05/05/2019
V sobotu 4.5.2019 byla v Zubří za účasti vedení obce a zástupců místních spolků a organizací vysazena Lípa svobody této generace. Stalo se tak kousek od Městského úřadu na den přesně po 100 letech od doby, kdy byla po vzniku republiky vysazena Lípa svobody v Centru Zubří. Nedaleko ní byla do země vložena zapečetěná schránka plná poselství se zprávami pro budoucí generace Zubřanů. V tentýž den v dopoledních hodinách patřilo Klidové centrum Zubří závodu s názvem BĚH SVOBODY, který se celý nesl v duchu myšlenky: „Svoboda nikdy nebyla zadarmo.“
Běžecký závod byl situován v Klidovém centrum města, kde běžci dle věku zdolávali trať v délce 150 m(benjamínci) až 3 km. Převážně se závodilo na divácky atraktivním 750 m dlouhém okruhu, který zdobil travnatý kopec u Petrohradu, jenž museli závodníci opakovaně vybíhat a zbíhat. V těchto místech se dříve hrávala házená a zmiňovaný kopec tvořil základ tribuny. Tam, kde dříve sedávali diváci, se dnes rozhodovalo, kdo má nejvíce sil pro závěrečný finiš. Závodu, který byl v Zubří uspořádán poprvé, se zúčastnilo celkem 65 běžců, především v mládežnických kategoriích. Na jeho organizaci se podíleli pracovníci Města Zubří a dobrovolníci z řad lyžařského oddílu TJ Gumárny Zubří. Nejvíce závodníků bylo mezi domácími, ale dorazili běžci také z Rožnova p. R., Valašského Meziříčí nebo Prostřední Bečvy.
Krátce po vyhlášení výsledků navazovalo na Běh svobody slavnostní zahájení průvodu k nové Lípě svobody. V klidovém centru se shromáždili zástupci řady zuberských spolků a organizací, kteří v mnoha případech poctivě oblékly slavnostní uniformy, kroje či jinou formu stejnokroje. Velkou parádu udělal sbor dobrovolných hasičů, který v těchto dnech slaví 125 let své existence a u této příležitosti do Zubří pozval také přátele z německého Rosdorfu, slovenského Palárikova a z hasičských sborů obcí Zubří u Nového města n.M. a Zubří v okrese Chrudim.
Program zahájil Tomáš Gross, který připomněl historickou událost z roku 1919, kdy byla v Zubří zasazena lípa svobody. Poté zazněla hymna České republiky v podání Dechové hudby Zubřanka a průvod čítající kolem 200 lidí se seřadil a vydal na krátký pochod k Městskému úřadu doprovázen dechovou muzikou.
U Městského úřadu byla nová lípa již částečně vsazena do země a opatřena hromádkou hlíny pro závěrečné úpravy a dosazení. Vedle ní byla připravena jáma na poselství. Zde nejprve zazněly zpěv v podání sboru dětí pod vedením Marie Křenkové. Tóny krásných písní „Chválím tě země má“ a „Stromy“ otevřely akt zasazení stromu nového, to celé v duchu myšlenky posílení národní hrdosti i umění vážit si svobody. Následoval proslov starosty města Lubomíra Vaculína, který zakončil citací ze zmiňované kroniky: „Kéž šuměním svých větví vypravuje potomkům o dlouhé, ba těžké porobě národa českého a jeho slavné vzkříšení!“ Poté již starosta a místostarosta Zubří přiložili k lípě první hromádky hlíny následování předsedy jednotlivých spolků a organizací. O závěrečné úpravy a první zálivku se postarali členové ZO Českého zahrádkářského svazu ve slušivých slamáčcích zdobených trikolórou a květy.
Poté došlo na poselství, které k úřadu v průvodu donesl krojovaný pár valachů z Valašského souboru písní a tanců Beskyd. V dřevěné zapečetěné schránce byla uzavřena další dóza plná vzkazů od zástupců jednotlivých zuberských spolků i organizací, ale také poselství žáků Základní školy. Vedle vzkazů zde organizátoři akce přidali poslední číslo Zuberských novin a současné peníze. Moderátor apeloval na přítomné přihlížející, že v bedně není opravdu žádný alkohol a není proto nutné ji hned druhý den vykopat. Pro případ předčasného odhalení je schránka poselství opatřena výzvou, aby byla otevřena nejdříve 4.5.2119, tedy přesně za 100 let. Kopie celého poselství příštím generacím je uložena jako sbírkový předmět v Muzeu Zubří.
V průběhu zasypávání poselství do země byla čtena vybraná poselství dětí ze ZŠ Zubří, v níž děti budoucím generacím přáli hlavně život v míru, čistém životním prostředí s dostatkem vody, lesů a čistého vzduchu, ale také odkazovali ke slávě zuberské házené a přáli svým pokračovatelům spousty úspěchů a medailí také v budoucnu. Na samotný závěr všichni za doprovodu reprodukované muziky zazpívaly píseň „Za 100 let“. Texty byly rozdávány společně s upomínkovými magnetky a perníky s lipovými lístky.
Ještě několik desítek minut po tomto vyvrcholení celého slavnostního aktu se jednotliví účastníci akce u nové lípy svobody fotografovali za doprovodu skvěle vyhrávající Dechové hudby Zubřanka.
U sázení lípy svobody 2019 byli účastni zástupci těchto spolků a organizací:
o Dechová hudba Zubřanka
o Sbor dětí pod vedením Marie Křenkové
o TJ Zubří (lyžaři, Asociace sportu pro všechny a další)
o Sbor dobrovolných hasičů
o Modelářský klub Zubří
o Klub žen
o ZO Českého zahrádkářského svazu
o Valašský soubor písní a tanců Beskyd
o Spolek divadelní SPONA
o SPCCH Zubří
o FC Zubří
o Myslivecké sdružení Březovec Zubří
o Zástupci ZŠ Zubří
o Návštěvníci z řad veřejnosti
fotil: David Dukát