12/06/2026
„Kdybych byla chlap, byla bych šovinistický prase.“ 😊a nechutný k tomu :)
To zaznělo v diskuzi pod minulým příspěvkem. A já si nad tím celkem s chutí přemýšlím.
Protože mě fascinuje, jak každý vidíme nejen fotky, ale i texty přes filtr vlastního rozpoložení. Přečetla jsem si svůj příspěvek jednou. Pak ještě jednou s brejlema. A pořád jsem tam nenašla nic šovinistickýho ani nechutnýho. Ale uznávám – nejsem úplně nestrannej rozhodčí. 😊
Mojí prací JE vidět a podpořit to krásný a fotogenický co vězí v každý ženě. Je úplně jedno, jestli jí je šestnáct nebo devadesát. A nemluvím jen o vzhledu. Často jde o to, co má v očích.
Když to objevím, řeknu to nahlas. Hned. Bez váhání, upřímně a ráda.
Chválím oči, vlasy, rty, postavu (klidně i zadek), talent, energii, pohyb, výraz. Ale bez dvojsmyslů. Když chválím ušní boltec, myslím ušní boltec. Ne nějakou skrytou prasárnu. 😊
Možná kdybych byla chlap, měla bych to složitější. Na druhou stranu jsem viděla při práci spoustu kolegů fotografů a fungují úplně stejně. Všimnou si toho hezkého a pojmenují to. Dodají tím sebevědomí. A když klient pozná, že to myslíte vážně, uvolní se. Přestane se hlídat. Roztaje.
Samozřejmě je součástí naší práce i poznat, kde je hranice a nepřekročit ji. Při focení se mi to, myslím, daří. V textech evidentně o něco míň. 😊
Jasně, mohla bych ke každé fotce napsat vílí ságu o ženské energii, osudu světa a světle mezi stromy. Jenže nejsem básník. A nejsem ani Tolkien.
Mým cílem je vás pobavit a občas vám ukázat, co se děje za objektivem i v hlavě fotografa. Ne každýmu to sedne. A to je v pořádku.
Komu vadí, jak píšu, tomu se pravděpodobně nebude líbit ani způsob, jak přemejšlím. A dost možná ani to, jak fotím. Všechno to totiž vychází ze stejnýho zdroje.
Na druhou stranu chápu, že s rostoucím dosahem sem přichází i lidé, kteří moji práci neznají. Neznají můj humor ani takovou tu lehce praštěnou amuletí „filozofii“. A těm mohou některý texty připadat třeba i nechutný, páč to mají vytržený z kontextu.
Nicméně měnit se nebudu. Pořád budu psát tak, jak mi zobák narostl. Když ustřelím, omluvím se. Když si nebudu myslet, že jsem ustřelila, omlouvat se nebudu.
Co myslíte vy? Mám ubrat? Psát korektněji? Psát míň? Nebo jen fotit a držet hubu? 😊
A jako důkazní materiál přikládám ukázku z posledního focení.
A jo! Abych nezapomněla. Gabi má naprosto parádní nezkrotný vlasy a oči. A kdybyste viděli tu živelnou mimiku! K těm rezavým loknám sedí dokonale. 😊
A Honza? To je prostě její fotogenický muž. Jak jinak. 😊