02/06/2026
Sa ovim riječima se Fotoklub Osijek na sahrani oprostio od svoga počasnog predsjednika.
Poštovana obitelji, dragi prijatelji, članovi Fotokluba Osijek, poštovani okupljeni,
danas se opraštamo od gospodina Miroslava Adama, čovjeka čije je ime desetljećima bilo neraskidivo povezano s Fotoklubom Osijek i fotografskim životom našega grada.
Bio je član Fotokluba Osijek od 1967. godine. Kroz više od pola stoljeća ostavio je trag ne samo kao fotograf i izlagač, nego i kao osoba koja je svoj rad, vrijeme i znanje nesebično posvetila zajednici kojoj je pripadao.
Od kraja sedamdesetih godina sudjelovao je u obnovi i jačanju rada kluba, najprije kao tajnik, a potom i kao predsjednik. Generacije članova pamtit će ga kao čovjeka koji je pomagao organizirati izložbe, fotografske tečajeve, susrete autora i brojne aktivnosti zahvaljujući kojima je Fotoklub Osijek ostao živ, aktivan i otvoren prema novim članovima.
U razdoblju kada je Fotoklub Osijek ostvarivao svoje najveće uspjehe i bio proglašen najboljim fotoklubom Hrvatske te najboljim fotoklubom tadašnje Jugoslavije, Miroslav Adam bio je među autorima i članovima koji su pridonijeli tim rezultatima. Njegovo ime ostalo je zabilježeno među ljudima koji su stvarali ugled osječke fotografije daleko izvan granica našega grada.
Nakon teških ratnih godina sudjelovao je i u ponovnom pokretanju klupskih aktivnosti, obnovi izložbenog života te organizaciji manifestacija koje su okupljale fotografe iz Osijeka, Slavonije, Hrvatske i inozemstva. Bio je dio kontinuiteta koji je povezivao različite generacije autora, čuvajući vrijednosti na kojima je klub izgrađen.
Oni koji su ga poznavali znaju da iza svake fotografije stoji čovjek. A iza mnogih događaja, izložbi i susreta u Fotoklubu Osijek desetljećima je stajao upravo Miroslav Adam – često tiho, bez potrebe da bude u prvom planu, ali uvijek prisutan kada je trebalo pomoći, organizirati ili podržati rad drugih.
Od 2015 godine gospodin Adam je ponio titulu počasnog predsjednika Fotokluba Osijek.
Njegov doprinos nije ostao samo u fotografijama nego i u ljudima koje je susretao, poticao i okupljao. Takav trag ne može se izmjeriti nagradama ni funkcijama. On ostaje živ u zajednici koju je pomagao graditi.
U ime svih koji su s njim dijelili ljubav prema fotografiji, zahvaljujemo mu na godinama predanosti, radu i prijateljstvu.
Neka mu je laka hrvatska zemlja.
Počivao u miru.