Studenckie Koło Artystyczno - Naukowe Animatorów Kultury powstało w 2000 roku z inicjatywy studentów animacji społeczno - kulturalnej. Choć początki nie były łatwe, to organizacja ta szybko zaczęła działać prężnie i przyciągać coraz większą liczbę cieszyńskich żaków. Studenckie Koło Animatorów Kultury już od kilku lat z powodzeniem działa na wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji cieszyńskiego UŚ, o
rganizując różnego rodzaju imprezy kulturalne, rozrywkowe i warsztatowe. Członkami Koła są w większości studenci animacji społeczno – kulturalnej, których pasją, oprócz studiowania teorii, jest wprowadzanie zdobytej wiedzy
i umiejętności w życie. Efektem tych działań jest aktywizacja nie tylko studentów, ale również wykładowców, mieszkańców Cieszyna i gości odwiedzających miasto Trzech Braci. Co roku Koło Animatorów jest współorganizatorem Andrzejek, Otrzęsin, cieszyńskiego Festiwalu Nauki i Cieszynaliów. W czasie dwóch pierwszych imprez członkowie Koła aktywnie działają na polu zarówno plastycznym, tworząc niezapomniane dekoracje i stroje, jak i rozrywkowym, przygotowując konkursy czy zadania. Z kolei czas Cieszynaliów i Festiwalu Nauki skupia się głównie na pracach warsztatowych, podczas których bardziej doświadczeni „kołowi” artyści przekazują innym swoją wiedzę dotyczącą m. Ponadto członkowie Koła dbają o pełen komfort uczestników tych imprez, włączając się do ekipy organizacyjno – porządkowej. Myśląc o Kole Animatorów nie można zapomnieć o wspaniałej Gali Nagród OskarUSie, która daje studentom możliwość wybrania najlepszych spośród wykładowców, a której organizacją zajmujemy się w całości od 2011 roku. Od tego czasu również aktywnie wspieramy działalność Jerzego Owsiaka, prowadząc podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy warsztaty dla dorosłych i dzieci, organizując Światełko do nieba i happeningi na terenie miasta. O wiele dalej sięga kariera studentów animacji na międzynarodowym festiwalu „Kino na Granicy”, podczas którego nasi studenci jako obstawiają obiekty festiwalowe, pełnią funkcje koordynatorów
i opiekunów. Naszym Członkom nie jest także obce współczucie dla potrzebujących i odtrąconych. Koło prowadziło działania animacyjne na terenie cieszyńskiego zakładu karnego, organizując spotkanie mikołajkowe dla osadzonych i ich rodzin. Ponadto członkowie Koła przyłączyli się do zbiórki darów dla Domu Samotnej Matki w Kielcach, karmy dla Przytuliska dla kotów w Goleszowie,
a także organizacji kiermaszu „Free Yourself – Suit Yourself”, wspierającego schronisko w Cieszynie i stowarzyszenie Być Razem. Ponadto przyłączyliśmy się także do międzynarodowej akcji pisania listów w obronie więźniów politycznych i więźniów sumienia, organizowanej przez Amnesty International. Oprócz działań na dużą skalę, Koło włącza się w mniejsze działania studenckie. Organizujemy od wielu lat dyskusyjny klub Klaps, organizowane są Wigilijki, podczas których studenci za niewielką cenę mogą spróbować domowych potraw świątecznych, a także tematyczne imprezy w studenckim klubie Panopticum - Rockoteka, Jamaican Chill Night, Singiel Party, Fantasy Party. Koło wspiera także indywidualne projekty poszczególnych studentów, którzy pragną jak najaktywniej spędzić wolny czas. Rok 2012 znaczą same wielkie osiągnięcia naszych członków. Koło wsparło dwa duże projekty, I Biennale Wenecji Cieszyńskiej i Międzynarodowy Zjazd Etnologów. Podczas Biennale sukcesem zakończył się pokaz naszej sekcji fireshow, natomiast jednym z kluczowych elementów Zjazdu Etnologów była organizowana przez nas gra miejska, oprowadzająca uczestników po najciekawszych miejscach naszego miasta i opowiadająca najciekawsze legendy z nim związane. Jak widać Studenckie Koło Animatorów Kultury działa bardzo prężnie, stawiając na rozwój nie tylko własny, ale i otoczenia. Jesteśmy pełni pasji, entuzjazmu i otwarci na nowe działania.