19/04/2026
Vlastivědné muzeum v Olomouci vystaví po více než 60 letech historickou dřevěnou loď nalezenou v řece Moravě. Veřejnost ji uvidí v obnovené expozici Příběh kamene v Lapidáriu muzea, která bude otevřena 1. května. Čtyřmetrové plavidlo pocházející zřejmě z konce středověku dnes odborníci převezli za bezpečnostních podmínek do centra Olomouce z muzejního skladu v Chudobíně, řekla dnes mluvčí muzea Martina Vysloužilová.
Dřevěná loď byla objevena v roce 1962 v meandru řečiště Moravy u Hynkova na Olomoucku. "Byla vydlabána z kmene dubu a díky tomu, že v ní byla nalezena železná sekera, takzvaná širočina, s dřevěným topůrkem, se má za to, že pochází ze středověku či novověku," uvedla vedoucí Centra muzejní archeologie Vlastivědného muzea v Olomouci Pavlína Kalábková. "Loď je zatím pro nás oborníky zahalena tajemstvím. Nejdříve se pustíme do absolutního datování dřeva, ze kterého byla vyrobena, pak do konzervace a v archivu a například obecní kronice zkusíme zjistit více," doplnila archeoložka.
O nálezu historické lodi svědčí doložená zpráva u Archeologického ústavu v Brně, která popisuje záchrannou akci ze 6. srpna 1962. Stojí v ní, že v osadě Hynkov byl v meandru řečiště zajištěn dlabaný člun, který se za pomocí místních občanů podařilo vyzvednout bez většího poškození; ve člunu byla nalezena železná sekyra s topůrkem. Ohledání se účastnila pracovnice tehdejšího Vlastivědného ústavu Olomouc.
Loď poté putovala do depozitáře muzea, odkud byla kvůli rekonstrukci v roce 2004 společně s dalšími archeologickými nálezy přestěhována do muzejního skladu v Chudobíně na Olomoucku. "Depozitáře se bohužel zrekonstruovaly, ale archeologická sbírka s lodí se tam již nevešla. Až letos se nám podařilo domluvit s krajem, že sbírku můžeme začít ukládat do příslušných nových prostor," vysvětlila Kalábková důvody, proč se loď objevuje na veřejnosti až nyní, po 64 letech. Odborníci zároveň počítají s novým dendrologickým datováním, současné průzkumy zatím vznik lodi podle ní směřují do období konce středověku, tedy kolem 16. století.
Historickou loď návštěvníci uvidí od 1. května, kdy se po technické přestávce znovu otevře expozice Příběh kamene a nově k ní přibude Příběh lodí. Novinka v expozici doplní druhou vystavenou loď, která byla objevena v roce 1999 na břehu mohelnického jezera. Jedná se o keltský monoxyl vydlabaný z jednoho kusu kmene stromu. Dendrochronologický průzkum doložil, že je vyrobena z asi 200 let starého dubu a pochází z mladší doby železné, tedy ze 3. století před naším letopočtem, kdy na Moravě pobývali Keltové.
Dřevěná loď z Hynkova nebude jedinou novinkou v expozici, která vypráví "příběh" kamene od jeho nejstarších dějin po období novověku. "Realizujeme řadu úprav. Prostor bude nově bezbariérový díky instalaci nájezdových ramp pro vozíčkáře. Popisky postupně upravujeme do Braillova písma pro nevidomé a slabozraké," popsala správkyně Lapidária Markéta Šreková Doláková. (ČTK)