Vagabonzi cu Obiective

Vagabonzi cu Obiective Cipi & Cristina. Tenerife, cu 3 adolescenți și prea multe idei nerostite. El în sales și marketing digital, ea fotografă profesionistă. Dacă rezonați, rămâneți.

Ce postăm nu e un brand, nu vindem nimic, nu sfătuim pe nimeni. Suntem online ca să ventilăm.

𝗦𝗣𝗘𝗥 𝗗𝗢𝗔𝗥 𝗦𝗔 𝗡𝗨 𝗠𝗢𝗥, 𝗖𝗔 𝗦𝗨𝗡𝗧 𝗦𝗜𝗡𝗚𝗨𝗥𝗨𝗟 𝗖𝗔𝗥𝗘-𝗜 𝗖𝗨𝗠𝗣𝗔𝗥𝗔 𝗗𝗨𝗟𝗖𝗘.Un copil de 13 ani care îți trimite „te iubesc" neîntrebat, î...
18/06/2026

𝗦𝗣𝗘𝗥 𝗗𝗢𝗔𝗥 𝗦𝗔 𝗡𝗨 𝗠𝗢𝗥, 𝗖𝗔 𝗦𝗨𝗡𝗧 𝗦𝗜𝗡𝗚𝗨𝗥𝗨𝗟 𝗖𝗔𝗥𝗘-𝗜 𝗖𝗨𝗠𝗣𝗔𝗥𝗔 𝗗𝗨𝗟𝗖𝗘.
Un copil de 13 ani care îți trimite „te iubesc" neîntrebat, în mijlocul unei zile de joi e un miracol. Mucalitu' vrea ceva! Pentru că eu sunt, în economia casei noastre, o instituție clară, iar Cristina e departamentul de sănătate: spanac, linte, iaurturi cu nume pe care nu le pot pronunța, mere pe care nimeni nu le mănâncă până nu putrezesc. Eu sunt departamentul de plăceri vinovate si doza de cringe: ciocolată, biscuiți, aia cu cremă pe care ii găsesc dimineața pe jumătate mâncați sub pernă, si dad jokes....dar slabe de tot, își dau ăștia prin casă ochii peste cap.

Dacă mie mi se întâmplă ceva, lanțul de aprovizionare se rupe. Nu mai vine nimic dulce în casă, ăsta micu' ar trebui să supraviețuiască din fructe si semințe chia. Așa că un „love you" trimis tatălui care duce ciocolata acasă e un mic act de conservare a resursei.

Am ajuns la concluzia că nu contează motivul, dacă băiatul a învățat că merită să fii drăguț cu omul care îți face viața mai dulce, atunci eu sunt singurul furnizor al unei resurse strategice neînlocuibile. Soția administrează lintea și morala, eu asigur ciocolata.

Imediat după „love you", adresat acestui furnizor, mi-am luat cheile și am plecat la Lidl. Să cumpăr „fructe", deoarece si pentru mine mentenanța de relație cu un partener logistic este critică. Un furnizor care se respecta, onorează contractul.

Vlogul de astăzi e super raw, nefilrat și sincer. Ne mutăm în 10 zile din apartamentul din Alisios și vă luăm cu noi pri...
13/06/2026

Vlogul de astăzi e super raw, nefilrat și sincer. Ne mutăm în 10 zile din apartamentul din Alisios și vă luăm cu noi prin haosul total al împachetatului. Vă arătăm apartamentul exact cm arată acum: cutii, saci, dezordine și tot. O bucătărie mică și urâtă pe care n-am reușit s-o reparăm, o terasă de 175mp care ne-a luat ochii pe Idealista și ne-a dezamăgit complet.

Link in primul comentariu

𝗦𝗔𝗟𝗔𝗥𝗜𝗨𝗟 𝗘 𝗖𝗘𝗔 𝗠𝗔𝗜 𝗦𝗖𝗨𝗠𝗣𝗔 𝗙𝗢𝗥𝗠𝗔 𝗗𝗘 𝗔 𝗙𝗜 𝗦𝗔𝗥𝗔𝗖.Aici sunt eu, într-un pat de spital, cu un tub în mine, editând fotografii...
13/06/2026

𝗦𝗔𝗟𝗔𝗥𝗜𝗨𝗟 𝗘 𝗖𝗘𝗔 𝗠𝗔𝗜 𝗦𝗖𝗨𝗠𝗣𝗔 𝗙𝗢𝗥𝗠𝗔 𝗗𝗘 𝗔 𝗙𝗜 𝗦𝗔𝗥𝗔𝗖.
Aici sunt eu, într-un pat de spital, cu un tub în mine, editând fotografii de la o nuntă. Nimeni nu mă obligase dar eram PFA si oamenii așteptau pozele. Știu cm arată asta, mulți s-ar uita la poză și ar zice că exact ăsta e motivul să rămâi angajat. Că pe cont propriu înseamnă să muncești din spital, fără concediu medical, fără cineva care să te înlocuiască, fără pauză nici când corpul tău cedează. Dar eu mă uit la poza aia și văd altceva, văd un om care, chiar și cu un tub în el, lucra pentru ceva al lui. Nu pentru salariul cuiva, pentru numele lui, clienții lui, afacerea lui. Și mi-e dor de omul ăla.

Am un job bun, relativ stabil, bine plătit, cu program, cu weekenduri libere, cu salariu care intră în cont pe data fixă indiferent dacă am avut o lună bună sau una proastă. După mai bine de 15 ani pe cont propriu, asta a fost o ușurare uriașă când am început. Și totuși, de ceva vreme, mă tot prind gândindu-mă că vreau înapoi de unde am plecat. Nu pentru că jobul e rău, ci pentru că un salariu, oricât de bun, te face bogat exact cât are nevoie cel care ți-l plătește să rămâi. Nici un euro mai mult, construiești în fiecare zi ceva, dar nu al tău. La sfârșitul lunii ai bani, da, dar nu ai clădit nimic care să fie al tău, care să crească, care să rămână. Iar eu știu cm e cealaltă parte fiindcă am trăit-o.

În anii buni, eu și Cristina fotografiam 50, 60 de nunți pe an, uneori mai multe. În medie cam €1.500 o nuntă, plus shooting-uri mai mici pe lângă. Făceam socoteala și ieșeau sume pe care un salariu mediu, rar le atinge. Dar nu banii erau partea cea mai bună, ci faptul ca eram trup și suflet acolo. Marketing, întâlniri cu clienții, zboruri peste tot, ședințe foto în locuri pe care nu le-am fi văzut altfel. Construiam un nume, construiam un brand, construiam ceva care era al nostru și pe care nimeni nu ni-l putea lua. Mă trezeam dimineața cu idei, aveam energia aia pe care o ai doar când lucrezi pentru tine. Acum mă trezesc dimineața și merg la munca altcuiva.

Și aici intervine frica, pe care nu vreau să o ascund sub motivație ieftină. Mi-e frică pentru că știu cât durează să construiești ceva în fotografie. Nu pui un anunț azi și ai 50 de nunți mâine, durează ani să-ți refaci un nume, un portofoliu, o rețea de clienți, iar în timpul ăla, facturile vin în continuare. Copiii au nevoie de lucruri în continuare, viața nu se pune pe pauză cât îmi reconstruiesc eu cariera. Mi-e frică să las un job relativ sigur și bine plătit pentru ceva care, da, ne-ar putea aduce mult mai mult, dar cu mult mai multă muncă și cu zero garanții. Salariul e cunoscut, cealaltă variantă mi se pare un pariu.

Dar uite ce am observat la mine, și poate că o recunoști și tu. Frica asta e exact lucrul pe care un salariu îl hrănește. Cu cât stai mai mult angajat, cu atât siguranța devine mai dulce și riscul mai înspăimântător. Te obișnuiești cu confortul, te domesticesti. Începi să-ți spui că ești prea bătrân, prea ocupat, prea responsabil ca să mai riști. Și într-o zi te trezești că ai stat 20 de ani într-un loc care ți-a dat liniște, dar ți-a luat ambiția. Eu sunt undeva la mijloc acum. Patru ani de salariu, suficient cât să simt confortul, dar nu suficient cât să fi uitat complet cine eram înainte.

Nu am luat încă nicio decizie. Defapt am luat, dar despre asta poate altădată. Decomandata ma gândesc așa: poate că o să rămân angajat, poate că o să fac saltul cândva, când o să simt că e momentul. Poate că frica o să câștige și o să rămân exact unde sunt, deși nu cred. Dar măcar sunt sincer cu mine despre ce se întâmplă, nu mă mint că salariul ăsta e tot ce mi-am dorit. Nu mă prefac că nu mai vreau libertatea aia pe care o aveam. O vreau. Mi-e doar frică.

Și cred că asta e diferența între oamenii care rămân toată viața angajați și cei care, la un moment dat, fac saltul. Nu curajul, fiindcă toți avem aceeași frică. Diferența e ce faci cu ea.

𝗜𝗻 𝘀𝗽𝗮𝘁𝗲𝗹𝗲 𝗽𝗼𝘇𝗲𝗶 𝗽𝗲𝗿𝗳𝗲𝗰𝘁𝗲 𝗱𝗲 𝗳𝗮𝗺𝗶𝗹𝗶𝗲 𝗲𝘅𝗶𝘀𝘁𝗮 𝘂𝗻: „𝗗𝗲 𝗰𝗲 𝗻-𝗮𝘁𝗶 𝘁𝗿𝗮𝘀 𝗮𝗽𝗮 𝗹𝗮 𝗯𝘂𝗱𝗮?"Ieri a fost graduation day la Levi. A ter...
12/06/2026

𝗜𝗻 𝘀𝗽𝗮𝘁𝗲𝗹𝗲 𝗽𝗼𝘇𝗲𝗶 𝗽𝗲𝗿𝗳𝗲𝗰𝘁𝗲 𝗱𝗲 𝗳𝗮𝗺𝗶𝗹𝗶𝗲 𝗲𝘅𝗶𝘀𝘁𝗮 𝘂𝗻: „𝗗𝗲 𝗰𝗲 𝗻-𝗮𝘁𝗶 𝘁𝗿𝗮𝘀 𝗮𝗽𝗮 𝗹𝗮 𝗯𝘂𝗱𝗮?"
Ieri a fost graduation day la Levi. A terminat clasa a 6-a în Tenerife, primul ciclu școlar, cu o serbare la care am aplaudat când trebuia. Suntem toți cinci în poză, îmbrăcați frumos, zâmbim, palmieri în spate, soare, etc.....

Ce nu se vede în poză sunt cele două ore dinainte. „Mami, n-am chiloți." „Sophie, te sparg." „De ce mi-ai luat piaptănul?" „Unde e unghiera, că am lăsat-o acolo." „Cine a lăsat smocul ăsta de păr în baie?" „De ce n-ați tras apa la budă?" „Hai odată că pierdem busul." Am ieșit din casă plini de nervi, ne-a trebuit vreo 20 de minute în guagua ca să ne calmăm. Până am ajuns la serbare, eram oameni civilizați din nou.

Pozele au fost făcute după când toată lumea uitase deja. Le-am trimis bunicilor, pentru ei sunt, în fond. Ei nu aveau nevoie să știe de chiloți, acum știu.

𝗖𝗲𝗹𝘂𝗶 𝗰𝗮𝗿𝗲 𝗮 𝘀𝗰𝗿𝗶𝘀 „𝗞𝗶𝗹𝗹 𝗮 𝗧𝗼𝘂𝗿𝗶𝘀𝘁" 𝗽𝗲 𝘂𝗻 𝗽𝗲𝗿𝗲𝘁𝗲 𝗶𝗻 𝗧𝗲𝗻𝗲𝗿𝗶𝗳𝗲: 𝗲𝘀𝘁𝗶 𝘂𝗻 𝗹𝗮𝘀.Ai scris „Kill a Tourist" pe un perete lângă p...
10/06/2026

𝗖𝗲𝗹𝘂𝗶 𝗰𝗮𝗿𝗲 𝗮 𝘀𝗰𝗿𝗶𝘀 „𝗞𝗶𝗹𝗹 𝗮 𝗧𝗼𝘂𝗿𝗶𝘀𝘁" 𝗽𝗲 𝘂𝗻 𝗽𝗲𝗿𝗲𝘁𝗲 𝗶𝗻 𝗧𝗲𝗻𝗲𝗿𝗶𝗳𝗲: 𝗲𝘀𝘁𝗶 𝘂𝗻 𝗹𝗮𝘀.
Ai scris „Kill a Tourist" pe un perete lângă plaja Bollullo si pe traseul spre Chinamada. Noaptea, probabil, când nu era nimeni, cu spray, rapid, și ai plecat. Vreau să-ți pun o întrebare la care să răspunzi sincer, dacă poți. De ce turist?

Tenerife are politicieni care au semnat contracte cu dezvoltatori imobiliari ani la rând și trăiesc foarte bine din asta, cu nume și adrese cunoscute. Are speculatori care au cumpărat zeci de apartamente, le închiriază pe Airbnb și nu au dormit niciodată o noapte pe insulă. Are instituții care au permis specula imobiliară să ajungă unde a ajuns, consilieri locali cu mandate de zeci de ani, oameni cu putere reală de decizie care au ales să nu facă nimic.Niciunul din ei nu apare pe pereții tăi. Apare omul care a economisit un an de zile ca să-și aducă familia la plajă.

Știi de ce? Pentru că politicianul corupt are avocat, are relații, are presă prietenoasă și știe unde locuiești, iar speculatorul are bani și răbdare. Turistul, în schimb, e singur, vorbește altă limbă, nu votează aici și pleacă în două săptămâni fără să știe că există un perete cu un mesaj pentru el. Ai ales cel mai slab adversar posibil. Și te-ai mai dat si mare curajos cu un grafitti.

Eu locuiesc în Santa Cruz de cinci ani, plătesc chirie, taxe, cumpăr de la piața locală, copiii merg la școală aici. Chiria mea a crescut și ea, traficul mă enervează și pe mine. Nu sunt turist, dar pentru tine, probabil sunt, pentru că nu m-am născut aici, am accent, și oameni ca tine nu fac diferența.

Un cuplu din Puerto de la Cruz trăiește pe insulă de 16 ani. Rezidență, taxe, contribuție reală la comunitate. A fost înjurat la o stație de autobuz că fură casele localnicilor. După 16 ani nu ești localnic? Atunci când ești? Cine decide asta? Tu, cu spray-ul, noaptea, pe un perete?

Ce mă enervează cel mai tare din toată povestea nu e că ai scris pe un perete, e doar că ești prost strategic. Cu câteva litere ai distrus munca tuturor celor care protestează legitim față de problemele reale ale insulei. Acum jurnaliștii scriu despre graffiti, nu despre chirii, politicienii se indignează public față de violență în loc să răspundă pentru contractele lor, autoritățile nu răspund la plângerile cetățenilor care raportează amenințările, dar tu le-ai dat scuza perfectă să schimbe subiectul. Le-ai dat muniție exactă celor pe care pretinzi că îi ataci. Prost jucat lasule.

Tenerife primește 6 milioane de turiști pe an. Turismul face 35% din PIB-ul insulelor și angajează direct sau indirect peste 400.000 de oameni. Insula nu are industrie, nu are petrol, nu are agricultură la scară care să susțină milioane de oameni. Are soare și ocean. Dacă mâine pleacă toți turiștii, din ce plătești tu chiria? Că și tu ai chirie, presupun. Și facturi sii mâncare. Dacă mâine pleacă toți turiștii, restaurantul de lângă tine se închide, taxiul stă în garaj, supermarketul vinde la un sfert, hotelul în care lucrează jumătate din cartier devine o clădire goală. Știu că nu e o idee populară, dar e adevărată. „Kill a Tourist" nu a rezolvat nicio chirie si nu a schimbat nicio lege. Nu a dat înapoi niciun apartament unui tânăr canariot. A dat un titlu urât într-un ziar englezesc citit de exact oamenii pe care vrei să-i alungi.

Știi unde sunt birourile primăriei, cine sunt consilierii locali, ce alegeri urmează și cine a promis ce. Acolo e puterea reală, acolo se schimbă chiriile, se reglementează Airbnb-ul, se construiesc locuințe sociale. Dar ăla cere curaj adevărat si acțiune incomoda.
Peretele nu răspunde, turistul pleacă în două săptămâni. Sunt adversari comozi, iar tu ai ales comodul.

Ești un las iar spray-ul tău de trei euro e tot ce ai. Și se vede.

Salutare tuturorPentru vorbitorii de limba engleza, sa știți ca noi mai avem un canal de YouTube in limba engleza Lens V...
08/06/2026

Salutare tuturor

Pentru vorbitorii de limba engleza, sa știți ca noi mai avem un canal de YouTube in limba engleza Lens Vagabonds care a fost cam mort in ultimul timp, si încercăm să-l resuscitam acum. Așa ca daca sunteți așa drăguți, puteți va rugam sa dați un subscribe si acolo?

Asta e ultimul video, iar linkul către canalul de YouTube îl vol lasă in primul comentariu

Multumim, va apreciem

𝗔𝗺 𝘀𝘁𝗮𝘁 𝗽𝗮𝘁𝗿𝘂 𝘇𝗶𝗹𝗲 𝗹𝗮𝗻𝗴𝗮 𝘂𝗻 𝗯𝗮𝗿𝗯𝗮𝘁 𝗰𝗮𝗿𝗲 𝘂𝗿𝗺𝗮 𝘀𝗮 𝗺𝗼𝗮𝗿𝗮. 𝗙𝗶𝘂𝗹 𝗹𝘂𝗶 𝗮 𝘀𝘁𝗮𝘁 𝘇𝗲𝗰𝗲 𝗺𝗶𝗻𝘂𝘁𝗲.Mă trezisem din anestezie într-un sal...
05/06/2026

𝗔𝗺 𝘀𝘁𝗮𝘁 𝗽𝗮𝘁𝗿𝘂 𝘇𝗶𝗹𝗲 𝗹𝗮𝗻𝗴𝗮 𝘂𝗻 𝗯𝗮𝗿𝗯𝗮𝘁 𝗰𝗮𝗿𝗲 𝘂𝗿𝗺𝗮 𝘀𝗮 𝗺𝗼𝗮𝗿𝗮. 𝗙𝗶𝘂𝗹 𝗹𝘂𝗶 𝗮 𝘀𝘁𝗮𝘁 𝘇𝗲𝗰𝗲 𝗺𝗶𝗻𝘂𝘁𝗲.
Mă trezisem din anestezie într-un salon de spital vienez, cu un cateter care îmi drena puroi din bazinul renal și o senzație că nu mai înțeleg nimic. Eram acolo pentru o operație pe care o tot amânasem. În patul de lângă mine era el, vreo 70 sau 80 de ani, am încercat să-i ghicesc vârsta și am renunțat. Când oamenii sunt slăbiți așa, cu pielea trasă pe oase, privirea care nu mai cere nimic, vârsta nici nu mai contează. Avea cancer la rinichi, fază avansată. Avea tot felul de cabluri infipte in el, oxigen, tubul ăla din nas pe care nu-l mai ajusta nimeni.

În prima seară mi-a spus, fără preambul: „Eu știu că nu mai am mult." N-am răspuns, ce să răspunzi?

𝗔 𝗱𝗼𝘂𝗮 𝘇𝗶 𝗮 𝘃𝗲𝗻𝗶𝘁 𝗳𝗶𝘂𝗹 𝗹𝘂𝗶.
A intrat, s-a așezat pe scaunul de lângă pat. Avea vreo 50 de ani, costum bun, ceas care părea scump, telefonul în mână și aerul ăla pe care îl recunoști imediat la cineva care a făcut deja un calcul mental despre cât timp poate să rămână. A stat zece minute, cu telefonul vibrând, câteva propoziții schimbate, în sârbă, pe care nu le-am înțeles. Apoi o îmbrățișare scurtă și a plecat. Bărbatul a rămas cu privirea aceea pe care o au oamenii care înțeleg că tocmai și-au văzut, posibil, copilul pentru ultima dată, și că nimic din ce s-a întâmplat în acele zece minute nu va putea fi schimbat după.

𝗗𝘂𝗽𝗮-𝗮𝗺𝗶𝗮𝘇𝗮, 𝗮 𝘃𝗿𝘂𝘁 𝘀𝗮 𝘀𝗲 𝗿𝗶𝗱𝗶𝗰𝗲.
E partea pe care încerc să o spun fără s-o fac dramatică, pentru că ea, în sine, este destul de dramatică, nu are nevoie de adjective. A vrut să meargă la baie. Cinci metri, atât era de la patul lui până la ușa toaletei din salon, cinci pași. Nu m-am uitat să văd ce face, eram pe partea cealaltă, cu cateterul ăla care îmi nu-mi permitea să mă mișc decât în limitele tubului. Am auzit doar foșnetul cearceafului, mișcarea înceată a picioarelor pe podea, respirația lui greoaie. Apoi un sunet pe care nu o să-l uit, pasul lui s-a oprit, a urmat o tăcere lungă. Și apoi un alt sunet, mai grav, care era de fapt o capitulare. N-a ajuns, cinci metri, și intestinul lui a fost mai rapid decât picioarele.

𝗜𝗻 𝘀𝗮𝗹𝗼𝗻𝘂𝗹 𝗮𝗹𝗮, 𝗶𝗻 𝘀𝗲𝗰𝘂𝗻𝗱𝗮 𝗮𝗰𝗲𝗲𝗮, 𝗱𝗼𝗶 𝗼𝗮𝗺𝗲𝗻𝗶 𝘀𝗲 𝘂𝗶𝘁𝗮𝘂 𝗶𝗻 𝗱𝗶𝗿𝗲𝗰𝘁𝗶𝗶 𝗼𝗽𝘂𝘀𝗲.
El, către perete, eu, către tavan. Niciunul nu putea face altceva, el nu putea să se prefacă, eu nu mă puteam ridica să-l ajut. Cateterul meu, tubul lui, distanța de un metru între paturi, deveniseră, în acel moment, kilometri. Era jenat, asta s-a văzut imediat, fără cuvinte. A încercat să cheme asistenta, dar n-a apăsat butonul, stătea în propria lui rușine, paralizat. Era ceva în felul în care nu vorbea, nu se mișca, nu respira tare, ca și cm dacă ar fi rămas perfect nemișcat, momentul s-ar fi anulat retroactiv. Am apăsat eu butonul, asistentele au venit, profesioniste, au făcut ce trebuia să facă, repede, eficient, cu mănuși, cu cearceafuri curate, cu ton normal. Dar la sfârșit, una din ele i-a spus, cu o voce destul de tare cât să o aud și eu: „De ce nu ați apăsat la timp? Pentru asta avem buton. Trebuie să spuneți din timp." A spus-o ca pe o instrucțiune, dar omul ăla, în patul ăla, cu cancerul ăla, în a doua zi în care se gândea probabil că nu mai are mult, a primit o lecție de management al corpului.

Sistemul medical din Europa de Vest e printre cele mai bune din lume. Asistentele alea își făceau treaba, erau profesioniste, eficiente, curate. Veneau, rezolvau, plecau. Pe statisticile internaționale, omul ăla a primit îngrijire de calitate. Și totuși, în momentul ăla, ce avea cu adevărat nevoie nu era neaparat profesionalism. Ci mai degrabă un ton care să nu transmită „protocol." Asistenta fără sa vrea, sunt sigur de asta, l-a făcut responsabil pentru propriul corp care îl trădase.

Eu sunt convins că, dacă fiul ar fi fost acolo în acel moment, lucrurile ar fi arătat altfel. Nu pentru că fiul ar fi fost o asistentă mai bună, ci pentru că prezența cuiva care te iubește schimbă fundamental scena. Cu un fiu acolo, asistenta nu ar fi spus „de ce nu ați apăsat butonul." Ar fi spus „nu vă faceți griji, se întâmplă des, am să vă schimb imediat." Aceeași acțiune, dar îmbrăcată în cuvinte care îi păstrau demnitatea. Fiul însă plecase, avea viața lui.

𝗩𝗿𝗲𝗮𝘂 𝘀𝗮 𝘀𝘁𝗮𝗯𝗶𝗹𝗲𝘀𝗰 𝗰𝗲𝘃𝗮, 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝗰𝗮 𝗱𝗮𝘁𝗲𝗹𝗲 𝗰𝗼𝗻𝘁𝗲𝗮𝘇𝗮.
Ce a trăit omul ăla nu e o întâmplare. Un studiu publicat în 2022 în jurnalul Frontiers in Psychology, realizat pe 508 pacienți cu cancer avansat în 15 secții de oncologie din Spania, arată că 89% dintre ei au perceput o anumită pierdere de demnitate, cu 5% raportând pierderi severe. Aceasta este una dintre principalele cauze pentru care pacienții incurabili își doresc o moarte timpurie și e strâns asociată cu suferința psihologică și pierderea calității vieții. Iar într-un studiu din 2004 publicat în Social Science & Medicine, care a urmărit 213 pacienți cu cancer terminal, incontinența și dependența pentru igienă au cauzat o suferință semnificativă, ducând unii pacienți la dorința de a muri.

Cifrele astea spun ceva ce noi, ceilalți, refuzăm să auzim. Că oamenii la sfârșit de viață nu cer doar îngrijire medicală. Cer să nu fie făcuți să se simtă vinovați de propriul corp care nu mai funcționează, cer să nu fie tratați ca pe o problemă logistică, cer să nu fie singuri în secundele în care, fără voia lor, devin dependenți de străini. Sistemele medicale ale lumii rezolvă, în general, partea fizică. Partea umană o lasă pe seama familiei, iar atunci când familia nu vine, sau vine zece minute, ce rămâne e doar protocolul.

𝗗𝗼𝘂𝗮 𝘇𝗶𝗹𝗲 𝗺𝗮𝗶 𝘁𝗮𝗿𝘇𝗶𝘂, 𝗹-𝗮𝘂 𝗹𝘂𝗮𝘁 𝗱𝗲 𝗮𝗰𝗼𝗹𝗼.
Nu mi-a spus unde îl duc, asistentele au venit cu o targă si l-au mutat. Nu știu nici acum dacă mai trăiește. Probabil nu, după câțiva ani cu cancer la rinichi în stadiul în care era, cancerul nu iartă. Probabil a murit într-un alt salon, cu alți martori, cu fiul lui sunat la un moment dat să vină pentru o ultimă vizită care a durat tot zece minute. Sau poate nu a venit deloc. Nu am cm să știu.

Ce știu este că în ultimele câteva zile ale relației lui cu lumea, am fost eu si eu pe acolo. Un străin român cu cateter de drenaj, care nu spunea mai nimic, dar care era la doi metri distanță. Pentru un om care, statistic, nu mai avea de trăit decât săptămâni, eu am fost ultima persoană care îl auzea povestind despre viața lui, despre fiul lui ocupat, despre casa pe care o construise și care acum sta goală undeva în Serbia.

A meritat omul ăla mai mult? Toți oamenii care ajung acolo merită mai mult. Dar n-a primit. Și nici nu ar fi primit, chiar dacă eu aș fi putut să mă ridic din pat să mă duc să-l ajut. Pentru că ceea ce îi lipsea nu era ajutor, era cineva care să-l fi cunoscut, care să fi știut că până în vara aceea, omul ăla mergea la pescuit, sau că zâmbea într-un anume fel când vorbea despre nepoți. Sau orice altceva care l-ar fi făcut, în salonul ăla, mai mult decât „pacientul din patul doi."

𝗖𝗲 𝗮 𝗿𝗮𝗺𝗮𝘀 𝗱𝗶𝗻 𝘁𝗼𝗮𝘁𝗮 𝗽𝗼𝘃𝗲𝘀𝘁𝗲𝗮.
Niciun mesaj didactic, nu vreau să-ți spun ce să faci. Nu vreau să te fac să te simți vinovat pentru părinții tăi din România, pentru bunicii pe care nu îi vizitezi suficient, pentru fratele bolnav pe care îl suni mai rar decât ar trebui (sau poate vreau?). Dar, oricum, toate astea sunt poveștile noastre, fiecare cu contextul ei.

Vreau doar să las aici scena aasta. Salonul cu doi-trei pacienți, un fiu care a stat zece minute, cinci metri pe care nu i-a făcut, o asistentă care i-a explicat cm să folosească butonul, si un străin în patul de lângă care a apăsat butonul în locul lui. Și să spun, fără preambul, ceea ce nimeni nu i-a spus omului ăla în zilele alea. Că nu a fost vina lui. Nici boala, nici corpul, nici fiul, nici asistenta. Toți făceau ce puteau, fiecare în registrul lui.

Dar uneori, ce trebuie să facă cineva pentru tine, în ultimele zile, nu intră în niciun protocol. Doar să fie acolo, atât.

04/06/2026

Soția face cafele acum, eu fac vloguri. Cine câștigă?

𝗗𝗿𝗮𝗴𝗮 𝗽𝗮𝗿𝗶𝗻𝘁𝗲 𝗼𝗯𝗶𝗲𝗰𝘁𝗶𝘃: 𝗰𝗼𝗽𝗶𝗹𝘂𝗹 𝘁𝗮𝘂 𝗮𝗿𝗲 𝗻𝗲𝘃𝗼𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗮𝗹𝘁𝗰𝗶𝗻𝗲𝘃𝗮. 𝗦𝗶𝗻𝗰𝗲𝗿.Astăzi, 1 iunie, e Ziua Internațională a Copilului. ...
01/06/2026

𝗗𝗿𝗮𝗴𝗮 𝗽𝗮𝗿𝗶𝗻𝘁𝗲 𝗼𝗯𝗶𝗲𝗰𝘁𝗶𝘃: 𝗰𝗼𝗽𝗶𝗹𝘂𝗹 𝘁𝗮𝘂 𝗮𝗿𝗲 𝗻𝗲𝘃𝗼𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗮𝗹𝘁𝗰𝗶𝗻𝗲𝘃𝗮. 𝗦𝗶𝗻𝗰𝗲𝗿.
Astăzi, 1 iunie, e Ziua Internațională a Copilului. Pe Facebook curg pozele, pe Instagram, story-urile: „cel mai frumos copil e al meu", „cea mai deșteaptă fetiță din lume", „băiețelul mamei e cel mai bun." Iar în comentarii, alți părinți confirmă cu seriozitate, ca și cm ar fi o concluzie științifică, nu o exclamație de iubire. Mă întreb, în timp ce scriu rândurile astea, dacă există vreun părinte pe lumea asta care să fie cu adevărat obiectiv cu copilul lui. Răspunsul meu, după 18 ani de paternitate, este: nu cred că există. Și sincer, dacă ar exista, nu cred că ar fi un părinte bun.

𝗜𝗻𝘁𝗮𝗶, 𝗿𝗲𝗰𝘂𝗻𝗼𝘀𝗰, 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝗰𝗮 𝗼𝗻𝗲𝘀𝘁𝗶𝘁𝗮𝘁𝗲𝗮 𝗳𝗮𝗰𝗲 𝗮𝗿𝘁𝗶𝗰𝗼𝗹𝘂𝗹.
Noi avem am trei copii. Sunt cei mai deștepți, cei mai frumoși, cei mai sensibili, cei mai cool copii din câți cunosc. E o convingere irațională, profundă, fără ezitare, care îmi tot zboară prin sânge de când i-am văzut pentru prima dată, în secunda în care s-au născut. Știu că nu sunt obiectiv. Mai mult, nici nu vreau să fiu, pentru că în secunda în care voi începe să-i privesc obiectiv, ceva important se va rupe. Nu sunt sigur ce, dar simt că s-ar rupe.

𝗦𝘁𝘂𝗱𝗶𝗶𝗹𝗲 𝗽𝘀𝗶𝗵𝗼𝗹𝗼𝗴𝗶𝗲𝗶 𝗺𝗼𝗱𝗲𝗿𝗻𝗲 𝗮𝘂 𝗽𝘂𝘀 𝗻𝘂𝗺𝗲𝗿𝗲 𝗽𝗲 𝗰𝗲𝘃𝗮 𝗰𝗲 𝘀𝗶𝗺𝘁𝗶𝗺 𝘁𝗼𝘁𝗶 𝗽𝗮𝗿𝗶𝗻𝘁𝗶𝗶.
Prejudecata de confirmare în parenting influențează modul în care părinții percep abilitățile, comportamentele și potențialul copiilor lor, ducând adesea la evaluări distorsionate. Tradus: vezi în copilul tău ce vrei să vezi. Dacă ai decis că e talentat la matematică, vei interpreta orice mic succes ca dovadă, dacă ai decis că e cel mai frumos copil din lume, vei vedea exact asta de fiecare dată când îl privești dimineața, cu părul vâlvoi, cu somnul încă pe față, neîngrijit, fără să-ți treacă vreo clipă prin minte că poate copilul vecinilor arată la fel. Studii recente au arătat și ceva mai interesant: părinții și copiii lor au prejudecăți corelate. Dacă tu, ca părinte, interpretezi lumea într-un anumit fel, copilul tău va începe să o interpreteze la fel. Subiectivitatea părintelui nu rămâne în părinte, se transmite, iar dacă tu îl vezi pe copilul tău ca pe cel mai capabil, există șanse mari ca el să crească într-o lume mentală în care propria valoare nu mai e o întrebare.

𝗨𝗻 𝗽𝗮𝗿𝗮𝗱𝗼𝘅𝘂 𝗶𝗻𝘁𝗲𝗿𝗲𝘀𝗮𝗻𝘁.
Părintele obiectiv ar fi, teoretic, părintele ideal. Ar vedea lucrurile așa cm sunt, ar putea corecta la timp comportamentele problematice, ar putea ghida copilul către domeniile în care chiar are aptitudini, ar fi rezonabil, calm, informat, echilibrat. Și, în același timp, ar fi un dezastru emoțional pentru copilul lui. Pentru că, sincer, ce vrea un copil de la părintele său? Nu vrea analiză sau evaluare echilibrată. Nu vrea statistici, vrea ochii ăia care îl privesc ca și cm ar fi singurul copil din univers, vrea entuziasmul exagerat când marchează un cos de baschet mediocru într-un meci, vrea „bravo, ești geniu" când termină un puzzle pe care orice copil de vârsta lui îl termină. Vrea să fie privit cu o iubire iresponsabilă, totală, nemăsurată. Eu cred ca asta se cere de la un părinte, si nu doar asta.

𝗘𝘅𝗶𝘀𝘁𝗮 𝗶𝗻𝘀𝗮 𝘂𝗻 𝗻𝗶𝘃𝗲𝗹 𝗱𝗲 𝘀𝘂𝗯𝗶𝗲𝗰𝘁𝗶𝘃𝗶𝘁𝗮𝘁𝗲 𝗰𝗮𝗿𝗲 𝗱𝗲𝘃𝗶𝗻𝗲 𝗼𝘁𝗿𝗮𝘃𝗮.
Nu pledez pentru orbire totală, există părinți a căror subiectivitate trece dincolo de iubire și ajunge în zona în care copilul devine victima propriilor proiecții. Părintele care își vede copilul ca pe „următorul Maradona" și îl trimite la șase dimineața pe terenul de fotbal împotriva voinței lui. Părintele care își vede fetița ca pe „următoarea balerină" și o forțează prin sezoane de antrenament până la oase rupte. Părintele care își vede copilul ca pe „cel care va prelua afacerea familiei" indiferent dacă el visează să facă altceva. E o exploatare emoțională iar diferența e simplă. Subiectivitatea sănătoasă spune „tu ești cel mai bun, fă ce vrei tu să faci, te susțin", subiectivitatea toxică spune „tu ești cel mai bun, deci trebuie să faci ce vreau eu să faci, ca să demonstrezi". Linia dintre cele două e subțire, eu o știu, pentru că am pășit pe ea de multe ori, si nu sunt sigur că am rămas mereu pe partea bună.

𝗦𝗶 𝘁𝗼𝘁𝘂𝘀𝗶, 𝗲𝘂 𝗮𝗹𝗲𝗴 𝘀𝘂𝗯𝗶𝗲𝗰𝘁𝗶𝘃𝗶𝘁𝗮𝘁𝗲𝗮.
Cu toate riscurile, cu tot ce poate să meargă prost, pentru că, în cele câteva decade pe care le ai cu un copil, perioada în care îl vezi cu ochi de îndrăgostit e și perioada în care el își construiește imaginea despre sine. Iar dacă în spatele acelor ochi a fost o iubire absurdă, irațională, totală, copilul ăla va merge prin viață cu un fundal de siguranță pe care nu i-l poate da nimic altceva. Nici școala, nici prietenii, nici cariera, nici chiar dragostea adultă, mai târziu. Doar părintele care l-a privit ca pe singurul copil din univers, când în mod obiectiv era un copil obișnuit, ca milioane de alții. Privirea aceea e ce rămâne si ce îl face să se ridice când cade. E ce îi spune, fără cuvinte, „tu ești suficient, tu contezi." Iar dacă pentru asta trebuie să fiu un părinte cu zero obiectivitate, accept rolul.

𝗟𝗮 𝗺𝘂𝗹𝘁𝗶 𝗮𝗻𝗶 𝗰𝗼𝗽𝗶𝗶𝗹𝗼𝗿 𝗻𝗼𝘀𝘁𝗿𝗶.
Și la mulți ani copilului din noi, care încă mai are nevoie să fie privit cu iubire.

Poza de mai jos e de acum câțiva ani. Atunci ne mai găseam toți cinci la aceeași masă, eu, copiii, Cristina, și prietenii noștri dragi cu cei doi băieți ai lor (unii din voi ii veți recunoaște, hehehe).

𝗘𝗹 𝗠𝗲𝗿𝗶𝗱𝗶𝗮𝗻𝗼 𝗱𝗶𝗻 𝗦𝗮𝗻𝘁𝗮 𝗖𝗿𝘂𝘇 𝗱𝗲 𝗧𝗲𝗻𝗲𝗿𝗶𝗳𝗲 𝗮𝗿𝗲 𝗼 𝗻𝗼𝘂𝗮 𝘃𝗲𝗱𝗲𝘁𝗮. 𝗢 𝗰𝘂𝗻𝗼𝗮𝘀𝘁𝗲𝘁𝗶 ?Cinci ani în Tenerife și viața tot ne surprinde...
30/05/2026

𝗘𝗹 𝗠𝗲𝗿𝗶𝗱𝗶𝗮𝗻𝗼 𝗱𝗶𝗻 𝗦𝗮𝗻𝘁𝗮 𝗖𝗿𝘂𝘇 𝗱𝗲 𝗧𝗲𝗻𝗲𝗿𝗶𝗳𝗲 𝗮𝗿𝗲 𝗼 𝗻𝗼𝘂𝗮 𝘃𝗲𝗱𝗲𝘁𝗮. 𝗢 𝗰𝘂𝗻𝗼𝗮𝘀𝘁𝗲𝘁𝗶 ?
Cinci ani în Tenerife și viața tot ne surprinde. Cristina e fotografă, asta știți deja, și continuăm să construim acel proiect cu tot sufletul, inclusiv relansarea în Austria și Europa. Dar viața pe o insulă nu merge întotdeauna în linie dreaptă, și nici nu trebuie.
Prietenii noștri tocmai au deschis azi a doua lor locație, Yuhuuu Café, in Meridiano, mall-ul din Santa Cruz de Tenerife. Un loc frumos, cu terasa deschisă și sabores artesanales. Și dacă vă întrebați de ce Cristina apare acolo în poză cu zâmbetul ăla, răspunsul e simplu: pentru că de acum o găsiți acolo, cel puțin o perioada.

Pentru că munca e muncă, prietenia e prietenie, și când poți să le combini pe amândouă, faci asta fără să te gândești de două ori. Și dacă tot suntem la capitolul recorduri mici, pare-se că asta e prima terasa românească din El Meridiano. Nu știm dacă contează oficial, dar nouă ne place să știm.

Dacă sunteți prin Santa Cruz, treceți pe la ei.

Dirección

Santa Cruz De Tenerife

Página web

Notificaciones

Sé el primero en enterarse y déjanos enviarle un correo electrónico cuando Vagabonzi cu Obiective publique noticias y promociones. Su dirección de correo electrónico no se utilizará para ningún otro fin, y puede darse de baja en cualquier momento.

Contacto La Empresa

Enviar un mensaje a Vagabonzi cu Obiective:

Compartir

Categoría