Jessica Szczepańska art

Jessica Szczepańska art Chcę zachowywać pamięć - o ludziach, miejscach, wydarzeniach; o tym, co było kiedyś i co dzieje się teraz - w każdy możliwy sposób.

Dziś kilka słów o kolejnym bohaterze mojego projektu "Ludzie Działoszyc", który jest niemal ikoną sztuki w miasteczku. P...
01/02/2025

Dziś kilka słów o kolejnym bohaterze mojego projektu "Ludzie Działoszyc", który jest niemal ikoną sztuki w miasteczku. Pan Wojciech Socha - nie trzeba go bliżej przedstawiać. Prawdziwy artysta o pięknej duszy, którą uzewnętrznia w swoich dziełach. Jest autorem m.in rzeźby stworzonej na 600-lecie miasteczka, która zdobi rynek, a ma murach Działoszyckiego kościoła można znaleźć płaskorzeźbę jego autorstwa przedstawiającą Trójcę Świętą. Pan Wojtek prezentował swoje prace na wielu wystawach i wydarzeniach kulturalnych zarażając swoją wrażliwością do świata. Bo poza tym, że tworzy wspaniałe rzeczy to żyje jak to mówi "Z naturą i pieskami". Jego świat jest magiczny nasycony pięknem, naturą i przeszłością. Przy domu zbudował skansen, w którym zbiera stare przedmioty z duszą i historią, bo "Przeszłość nie wraca, ale nie umiera".

"Teraz, dopiero od dwudziestu lat skupiam się głównie na sztuce. Maluje, rysuje, rzeźbię, ale powoli, bo tak jak jest napisane w mojej pracowni "sztuka nie lubi pośpiechu"." - mówił Pan Wojtek.

Słowa te są niezwykle mnie poruszyły i stały się ważne także i dla mnie, bo są najprawdziwszą prawdą. Tak nazywa się również film dokumentalny o Panu Wojtku, który zrealizowałam w 2018 roku:

https://youtu.be/IRnnCXv2Cws?si=zL3pJj7n3VuKj7eO

Tak brzmi opis filmu:

"Sztuka nie lubi pośpiechu" to maksyma, którą bohater filmu ma wypisaną w swojej pracowni, według której egzystuje i tworzy. Jest wolnym duchem, w swoim niesamowitym, artystycznym świecie obcując z naturą i z tym, co transcendentne. Swoje profanum traktuje jako sacrum i widać to w każdym zakątku Jego świata, w każdym wytworze Jego dłoni i po prostu w zwyczajnym Jego istnieniu. "

Jeśli jeszcze nie odwiedziliście magicznego świata Pana Wojtka zachęcam z całego serca. Tam świat Wam się zatrzyma, a wszystkie problemy przestaną istnieć.

prawie WSZYSTKIE FLAGI DZIAŁOSZYCdomy, kamienice, słupy, rysunki, dekoracje, kwiaty, kotyliony, wiązanki bielą się i cze...
13/11/2024

prawie WSZYSTKIE FLAGI DZIAŁOSZYC

domy, kamienice, słupy, rysunki,
dekoracje, kwiaty, kotyliony, wiązanki
bielą się i czerwienią uroczyście
świętując wolność
w małej ojczyźnie

JS

11 listopada 2024r

Wydarzyło się wiele pięknych rzeczy ostatnimi czasy. Wciąż dzieje się COŚ i to tylko napędza do działania, do tworzenia ...
09/10/2023

Wydarzyło się wiele pięknych rzeczy ostatnimi czasy. Wciąż dzieje się COŚ i to tylko napędza do działania, do tworzenia i dzielenia się tym co czuję i chcę, aby poczuł każdy.

Kolejną bohaterką książki "Ludzie Działoszyc" jest Pani Jagoda Mazur to bez dwóch zdań jedna z naładowanych pozytywną energią postaci kolorujących szare - chociaż coraz bardziej kolorowe - miasteczko. Pewnie tu wspomnienia nie będą sięgać bardzo daleko, ale dokładnie dwadzieścia lat temu powstał szkolny zespół taneczny REPLAY - oczko w głowie Pani Jagody. "Cały czas się cieszę, bo to jest coś mojego. Sama chodziłam w podstawówce na podobne zajęcia. Bardzo mi się podobało. Całe życie jestem bardzo wrażliwa na muzykę." - mówiła Pani Jagoda.

Ja choć niekoniecznie muzykalna (ale muzykę kocham) miałam też swoje chwile związane z kółkiem tanecznym i wspominam je wspaniale. Podejrzewam, że wiele uczestniczek i uczestników prób i występów z chęcią wróciłoby do tych beztroskich czasów... Poza tym REPLAY zawsze uświetniał (i uświetnia) akademie, festyny i inne wydarzenia. Uwielbiaaałam oglądać dziewczyny, które z taką pasją i poczuciem rytmu tańczyły... Moim ulubionym tańcem była "Elena", oh! Pamiętam doskonale, gdy jako kilkunastolatka zachwycałam się tymi układami tanecznymi do tak wpadającej w ucho muzyki.

Pani Jagoda prowadzi także od 2011 roku mażoretki, które dziś są ogromną chlubą miasteczka. Ramię w ramię z orkiestrą dętą z Dzierążni tworzą przepiękny performance na każdych ważniejszych uroczystościach.

"I do mażoretek i do zespoły Replay - ciągle myślę o układach. Siedzę w internecie tu coś zobaczę, tam coś zobaczę, coś swojego
dodam i tak to wygląda. Najpierw sama muszę się tego nauczyć, żeby pokazać jak ten taniec wygląda, jak ten układ wygląda,
jak ten krok wygląda - no i ćwiczymy, ale naprawdę fajnie się przy tym bawimy." - mówiła Pani Jagoda.

Uwielbiam i jestem zachwycona! A Wy... Pamiętacie? Byłyście/byliście, a może jesteście w zespole? Co wspominacie najlepiej?

Serdecznie wszystkich zapraszam już po raz drugi na wspaniałe - moje wymarzone dni, które upamiętnią Żydowskich Mieszkań...
21/08/2023

Serdecznie wszystkich zapraszam już po raz drugi na wspaniałe - moje wymarzone dni, które upamiętnią Żydowskich Mieszkańców Naszego Miasteczka.

Dzień pierwszy to garść historii, które wprowadzą nas do ówczesnych, barwnych i wielokulturowych Działoszyc, które w 80% tworzyli Żydzi. Wykłady poprowadzone przez panią Kingę Statowską i pana Krzysztofa Turczyńskiego, a także mój film pt. „Przeszłość nie wraca, ale nie umiera. Dzialoszycki Sztetl” (w 2017 roku zdobył drugie miejsce w międzynarodowym konkursie „My Jewish Town”) opowiedzą o przeszłości, która została brutalnie przerwana przez wojnę. Przy okazji będzie można zobaczyć prace naszego lokalnego artysty Wojciecha Sochy oraz obrazy o tematyce judaistycznej Andrzeja Dąbka. Na koniec gorąco wszystkich zachęcam do udziału w warsztatach kuchni żydowskiej, które poprowadzi Szef Kuchni Damian Szczepański. Mając doświadczenie z zeszłego roku - to był przepiękny moment, gdy My - mieszkańcy (i nie tylko) wspólnie zasiedliśmy do lepienia tysięcy pierogów. Integracja połączona ze smakiem i zapachem pysznych potraw zabrała nas w progi żydowskich kuchni. To żywe spotkanie z kulturą i wyjątkowa możliwość poznania przepisów i tajników dań, a przede wszystkim zrobienia czegoś RAZEM 🤍

Dzień drugi rozpoczniemy momentem zadumy - z parku (wcześniej był plac), z miejsca, gdzie Żydzi zostali brutalnie zgromadzeni 3 września 1942 roku, aby zostać rozdzielonym: część została zapędzona na stacje kolejki wąskotorowej, a następnie wywieziona do Bełżca. Ponad 1500 osób zostało rozstrzelanych i bezimiennie pogrzebanych w masowych grobach nieopodal Kirkutu. W Marszu Milczenia udamy się pod pomnik upamiętniający tę okrutną zagładę, aby odpalić symboliczne świece i uczcić pamięć tych, którzy niesprawiedliwie i w tak niewyobrażalnie straszny sposób stracili życie… Po prostu pamietajmy. Jesteśmy Im to winni.

Zwieńczeniem uroczystości będą koncerty, które rozebrzmią w ruinach naszej synagogi - niegdyś jednej z najpiękniejszych synagog w Polsce. Po raz kolejny tknięte zostanie życie w miejsce pamięci, które nieustannie swą obecnością przypomina nam mieszkańcom o wielokulturowej, pięknej historii Działoszyc. Wpierw skrzypce Romana Reinera i fortepian Sławomira Cierpika wyniesie nas w transcendentne zakątki naszych dusz, a niesamowite obrazy Andrzeja Dąbka dopełnią metafizyczny czas pamięci. Będzie można skosztować pysznych, żydowskich potraw przygotowanych w dniu wcześniejszym, a na sam koniec przenieść się na „Żydowską ulicę” dzięki wspaniałej Izabeli Szafrańskiej, której występu z resztą - osobiście - nie mogę się doczekać. W jej repertuarze są wszystkie utwory, które towarzyszyły mi przez te ostatnie 11 lat drogi z pamięcią, historią i Działoszycami. Całość poprowadzi Pan Sławomir Pyła, który zresztą te 11 lat temu zaraził mnie tą niesamowitą miłością do miasteczka. To idealna osoba na idealnym miejscu!

Jestem wzruszona, bo dzieją się rzeczy piękne i oddaje im całe swoje serce i będę w tym ile będzie się dało. Dla pamięci, bo „przeszłość nie wraca, ale nie umiera…” 🤍

Jeszcze raz zapraszam, zachęcam… Bądźmy RAZEM dla tej pamięci o Żydowskich Mieszkańcach Działoszyc.

Wczorajsze ponowne odsłonięcie rzeźby Mirosława Bałki "Aushwitzwieliczka" w moim obiektywie 👤 MOCAK Muzeum Sztuki Współc...
24/05/2023

Wczorajsze ponowne odsłonięcie rzeźby Mirosława Bałki "Aushwitzwieliczka" w moim obiektywie 👤 MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie / Museum of Contemporary Art

Niezwykle...Działoszyce wieczorową porą
17/05/2023

Niezwykle...

Działoszyce wieczorową porą

Cześć! Wkradła się dłuższa przerwa od publikacji kolejnych bohaterów albumu "Ludzie Działoszyc". Dlaczego? Ponieważ waka...
19/01/2023

Cześć!
Wkradła się dłuższa przerwa od publikacji kolejnych bohaterów albumu "Ludzie Działoszyc". Dlaczego? Ponieważ wakacje spędziłam na realizacji niemalże projektu życia. Chodzi o uroczystości, które miały miejsce 3 i 4 września w Działoszycach upamiętniające 80 rocznicę Zagłady Działoszyckich Żydów. To wydarzenie było spełnieniem moich marzeń o zachowywaniu pamięci - bo jak już nie raz tu wspominałam pragnę, aby pamięć o historii, miejscach, ludziach, wydarzeniach nigdy nie zniknęła. Ponadto rozpoczęłam 2 i ostatni rok moich studiów - przede mną intensywny czas pisania pracy magisterskiej (oczywiście o Działoszycach) i co najważniejsze realizowania pracy artystycznej. Tym razem będzie to projekt nieco bardziej prywatny, ale (mam nadzieje) ciekawy. Tymczasem przed Wami Pan Andrzej Kołpak.

Osoba, która kocha Działoszyce całym sercem. Twórca albumu z archiwalnymi zdjęciami miasteczka pt. "W pamięci i w sercu. Działoszyce na starej fotografii". Tytuł ten mówi już wszystko o Panu Andrzeju. Kocha Działoszyce i to jest najważniejszy powód dlaczego jest jedną z moich ulubionych osób. Osoba pełna pasji i niesamowitego podejścia do życia, Jego opowieści i skarby, w których jest posiadaniu zabierają daleko do pięknej przeszłości miasteczka. Ponadto Pan Andrzej jest założycielem Koła Mieszkańców Działoszyc "Nasze Miasteczko", które zrzesza wspaniałych ludzi po to by robić piękne rzeczy. Przedstawienia, śpiewanie, tematyczne imprezy... To tylko namiastka wspaniałości, które organizowało Nasze Miasteczko. Mam nadzieje, że przed nami więcej i więcej pięknych wydarzeń! Cieszę się, że są osoby takie jak Pan Andrzej, które bezinteresownie ukochały sobie małą, rodzinną mieścinę... Ja to rozumiem i ja to czuję, a jest nas zaledwie garstka, więc każda osoba na wagę złota.

"Chciałem się wyrwać z tej dziury, ciągnęło mnie do gór, więc pracowałem w Nowym Targu ale to krótko trwało, bo po 2 latach zatęskniłem za Działoszycami. I gdzieś obudziła się we mnie taka miłość do miejsca, w którym się urodziłem, gdzie moi rodzice mieszkali, gdzie spędziłem dzieciństwo. Wróciłem i zostałem do dzisiaj." - fragment wypowiedzi Pana Andrzeja, którą m.in można znaleźć w albumie "Ludzie Działoszyc".

Cześć!Niedawno przedstawiałam Wam Panią Halinę Sobalę, a dziś przedstawiam kolejną niesamowitą bohaterkę książki Panią K...
12/08/2022

Cześć!

Niedawno przedstawiałam Wam Panią Halinę Sobalę, a dziś przedstawiam kolejną niesamowitą bohaterkę książki Panią Krystynę Nowak. Pani Halina w wywiadzie mówiła:
"Lubię ciucholandy, mam maszynę i nie obawiam się jej użyć, a po drugie i najważniejsze to Krystyna. Ja idę i mówię, że sobie wymyśliłam tak i tak. Ja projektuje, a Krysia szyje."

I tu nie muszę nic dodawać, bo widzieliście w ostatnim poście kilka imponujących strojów. Nie wiem, czy te konkretne są dziełem Pani Krysi, ale jak widać projekty Pani Haliny to wysoka poprzeczka, a to Pani Krysia potrafi wyczarować za pomocą przysłowiowej igły i nici takie cuda.
"Jak przyjechałam do Działoszyc szyłam koleżanką, znajomym... Dopiero w 2011 roku chciałam wyprowadzić się z domu z bałaganem i otworzyłam zakład krawiecki w rynku."
I w tym uroczym zakładzie, gdy czasami odwiedzam Panią Krysie miałam przyjemność zobaczyć wiele realizacji: od sukien ślubnych, przez suknie wieczorowe, aż po przebrania: na przykład do występów Koła Mieszkańców Działoszyc "Nasze Miasteczko", w którym z resztą Pani Krysia mocno się udziela.
"...Lubię śpiewanie w Naszym Miasteczku, a przede wszystkim pomoc innym. Przede wszystkim dzięki temu coś się działo w Działoszycach." Działo się, dzieje i mam nadzieje, że dziać będzie. ❤

Pani Krysia to też jedna z pierwszych bohaterów, których sfotografowałam. Co więcej! Właściwie Jej postać zainspirowała mnie do stworzenia projektu. Dlaczego? Wszystko zaczęło się dokładnie 5 lat temu, gdy zaczęłam poważnie myśleć o nakręceniu "Myśliwego". Od razu, na etapie scenariusza w mojej głowie konkretne osoby wcielały się w konkretnych bohaterów, chociaż nawet jeszcze o tym nie wiedziały. Jedną z tych osób była właśnie Pani Krysia. I tu nie potrafię nawet wyrazić słowami jak jestem wdzięczna za to ile włożyła siebie w ten projekt. Jej pomoc była nieoceniona przy scenografii, kostiumach i wielu innych rzeczach. Mimo, że Myśliwy to zaledwie piętnastominutowy filmik to pracy było przy nim naprawdę bardzo dużo.

Od tego momentu Pani Krysia stała się naprawdę ważną osobą w moim postrzeganiu Działoszyc jako mojej małej ojczyzny. Tyle dobroci ile z siebie dała i daje koloruje szare, pozornie smutne miasteczko. "Ludzie Działoszyc" właśnie dlatego powstały... Aby pokazać, że za popękanymi murami jest piękno, które po pierwsze tworzy historia tego miejsca, a po drugie ludzie, którzy tu żyją.

Korzystając z okazji, że wspomniałam o filmie "Myśliwy". 3 września w naszych Działoszycach z okazji smutnej, 80 rocznicy zagłady Działoszyckich Żydów film będzie można zobaczyć w nieco innych przestrzeniach niż Internet. Już teraz serdecznie zapraszam, a szczegóły ukażą się już wkrótce.

Cześć!Kolejnym bohaterem albumu, którego chciałabym przedstawić jest osoba, której właściwie przedstawiać nie trzeba. Pa...
27/07/2022

Cześć!

Kolejnym bohaterem albumu, którego chciałabym przedstawić jest osoba, której właściwie przedstawiać nie trzeba. Pan Adam Kocerba - duma naszego miasteczka. Zdobywca tak wielu nagród zarówno indywidualnych, ale także z zespołami "Działoszacy" i "Działoszanki", że nawet nie próbuję ich wymieniać. Lista jest imponująca, a co za tym idzie wieść o Naszych Działoszycach idzie w świat. Co więcej Pan Adam robi rzecz niezwykłą - ratuje od zapomnienia fragment naszej rodzimej kultury nagrywając muzykantów i śpiewaków ludowych. Jestem osobą sentymentalną i za cel życiowy obrałam sobie kiedyś zachowywanie pamięci o wszystkich i wszystkim co się da, tak więc dogłębnie porusza mnie ta działalność Pana Adama, który o projekcie między innymi mówił tak: "Sfilmowałem już wielu ludowych instrumentalistów: skrzypków, klarnecistów, akordeonistów i są tam też tacy, którzy odeszli do wieczności. Ich już nie ma, ale można włączyć i posłuchać jak ci ludzie grali."

Oto link do filmików: https://www.youtube.com/channel/UCiygZiebqorfvsax_5x8Jlw

Ponadto Pan Adam był moim wychowawcą w gimnazjum, a także grał na weselu moich rodziców. Sentymentów nie ma końca...

Cześć!Kolejną bohaterką albumu "Ludzie Działoszyc" jest Pani Halina Sobala. Osoba niezwykła. Barwna, kolorowa, elegancka...
20/07/2022

Cześć!

Kolejną bohaterką albumu "Ludzie Działoszyc" jest Pani Halina Sobala. Osoba niezwykła. Barwna, kolorowa, elegancka. Ikona mody i kobiecości. Osobiście uważam, że wzór do naśladowania. Za odwagę, za osobowość, za styl i siłę. Pani Halina to nie tylko barwne i spektakularne stroje, które SAMA PROJEKTUJE, ale również niesamowicie silny charakter, który te stroje odzwierciedlają.

"Uwielbiam Belle Epoque, podoba mi się też pin-up: pełnia kobiecości. W mojej rodzinie są silne kobiety. Uważam, że kobieta to jest wszystko: to jest i praca i dzieci i ubiór. " - mówiła Pani Halina. Opowiadała mi też o tym jak ciężko było na początku, gdy ludzie - jak to w małym miasteczku - wytykali ją palcami, ale tu silniejsza była potrzeba bycia sobą, aniżeli pójście za tłumem. I to takie cudowne! Ileż razy sama zawracałam, bo bałam się wychylić byleby nikt nic o mnie nie mówił... Dlatego też podziwiam Panią Halinę i cieszę się, że jest częścią książki. Jest symbolem pięknej, kobiecej siły, a stroje to prawdziwa sztuka i ogromne pokłady kreatywności. Coś wspaniałego!

Adres

Działoszyc
Działoszyce

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Jessica Szczepańska art umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij