Rafael Schmall Photography

Rafael Schmall Photography - Asztrofotós a csillagok milliárdjai alatt -

Az oldalamon szereplő fotók megvásárolhatóak akár fájl, akár kész képként! Keress itt üzenetben.

Díszítsék a te nappalidat, irodád a csillagos égbolt kincsei, vagy csak legyen egy szép ajándék szeretteidnek!

Nem egy unalmas Nap2026.05.27. - Nyári időszakban magasan van központi csillagunk az égen és ez lehetőséget ad, hogy nag...
02/06/2026

Nem egy unalmas Nap

2026.05.27. - Nyári időszakban magasan van központi csillagunk az égen és ez lehetőséget ad, hogy nagy felbontással fotózhassuk. Különféle naptávcsövekkel fotókon számos érdekesség látható. Van olyan naptávcső, mely a protuberanciákat mutatja a kromoszférával együtt, míg más berendezés UV tartományban "lesegeti" a Nap felszínét.

A hagyományos fehér fényben történő fotózásnál a Nap felszíne, a fotoszféra látszódik, melyen ott vannak a napfoltok és a granulációk.

A napfoltok hűvösebb régiók a Nap felszínéhez képest, ezért a kontraszt miatt feketének látszódnak. Központi csillagunk mágneses mezeje építi fel ezeket a területeket.

A granulációk a felszínen egyfajta fortyogó szigetek, ahol középen emelkedik a plazmatömeg, míg a sötétebb peremén süllyed vissza az anyag. A felvétel esetében a cél a granulációk szép megjelentetése volt.

A fotó egy 250mm átmérőjű és 1200mm-es fókusszal rendelkező Szolár-Newtonnal és egy 174MM kamerával készült. A nagyítás elérése érdekében egy 2x-es és egy 3x-os Barlow-lencse is be lett építve, valamint egy Solar Continuum keskenysávú szűrő is. A rendszer nagy hátránya az, hogy igen kényes a légköri turbulenciákra, ezért csak egy adott időben, helyen és néhány percig lehet vele fotózni.

A megosztásokat előre is köszönöm! :)

/

Not a boring ... Sun!

In summer, we have our central star high in the sky and this gives us the opportunity to take photos with high resolution. Many interesting things can be seen in photos with various solar telescopes. There are solar H-alpha systems that show the protuberances together with the chromosphere, while other equipment "scans" the surface of the Sun in the UV range.

When photographing in traditional white light, the surface of the Sun, the photosphere, is visible, on which there are sunspots and granulations.

Sunspots are cooler regions compared to the Sun's surface, so they appear black due to the contrast. The magnetic field of our central star builds these areas.

The granulations are a kind of boiling islands on the surface, where the plasma mass rises in the middle, while the material sinks back on the darker edge. In the case of the recording, the goal was to make the granulations appear nicely.

The photo was taken with a Solar-Newton with a diameter of 250mm and a focus of 1200mm and a 174MM camera. A 2x and a 3x Barlow lens and a Solar Continuum narrowband filter are also built in to achieve magnification. The big disadvantage of the system is that it is very sensitive to atmospheric turbulence, so you can only take photos with it at a specific time, place and for a few minutes.

Az óriások kertje"ingókövekkel" már szinte mindenki találkozott, vagy éppen látott filmekben, mesékben ( akár sajátkezűl...
26/05/2026

Az óriások kertje

"ingókövekkel" már szinte mindenki találkozott, vagy éppen látott filmekben, mesékben ( akár sajátkezűleg is épített olyat). A fotón pont egy ilyen ingó szikla látható.

Namíbiában a déli részen egy adott területen a dolerit sziklatömbök között a szél kifújta a puhább anyagot, így úgy néznek ki, mintha régen az óriások rakták volna egymásra őket. A szél által okozott erózió 150 millió évvel ezelőtt fejtette ki hatását, létrehozva ezeket a látványos alakzatokat.

A tegezfa és a doleritsziklák felett a déli féltekés Tejút látványa uralkodik, mely a májusi estéken egyre inkább délnyugatabbra kerül a Carina ( Hajógerinc ) és a Vela ( Vitorla ) csillagképekkel.

Érdekes, hogy a déli féltekén a megszokott északival ellentétesen, tehát az óramutató járásával megegyező módon fordul el az ég, így a képen látható csillagok jobbra és lefelé mozognak a balra elhelyezkedő pólustól.

A megosztásokat előre is köszönöm! :)

/

The garden of the giants

Almost everyone has met or seen "balancing stones" in movies and fairy tales (they even built one with their own hands). The photo shows just such a balancing rock.

In southern Namibia, in a certain area between the dolerite boulders, the wind has blown out the softer material, so that they look as if they were stacked on top of each other by giants long ago. Wind erosion took its toll 150 million years ago, creating these spectacular formations.

Above the quiver trees and the dolerite rocks, the view of the Southern Hemisphere's Milky Way dominates, which on May evenings moves more and more to the southwest with the constellations Carina and Vela.

It is interesting that in the southern hemisphere the sky turns clockwise, opposite to the usual north, so the stars in the picture move to the right and down from the pole located to the left.

Thanks in advance for sharing! :)

A Spagetti ködösségeSh2-240 - Spagetti-ködA Szekeres csillagképben elhelyezkedő ködösség egy szupernóva-maradvány, mely ...
14/05/2026

A Spagetti ködössége

Sh2-240 - Spagetti-köd
A Szekeres csillagképben elhelyezkedő ködösség egy szupernóva-maradvány, mely egy 40 ezer évvel ezelőtt felrobbant csillagból keletkezett.

A robbanás óta folyamatosan tágul a ködösság és mostanság már 150 fényév átmérőjű, mely azt jelenti, hogy három telihold szélességű objektumról van szó ami egyben halvány is.

Halvány emissziós ködösségek keskenysávú szűrőkkel fotózva igen látványos formavilágot mutatnak meg és a most publikált fotó csupán a jéghegy csúcsa. Sok százezernyi ilyen objektum látszódik a világűrben.

A Spagetti-köd fotózása összesen 60 órán keresztül zajlott kétféle keskenysávú szűrővel. A vörösökért a hidrogén-alfa szűrő, míg a kékesszöld színért az ionizált oxigén fényét áteresztő fotografikus szűrő a felelős, utóbbinak a kékes színe fel lett erősítve. A csillagok azonban "normál" RGB szűrővel készültek.

60 órás éjszaka nincsen, de az összidő sok 10 perces felvétel átlagából áll össze. Egy 200mm átmérőjű, 750mm fókusszal rendelkező távcső egy SWEQ6-os mechanikán minden derült este vissza kellett, hogy térjen a célterületre egy ZWO ASI 294MM kamerával.

A kamera monokróm, így az elé beforduló szűrők kombinációjával lehet előállítani színes fotót. Elsőre bonyolultnak tűnik, de valójában egy elég hatékony rendszer az asztrofotózáshoz.

A megosztásokat előre is köszönöm! :)

/

The Nebula of Spaghetti

Sh2-240 - Spaghetti nebula
The nebula located in the Auriga constellation is a supernova remnant that was formed from a star that exploded 40,000 years ago.

The nebula has been expanding continuously since the explosion and is now 150 light-years in diameter, which means that it is an object the width of three full moons.

Faint emission nebulae photographed with narrow-band filters show a very spectacular form and the photo just published is only the tip of the iceberg. Many hundreds of thousands of such objects are visible in outer space.

The Spaghetti Nebula was photographed for a total of 60 hours with two types of narrowband filters. The hydrogen-alpha filter is responsible for the reds, while the photographic filter that transmits the light of ionized oxygen is responsible for the bluish-green color, the bluish color of the latter has been amplified. However, the stars were made with a "normal" RGB filter.

There is no 60-hour night, but the total time is an average of many 10-minute recordings. A 200mm diameter telescope with a 750mm focus on a SWEQ6 mount had to return to the target area every clear night with a ZWO ASI 294MM camera.

The camera is monochrome, so a color photo can be produced by a combination of filters placed in front of it. It looks complicated at first, but it's actually quite an effective system for astrophotography.

Thanks in advance for sharing! :)

Az állatövi fény egy-egy derült, holdfénymentes estén a fényszennyezéstől távol még mindig látszódik napnyugta után. 🌌
11/05/2026

Az állatövi fény egy-egy derült, holdfénymentes estén a fényszennyezéstől távol még mindig látszódik napnyugta után. 🌌

A nap képe: Tavaszi esték fénye. Fotó: Schmall Rafael.
Teljes méretben és leírással itt nézhetitek meg: https://ng.24.hu/foto/a-nap-kepe
Saját képeiteket itt tölthetitek fel: https://ng.hu/Foto/Bekuldes/

Galaxisunk központjaNyári estéken ( vagy tavaszi hajnalokon ) holdfény és fényszennyezésmentes égen már szépen látszódik...
05/05/2026

Galaxisunk központja

Nyári estéken ( vagy tavaszi hajnalokon ) holdfény és fényszennyezésmentes égen már szépen látszódik a Tejút sávja, melynek centruma Magyarországról nézve a déli irányban látszódik a horizont felett.

A déli féltekén azonban az egész galaxisnak a központja függőlegesen fent delel, így könnyebben le lehet fotózni, pláne, ha a helyszín fekvése ideális.

A hatalmas mozaikfelvétel Namíbiában készült az Isabis farmon, ahol 2025. május 30.-án a holdnyugta után kezdődött el a mozaik paneljeinek gyűjtése. Egy erre a célra felépített kisteleobjektíves rendszer gyűjtötte a fényt, igaz manuálisan, ezért több mint két órán keresztül kellett felügyelni.

A panorámafotó 110 darab kisebb képből áll, melyek egy 135mm-es teleobjektívvel és Canon EOS6D-vel készültek ISO1600-on, f2.8-on. Egy kép egy percig készült, utána a csillagkövető kamerával odébb kellett fordulni a következő képhez.

A feldolgozásnál a fotókat kalibrálni kellett, majd jöhetett az illesztés, így 30 ezer pixel széles panorámakép készült végül. A nagy felbontás eredménye az apró csillagmező, így nagyobb hangsúlyt kaptak a sötét porfelhők.

A megosztásokat előre is köszönöm! :)

/

The center of our galaxy

On summer evenings (or spring dawns) in a moonlight and light pollution-free sky, the strip of the Milky Way can be seen beautifully, the center of which can be seen above the horizon in the southern direction from Hungary.

However, in the southern hemisphere, the center of the entire galaxy is vertically above, so it is easier to take photos, especially if the location of the place is ideal.

The huge mosaic shot was taken in Namibia on the Isabis farm, where the collection of the mosaic panels began after moonset on May 30, 2025. A small telephoto lens system built for this purpose collected the light, albeit manually, so it had to be monitored for more than two hours.

The panoramic photo consists of 110 smaller images, which were taken with a 135mm telephoto lens and Canon EOS6D at ISO1600, f2.8. One picture was taken for one minute, after which the star tracking camera had to be turned away for the next picture.

During the processing, the photos had to be calibrated, then the matching could come, so a 30,000 pixel wide panoramic image was finally created. The result of the high resolution is the small star field, so the dark dust clouds were more emphasized.

Thanks in advance for sharing! :)

ÁrnyjátékÉgi kísérőnk "kicsorbultan" a legszebb. Távcsővel bámulatos részleteket lehet látni a fény és az árnyék határán...
27/04/2026

Árnyjáték

Égi kísérőnk "kicsorbultan" a legszebb. Távcsővel bámulatos részleteket lehet látni a fény és az árnyék határán. Amikor telihold van, akkor ezek a részletek eltűnnek és csak egy lapos korong van a távcsőben, ám amikor dagadó vagy fogyó hold látszódik, akkor a napfény már nem majdnem szemből, hanem inkább oldalról éri és ezért nagyon szép plasztikus a látvány ami óráról órára változhat.

A felvételen a Ptolemaeus-kráter pereme önmagára árnyékot vet, tehát ott épp napkelte volt a fotózás pillanatában. Maga a kráter mérete 150km körül van, míg átlóban jobbra fent az Albategnius központi csúcsát már javában éri a napsütés.

A felvétel egy 40 cm átmérőjű 3200mm-es fókuszú tükrös távcsővel készült mely mögött egy 174MM kamera gyűjtötte a fényt.

Az ilyen jellegű felvételek videóként készülnek, ugyanis a változó légkör elmossa a részleteket ám vannak pillanatnyi nyugodt időszakok. Ezért kellett 20000 képes videó, melyből egy program kiválogatta a legjobb 300 képet és azt összeátlagolta. Ezzel a "bolygófotós" technikával készülnek az éles bolygó, Nap és az ilyenfajta holdfotók is.

A megosztásokat előre is köszönöm! :)

/

Shadow play

Our heavenly companion is the most beautiful "undersized". With binoculars, you can see amazing details at the border between light and shadow. When there is a full moon, these details disappear and there is only a flat disc in the telescope, but when the waxing or waning moon is visible, the sunlight no longer hits the eye, but rather from the side, and therefore the view is very beautiful and plastic, which can change from hour to hour.

In the shot, the rim of the Ptolemaeus crater casts a shadow on itself, so it was sunrise there at the moment of the photo. The size of the crater itself is around 150 km, while the central peak of Albategnius, diagonally above to the right, is already in full sun.

The stacked photo was made with a Schmidt-Cassegrain telescope with a diameter of 40 cm and a focus of 3200 mm, behind which a 174 mm camera collected the light.

Such recordings are made as videos, because the changing atmosphere blurs the details, but there are moments of calm. That's why we needed 20,000 image videos, from which a program selected the best 300 images and averaged them. With this "planet photography" technique, sharp planet, sun and this kind of moon photos are also taken.

Thanks in advance for sharing! :)

Tavaszi ébredésTavaszi estéken még téli érdekességeket lehet találni az égbolton, de persze ott van a tavaszi "galaxis-s...
21/04/2026

Tavaszi ébredés

Tavaszi estéken még téli érdekességeket lehet találni az égbolton, de persze ott van a tavaszi "galaxis-szezon" is. Ilyenkor a Tejút-rajongók lehet, hogy még alszanak, ugyanis galaxisunk centruma és látványos része nem este, hanem korahajnalban látszódik keleten.

Esténként az Ikrek és a Szekeres csillagkép még megmutatja a téli Tejút irányát, majd szépen azok lenyugodnak és csak a Cassiopeia jelzi, hogy valahol ott van a Tejút északon. Csupán az éjszaka második felében kezd el emelkedni a Vega, majd a Deneb és végül az Altair csillag, melyek együttesen kiadják a nagy nyári háromszöget. Helyi idő szerint április derekán ez hajnali három óra.

A látvány nyárias, de kicsit szokatlan a még majdnem kopasz, vagy csak éppen most lombosodó fákkal. A törökkoppányi észlelőrét hangulata persze megérte a várakozást hajnali 3-ig.

A felvétel három sornyi, soronként öt állóképből lett összerakva, egyfajta követett és illesztett panorámakép. A fotók egyenként egy percig készültek ISO1600on, f2.2-őn és 35mm-en Canon 6D-vel és Samyang 35mm-es objektívvel. A hidrogénködök vörösességét egy fotografikus H-alfa szűrő adja mégegyszer annyi záridőből.

A megosztásokat előre is köszönöm! :)

/

Spring awakening

On spring evenings, you can still find interesting winter sights in the sky, but of course there is also the spring "galaxy season". At this time, the Milky Way fans may still be sleeping, because the center and spectacular part of our galaxy is not visible in the evening, but in the early morning in the east.

In the evening, the constellations Gemini and the Auriga still show the direction of the winter Milky Way, and then they settle nicely and only Cassiopeia indicates that the Milky Way is somewhere in the north. It is only in the second half of the night that Vega, then Deneb and finally the star Altair begin to rise, which together give off the big summer triangle. This is three o'clock in the morning local time in mid-April.

The view is summery, but a bit unusual with trees that are still almost bald or are just now leafing out. Of course, the atmosphere of the Törökkoppany observatory meadow was worth the wait until 3 in the morning.

The recording was assembled from three rows of five still images per row, a kind of tracked and stacked panorama. The photos were taken for one minute each at ISO1600, f2.2 and 35mm with a Canon 6D and a Samyang 35mm lens. The redness of the hydrogen nebulae is given by a photographic H-alpha filter with one more shutter speed.

Thanks in advance for sharing! :)

A Málna ködösségeA világűr nem üres, hanem televan gázokkal, porral. Bizonyos gázok bizonyos színekkel világítanak, ha e...
10/04/2026

A Málna ködössége

A világűr nem üres, hanem televan gázokkal, porral. Bizonyos gázok bizonyos színekkel világítanak, ha egy csillag a közelben erős sugárzásával gerjeszti azt.

Ködösségekből számtalan forma van az égbolton, abszolút érdekesek és látványosak, azonban szabad szemmel alig látjuk őket. A mostani fényképészeti technológiák azonban lehetővé teszik, hogy megjeleníthessük az égbolt csodáit.

A Málna-köd becenévre hallgató Sh2-263-as objektum az Orion csillagépben helyezkedik el, a Bellatrix csillagtól balra. A sok por mellett számos gáz különböző színnel ragyog, valamint veri vissza a csillagok fényét.

Tavasz közeledtével eme későtéli objektum jött távcsővégre, bár pozíciója miatt nem sok felvétel gyűlt róla össze egy 294MM monokróm kamerával. A fényet egy 20cm átmérőjű távcső gyűjtötte. A szűrőrendszernél 3 órányi luminancia és 3 óra színszűrővel lett információ, de a holdfényes estéken még 3 óra hidrogén-alfa szűrős kép is készült.

A megosztásokat előre is köszönöm!

/

The haze of the Raspberry

Outer space is not empty, but full of gases and dust. Certain gases glow in certain colors when a nearby star excites it with its strong radiation.

There are countless shapes of nebulae in the sky, they are absolutely interesting and spectacular, but we can hardly see them with the naked eye. However, today's photographic technologies allow us to display the wonders of the sky.

Object Sh2-263, nicknamed the Raspberry Nebula, is located in the constellation Orion, to the left of the star Bellatrix. In addition to a lot of dust, many gases shine with different colors and reflect the light of the stars.

With the approach of spring, this late winter object came to the end of the scope, although due to its position, not many shots were collected of it with a 294MM monochrome camera. The light was collected by a telescope with a diameter of 20 cm. With the filter system, information was obtained with 3 hours of luminance and 3 hours of color filters, but on moonlit evenings, 3 hours of hydrogen-alpha filter images were also taken.

Thanks in advance for sharing!

🌌🔭
02/04/2026

🌌🔭

Nem mai, hanem tegnapi! 😎👽https://ng.24.hu/tudomany/2026/03/31/a-honap-asztrofotoja-allatovi-feny-2026-marcius/Nagy megt...
01/04/2026

Nem mai, hanem tegnapi! 😎👽
https://ng.24.hu/tudomany/2026/03/31/a-honap-asztrofotoja-allatovi-feny-2026-marcius/

Nagy megtiszteltetés, hogy a "Tavaszi Esték Fénye" című állatövi fényes képem a Hónap Asztrofotója lett a National Geographic Magyarországi oldalán.

A számos motiváló természetfotó mellett egy kis megpihenés is belefér esténként, akár az Állatövi fény észlelése is. Noha nem ma, meg holnap, hanem majd április 4.-étől érdemes nézni a nyugati égboltot 21 óra után. 🌌

A Zselici Csillagpark sötét égboltja alatt az állatövi fény megfigyelése immár rendhagyónak számít.

Cím

Somogyvámos

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Rafael Schmall Photography új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Rafael Schmall Photography számára:

Megosztás

Kategória