22/09/2025
Už je to nějakej pátek, co jsme společně s fotili, a tentokrát to nebylo výjimečný jenom modelkou, ale i tím, že mi půjčil jeho Fujifilm GFX 50 📷
Abych vás hned na začátek připravil na další posty – tohle není poslední s Nikol, další určitě nahodím! Nafotili jsme toho fakt masakr, máte se na co těšit 🤫
Abych to nějak odpálil – asi si každej dokáže přečíst, že to je středoformát a jak moc je to úžasnej foťák, i když je v současný době už 8 let starej. I přes tenhle trochu vyšší věk si myslím, že je to pořád hodně solidní dělo, co vyfotí leccos 💪
První, co mě fakt zaujalo, byl jinej poměr stran – jsem zvyklej na klasickej 4x6, ale tohle má 4x3. To vlastně přidá trochu vejšky do fotky, ALE (já vím, samý ale 🙈) přidá to i vinětaci v rozích kvůli nasazení Artu (o tom níž v tomhle “článku”). Naštěstí to šlo celkem snadno odstranit pomocí pár masek v Lightroomu 🖥️Technolódžia ✨
Celková kvalita je prostě masakr – z polocelku můžete “zazoomovat” na oko a vidíte v něm svůj odraz 🤯. Můj čistě osobní názor je takovej, že kdybych nefotil komerční věci, svatby atd., tak bych si ho hned koupil jako hlavní a jediný tělo. Na můj styl fotek je to prostě no brainer! 🔥
Taky bych se mohl zmínit o tom, jak se drží. Hele, jako každej foťák – je to prostě dobrý (kromě Sony, sorry). Snad jedna věc stojí za vypíchnutí: takovej výstupek pro pravej palec 👍 (kdo ten foťák měl v ruce, ví). To je prostě fíčura – sice blbost, ale díky tomu se to drží fakt skvěle. Nejradši bych ho někdy zkusil i na krajinky 🏔️ a celkově se s ním víc pohrál, ale to třeba někdy příště, protože ovládání je oproti Canon R6, co používám normálně, takový… no prostě Fuji, ale na to bych si zvyknul 😉
Abych teda vypíchnul aspoň jedno negativum – rychlost 🐢. To se u 8 let starýho foťáku dá čekat. A co jsem slyšel, tak u 2. generace GFX už pěkně funguje i ostření na oko 👁️ a všechny tyhle moderní výdobytky. Jo, musel jsem trochu “zapíčovat”, aby to nebylo tak moc kladný, sorry 😂
Trochu nečekaně ten foťák žere baterky 🔋 jak (sem jsem chtěl hodit nekoretní vtip na obézní děti, ale raději to nechám). Každopádně, když mi Filip ten foťák dával asi s osmi baterkama a řekl “no snad ti to vydrží”, trochu jsem se lekl 😅. Nakonec to ale klaplo a rychlonabíjení jsem řešit nemusel 🙌
Na tomhle focení jsem ho používal v kombinaci se Sigmou 50mm/1.4 ART přes redukci, takže reálně je to při přepočtu na FF nějaká 35mm se clonou f/0.98 📸. Samotný sklo na tom funguje skvěle a fakt mě baví ta obrazová kvalita a celkově “snovej a sametovej” vibe, co z toho leze 🌙✨
A teď skok do doby, kdy jsem fotky editoval. První boží věc – jak se ty RAW soubory jmenujou. Fuji to nazvala “RAF” 🤣. No není to boží!? “Raf” tvl 😂 Fotky jsem editoval na Macu Pro s M1 💻, takže žádnej problém s výkonem, ale ten objem dat je fakt šílenej oproti tomu, na co jsem zvyklej z R6tky. Možnosti editu to ale nijak neomezuje, spíš naopak – pracovalo se mi s tím fakt dobře 😍
Co vy? Jak se vám ty fotky líbí? Máte někdo nějakej cool stroj, co bych mohl otestovat? 🚀