13/02/2023
Dnes trochu z jiného soudku. Jelikož jsem takový sběratel všehochuť, tak se mi podařilo ulovit zachovalý stereoskop značky True Viev z USA. Jelikož mám doma skenner na film, tak jsem neváhal a jednu ruličku oskenoval. A proč to sem vůbec dávám? jde totiž o to jak se vnímají fotografie dnes a jaké to bylo tenkrát, když technologie nebyli takové, jako je máme dnes. Na pravo máte fotku z roku 1936 (rulička na sebe nesla datum 28.8.1936 což znamená, že Bay bridge ještě nebyl otevřen pro veřejnost. Ten totiž byl otevřen až 12.11.1936. Na levo můžete vidět, co dokáže čas udělat s městem. Uběhlo 76 let a nastalo mnoho změn.
Dnes stačí naplánovat let, vzít drona a vyletět si do vzduchu, něco nafotit, uložit do telefonu a může se hned někomu poslat. Tenkrát to ovšem bylo vše zdlouhavější. Naplánovat čas, kdy letadlo může vzletět, mít u sebe pilota a jako fotograf pár pokusů vyfotit, a to musíme počítat s tím, že nebylo automatické ostření jako teď. Následně nechat vyvolat fotografie. Pokud jste to dočetli až sem, tak se zamysleme nad tím, proč vlastně chceme vše hned a proč všude spěcháme. Ano čas jsou peníze, máme jen jeden, ale tak pokud ušetříme tolik času, oproti našim předkům, proč ten čas nevyužijeme jinak? každý si jednou za čas řekne ,,nemám čas´´. Nemáme čas, kvůli vysokým nárokům? nebo jen, že čas trávíme nad zbytečnostma?