Dorax Photography - Pribék Andor

Dorax Photography - Pribék Andor Pribék Andor vagyok, hobbi természet- és madárfotós.

Elérkezettnek láttam az időt, hogy fotóimmal már ne csak családomat és barátaimat bombázzam, hanem szélesebb közönséghez eljusson.

Kék fadongóSzegény pára nagyon kivolt a kertünkben, próbáltam menteni a kutyánk elől és nyugalmat biztosítani neki, pár ...
15/06/2026

Kék fadongó

Szegény pára nagyon kivolt a kertünkben, próbáltam menteni a kutyánk elől és nyugalmat biztosítani neki, pár csepp vízzel, biztonságos magasságban, hátha magához tér.

Visszatérő vendégünk, lakónk, aki a fatárolóban költ rendszerint, lyukakat fúrva a farakásba.

Hétvége Gyulán reggel-este fotózással - 2026.05.29-312. rész - dénesmajori alkonyat és pirkadat, hazafeléBeszámolóm máso...
08/06/2026

Hétvége Gyulán reggel-este fotózással - 2026.05.29-31
2. rész - dénesmajori alkonyat és pirkadat, hazafelé

Beszámolóm második rész a Gyulavári határról és Dénesmajor környékéről, az az ország legdélkeleti csücske az országhatárral. Normális időjárási viszonyoknál (elegendő csapadél) egy nagyon gazdag földterület amit sok tölgyerdő, elegyerdő vesz körül.
A Fehér és Fekete Kőrös közelsége miatt mindenfelé elvezető csatornák, pár 10 méter széles erdősávok tűzdelik, nagyon gazdag élővilággal.
Országszerte híres a dámvad állomány a környéken, főleg a Mályvádi erdő felé, de érdekes módon talán ha egyszer találkoztam velük, sokkal inkább az őzek voltak a jellemzők.
Ezen a hétvégén fordult a kocka, igaz már jobban ismerem a helyeket hogy hova érdemes benézni.
Meg is lett az eredménye, este is, reggel is találkoztam dámvaddal közelről, távolabbról rudliban. Cukik, én figyelem őket, ők figyelnek engem, ami szélcsendben patthelyzet. :D
De amint egy kis szellő viszi emberszagomat feléjük, futásnak erednek.

Több extra is volt, nem mindent tudtam fotózni, de hát az élmény örök és magmarad. ;-)
Alkonyati sétám nagyon csendben indult, semmi mozgás, "csak" a szokásos énekesmaradaraknak nem áll be a szája.
Kinéztem az egyik erdőfolt mögé, gondoltam itt tuti lesz valami, ragadozó madarak, őzek.
Vicces volt, jót nevettem magamon: kiosontam, nézek jobbra, erdősáv, szép kék len mező, szemben a napraforgótábla, de semmi mozgás, se nyúl, se őz. Gondoltam magamban, hogy ez nem fog összejönni.

Nézelődök tovább fordulok balra, erre max 100 méterre egy gyönyörű dámbika, új aggancsot növesztve bámul. Semmi hirtelen mozdulat, próbálok az alkonyati fényhiányban pontosan fókuszálni, nem mozdulni.
Ember tervez, szél meg hátulról fúj, több sem kellett nekiiramodott. Iramodtak! Hoppá, nem kettő, nem három, hanem négy dám szalad el, képre csak három fért. Mintás popsijuk felvirágozta az estét.

De még nem volt vége, irány a következő megálló.

Szintén egy kis tölgyliget nagyon gazdag madárvilággal, általában nyulakkal, majd a védőtöltés mögötte a jó mély elvezető árok, a véderdővel. Itt is történik mindig valami.
Autó lerak, valami fehér világít a töltésen, nézzük meg. Hoppá, ez mozog?!
Okos fotós, előbb fotóz utána megy. :-)
Mászok fel a töltésre, figyelek, hallgatok és közben szétálok a hátsó tisztásra, mindig vannak őzek nyulak. Itt ért a második meglepetés, villámgyorsan történt, bokorból nyuszt ki, úton átrohan előtten és beveti magát a másik oldali sűrű erdősávba. Wow, életem második nyuszt találkozása. Igaz itt nem vagyok 100%-ig biztos hogy nem nyest volt, mert nem volt időm megfigyelni, de a helyszín, időpont és mozgás alapján 95%+ hogy nyuszt volt.
Várostől messze, alkonyatkor, erdőben.

Szuper alkonyat lett, gyönyörű lapos fényekkel, szivárványrészlettel, újabb dámvad találkozással.

Vasárnap hajnal, ugyan nem sikerült időben kelni és kimenni, de azért 6 után már kint voltam a határban, tervem volt madarászni kicsit, kinézni a dénesmajori havastavakhoz is.

Volt itt minden, több ritka madárfajjal, mint karvalyposzáta, kis őrgébics, mezei poszáta, hollók, gémek, vízi madarak, de mégis a nap fénypontjai az első találkozásom darázsölyvvel és nappal repülő szarvasbogárral.
És persze újabb dámvad és dámvad rudli.

A visszaút Bp-re az M44-en már extra volt, ilyenkor az M44 olyan mint egy szafarisztráda, rengeteg énekesmadárral, őzekkel, nyulakkal. Azért arra nem számítottam hogy a pihenő mellett a kerítés továbben az őz senkitől nem zavartatva csemegézik.

Sok elmény, kicsit kevesebb kép, lesz még nyári folytatása. Addig is reménykedjük egy kiadós, áztató esőben végre, mert augusztusra így pusztulat lesz megint. :-/

Hétvége Gyulán reggel-este fotózással - 2026.05.29-311 rész - hazafelé és újkígyósi reggelRég volt már amikor péntek est...
04/06/2026

Hétvége Gyulán reggel-este fotózással - 2026.05.29-31
1 rész - hazafelé és újkígyósi reggel

Rég volt már amikor péntek este indultam Anyukámhoz Gyulára, de az év ebben az időszakában kényelmes a hosszú nappalok miatt.
Pénteken majdnem este 7 volt mikor indultam, de tudva hogy jó sokáig világos van, célba vettem az M44-es valamelyik pihenőhelyét, ahol mindig megállok nézelődni, fotózni, mert a semmi közepén mindig extra vad élet van. Számoltam már több mint 44 kerítésen, oszlopon ülő ragadozó madarak egy irányban, főleg egerészölyv és vörösvércse ül ki.

Az az igazság, hogy a természetet figyelve legalább nem unom halálra magam, nem alszok el a volánnál (120 km, alig forgalom, alig kanyar, alföld). Szedtem a lábam, hogy a Cserkeszőlői pihenőig eljussak még naplemente előtt.
Szokásos, ragadózó pár darab kerítésen ücsörög, de a Cserkeszőlői pihenő előtt pár száz méterre, már majdnem a kihajtónál valami fura volt. Ez valami más, jóval nagyobb.
Satufék nem játszott, de kicsit lassítottam és tátva maradt a szám.
Amennyire a másodperc tört része alatt meg tudtam figyelni, egy parlagi sas ücsörgött ott, ahol ölyvek szoktak, csak hát extra, közel kétszeres méretben.

Ez volt a jel, hogy ez bizony jó hétvége lesz. Ugyan hiába álltam meg és vártam hátha a pihenő felé veszi az irányt, de sajna elmaradt. De pár naplementés hangulatkép és vörös színezetűvacsorázó füstifecske kép azért készült.

Szombat reggelt Újkígyósnak szántam, gondoltam szétnézek a pusztán (csak kocsiból), megnézve a kerecsensolymokat és megyek egy jót az újkígyósi nagyerdőben, hátha a történelem ismétli magát és belefutok a rókakölykökbe, ami tavalyi év egyik fotós fénypontja volt számomra. Az akkor készült kép azóta is a falon, nagyon jó szívvel nézek rá.
A Nagyerdő egy igazán remek hely, mint egy erdei inkubátor, de még gyakorlatilag a városban, az utolsó utcától indulva.

Nem hiába bíztam, nem is kellett sokat mennem egymást érték az események, előbb a fiatal őz, ahogy tavaly is. Jót szemeztünk, kicsit más helyen, de nagyon hasonló élmény volt.
De a nyár első rendes fotózásán már lőttem sárgarigó képet is, amit már fül és éles szemem alapján szúrtam ki, vagy hogy végre sikerült nem "épített" környzeteben fülemülét fotózni, amit látni és elcsípni iszonyat nehéz, hallani ilyenkor szinte bárhol városon kívül lehet.
Parádé. Ezzel már teljes az örömöm.

Azért a pusztán, volt más nem túl gyakori is, mint rozsdás csuk pár, vagy mezei poszátáról végre jó képek, de láttam a szalakótát is, csak lemaradtam róla.

Remek reggel, hátha végre csapadék is jut az Alföldre, különösen Gyula környékére, mert már el van átkozva. Jó lenne ha június végére a most még többé kevésbé meglevő üde zöldből maradna valami, nem sülne le minden.
Ha így lesz, akkor egy nagy levegő és leközelebb tényleg napfelkeltét veszem célba.

Remek kezdés, szuper folytatás. Holnap. ;-)



Minimalista ifista  😎(Fiatal őszapó akcióban.)
01/06/2026

Minimalista ifista 😎

(Fiatal őszapó akcióban.)

Hétvége kimaxolva este-reggel-este-reggel. Rég volt ilyen sorozatom. :DJön részletes beszámoló több részletben. Egészen ...
31/05/2026

Hétvége kimaxolva este-reggel-este-reggel. Rég volt ilyen sorozatom. :D
Jön részletes beszámoló több részletben. Egészen parádés volt a felhozatal: madarak, rovarok, emlősök szépszámban, újabb nyuszt találkozás (sajna kép nélkül).

Addig is előzetesben az egyik kedvencem:
Szarvasbogár, röptében, verőfényes nappal.

Tudásom felszínes volt, azt hittem szürkületben repülnek csak, de nem, fülledt melegben, párt keresve akár nappal is.
Íme.



Nem csak a növények szomjaznak - a rovarok is!Sokat segíthetünk 1-2 itató kihelyezésével és folyamatos vízutánpótlással....
29/05/2026

Nem csak a növények szomjaznak - a rovarok is!

Sokat segíthetünk 1-2 itató kihelyezésével és folyamatos vízutánpótlással. Nálunk évek óta van, mostmár a környék apraja, nagyja ismeri és bejár inni, fürdni a kertünkbe.
Napi pár perc odafigyelés, cserében kapunk:
- beporzókat
- tetűírtót
- orrszarvúbogár gyérítést
- hangya gyérítést
- éjszakai "sündörgést"
- madáréneket
és sok-sok élményt.

Íme pár makrókép, közeli kép róluk.

Céloz, elkap, elvisz... Ilyen egyszerű ez szalakótáéknál naplemente után.  😀Jön még más is, Pünkösd este Apajon előzetes...
27/05/2026

Céloz, elkap, elvisz... Ilyen egyszerű ez szalakótáéknál naplemente után. 😀
Jön még más is, Pünkösd este Apajon előzetes.

Budatétényi Rózsakert - 2026.05.23Lassan 10 éve, hogy Budafokon lakunk, de még egyszer nem voltunk bent, mindig csak utc...
27/05/2026

Budatétényi Rózsakert - 2026.05.23

Lassan 10 éve, hogy Budafokon lakunk, de még egyszer nem voltunk bent, mindig csak utcáról figyeltem.
Most végre vettem a nagylevegőt és a gépet és egy gyors mustrát tartottam. Most nagyon szépen rendbe rakva, gondozva,
Számok magukért beszélnek: 2,5 ha, 7000 tő, 1000+ nemesített rózsafajta.

A látvány magáért beszél. "Titkos" tipp, reggel kell menni, akkor a legjobbak a fények, esti órákban már árnyékos.

Szabadon látogatható, minden nap 7-20h-ig.
rajongók

Gyurgyalag videóm már a youtube csatornámon is 4K felbontásban.
14/05/2026

Gyurgyalag videóm már a youtube csatornámon is 4K felbontásban.

Összeállítás az albertirsai gyurgyalogosról, némi seregéllyel kiegészítve. Nagyon klassz hely, természetvédelmi terület, ahol késő tavasztól, kora őszig több...

2026.05.10 - Albertirsai gyurgyalagosHortobágy a daruvonulás, Tata a vadlúd sokadalom, Albertirsa a gyurgyalagos. 3 hely...
14/05/2026

2026.05.10 - Albertirsai gyurgyalagos

Hortobágy a daruvonulás, Tata a vadlúd sokadalom, Albertirsa a gyurgyalagos. 3 hely Magyarországon ami mutatja, hogy mennyire jó helyen élünk, szerencsések vagyunk madármegfigyelés szempontjából.

A gyurgyalagos olyan hely, ahol 100% eséllyel tudunk hatalmas számban fészkelő gyurgyalagokat (és seregélyeket is) megfigyelni, hallgatni, csodálni.
A madár triumvirátusból (a legszínesebb madaraink: gyurgyalag, jégmadár és szalakóta) utóbbinak a fészkelőhelye, kb 250 pár (?) jön minden tavasszal vissza itt költeni és eltölteni a nyarat mielőtt visszarepülnek Afrikába.

Sikertörténet, szerencsére a helyiek, madárvédők nagy munkája van benne, nem csak egy tökéletes természetes adottság.
Az ún. Golyó-domb, a régi, már rekultivált szemétteleppel szemközt több száz méternyi hosszú, 10-15 méter magas löszfal, amit a madárszeretők alakítottak ki tökéletes fészkelőhelynek.

Számos holtfát "ültettek" a faltól pár méterre, ahol a madarak megpihenhetnek etetés előtt és után, az előtében a dús vadvirágos részt kaszálják.

Ajánlom mindenkinek, aki szereti őket és tiszteletben tudja tartani az életterüket.
Kicsit kieső helyen van, de könnyen megközelíthető mégis (kocsival 10 perc távolságra van az M4-től, kicsit sétálni kell, mégsem megyünk be a területre kocsival.

Akinek nincs módja megnézni őket, íme egy kis válogatás és videó róluk.

Jó szórakozást!

rajongók

Cím

Budapest

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Dorax Photography - Pribék Andor új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás

Kategória