02/01/2024
Mapa planowanych wycinek (rębni) leśnych w naszych okolicach przygotowana przez Lasy i Obywatele.
➡️ mapy.lasyiobywatele.pl/zanim-wytna-twoj-las.html
Dzięki naszym staraniom i dobrej współpracy z leśnikami, Nadleśnictwo Oleśnica Śląska odstąpiło od wycinek w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych. Zostało to zapisane w tzw. Planie Urządzenia Lasu (PUL) na lata 2023-2032. Przyjęty PUL to spory sukces, bo uwzględnia szereg postulatów jakie wystosowywaliśmy przez ostatnie lata.
Niestety nie wszystkie. Jak widać na mapie, w dalszym ciągu na terenie naszej gminy sporo jest miejsc gdzie planowane jest pozyskiwanie drewna. Dotyczy to także obszarów chronionych Natura 2000 Kumaki Dobrej, Natura 2000 Stawy w Borowej i Natura 2000 Lasy Grędzińskie.
Na szczęście czerwone obszary zwykle nie oznaczają całkowitej wycinki drzew (czyli tzw. rębni całkowitej/zupełnej). Często są to prace wręcz konieczne ze względów sanitarnych (obumieranie jesionu) albo tzw. cięcia trzebieżowe (co któregoś drzewa), które mają za zadanie usunięcie części drzew.
Nie zmienia to jednak faktu, że nadal część zaplanowanych prac nie ma uzasadnienia. Niestety Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu odrzuciła nasze wnioski do PUL 2023-2032 dot. lasów koło Ramiszowa, Kamienia, Bielawy i Pietrzykowic. Nie odpuszczamy jednak tej sprawy i będziemy ponownie wnioskować o zmiany w przyjętym PUL.
Liczymy także na zmiany na poziomie krajowym. Zmniejszenie użytkowania gospodarczego, w wyniku którego gro drewna eksportujemy do Chin. W gronie blisko 300 największych polskich organizacji i ruchów społecznych i przyrodniczych wystosowaliśmy jakiś czas temu Manifest Leśny. To 10 podstawowych postulatów reformy polityki leśnej. Więcej: https://bit.ly/3RMa1Rg
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że to nie stanie się od razu. Potrzebny jest dialog wielu interesariuszy polityki leśnej, potrzebne jest pokonanie uprzedzeń i niechęci. Potrzebny jest kompromis i rozsądek, bo jesteśmy realistami i doskonale wiemy, że nie unikniemy tzw. gospodarki leśnej i pozyskiwania drewna.
Na mapę prosimy więc patrzeć bez niepotrzebnych emocji, bo przedstawia ona plan do 2032, a w tym czasie sporo jeszcze może się zmienić ;) Liczymy na dalszą dobrą współpracę z Nadleśnictwem Oleśnica Śląska.