25/01/2021
Érdemes elolvasni
SAPKA NÉLKÜL
Tél van, de a Fertő körül mégis forr a hangulat.
Hivatalos, de nem túl professzionális megnyilvánulások jellemzik a tervezők-kivitelezők szerepléseit, míg érzelmektől fűtött, sokszor dühös hozzászólások az érintett fürdőzőkét, vitorlázókét, horgászokét, bicajosokét, kutyásokét, szóval az igazi fertősökét.
A Fertő tó barátai mozgalom a természet megóvását, a Fertő természet- és emberközeli fejlesztését tűzte ki céljául. Ez a mottó szerepel a mozgalom Facebook oldalán, és a régebbi cikkekből is ez derül ki. Most mégis magánemberként, nem pedig a csoport egyik tagjaként írom le néhány észrevételemet.
A Fertő a miénk! – mondtuk néhány hónapja, mert úgy gondoltuk, hogy több köze van ennek a csoportnak a Fertőhöz, mint a városvezetés nem környékbeli tagjainak, beleértve a megalomán szálloda pécsi születésű, budapesti megálmodóját. (Vajon hányszor járt Tima Zoltán a Fertőn? Kikkel beszélt a városvezetésen kívül?)
Az egyik oldalon azok az emberek állnak, akiknek apja, nagyapja halász volt, azok, akiknek a szülei, nagyszülei részt vettek a cölöpházak építésében, vagy éppen azok, akik – csakúgy, mint én is – a Fertőn nőttek fel. Ugyancsak itt vannak azok, akik 20-30 esetleg 50 éve a Fertőre járnak horgászni, vitorlázni, fürödni, korcsolyázni vagy éppen szezonon kívül gyerekkel, és/vagy kutyákkal sétálnak a parton. De ide tartoznak azok is, akik estefelé egyszerűen csak leugrottak egy sülthal-üdítő kombira.
A másik oldalon olyan emberek döntenek tavunk sorsáról, akiknek nemhogy érzelmi kötődése, de elegendő helyismerete sincsen. Ha mindezek birtokában lennének, kötve hiszem, hogy ekkora jacht kikötőt és szállodát (hány üres szálloda van Sopronban???) terveztetnének az éppen kiszáradási fázisában levő tóhoz. Gondolom a - fedett - sportpályákat (mi a helyzet a Lokomotívval?!?) is a szülők számára gyorsabban, a gyerekek számára neadjisten gyalog is megközelíthető helyre terveznék.
Valószínűleg nem lenne Ökocentrum sem. WTF?! Ökocentrum??? Fából vaskarika?! Nem lenne egyszerűbb a fiatalabb generációt a meglévő természetes környezetben megtanítani a természet tiszteletére, mint holmi kiállítóterem-múzeum hibridben mutogatni nekik azokat az élőlényeket, amelyeket elüldöztünk, kiirtottunk erről a területről?
Forrnak az indulatok a Facebookon. A szituációból adódóan szidjuk a rendszert. Bizony, néhányan kiléptek, mert megy a politizálás.
A nyuszikán sapka van.
Többször, több vonatkozásban is szóba kerültek az osztrákok.
Miért vannak osztrák tulajdonban a cölöpházak? Sok cég, megszűnésekor privatizálta a házait. A szabad piacgazdaság jegyében – meglepő módon – azok tulajdonába kerültek a házak, akik a legtöbbet voltak érte hajlandók fizetni. Kapitalizmus van! Nem ezt akartuk?!
(Az a kérdés, hogy kik és miért engedték meg, hogy a Fertő-Hanság Nemzeti Park területén külföldiek bérelhessenek házat, szintén megér egy misét....)
A nyuszikán nem volt sapka.
Cölöpházak. Létjogosultságuk olyan mértékű, hogy messziről jött vendégeink és minden hazai és külföldi turista számára egyértelműen felismerhető és a magyar Fertőhöz köthető. Szimbólum értéke van! Olyannyira, hogy a leendő építészeknek a cölöpházakat – mint hagyományos építkezési formát – oktatják.
A Karib- és a Maldív szigeteken, ahol jóval melegebb van, ez elfogadott építkezési forma.
A jó esetben két és fél hónapos magyar nyárban – hirtelenjében 40 év után – víz mellett tűzveszélyes! (Persze sokkal egyszerűbb lett volna minden, ha leég az összes!....)
Felháborító! Nyuszikán megint volt sapka!
És megint az osztrákok!
A nagy-magyar-trianonzászlós-nemzeti-szívdobogás közepette vehemensen szidjuk a “sógorokat”, mert nem tudnak viselkedni - se vízen, se szárazföldön!
Igaz! Sajnos van ilyen. Bezzeg egy munkába (vagy onnan hazafelé) igyekvő magyar se dobja ki a cigarettacsikket az A3-on a kocsiból, és nem áll be a szinte üres parkolóba valami egérkamionnal olyan böszme módon, hogy egyszerre 2 helyet foglal el.
Mi ilyet soha nem tennénk! Mi a tökéletes és büszke szkíta-kun-hun-kipcsák nép vagyunk!
Látjátok? Nyuszikán nincs sapka!
Kizárólag magánemberként engedem meg magamnak azt a luxust, hogy elmondjam ezzel kapcsolatban a véleményemet. Mindazok, akik a “jó osztrák fizetés” birtokában nemzethy magyarkodnak, szememben elvesztették a jogot az uralkodóház narancs lobogóját lengetni. Mert ugye ha annyira dübörög a gazdaság, akkor miért Ausztriában dolgoznak? Talán átlökte őket a gazdasági dübörgés által keletkezett hullám? Ha meg “büdösparasztosztrák”, akkor miért ott dolgozik a büszke magyarja?!?
Ez szerintem már egy patológiás paradoxon!
Nehéz olyan szituációban pártatlannak maradni, ahol választott politikusaink (akiknek mi vagyunk a megbízói, a mi pénzünkből élnek, és elvileg(!!!) nekünk dolgoznak!) minket, mint a Fertő tó barátait, szidnak. Persze nem ilyen nyíltan, mert ahhoz vér kellene meg puca.
Állandóan baloldalnak vagyunk titulálva! (Elég fantáziátlan, de ettől a csapattól nem is várok el többet)
Ezt a csoport nevében is kikérem magamnak!
Tudom, sokak egyszerű világképébe, - pont e mutálódott (ál)kommunista banda populista agymosásának következtében, - csak a bal-jobb irányok férnek bele, de miként a természet is millió színt produkál, ennek a csoportnak se homogén az összetétele.
Bizony, vannak itt bal- és jobboldali világnézetűek is. Meg vagyunk jó néhányan szkeptikusok, párt nélkül, de nem feltétlen pártatlanul élők. Hiszen például a nád sem bal- vagy jobboldali, hanem egyszerűen csak nád!
Vannak itt férfiak és nők, többségében heteroszexuálisok, de statisztikailag nézve minden bizonnyal homoszexuálisok is (gondolom az egyszerű, nem az ereszes fajtából). Csakúgy, mint mezei katolikusok (jacht és kurvák nélkül) vagy reformátusok, zsidók, ateisták vagy éppen buddhisták. Vannak kövérek, teltebbek, karcsúak vagy soványak, alacsonyak és magasak, fiatalok és idősebbek. Kék-, barna- vagy éppen zöld szeműek. Szépek és olyanok is, akiknek a szépsége már a múlté, vagy soha nem is volt....
Nagyon sok dologban különbözünk egymástól, és sokban hasonlítunk.
Ám két dolog feltétlenül összeköt minket: a Fertő és a sapka...
Adrienn Judit Szalay
(Fotó: Juhász Attila)