26/04/2026
Šeštadienis, 8 valanda ryto. Kuprinė pilna ne tik foto įrangos, bet ir užkandukų, ir aš jau lekiu Labanoro girios link. Nors saulė ir vis drąsiau žaliuojantys horizontai kelia šypseną, ją gan greitai nuvalo reikalų ministrai. Vienas prisisega taip arti šiknos, kad per galinį veidrodėlį galiu įžiūrėti rainelės spalvą. Bet tada per kelią prabėga daili lapė ir vėl priverčia šypsotis nuo ausies iki ausies.
Taip banguodama pagaliau įsuku į miško keliuką, kur lieku viena su mišku. Čiulbantys paukščiai galutinai nuplauna įtampą ir ramia širdimi nuvažiuoju iki savo numatytos vietelės pirmam sustojimui. Praeitais metais per čia mane į Sengirės fondo žygį vedė Google Maps - tąkart laikas spaudė, nesustojau, bet galvoje pasižymėjau, kad reikės čia sugrįžti.
Išlipus iš mašinos mane pasitinka saulė ir sausra. Po manimi samanos tiesiog traška. Nelabai geras ženklas. Bet gi nieko tokio, jei nerasiu nė vieno grybo, svarbu miške pabūti, ar ne? Klausiu savęs. Nors jaučiu, kad už vairo sėdi azartas, nusiteikęs laimėti.
Užsimetusi sunkią kuprinę patraukiu gilyn tarp žemų jaunų sausų pušaičių. Jaučiasi, kad pavasarėja, nes nuo veido tenka nutraukti ne vieną voratinklį. Su vienu voratinkliu ir vorą į draugiją pasiimu.
Paėjus giliau jaunas pušaites pakeičia senos pušys. Iš po vienos iššuoliuoja kiškis. Nulydžiu jį akimis ir vėl įninku dairytis po kojomis. Kol kas tik samanos, mėlynės ir kankorėžiai. Urte, ramiai. Geriau pažiūrėk, kokios samanos! Ir išties - prieinu savo mėgstamiausias samanas - kiminus. Jos auga pelkėtose vietose, vadinasi čia, drėgnesniu metu, būna gerai įmirkę.
Dar paėjus prieinu ir pelkę, į kurios vidų eiti nedrįstu, bet sekdama stirnų takais apeinu ją iš šono. Labai gražu, bet vis dar tuščia. Net šungrybuko nerandu, o važiavau pusantros valandos.
Taip praeina dar gera valanda, kol besiginčydama su savimi prisėdu pirmajai užkandai. Gerai, nėra grybų, tai nėra. Nusprendžiu tiesiog eiti per mišką ir bandyti išskaityti istorijas. O! Stirnų kakas. O čia didesnis - gal elnio? Čia senas, čia naujas. Čia žolė išguldyta - gal šernai vartėsi?
Ir tada pagaliau prieš mane išdygsta vienišas ir išvaizdus bobausis. Prigulus padarau detalią fotosesiją. Nuo šio momento atsiveria čakros ir randu ne tik vieną kitą grybą gan tuščiame miške, bet pradedu pastebėti ir kitus mikropasaulio grožius.
Laiboji šiurė, išstypusi ant kelmo ir užsimaukšlinusi raudoną kepurėlę. Paprastasis juodausis, tankiai grupelėmis suaugęs ant medžio gabalo. Miškinė skruzdėlė, besirausianti tarsi žvėries kailio likučiuose, užkibusiuose ant žolės stiebelio.
Neblogai. Jau ne tuščiomis.
Grįžtu prie mašinos ir nusprendžiu pavažiuoti į kitą vietą. Kur? Nežinau. Gal kas nors patrauks akį.
Iš lėto riedu sausais miško keliukais, dairausi aplink. Ir štai - mano ženklas sustoti. Nuo miško paklotės į orą pakyla riebus juodas paukštis raudonu viršugalviu. Tetervinas. Stojam čia.
Išlipus iškart čiumpu žiūronus ir bandau pagauti kryptį, kur nuskrido šitas rubuilis. Gaila, daugiau jo nebepamatau.
Užtat apsidairiusi apsidžiaugiu - vienoje keliuko pusėje miško paklotė kažkokia nematyta. Priaugę keistų augalų, dėl kurių viskas atrodo net rusva. Ir kvapas keistas, aitrokas. Aukštai kilnoju kojas ir gan giliai smingu. Visiškai sausa, bet jausmas toks, kad turėtų būti pelkė. Įtarimą patvirtina tie patys kiminai. Nesvarbu, kad aplink pilna tų rusvą spalvą suteikiančių augalų - pasirodo tai PELKINIS gailis.
Brendu vis giliau, kur pušaites pakeičia aukštos eglės, juodalksniai, virtuoliai. Prie vieno virtuolio, baloje, pamatau kažką šviesaus. Priėjus arčiau suprantu, jog tai kaukolė. Pailga, dar su krūminiais dantimis, pusiau paskendusi vandenyje. Aplink mėtosi ir kitų kaulų likučiai.
Koks radinys. Ir tuo pačiu - kas čia atsitiko?
Vilkai? VILKAI.
Nesvarbu, kad galėjo tiesiog nugaišti. Mano panika greitesnė už logiką. Širdis kulnuose. Staiga toje tankmėje ir tyloje man pasidaro baisiai nejauku. Greitai išsitraukiu telefoną ir rašau draugeliui ChatGPT. Taip, vilkų Lietuvoje yra. Super. Ačiū.
Draugelis ramina - neįdomi aš tiems vilkams, apeis didžiausiu lanku. Bet nei protas, nei kūnas tuo netiki. Greitu žingsniu skinuosi kelią į kokią atviresnę vietą. Išbrendu į kirtavietę ir ten atsikvepiu kiek lengviau. Prisėdu. Gerai, šiandienai jau gana.
Žirgliodama po kirtavietę prie pat žemės randu išaugusią ir pražydusią pienę. Priklaupus arčiau iš jos vidurių išropoja žiedadulkėmis aplipusi skruzdėlytė.
Na va, dabar jau visai ramu.
Susikraunu visą foto mantą į kuprinę, ant kaklo pasikabinu žiūronus ir eidama iki mašinos dar „sumedžioju“ keletą strazdų ir didįjį margąjį genį. Išvyka užskaityta.