Film Foto Travel - Piter.P19

Film Foto Travel - Piter.P19 Rower i kolej
kolej i foto
foto i film
film i montaż

Oto hobbystyczny świat Piotra Łężaka - Pitera P19 :)

Mój pierwszy sfotografowany RegioJet PL w Polsce❗️🥳I jednocześnie też ostatni... ale być może niekoniecznie.🚂🚃🚃🚃Aby uści...
07/05/2026

Mój pierwszy sfotografowany RegioJet PL w Polsce❗️🥳
I jednocześnie też ostatni... ale być może niekoniecznie.

🚂🚃🚃🚃

Aby uściślić taki nieco "clickbaitowy" wstęp do tego wpisu, zacznijmy od podstawowych informacji o tym czeskim prywatnym przewoźniku. RegioJet CZ to jeden z dwóch takowych (obok Leo Expressu), który otworzył się na nasz kraj i swoimi połączeniami chciał stworzyć konkurencję dla monopolu Grupy PKP, a w szczególności sztandarowego przewoźnika PKP Intercity. Pierwsze kroki ku temu stawiali na papierze już w 2020 roku, chcąc uruchomić pociągi nie tylko międzynarodowe, ale i wewnątrzkrajowe u nas. Jednakże przez długi czas borykali się z blokadami i odmownymi decyzjami ze strony Urzędu Transportu Kolejowego, a jedyne co się udało uruchomić, to tylko jedną parę nocnych połączeń w relacji Praga - Przemyśl - Praga wiosną 2021 roku. Już wtedy tliła się w mojej głowie teoria, jakoby RegioJetowi pozwolono na kursowanie jedynie w takim czasie, który nie "kolidowałby" z pociągami PKP IC - a przecież obaj konkurujący ze sobą przewoźnicy mogliby równolegle realizować wspólny interes, jakim jest przewóz pasażerów i nikt by na tym nie był stratny.

Lata nadziei i oczekiwań na realną konkurencję miał wynagrodzić pewien przełom, jaki nastąpił we wrześniu ubiegłego roku, gdy RegioJet w końcu dostał upragnione zielone światło na realizowanie połączeń krajowych po Polsce. Uruchomiono pilotażowe pociągi z Warszawy do Krakowa, a w nowym rozkładzie jazdy 2025-26 pojawiły się relacje do Gdyni z Warszawy i Krakowa oraz z Warszawy do Poznania.
Tyle że przy debiucie euforię i fanfary mocno przysłaniały fale odwołań pociągów przez braki kadrowe i komunikatów o zwrotach kosztów za wykupione z wyprzedzeniem bilety. Dodatkowo okazało się, że RegioJet mógł nie doszacować swojego taboru do rynkowych potrzeb, patrząc na regularne zestawienia liczące cztery, a ostatnio ledwie trzy wagony i ratując się koniecznością wynajmu kilku lokomotyw od innych spółek (głównie CT Trainu). Jakby tego było mało, czeska spółka musiała jeszcze zmagać się z trudnościami w zakresie zaplecza technicznego, którego wybudowanie na warszawskiej Pradze uniemożliwiło zamrożenie procedur przejęcia nieruchomości od PKP Cargo pomimo wygrania przetargu na jej wykupienie. Kolejnym frontem nierównej dla czechów walki były dworce, w których PKP S.A. blokowała RegioJetowi uruchomienie punktów sprzedaży biletów i możliwość rozreklamowania swojej marki.

Miały być dalsze plany rozszerzania siatki połączeń o Wrocław, Szczecin i Berlin... a po tym wszystkim zamiast rozwoju nastąpił odwrót - Regiojet zdecydował się wycofać po Majówce wszystkie kursy wewnątrz Polski. Nie oznacza to ich całkowitego zniknięcia z naszych szlaków, bo pozostaną międzynarodowe pociągi z Pragi do Przemyśla i Warszawy. Jednakże po tylu latach wytrwałości w walce o otwarte konkurowanie z PKP Intercity i zaledwie 8 miesiącach (nawet nie całych!) udziału w przewozach na terenie Polski nie powinien dziwić żal, niedosyt... i trochę niesmak, że RegioJet tak szybko się poddał.

Z drugiej strony podobny niedosyt towarzyszył też mi przy fotografowaniu tego składu - skromniutki, 3-wagonowy "RegioJecik" z Traxxem MS3 o numerze bocznym 8 220, a taborowym 388 220-6, jako pociąg RJ 3592 [rel. Kraków Główny - Gdynia Główna]. Udało mi się go uwiecznić na Centralnej Magistrali Kolejowej pomiędzy wioskami Zaostrów i Rytlów, na świętokrzyskim szlaku Włoszczowa Północ - Olszamowice. Planowałem jeszcze wybrać się w ich ostatni dzień na szlak magistrali E20 w okolicach Koła, ale ostatecznie odpuściłem sobie tę niepowtarzalną już okazję. Tam RegioJetów od 4 maja nie spotkamy, ale za to w swoich stosunkowo niedalekich stronach wciąż mam okazje złapać przeszło dwa razy dłuższe, bo 7-wagonowe pociągi tego przewoźnika 😉

[Foto z dnia 30.04.2026]

Trudny dla mnie przełom roku poprzedniego z obecnym przynosi jak na razie kolejny "martwy" w przebiegu sezon rowerowy. D...
28/04/2026

Trudny dla mnie przełom roku poprzedniego z obecnym przynosi jak na razie kolejny "martwy" w przebiegu sezon rowerowy. Dlatego powspominamy trochę tamten sezon - i przeniesiemy się w miejsce, którego na co dzień rowerem raczej się nie zdobywa.

Topograficznie są to obrzeża wsi Modlica i Romanów, a w nich usytuowany jest łącznik "Alei Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku" z "Autostradą Bursztynową" - czyli drogi ekspresowej S8 z autostradą A1. Druga odnoga S8 odchodzi od A1 w oddalonym na południe węźle Piotrków Trybunalski Zachód, skąd ekspresówka prowadzi dalej na Tomaszów Mazowiecki, Warszawę, Wyszków, Ostrów Mazowiecką i Białystok.
Na tutejszym węźle Łódź Południe planowałem sfotografować kawałek nawierzchni asfaltowej wychodzącej na wprost nad A1 w kierunku wschodnim... ale zapomniałem o ogrodzeniu terenu drogowego drutami 😂 i dlatego moje próby skończyły się właśnie w takim polu obok węzła.
______

[Kolaż fot z dnia 28.03.2025]

IC „Podhalanin” to drugi rok z rzędu kolejna propozycja nocnego połączenia kolejowego dla Łodzi. Tak jak „Uznam” [ https...
17/04/2026

IC „Podhalanin” to drugi rok z rzędu kolejna propozycja nocnego połączenia kolejowego dla Łodzi. Tak jak „Uznam” [ https://tinyurl.com/9mtferbn ] również kursuje do Świnoujścia, ale dla odmiany z Zakopanego trasą przez Kraków i Częstochowę. W jego składzie kryje się też jeszcze jeden nocny pociąg, którego jedna handlowa relacja urywa się w Krakowie i odsłania się na nowo w Poznaniu (jak również na odwrót) - to IC „Przemyślanin” jeżdżący z Przemyśla do Ustki. Do niedawna "flagowy okręt" południa i zachodu Polski w relacji Przemyśl - Świnoujście - Przemyśl po takim scaleniu uczynił z „Podhalanina” również całoroczny pociąg, dostępny nie tylko na zimowe ferie czy letnie wakacje. To kolejna ciekawa kombinacja 2 w 1, która przynosi też rażące konsekwencje gdy jeden z nich opóźni się na swojej trasie, bo drugi w miejscu łączenia składów musi czekać na tego pierwszego. Choć żadne największe opóźnienia przez te okoliczności nie przebiją tego jednego z nocy 2-3 kwietnia, gdy na zdwojonym „Podhalanino-Przemyślaninie” do Zakopanego i Przemyśla prowadzący Griffin wjechał w obniżoną sieć trakcyjną między Witonią a Łęczycą. Naprawa sieci, przeciąganie składu spalinową lokomotywą do Zgierza, wymiana tamże na drugiego elektrowoza i szczegółowa próba hamulca każdego z 15 wagonów - wszystkie te czynniki zwiększyły półtoragodzinne z początku trasy opóźnienie aż do ponad 10 godzin! Ze Zgierza zamiast o 1:32 w nocy, pociąg ruszył dalej w samo południe w biały dzień.

Takich okoliczności akurat nie było mi dane uwiecznić na zdjęciu, ale mam za to pamiątkę jeszcze w zimowej scenerii z dawnego "domowego" dworca, jakim była dla mnie Łódź Kaliska. Na czele pociągu IC 38172 „Podhalanin” [rel. Zakopane - Świnoujście] i IC 33172 & 78173 „Przemyślanin” [rel. Przemyśl Główny - Ustka] trafił się najnowszy z Griffinów z ostatniej dostawy dla spółki PKP IC, o numerze EU160-097, oczekujący wówczas na możliwość odjazdu w stronę Zgierza. Swoją drogą, Łódź Kaliska to jedyna stacja w Łodzi, na jakiej „Podhalanino-Przemyślanin” się zatrzymuje. Stawałby również na Widzewie i Chojnach, gdyby nie objazd modernizowanej Wiedenki i pominięcie w ten sposób Radomska oraz Piotrkowa Trybunalskiego na rzecz Zduńskiej Woli Karsznic, Łasku i Pabianic.

[Foto z dnia 18.02.2026]

Druga z odstawionych w tym roku maszyn to była przedwczesna i dosyć duża niespodzianka, jak na jej obecny przebieg w akt...
17/03/2026

Druga z odstawionych w tym roku maszyn to była przedwczesna i dosyć duża niespodzianka, jak na jej obecny przebieg w aktualnym świadectwie sprawności technicznej. Mając jeszcze długie kilometry przed sobą, status OG (oczekiwania naprawy głównej) otrzymała EU07-052 - którą, jak się niestety okazało, z dalszej eksploatacji wyeliminowało pęknięcie ramy jednego z wózków. Feralną usterkę wykryto 22 stycznia w Krynicy-Zdroju po zakończeniu biegu pociągu IC 30101 „Malinowski”, który prowadziła od Krakowa.

Tak niedawno, bo przeszło 3 lata temu, cały miłośniczy świat oszalał na punkcie tej lokomotywy ze względu na inicjatywę odmalowania jej w dokładnie taki schemat malowania, jaki miała ówczesna "krakowska" EU07-173 zezłomowana pół roku wcześniej. Finalny efekt wprawił wielu w zachwyt, ale i w masową krytykę pod adresem wykonawców naprawy rewizyjnej 2P4/5 z ostrowskiego PKP CargoTaboru - zamiast listew ozdobnych i historycznych tabliczek, oznaczenie taborowe nadano zwykłą białą farbą. Podobno czyniono starania o ich pozyskanie, lecz ostatecznie Siódemka nie doczekała się w tym zakresie żadnych poprawek.

W moim obiektywie EU07-052 wpadała wielokrotnie, ale w zielonym ubarwieniu spotkałem ją 3 razy. Pierwszą okazję do jej sfotografowania wykorzystałem w dniu prowadzenia pociągu IC 61103 „Dąbrowska” [rel. Wrocław Główny - Białystok], gdy wyjeżdżała z Łodzi Widzewa w kierunku Koluszek. A dziś, jeśli gdziekolwiek jeszcze się porusza, to jedynie po terenie macierzystej lokomotywowni.

[Foto z dnia 28.04.2023]

Rok 2026, jak niedawno się rozpoczął, tak przyniósł już dwie odstawki zasłużonych lokomotyw w historycznych malaturach. ...
04/03/2026

Rok 2026, jak niedawno się rozpoczął, tak przyniósł już dwie odstawki zasłużonych lokomotyw w historycznych malaturach. Należy dodać, że jedna z nich nastąpiła przedwcześnie. Ale dziś będzie mowa o tej zgodnie z resursem wypadającej z obiegu czynnych maszyn - czyli ET22-980 Dla miłośników kolei - PKP CARGO, która miejsca na polskich szlakach ustąpiła już tak naprawdę wcześniej, bo w końcówce września zeszłego roku na zapas długotrwały. Lecz zauważalny spadek przewozów towarowych zaważył na tym, że "B*k" 980 nie miał za bardzo jak się później pożegnać ze swoimi stalowymi szlakami i w takim stanie zapasu z dniem 30 stycznia przeszła w swoisty stan spoczynku, okraszony w kolejnictwie skrótem OG (oczekiwanie naprawy głównej).

Historię służby ET22-980 przedstawiałem Wam już 5 lat temu przy innej okazji ➡️ https://tinyurl.com/dbr8xy9c - dziś mogę jedynie dopowiedzieć, że tę maszynę udało mi się uchwycić ostatecznie pięciokrotnie. Cztery z pięciu tych łowów dokonały się na linii kolejowej nr 14, a jedynym wyjątkiem był pierwszy z nich, podczas filmowania na Wiedence w Łaznowie. Ostatnie moje spotkanie z tym "B*kiem" 980 miało miejsce we wrześniu, dokładnie półtora tygodnia przed odstawką na zapas długotrwały... i aż 3 lata z dużym okładem od poprzedniej takiej okazji. To także efekt "zapasów", na jakie dwukrotnie wyłączano lokomotywę z użytku na około pół roku.
Tu uchwycony został ze składem węglarek w planie pociągu nr 164001 [rel. Łódź Olechów ŁOB - Węgliniec], gdy opuszczał "dalekowschodnią" dzielnicę Łasku, czyli Kolumnę, w kierunku Zduńskiej Woli.

[Foto z dnia 16.09.2025]

Po publikacji miesiąc temu nocnej fotografii z umiędzynarodowionym „Uznamem”, uznałem że czas uchylić rąbka tajemnicy i ...
17/02/2026

Po publikacji miesiąc temu nocnej fotografii z umiędzynarodowionym „Uznamem”, uznałem że czas uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić małe kulisy swoich dojazdów na ten i inne nocne pociągi w Łodzi - otóż zdobyłem je na rowerze 🚴‍♂️ Zaskoczeni? 😉

W obecnych czasach nie mam już dnia bez konieczności użycia auta. Ale skłamałbym, gdybym przy tym nie czuł tęsknoty za rowerem. A na jej zaspokojenie nie mogłem trafić w lepszy moment, skądinąd szalony, jak środek styczniowej nocy z pełną dawką śnieżnej aury dookoła. Wtedy jeszcze nie byliśmy świadomi, że na tak długo z nami pozostanie - a tak trwałej naturalnej zimy dawno już nie mieliśmy. Wprawdzie do wczoraj u mnie w Łódzkiem po śniegu nie było praktycznie śladu (dziś znów jest biało - dopisek z ostatniej chwili), ale na południu i północy kraju wciąż można się zachwycać prawdziwą zimą. Tak więc akcja wciąż może trwać! 😄

Ja swój w tym roku rozpocząłem z dystansem 22 km - skromnym, ale przy takich okolicznościach zawsze zadowalającym wynikiem 😇

[Foto z nocy 4-5.01.2026]

Trochę to trwało, abym wrócił do aktywności na swojej stronie - ale dziś z nowym wpisem przełamuję swą dłuższą ciszę 😉Pi...
12/02/2026

Trochę to trwało, abym wrócił do aktywności na swojej stronie - ale dziś z nowym wpisem przełamuję swą dłuższą ciszę 😉

Pierwszy miesiąc nowego roku 2026 już dawno za nami. A nowy rok to czas chociażby nowych podsumowań co roku poruszanego przeze mnie wątku pociągów kategorii TLK (Twoje Linie Kolejowe) cechujących się starymi wagonami z możliwością wychylenia się przez otwierane okna. Wbrew wcześniejszym pogłoskom o stopniowym ich zniknięciu z torów, wcale ta kategoria nie ustępuje miejsca w kolejnym rozkładzie jazdy. Wobec 14 takich pociągów z końcem ubiegłego roku, rozkład jazdy 2025-26 rozpoczął się z liczbą 17 składów w kategorii TLK:

• TLK „Biebrza” (Gdynia - Białystok - Gdynia)
• TLK „Bocian” (Warszawa - Białystok - Warszawa)
• TLK „Bory Tucholskie” (Gdynia - Kostrzyn nad Odrą - Gdynia)
• TLK „Flisak” (Katowice - Gdynia - Katowice)
• TLK „Karpaty” (Gdynia - Zakopane/Krynica-Zdrój - Gdynia)
• TLK „Kozica” (Kraków - Poznań - Kraków)
• TLK „Krajna” (Gorzów Wielkopolski - Gdynia - Gorzów Wielkopolski)
• TLK „Małopolska” (Gdynia - Zakopane/Krynica-Zdrój - Gdynia)
• TLK „Marszałek Piłsudski” (Kraków - Warszawa - Kraków)
• TLK „Osterwa” (Szczecin - Zakopane - Szczecin)
• TLK „Planty” (Kraków Płaszów - Wrocław - Kraków Płaszów)
• TLK „Połoniny” (Kraków - Krosno - Kraków)
• TLK „Powiśle” (Gdynia - Bydgoszcz - Gdynia)
• TLK „Pułaski” (Kraków - Poznań - Kraków)
• TLK „Roztocze” (Wrocław - Warszawa)
• TLK „Spodek” (Kraków - Poznań - Kraków)
• TLK „Szczeliniec” (Kraków - Jelenia Góra - Kraków)

Jednakże nie wszystkie z nich kursują codziennie. Najżywszym przykładem tego faktu jest TLK „Planty” kursujący przez cały rok jedynie w piątki i niedziele z Krakowa Płaszowa do Wrocławia oraz w soboty i poniedziałki z powrotem. Pociąg TLK „Połoniny” pojawił się w wybrane dni w okresie ferii świątecznych oraz na Trzech Króli, a w dalszej perspektywie rozkładu jazdy 2025-26 nie jest jak na razie w ogóle przewidziany. Tylko dwukrotnie - w dniach 19 i 23 grudnia - wyprawiany był skład pociągu TLK „Roztocze”, na dodatek dwa razy wyłącznie w jedną stronę tj. z Wrocławia do Warszawy. Pod jego klasyczną relacją kryła się jakby egzotyczna trasa, poprowadzona przez cały południowy i południowo-wschodni "obwód" kraju - przez Opole, Bytom, Kraków, Rzeszów, Leżajsk, Lublin i Dęblin. W nocy z 31 stycznia na 1 lutego do powyższej listy dołączyło jeszcze „Ustronie” (Kraków - Kołobrzeg - Kraków), choć to najprawdopodobniej tymczasowa degradacja z kategorii IC wynikająca ze zmiany obiegów w obliczu autobusowej komunikacji zastępczej na odcinku od Słupska do Sławna.

Tak więc na chwilę obecną, po wypadnięciu dwóch składów i dodaniu jednego, można uznać w sumie 16 pociągów TLK w rozkładzie jazdy 2025-26 za aktywne - i nie mam wątpliwości, że ta liczba będzie się jeszcze zmieniać. Najwięcej "teelek" spotkamy w województwach małopolskim, śląskim i pomorskim. W samym Krakowie zatrzymuje się 9 takich pociągów, natomiast w dwóch pozostałych obszarach kursuje ich 8. Najsłabiej prezentują się województwa zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i podlaskie z zaledwie dwoma pociągami TLK, zaś po minionych kursach „Połonin” i „Roztocza” nie uświadczymy już żadnych klasycznych wagonów na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

A na zdjęciu ubiegłoroczny „Żeglarz”, jeden z dwóch byłych już pociągów w kategorii TLK obok „Katamarana” ze wspólnego obiegu, które od 27 listopada kursują już w podwyższonej kategorii IC ze zmodernizowanymi wagonami. Pamiątka ta o tyle wyjątkowa, że zamiast planowego Griffina na czele znalazła się lokomotywa starszej serii EP09 - i to jedyna w swojej wyjątkowej szacie 😉 EP09-046 dojeżdża do stacji Łódź Widzew ze składem pociągu TLK 51104 „Żeglarz” [rel. Gdynia Główna - Łódź Fabryczna], by za kilka godzin podjąć kurs powrotny z tym samym składem jako TLK 91133/2 „Łęcka” do Warszawy Wschodniej. Od wakacji ten krótszy pociąg zastąpiono właśnie TLK „Katamaranem” z wydłużeniem relacji do Gdyni i w tej postaci, wraz ze zmianą kategorii na IC, kursuje po dziś dzień przez cały rok.

[Foto z dnia 19.02.2025]

Nocny „Uznam” po 2,5 roku przerwy powrócił do Łodzi. I to już nie w ramach okresowych objazdów, lecz na stałe. Nie zmien...
10/01/2026

Nocny „Uznam” po 2,5 roku przerwy powrócił do Łodzi. I to już nie w ramach okresowych objazdów, lecz na stałe. Nie zmienia się jego relacja do Świnoujścia, za to trasę do Warszawy wydłużono aż do Chełma, dokąd wraca po 7 latach od czasu kursów grupy wagonów z Gorzowa Wielkopolskiego Wschodniego. Dla Łodzi zaś istotny jest jeszcze jeden fakt, że ten sam „Uznam” został po raz pierwszy od 20 lat pociągiem międzynarodowym kursującym przez moje miasto. Oprócz wagonów do Świnoujścia znajduje się jeszcze grupa wagonów bezpośrednich do Berlina jako IC/EC 440 „Ursa”, będąca częścią pociągu pod tą nazwą z Przemyśla. Można by rzec, że to nowy rozdział w historii kolejowych połączeń z Łodzi - ostatnim całorocznym międzynarodowym pociągiem była tu „Bohemia” z Warszawy do Pragi, kursująca do grudnia 2005 roku. Wprawdzie mieliśmy jeszcze lekko "umiędzynarodowiony" pociąg TLK „Wydmy” z Bohumína do Łeby i Helu w 2018 i 2020 roku, ale to były jedynie wakacyjne epizody. Teraz mam nadzieję, że na dłużej zagości w Łodzi bezpośrednie połączenie z Berlinem, skąd też mamy jeszcze szerszy wachlarz dalszych kierunków podróży po Niemczech :)

Pociąg PKP Intercity. Pociąg do podróży IC 28170 „Uznam” & IC/EC 440 „Ursa” [rel. Chełm - Świnoujście & Berlin Charlottenburg] uchwycony został na stacji Łódź Widzew z lokomotywą EP08-007 na czele, tuż przed odjazdem w kierunku Łodzi Chojen. Dalej w kierunku Poznania pojedzie przez Pabianice, Łask, Zduńską Wolę, Sieradz, Kalisz, Pleszew, Jarocin i Środę Wielkopolską - a to kolejna duża zmiana względem ostatnich lat, gdy kursował zawsze przez Kutno po samej magistrali E20. Z kolei od Kutna do Poznania w miejsce „Uznama” przetrasowano IC „Podhalanina” ze Świnoujścia do Zakopanego, który dodatkowo od Poznania do Krakowa jeździ połączony z IC „Przemyślaninem” z Ustki do Przemyśla. Z jednej strony dużo na tym zyskuje sama Łódź, wszak oprócz „Karkonoszy” z Warszawy do Szklarskiej Poręby ma już fizycznie 3, a po rozłożeniu na poszczególne relacje nawet 5 nocnych pociągów! Z drugiej strony takie kombinacje z podwójnym składem mają jeden minus - gdy opóźni się jeden z pociągów, to drugi zawsze musi na niego czekać, by doszło do planowego przełączenia odpowiednich grup wagonów. A to rodzi przykre konsekwencje w postaci spóźnionych przyjazdów do celów podróży tymi pociągami, które przez całą pierwszą fazę kursu jechały o czasie zgodnym z rozkładem jazdy.

[Foto z nocy 4-5.01.2026]

Jako że zamiłowanie do rowerowych podróży zrobiło ze mnie też fana geografii Polski, w nowym roku warto odnieść się do m...
06/01/2026

Jako że zamiłowanie do rowerowych podróży zrobiło ze mnie też fana geografii Polski, w nowym roku warto odnieść się do małych zmian i nowości terytorialnych, jakie właśnie weszły w życie.

Rok 2026 to rok sześciu nowych miast, w tym dwóch o nazwie Janów - jednego w powiecie częstochowskim, a drugiego Janowa, konkretnie Podlaskiego w powiecie bialskim, na północnym wschodzie województwa lubelskiego. Oprócz nich prawa miejskie dostały Branice w powiecie głubczyckim na Opolszczyźnie i trzy punkty na mapie województwa mazowieckiego: Małkinia Górna w powiecie ostrowskim i Stanisławów w powiecie mińskim, a także... mój mały "kąsek" jako konesera fajniejszych nazw miejscowości 😁 czyli Staroźreby w powiecie płockim.
Są najmniej oddalone od Łodzi, co kwalifikuje tę miejscowość do zdobycia bezpośrednio ze swojego domu. Google Maps proponuje najkrótszą trasę o długości 135 km m.in. przez okolice Swędowa, kawałek wzdłuż autostrady A1 i przez Płock, umożliwiający przebicie się przez Wisłę - np. widocznym na zdjęciu Mostem Solidarności. Jeśli jednak ten dystans wydaje się zbyt ambitny, to duże wsparcie zapewnią pociągi ŁKA do Kutna lub też Łowicza, skąd można obrać alternatywny kierunek nad Wisłę przez Wyszogród.

[Foto z dnia 16.07.2013]

Rok 2025 był ustanowiony Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie - konkretnie Bolesława Chro...
30/12/2025

Rok 2025 był ustanowiony Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie - konkretnie Bolesława Chrobrego i jego syna, Mieszka II Lamberta. Tej okazji nie mógł przegapić narodowy przewoźnik PKP Intercity. Pociąg do podróży i na jednej ze swoich najnowszych lokomotyw we flocie dokonali oklejenia właśnie w ten historyczny motyw. Otrzymał ją Griffin EU200-012, którego dwukrotnie udało mi się złapać na swoich "urodzinowych" łowach na szlaku Magistrali E30 w Lipkach. Względem wcześniejszego posta ze zdjęciem z CMK-i tym razem mogę ukazać trochę bliżej złapanego elektrowoza w tej okleinie 😉 EU200-012 ze składem pociągu EIC 6102 „Ślęża” [rel. Wrocław Główny - Warszawa Wschodnia] osiąga województwo opolskie, pokonując szlak z Oławy w kierunku Brzegu.

To nie był jedyny oklejony EU200 w tym roku. Mieliśmy do czynienia z reklamą Sprite'a na Griffinie EU200-003, który obecnie jeździ z okleiną upamiętniającą postać Jana Czochralskiego. Aż cztery okleiny w swojej karierze miał już egzemplarz EU200-005: najpierw z okazji kolejowego Dnia Dziecka (razem z EU200-001 i 008), później na okoliczność 765. Jarmarku Św. Dominika, następnie promował projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, a w tej chwili nosi reklamę „Sylwestra z Dwójką” na TVP2. Oprócz nich oklejone jeżdżą też EU200-004 z promocją łódzką "Fuzję" dewelopera Archicom Echo Group, EU200-006 w żółtej okleinie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz EU200-010 w świątecznej oprawie reklamowej Oranżady Helleny. Do niedawna świątecznym akcentem mienił się jeszcze EU200-007 w okleinie Pepco, ale w weekend tuż po świętach został rozklejony.

Podsumowując, bardzo bogaty w okleiny był rok 2025 dla tej serii lokomotyw. Ja niestety takich zbiorów nie zdołałem uzbierać, okleina o 1000-leciu koronacji Chrobrego wciąż pozostaje jedyną sfotografowaną w mojej kolekcji foto/video.

[Foto z dnia 13.11.2025]

Nie wiadomo, czy gdzieś na Boże Narodzenie przybędzie śniegu ☃️ Jedno jednak jest pewne - niezależnie od zimowej aury ni...
24/12/2025

Nie wiadomo, czy gdzieś na Boże Narodzenie przybędzie śniegu ☃️ Jedno jednak jest pewne - niezależnie od zimowej aury nikt nie może Wam odebrać radości i wesołości w te święta, ani klimatu smacznych potraw i ciepła wyrażanego w śpiewanych kolędach.

Tego Wam życzę, aby ze wszystkimi powyższymi wartościami darzyły się tegoroczne Święta Bożego Narodzenia 🙂🎅🎄 Niech gwiazdka zaświeci dla Was jak najpełniej i otuli nowymi nadziejami i pomyślnością w kolejnym, lepszym roku! 🌠

Adres

Łódź

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Film Foto Travel - Piter.P19 umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Film Foto Travel - Piter.P19:

Udostępnij