09/06/2026
⚙️ Specjalnym fanem Wicka i Wacka nigdy nie byłem, jako dziecko mocno mnie niepokoiły te ilustracje z "pustymi" oczami bohaterów, ale po latach doceniam - głównie za ich wojowanie z faszystami (zawsze i wszędzie jest to plus dodatni) i oczywiście łódzkie tło.
⚙️ Wystawa w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 jest mała, ale fajna - sporo plansz i faktów o historyjkach tworzonych przez (początkowo) Wacława Drozdowskiego i Adama Ochockiego, genezie bohaterów i wreszcie o ich przeobrażeniach, zgodnych z politycznym zapotrzebowaniem.
⚙️ Absolutnym sztosem jest jeden z pasków, na którego czterech kadrach nie ma dosłownie nic - ale jest to genialnie sprzedane. W innym przenosimy się do Łodzi przyszłości, a jeszcze w innym - jak przeczytałem w katalogu wystawy - Wicek i Wacek próbowali zgładzić pewnego austriackiego akwarelistę. Zamach nieudany, ale trudno ich nie lubić.
⚙️ Fajne, na wskroś łódzkie. A wystawa do 14.06 więc niebawem koniec.