Giorgi.gorg MakroNatura Fotografia

Giorgi.gorg MakroNatura Fotografia Zapraszam! Cześć! Będą to zarówno zdjęcia uchwycone głównie w obszarze Doliny Jasiołki🏞️ w dzikim Beskidzie Niskim⛰️ ale i nie tylko ;)

Zdjęcia makro-natury📸 i czasem też coś z innej bajki💁 głównie z obszaru Doliny Jasiołki🏞️ w centralnej części Beskidu Niskiego⛰️

Wszystkie zdjęcia zrobione są przeze mnie😉

Znajdziesz mnie również na innych stronach (odnośniki w BIO). Na mojej stronie facebook'owej znajdziesz🧐 kolorowy i różnorodny świat makro🔍 i zdjęć z bliska🕵 Czasem też znajdą się tutaj fotografie o innej tematyce.

Polecam!! :D Foto-Kurier
03/01/2026

Polecam!! :D Foto-Kurier

Wgraj zdjęcie do serwisu foto-kurier.pl i bądź aktywny, a być może już wkrótce jedno z nich, jak to Patryka George'a znajdzie się w papierowej wersji Foto-Kuriera - jako jedno z najlepszych wgranych do serwisu w danym miesiącu. Sprawdź kto wygrał w październiku i dołącz do wybranych. https://www.foto-kurier.pl/wydania/203,9509,art,najlepsze-z-najlepszych-pazdziernik-2025-prezentujemy-najlepsze-zdjecia-z-naszego-serwisu.html

Szerszeń🐝 nie taki straszny, jak go malują🎨🖌️==============================Szerszeń europejski (Vespa crabro)===========...
12/10/2025

Szerszeń🐝 nie taki straszny, jak go malują🎨🖌️

==============================

Szerszeń europejski (Vespa crabro)

==============================

Szerszeń europejski to owad z rodziny z grupy

Samce szerszenia europejskiego mogą osiągać długość ciała📐 około 3,5 cm, natomiast samice do około 2,5 cm💁

Żywią się przede wszystkim owadami, owocami oraz lubują się w sokach niektórych drzew💁 Szerszenie żądlą owady, gdy takowe upolują i za każdym użądleniem szerszeń może wstrzyknąć swojej ofierze około 0,2 mg jadu. Siła jego jadu jest porównywalna do jadu pszczół i os💁

Szerszeń europejski może osiedlać się między innymi w skrzynkach lęgowych dla ptaków🙆🏻 O, dziwo są w stanie pokojowo z nimi w nich mieszkać😲

Specjalnie chyba nie muszę go przestawiać😁 Znany powinien być każdemu, bo jest pospolity w naszym kraju 🗺️ Tym bardziej, że my ludzie💁 nie mamy o nim zbyt dobrego zdania 🙆🏻

Wspomina o tym artykuł, który możesz znaleźć w czasopiśmie SALAMANDRA w numerze 2/2021 (50)💁 Również możesz znaleźć go pod tym linkiem: https://www.onet.pl/styl-zycia/ptop-salamandra/czy-szerszeni-nalezy-sie-bac/84d08xp,30bc1058

Poniżej fragment:

"Szerszeń cieszy się wyjątkowo złą sławą. Często można usłyszeć, że trzy jego użądlenia mogą zabić człowieka, a siedem konia. Jad szerszenia nie jest jednak tak groźny, jak się powszechnie sądzi. Co więcej, sam owad jest bardzo łagodny i trzeba się naprawdę postarać, by sprowokować go do ataku. Żądli bowiem tylko wtedy, gdy czuje się zagrożony lub musi bronić swojego domu..."

Po przeczytaniu tego artykułu💁 przestałem się aż tak go bać😁 Oczywiście pojedyncze osobniki, bo do gniazda raczej bym się nie zbliżył💁Mało tego, zacząłem za nimi ganiać - zdarzyło mi się parę razy (są jednak za szybkie)😅😅

Zaznaczyć muszę, że tego osobnika znalazłem na chodniku - MARTWEGO😵😵



==============================

Jeśli podoba Ci się poniższe zdjęcie, zostaw polubienie?? Jeśli przeczytałeś opis, zostaw swoją opinię w komentarzu?? lub udostępnij ten post innym??







Hebanowa kuzynka stonki🪲==============================Rozdestnica wrotyczówka (Galeruca tanaceti) ======================...
07/10/2025

Hebanowa kuzynka stonki🪲

==============================

Rozdestnica wrotyczówka (Galeruca tanaceti)

==============================

Rozdestnica wrotyczówka tanaceti to niewielkich rozmiarów chrząszcz (dł. ciała: 6-10 mm) z rodziny stonkowatych i podrodziny

W naszym kraju jest owadem pospolitym, którego można spotkać w miesiącach od czerwca do października💁 Lubi przebywać od łąk, polan, nieużytków po przydroża oraz ogrody💁Jest roślinożercą i nie ma konkretnych upodobań co do roślin (jest polifagiczny)💁

Uważa się go za szkodnika🫣 - niszczy wiele roślin uprawnych: najczęściej fasolę zwykłą oraz sałatę siewną💁

==============================

Jeśli podoba Ci się poniższe zdjęcie, zostaw polubienie?? Jeśli przeczytałeś opis, zostaw swoją opinię w komentarzu?? lub udostępnij ten post innym??






Co tam w piaskach trzyszczy?😧==============================Trzyszcz piaskowy (Cicindela hybrida)========================...
06/10/2025

Co tam w piaskach trzyszczy?😧

==============================

Trzyszcz piaskowy (Cicindela hybrida)

==============================

Zwany także jako trzyszcz piaskowiec jest niewielkim chrząszczem (długość ciała: od 10 do 17 mm) należącym do rodziny biegaczowatych i podrodziny trzyszczowatych

Trzyszcz piaskowy jest najpospolitszym trzyszczem w naszym kraju💁 Lubi piaszczyste miejsca - ja tego gagatka spotkałem zarówno na wydmach ,jak i na leśnej drodze🙆 Można go spotkać w miesiącach: od maja do października 💁

Jest bardzo szybko poruszającym się żarłocznym drapieżnikiem😱 Aktywnym za dnia. Jak polują? A polują tak, że czekają w ukryciu na swoją ofiarę, następnie ją ścigają😱 Nowa tu o dorosłych osobnikach💁 Natomiast larwy są również żarłoczne i podobnie, jak dorosłe, polują z ukrycia - wygrzebują norkę, chowają się w niej i czekają na nieszczęśnika z otwartymi żuwaczkami😱 Atakują niczego nie spodziewającą ofiarę, wciąga i rozszarpuje😨

Osobniki dorosłe (Imagines), jak szybko polują, tak szybko uciekają - ciężko mi było podejść do któregoś osobnika. Uciekały przede mną lub odlatywały zanim jeszcze podszedłem😭

Ale parę zdjęć udało mi się zrobić💪

==============================

Jeśli podoba Ci się poniższe zdjęcie, zostaw polubienie?? Jeśli przeczytałeś opis, zostaw swoją opinię w komentarzu?? lub udostępnij ten post innym??






Walka o przetrwanie💪 💪 ==============================Żuk wiosenny (Trypocopris vernalis) vs mrówka z rodzaju Formica====...
02/10/2025

Walka o przetrwanie💪 💪

==============================

Żuk wiosenny (Trypocopris vernalis) vs mrówka z rodzaju Formica

==============================

O przetrwanie walczy tutaj nie tylko żuk🪲 z rodziny 💁

Dla żuka🪲 to jest być albo nie być💪 Możliwe, że przetrwał starcie tylko z tymi trzema mrówkami - dawał sobie radę z nimi całkiem nieźle i ciągał, upierdliwe, a na pewno mocno zdeterminowane, leśne mrówki. Z większą liczbą raczej już by sobie nie poradził - mrówki podejrzewam, że w końcu by go rozczłonkowały i zaciągnęły do gniazda (mrowiska)🛖

Natomiast dla mrówki🐜 z rodzaju taki żuczek jest ważnym źródłem białka zwierzęcego, którego potrzebują larwy mrówek dla odpowiedniego rozwoju 💁



==============================

Jeśli podoba Ci się poniższe zdjęcie, zostaw polubienie?? Jeśli przeczytałeś opis, zostaw swoją opinię w komentarzu?? lub udostępnij ten post innym??






13/08/2025

Ku przestrodze!
Nadesłano nam zdjęcie, jedno z tych bardzo smutnych. Zrobiono je na ulicy Narcyzowej, na Ponikwodzie w Lublinie, gdzie obecnie teren dotąd rolniczy jest zabudowywany gęstymi blokowiskami. Lada moment przebiegnie tędy także szeroka, ruchliwa dwu pasmowa droga.

Oprócz deweloperów na zwierzęta czyhają także inne zagrożenia, które tak naprawdę są bardzo często wynikiem beztroski właścicieli kotów i psów. Tych, którzy puszczają je samopas na dwór.

Koty naprawdę nie są częścią naszego dzikiego ekosystemu, są to zwierzęta domowe i na zewnątrz powinny zawsze przebywać pod opieką właściciela. Inaczej są najczęściej wielkimi szkodnikami i przyrodzie, zabijają masę przeróżnych stworzeń. Nie z głodu bo ich nie zjadają jak dzikie drapieżniki ale dla „sportu”. Kilka godzin biegania bez dozoru i kot czy pies potrafi przynieść do domu właściciela przeróżne zwierzęta. Wyglada to tj na zdjęciu choć zazwyczaj bardziej drastycznie, kilka lat temu jeden Pan zgłosił, że jego kot przyniósł w zaledwie 2 godziny, po kolei cały miot, 8 chomików a na koniec ich matkę 😞

Kochani, to nie jest post mający na celu antagonizowanie kogokolwiek. Szanujemy wszystkich i rozumiemy miłość do zwierząt zarówno dzikich jak i domowych.

Pokazujemy Wam to zdjęcie z wielką nadzieją, że ktokolwiek z właścicieli kotów wychodzących to przemyśli, zrozumie i będzie swojego pupila trzymał w domu bądź chodził z nim na dwór na smyczy. Podobnie z psami. To bardzo ważne!

Instynkty są u zwierząt silniejsze niż możnaby się spodziewać, dlatego to właśnie właściciel, człowiek jest odpowiedzialny za to, co zwierzę robi. Zresztą takie samotne przechadzki są dla samych psów i kotów bardzo niebezpieczne a jak często kończą się źle - widać po rozpłaszczonych truchłach na ulicach.

Dbajmy o swoich podopiecznych i nie pozwalajmy im zabijać! Dbajmy o przyrodę wokół nas. Szanujmy ją. Jesteśmy jej częścią.

Temat jest trudny; mimo to, prosimy o kulturalne komentarze lub powstrzymanie się, jeśli chcecie kogoś obrażać. Normalnie nigdy tego nie robimy ale dzisiaj będziemy dyskusję moderować i usuwać wpisy wulgarne bądź agresywne.

Fot: nadesłane

24/07/2025

🐾 Lubisz zwierzęta? Chcesz pomagać? Dołącz do nas! 🐶🐱

Zapraszamy do obserwowania nowej podstrony Gminy Dukla, gdzie będziemy regularnie udostępniać posty o zwierzętach potrzebujących pomocy – porzuconych, zagubionych, chorych… ale też takich, które czekają na nowy, kochający dom. ❤️

To miejsce, gdzie razem możemy zmieniać ich los na lepszy – przez udostępnienie, pomoc, a może... adopcję? 🏠

📍 Znajdziesz tu:
✅ aktualne ogłoszenia o zwierzętach do adopcji,
✅ informacje o znalezionych lub zagubionych pupilach,
✅ porady i materiały edukacyjne.

👉 Obserwuj, reaguj, udostępniaj – może to właśnie dzięki Tobie jedno z tych zwierząt znajdzie dom!

Razem możemy więcej 🐾

🔗 https://www.facebook.com/ZwierzetaZGminyDukla/?rdid=eyL9nw0dG5O8pgo1

Prosimy o udostępnianie nowej strony dedykowanej zwierzętom z gminy Dukla🙏

Pszczoło-oso-bzyg🐝🪰==============================Makatka zbójnica (Anthidium manicatum) ==============================Ma...
12/07/2025

Pszczoło-oso-bzyg🐝🪰

==============================

Makatka zbójnica (Anthidium manicatum)

==============================

Makatka zbójnica, czy też makatka zwyczajna - jest gatunkiem pszczoły samotnicy z rodziny miesierkowate (Megachilidae).

Samice tej pszczoły🐝 budują gniazda w norkach i szczelinach, w ścianach, opuszczonych norkach innych żądłówek, a także kopią norki w ziemi lub pod ziemią. Gniazda ścielą sobie z włosków roślin. Samce są bardzo terytorialne i agresywne😬

Ta niewielkich rozmiarów pszczoła (samica: 11-12 mm, samiec 14-18 mm) jest pospolita i często można spotkać w całym naszym kraju💁 (ja osobiście spotkałem ją po raz pierwszy w życiu, a już trochę żyję😅😅). Występuje zarówno na łąkach, i skraju lasów; w ogrodach też jest spotykana. Jej aktywność przypada w miesiącach od czerwca do września.

A czemu pszczoło-oso-byzg (oczywiście to jest tylko moje spostrzeżenie)?🤔 A, bo wygląda jak pszczoła, ubarwiona jak osa, lata jak muchówka z rodziny bzygowatych😁



==============================

Jeśli podoba Ci się poniższe zdjęcie, zostaw polubienie?? Jeśli przeczytałeś opis, zostaw swoją opinię w komentarzu?? lub udostępnij ten post innym??






Zielony krab w zaroślach🟢🦀==============================Krabek (Ebrechtella tricuspidata)==============================T...
10/07/2025

Zielony krab w zaroślach🟢🦀

==============================

Krabek (Ebrechtella tricuspidata)

==============================

Tego dziwnego pająka-kraba🦀 z rodziny ukośnikowatych (z angielskiego crab spiders) można spotkać w całym kraju (jest pospolity i liczny) w okresie pomiędzy majem a wrześniem💁‍♂️

Jego barwa i niewielkie rozmiary🟢📐 (tj. samiec: 3-4 mm, samica: 5-6 mm), choć teoretycznie powinien być często widywany🧐 sprawiają, że w zaroślach i ogólnie w siedlisku w którym występuje (ciepłe i wilgotne tereny, np. skraje lasów, a także łąki) ciężko go raczej wypatrzyć🫣



==============================

Jeśli podoba Ci się poniższe zdjęcie, zostaw polubienie?? Jeśli przeczytałeś opis, zostaw swoją opinię w komentarzu?? lub udostępnij ten post innym??






Obłoki srebrzystsze widziane z Dukli🧐😇==============================2 Lipiec 2025 ==============================Drugiego...
06/07/2025

Obłoki srebrzystsze widziane z Dukli🧐😇

==============================

2 Lipiec 2025

==============================

Drugiego dnia lipca bieżącego roku w całej Polsce pojawiło się na nieboskłonie pewne zjawisko - Obłoki srebrzyste.

Obłoki srebrzyste, to polarne chmury mezosferyczne. Pojawiają w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce znajduje się 6-16° poniżej horyzontu. Obłoki srebrzyste to najwyższe chmury na ziemskiej atmosferze🌎, znajdujące się na wysokości 75-85 km od Ziemi (mezosfera), które możemy zobaczyć z Ziemi🌍

"Sezon" na ich obserwowanie🧐 zaczyna się on już późną wiosną i trwa przez całe lato💁‍♂️ Na Beskidzie Niskim nie jest zjawiskiem widzianym zbyt często🥹 Ale w okresie letnim (właśnie teraz) jest największa szansa aby je zobaczyć🧐 A z tego co zaobserwowałem w tym roku pojawiają się wyjątkowo często😁



==============================

Jeśli podoba Ci się poniższe zdjęcie, zostaw polubienie?? Jeśli przeczytałeś opis, zostaw swoją opinię w komentarzu?? lub udostępnij ten post innym??





Adres

Dukla Gmina

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Giorgi.gorg MakroNatura Fotografia umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Giorgi.gorg MakroNatura Fotografia:

Udostępnij

Kategoria