12/10/2025
Szerszeń🐝 nie taki straszny, jak go malują🎨🖌️
==============================
Szerszeń europejski (Vespa crabro)
==============================
Szerszeń europejski to owad z rodziny z grupy
Samce szerszenia europejskiego mogą osiągać długość ciała📐 około 3,5 cm, natomiast samice do około 2,5 cm💁
Żywią się przede wszystkim owadami, owocami oraz lubują się w sokach niektórych drzew💁 Szerszenie żądlą owady, gdy takowe upolują i za każdym użądleniem szerszeń może wstrzyknąć swojej ofierze około 0,2 mg jadu. Siła jego jadu jest porównywalna do jadu pszczół i os💁
Szerszeń europejski może osiedlać się między innymi w skrzynkach lęgowych dla ptaków🙆🏻 O, dziwo są w stanie pokojowo z nimi w nich mieszkać😲
Specjalnie chyba nie muszę go przestawiać😁 Znany powinien być każdemu, bo jest pospolity w naszym kraju 🗺️ Tym bardziej, że my ludzie💁 nie mamy o nim zbyt dobrego zdania 🙆🏻
Wspomina o tym artykuł, który możesz znaleźć w czasopiśmie SALAMANDRA w numerze 2/2021 (50)💁 Również możesz znaleźć go pod tym linkiem: https://www.onet.pl/styl-zycia/ptop-salamandra/czy-szerszeni-nalezy-sie-bac/84d08xp,30bc1058
Poniżej fragment:
"Szerszeń cieszy się wyjątkowo złą sławą. Często można usłyszeć, że trzy jego użądlenia mogą zabić człowieka, a siedem konia. Jad szerszenia nie jest jednak tak groźny, jak się powszechnie sądzi. Co więcej, sam owad jest bardzo łagodny i trzeba się naprawdę postarać, by sprowokować go do ataku. Żądli bowiem tylko wtedy, gdy czuje się zagrożony lub musi bronić swojego domu..."
Po przeczytaniu tego artykułu💁 przestałem się aż tak go bać😁 Oczywiście pojedyncze osobniki, bo do gniazda raczej bym się nie zbliżył💁Mało tego, zacząłem za nimi ganiać - zdarzyło mi się parę razy (są jednak za szybkie)😅😅
Zaznaczyć muszę, że tego osobnika znalazłem na chodniku - MARTWEGO😵😵
==============================
Jeśli podoba Ci się poniższe zdjęcie, zostaw polubienie?? Jeśli przeczytałeś opis, zostaw swoją opinię w komentarzu?? lub udostępnij ten post innym??