 1880 roku do lat 40-tych XXw. Aparaty oraz akcesoria fotograficzne w większości są nabywane za przysłowiową złotówkę, lub otrzymywane w darze. Karol remontuje i przywraca im dawną świetność i niejednokrotnie wykorzystując je do tworzenia swojej fotografii. Ze względu na małą powierzchnię wystawową zbiory prezentowane na wystawie będą się zmieniać, ale zawsze będzie można zobaczyć na niej przekrój historii rozwoju aparatu fotograficznego jak i urządzeń. W skład ekspozycji wchodzą aparaty i akcesoria fotograficzne od 1880 do 2000r. Między innymi aparaty Adeli i Stanisława Drążkowskich z Chełmży jak i Pana Józefa Cywińskiego fotografa z Wisły. W tym:
– aparaty wielkoformatowe podróżne i atelierowe
– aparaty średnio i wielkoformatowe typu “reflex camera” (lustrzanki jednoobiektywowe)
– aparaty małoobrazkowe i średnioformatowe z XXw.
– dokumenty i gadgety fotograficzne
– aparaty skonstruowane przez Karola Wilczyńskiego - GreenWolf camera production and renovation
W zbiorach znajdują się też:
– Książki i czasopisma fotograficzne
– Zdjęcia carte de visite i cabinet card z zakładów fotograficznych
Zapraszamy serdecznie do zwiedzania i życzymy miłych doznań, a Pan Karol dopilnuje by wszystkie pytania niepozostały bez odpowiedzi :)
PS. Małe Objazdowe Muzeum Fotograficzne nie mogło by istnieć bez eksponatów tak więc, jeśli ktoś posiada niepotrzebne przedmioty fotograficzne, niekompletnie aparaty, klisze, zdjęcia książki, lub jakiekolwiek gadgety powiązane z fotografią, niekoniecznie od razu z przełomu XIX/XX wieku, to prosimy o kontakt. Z wielką przyjemnością pomożemy uchować je przed zapomnieniem, a na wystawach będą cieszyć oko widza i służyć do edukacji przyszłych pokoleń. Podoba Ci się Projekt MOMF ? Wesprzyj GO ! Santander PL 33 1090 1737 0000 0001 3453 5029 Swift wbkpplpp Tytułem: DAROWIZNA
Dzięki waszej pomocy zakupimy więcej eksponatów, wyremontujemy zapomniane przez czas urządzenia, a co najważniejsze zrealizujemy więcej wystaw. Z góry bardzo dziękujemy :)