Paula Saletnik Photography

Paula Saletnik Photography Zapraszam Cię w podróż po świecie widzianym moim okiem. Opowiem Ci troszkę o fotografii, a tak?

⚡ Wtorek w Bielsku ⚡     Ogólnopolski Strajk KobietCzarny Protest Bielsko-Biała
28/10/2020

⚡ Wtorek w Bielsku ⚡



Ogólnopolski Strajk Kobiet
Czarny Protest Bielsko-Biała

❗ Nie chcę z tego profilu robić miejsca dyskusji politycznych, jednak to, co obecnie dzieje się w Polsce nie pozwala mi ...
26/10/2020

❗ Nie chcę z tego profilu robić miejsca dyskusji politycznych, jednak to, co obecnie dzieje się w Polsce nie pozwala mi milczeć. Chcę głośno i wyraźnie wykrzyczeć, że nie godzę się na takie traktowanie kobiet, nie godzę się na odbieranie nam wolności wyboru i dyskryminacji w żadnym aspekcie życia. Bez zbędnych dywagacji, bo na pewno już mnóstwo o tym czytaliście i słuchaliście, więc po prostu 🙅‍♀️

Kilka dni temu ogarnął mnie wielki strach, poczułam, że boję się mieszkać w tym kraju, dziś czuję się już odważniejsza - głównie za sprawą ogromnej kobiecej solidarności, jaką obserwuję w mediach i w swoim otoczeniu.



Zdjęcie w poście wykonane przez Reg Innell'a w 1970r. w Toronto podczas strajków kobiet w walce o równość płac i możliwości zatrudnienia, bezpłatną opiekę nad dziećmi oraz wolność wyboru w kwestii aborcji.

Październik w górach potrafi być przepiękny, słoneczny, złoty i magiczny. 🍁 Tegoroczny październik trochę zaprzecza tej ...
21/10/2020

Październik w górach potrafi być przepiękny, słoneczny, złoty i magiczny. 🍁 Tegoroczny październik trochę zaprzecza tej tezie, dlatego przeglądam zdjęcia sprzed roku.🌄 Tęsknię za tym czasem, który w moim odczuciu był lepszy zarówno pod kątem aury, jak i ogólnej atmosfery. 🥺

Tatrzańskie doliny polecają się do obejrzenia 👇
http://paulasaletnik.com/portfolio/tatry/

A Wy gdzie byliście "rok temu o tej porze"?

 Amerykańska niania, postawna, niedbale ubrana (najczęściej w kapeluszu i żołnierskich butach), zupełnie niepozorna kobi...
19/10/2020



Amerykańska niania, postawna, niedbale ubrana (najczęściej w kapeluszu i żołnierskich butach), zupełnie niepozorna kobieta, za sprawą przypadku staje się jedną z najwybitniejszych fotografek XX wieku.🔝

Vivian Maier, bo o niej mowa, wybitnie potrafiła uchwycić życie na amerykańskich ulicach na swoich fotografiach wykonywanych z ukrycia (jej aparatu nie trzeba było przykładać do oka). Jednak Vivian obsesyjnie chroniła swoje negatywy zawsze zamykając je w domu na klucz.🗝️ I gdyby nie John Maloof, który w 2007 roku wylicytował w ciemno pudełko z negatywami jej zdjęć, może do dziś nie poznalibyśmy geniusza tej fotografki!😮

John Maloof wywołał kilka ze zdjęć i od razu zorientował się, że ma do czynienia z prawdziwymi artystycznymi perełkami. 💠 Zachwycony odkryciem zaczął skupować na aukcjach kolejne negatywy anonimowej fotografki. Dopiero po 2 latach prywatnego śledztwa udało mu się poznać jej nazwisko. Po skompletowaniu wszystkich dostępnych zdjęć zdecydował się zorganizować pierwszy wernisaż jej prac, niestety bez udziału autorki. 🖼️ Vivian zmarła niedługo przed zaprezentowaniem światu jej skrzętnie skrywanego talentu i dopiero po śmierci zyskała ogólnoświatowe uznanie.

🎞️ Jeśli chcielibyście zagłębić temat i zobaczyć więcej prac Vivian, bardzo polecam film o uzdolnionej niani "Szukając Vivian Maier", nakręcony przez Maloof'a własnie.

📷: vivianmaier.com

 Jeśli pewnego dnia zdecydujesz się odwiedzić mnie w Bielsku, istnieje spora szansa granicząca z pewnością, że zabiorę C...
16/10/2020



Jeśli pewnego dnia zdecydujesz się odwiedzić mnie w Bielsku, istnieje spora szansa granicząca z pewnością, że zabiorę Cię do mojej ulubionej Proper Palarnia Kawy. ☕ To jedna z najwyższych pozycji na mojej liście topowych miejscówek w BB w kategorii kawa, dobry alkohol i chillout. 🔥

Wybitna kawa, pyszne ciasto, piękny design (dużo roślin!), przyjemna atmosfera i dobra playlista w tle - to właśnie składniki sukcesu tego miejsca, które powinno wyznaczać trendy i kierunek rozwoju bielskiej gastronmii. 👌

Kilka razy słyszałam od moich gości, z którymi się spotykałam w Properze, że to miejsce wygląda trochę "jak nie w Bielsku". To taki trochę komplement a trochę nie, ale cieszę się, że w moim mieście pojawił się powiew wielkomiejskiej świeżości, za którą zdarza mi się tęsknić. 🌆

Rzućcie okiem na kilka smakowitych zdjęć i mam nadzieję, że widzimy się w Properze!✨

Mało wycieczek w ostatnim czasie, dlatego znowu trochę powspominam.📛 Wyciągnęłam z mojego   album ze zdjęciami z pewnego...
14/10/2020

Mało wycieczek w ostatnim czasie, dlatego znowu trochę powspominam.📛 Wyciągnęłam z mojego album ze zdjęciami z pewnego kwietniowego weekendu w Warszawie. 🧜‍♀️

Częstujcie się, a może jest tu ktoś, kto podzieli się swoimi zdjęciami Warszawy? 📷 🤔

http://paulasaletnik.com/portfolio/warszawa/

 To zdjęcie z pewnością kojarzy wielu z Was. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych foto portretów wszechczasów.📷St...
12/10/2020



To zdjęcie z pewnością kojarzy wielu z Was. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych foto portretów wszechczasów.📷

Steve McCurry zrobił zdjęcie "Afgańska dziewczyna" w 1984r. w obozie uchodźców Nasir Bagh w Pakistanie. Rok później znana fotografia pojawiła się na okładce magazynu National Geographic i od razu poruszyła odbiorców z całego świata stając się symbolem wojny w Afganistanie. 🇦🇫
Piękna twarz z hipnotyzującymi oczami pozwoliła ludziom Zachodu rzutować własny światopogląd na miejsce, o którym bardzo mało wiedzieli. Bardzo mocno uproszczono sposób postrzegania Afganistanu - teraz łączono go z niewinnym miejscem, posiadającym cechy dziecka, pomijając całą jego złożoność.💔

Steve McCurry tworząc zdjęcie nie wiedział jak nazywa się jego modelka. Odnalazł ją dopiero w 2002r. poznając jej imię i nazwisko. Okazało się, że Szarbat Gula mieszka w Afganistanie a słynna i rozchwytywana fotografia nie zmieniła praktycznie nic w jej życiu.

📷: CNN

Dziś trochę  , bo kilka ujęć z poprzedniego weekendu w Krakowie. 🧳Kraków jaki jest, każdy wie, dlatego ujęcia mniej oczy...
10/10/2020

Dziś trochę , bo kilka ujęć z poprzedniego weekendu w Krakowie. 🧳

Kraków jaki jest, każdy wie, dlatego ujęcia mniej oczywiste.📷 Dzięki moim całkiem ogarniętym towarzyszkom podróży mogłam odkryć dwa sklepy z fajnymi rzeczami - Pan tu nie stał (znany mi do tej pory głównie z internetu) oraz Rzeczy Same. Jeśli nie mieliście okazji poznać tych marek, polecam nadrobić! 🔝

Jednak nie ma co się łudzić - co robi 5 kobiet złaknionych swojego towarzystwa i długich rozmów? Oczywiście dużo i dobrze je, bo przecież nigdzie nie rozmawia się tak przyjemnie, jak przy wspólnym stole! 🍽️

Najlepsze strzały kulinarne tego wyjazdu to Wschód Bar 🥢 i powrót do wybornych chińskich wspomnień oraz Café Lisboa ☕, gdzie można się było poczuć odrobinę jak w słonecznej Portugalii.

Bądźmy szczerzy, Kraków nam wyszedł pysznie! 👌

P.S.
Diabelski Młyn vel. Cracow Eye nie znalazł się tu przypadkiem! 🎡

 Zapraszam Was dziś w podróż po Rumunii. 🇷🇴 Podróż pełną kontrastów począwszy od Bukaresztu, w którym chłodny socrealizm...
07/10/2020



Zapraszam Was dziś w podróż po Rumunii. 🇷🇴
Podróż pełną kontrastów począwszy od Bukaresztu, w którym chłodny socrealizm 🏢 miesza się z przepychem inspirowanym zachodem aż po zachwycające góry Fogaraskie wraz ze słynną drogą 7C. ⛰️
Chodźcie! 👇
http://paulasaletnik.com/portfolio/rumunia/

 Henri Cartier-Bresson to francuski fotograf, którego szczyt twórczości przypada na pierwszą połowę XX w. ✨ Wyszedł on z...
05/10/2020



Henri Cartier-Bresson to francuski fotograf, którego szczyt twórczości przypada na pierwszą połowę XX w. ✨ Wyszedł on z aparatem na ulice, szukając tam prawdziwych emocji i jak nikt inny potrafił te absolutnie szczere emocje uchwycić oraz pokazać na swoich fotografiach.📸 Wielu zarzucało, że zdjęcia te są reżyserowane przez Bresson’a, bo ciężko było uwierzyć, żeby ktoś mógł nacisnąć na spust migawki w tak idealnym, a jednocześnie spontanicznym momencie. Sam mówił jednak zdecydowanie „Nie znoszę aranżowania wydarzeń. Nie znoszę reżyserowania. To okropne… Nie wolno fałszować rzeczywistości. Kocham prawdę i tylko prawdę pokazuję…”🎞️

Bresson wprowadził do użytku koncepcję decydującego momentu, który jest określany jako „ta jedna chwila, ułamek sekundy, w którym świat pogrążony w chaosie jawi się jako doskonała całość. Zdjęcie powinno streszczać wydarzenie, które za chwilę rozpadnie się w potoku życia". Przykładem uchwycenia tego momentu jest pierwsze z poniższych zdjęć, uznawane jednocześnie jako jedno z najważniejszych zdjęć XX wieku (Mężczyzna skaczący z drewnianej drabiny, 1932). 📰

Fotografował on prostych ludzi, nierzadko uliczną biedę lecz przed jego obiektywem stawały również wielkie osobistości, takie jak Marylin Monroe czy Albert Camus.

Wraz z innymi fotografami założył prestiżową agencję Magnum Photos, która działa do dziś i zrzesza fotografów uwieczniających najważniejsze wydarzenia na świecie, tworzących jedne z najlepszych fotoreportaży i pokazujących życie codzienne w różnych zakątkach świata. 🖼️

Uwielbiam te fotografie, bardzo do mnie przemawia koncepcja odnajdywania "decydującego momentu". Co Wy myślicie o pracach pana Henri'ego?

Zdjęcia: https://www.magnumphotos.com/

„Zazwyczaj historia zaczyna się tak:Że dawno…, za górą… - lecz u nas jest wspak!Nie musisz wyjeżdżać, tu też budynki mru...
02/10/2020

„Zazwyczaj historia zaczyna się tak:
Że dawno…, za górą… - lecz u nas jest wspak!
Nie musisz wyjeżdżać, tu też budynki mruczą.
Jeśli ich posłuchasz, sporo Cię nauczą”

Tak rozpoczynała się gra miejska „Przez zakamarki miasta”, w której miałam okazję wziąć udział w miniony weekend.🔦 Historia pisana wierszem prowadziła przez znane ulice w centrum Bielska, zwracając uwagę na ciekawe miejsca, budynki, opowiadając o historii i ludziach, którzy tu kiedyś żyli. 📜 W miarę odkrywania kolejnych miejsc, pojawiały się pytania, które ostatecznie miały pomóc w odkryciu ostatecznego hasła. 🔑

Jako, że nigdy jakoś specjalnie nie zagłębiałam się w historię Bielska – poza odkrywaniem, dlaczego właściwie nazywa się to miasto Małym Wiedniem – mogłam w czasie tego spaceru wyciągnąć parę ciekawostek dla siebie. 🚶‍♀️

✔️ I tym samym, dowiedziałam się, że większość charakterystycznych budynków w mieście zaprojektował jeden człowiek – Karol Korn. Dzięki niemu mamy w takiej a nie innej formie dworzec kolejowy, główny budynek poczty, schronisko na Szyndzielni, Hotel Prezydent (pod którym przestałam długie godziny czekając na autobus po lekcjach w liceum i głównie z tym mi się kojarzy) oraz sporo innych budynków. Dzięki panie Karolu! Jak dla mnie, wyszło super 😊

✔️ Odkryłam też, jak bardzo romantyczny był cesarz Franciszek Józef, który zlecił Emmanuelowi Rostowi zaprojektowanie budynku w kształcie litery „E”. Miał być to wyraz jego miłości do małżonki, cesarzowej Elżbiety. I dzięki temu powstał budynek, w którym dziś mieści się Zespół Szkół Elektrycznych, Elektronicznych i Mechanicznych. Swoją drogą, może pan Emmanuel w swojej wersji zaprojektował budynek dla samego siebie? 😉

Gra miejska rozpoczynała się i kończyła w Klubokawiarnia Aquarium (kto nie był, niech koniecznie wpadnie!), dlatego ukończona misja musiała zostać słodko nagrodzona. 🍰 To była moja pierwsza i mam nadzieję, nie ostatnia gra miejska. Polecam spróbować wszystkim – nie tylko rodzinom z dziećmi 😉

📷 Na zdjęciach jeszcze dodatkowo Stara Fabryka oraz mural „Blue Monday”, z którym szczególnie się identyfikuję jako właścicielka monstery równie pokaźnej.

Adres

Bielsko-Biała
43-300 TO 43-382

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Paula Saletnik Photography umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Paula Saletnik Photography:

Udostępnij

Kategoria