Moravský fotograf

Moravský fotograf Tady najdete pár fotek, které snad potěší :-)

Boží muka ochranná Boží muky, kapličky, kostelíky, kříže v krajině. Jak rád tyto drobné sakrální stavby vidím a jak rád ...
04/08/2025

Boží muka ochranná

Boží muky, kapličky, kostelíky, kříže v krajině. Jak rád tyto drobné sakrální stavby vidím a jak rád je fotím. Naši předkové měli neuvěřitelný talent umístit tyto stavbičky do krajiny, aby jim pomáhaly při každodenních malých starostech i při zdolávání těžkých etap života. Mám malinko pocit, že zrovna v těchto dnech tuto podporu taky tak trošku potřebuji a tak si jednotlivé obrázky prohlížím a tiše pronáším modlitbu.
Modlitbu pro všechny i za sebe. Třeba modlitbu za skvělého člověka, kterému patří ta roztomilá kavárna v pozadí. Ano, je to kavárna která nabízí všelijaké dobroty v ostrém boji s konkurenci, která se přilepila k jejich úspěchu a přiživuje se na něm tím, že si na trase k levandulovému poli postavila svoje stánky, kde drze nabízí “levandulové” produkty a ještě používá stejnou barvu na označení stánků. To samozřejmě mate ostatní návštěvníky, kteří ochotně dělají tržbu někomu, kdo na levandulovém poli nikdy snad ani nebyl a celkem jistě na něm ani nedřel.
Nedřel tak, jako .farmar a všichni jeho blízcí, kteří pole pokropili již notnou dávkou vlastního potu. Řekli by jste si jižní Morava, idylické místo… Ale právě na tomto idylickém místě napsal Zdeněk Galuška své legendární Slovácko sa nesúdi aj Slovácko sa súdí. Tož tak.
Moc všem lidem z Levandule z Moravy držím palce a tiše se modlím, aby tento úskok “dobrých sousedů” ustáli stejně elegantně, jako ustáli všechna dosavadní příkoří.
Přátelé, přeji všem úspěšný den a přijmete ode mňa malou modlitbičku za vás všechny 🥰

Dřevo a oheňDlouho jsem mezi šedými buňkami mozkovými hledal název pro tento obraz. Letěl mi hlavou třeba kamenný obr, m...
07/07/2025

Dřevo a oheň

Dlouho jsem mezi šedými buňkami mozkovými hledal název pro tento obraz. Letěl mi hlavou třeba kamenný obr, monument, úžas, ohromení, pýcha a spousta dalších, ale žádný z nich nevyjadřuje pocit, který mám při každé návštěvě tohoto úžasného místa. Ale celkem jistě je to mix všeho vyjmenovaného.
Co asi pociťovali lidé před osmisty lety, když je osud zavál do blízkosti hradu? Jistě každý něco jiného. Poddaný zbožnou úctu, poutník úžas, že něco takového ještě neviděl.
Dlouhá léta před jeho postavením přijížděli periodicky drancovat a plenit na Spiš Tataři. Dojeli, zápalnými šípy podpálili na protějším kopci zvaném Dreveník tamní dřevěnou tvrz a zase zmizeli. Ale ouha! Když roku 1241 opět vrhli do této oblasti, stál jim v cestě tento hrdý obr a jako jeden z mála tomuto ničivému vpádu odolal. Musel to být pocit nekonečné marnosti, napadnout hrad na rychlých koních, vystřílet na jeho kamenné zdi stovky, možná tisíce šípů a? A nic! Stavební mistři ze severní Itálie, kteří se na stavbě podíleli, odvedli kus poctivé práce a hrad vždy odolal všem nepřátelům.
Neodolal však nedbalosti a povětrnostním vlivům, kdy postupem času chátral a ničil ho oheň blesků i zápalného prachu v jeho útrobách.
Přes všechnu nepřízeň osudu je to ale stavba, která vás ohromí hned na první dobrou. A je úplně jedno, z které strany k němu přijedete. Přeji všem krásný den přátelé!

LegendaTento hrad je legendami opředený jako hnízdo pavouka sklípkana. Bezesporu největší legendou je slavná Čachtická p...
20/05/2025

Legenda

Tento hrad je legendami opředený jako hnízdo pavouka sklípkana. Bezesporu největší legendou je slavná Čachtická paní, ze které udělal pan Nižnanský hotovou zrůdu. Ano, mám na mysli Alžbětu Báthory, která byla svého času nejbohatší vdovou v Uhersku. Její majetek přitahoval mnoho mocných, ale báli se jí. Tak z ní udělali monstrum. Nevím, co byla pravda a co výmysl, ale v její prospěch svědčí to, že se neopovážili sáhnout na její majetek a ona dožila v domácím vězení na tomto hradě. Bez problémů nechala sepsat pozůstalost a převedla veškerý majetek na své děti. To dost nabourává legendu o její krvelačnosti. A jen tak pro zpestření. Když jsme před lety chovali prasata a při zabijačce tzv. chytali krev, museli jsme ji hodně intenzivně míchat a pořádně osolit, aby se nesrazila. Dokážete si představit, jak se krásná hraběnka koupe ve vaně plné páchnoucí rosolovité hmoty, lepkavé jako sopel?
Ale lidi rádi věří legendám. Proto máme různé Jánošíky, Koziny, Robina Hooda, Viliama Tella a jim podobné. Bohatým brali a chudobným dávali. A žijí mezi námi dodnes. Rozdávají koblihy a chudobní jim bezmezně věří. Na tom nezměnilo nic ani těch 400 let, které nás dělí od hraběnky Báthory.
Až budete v tomhle kraji, udělejte si výšlap na hrad a užijte tu úžasnou atmosféru. Při pohledu na jeho siluetu vám začnou v uších znít slova z filmu Tajemný hrad v Karpatech. Čórtúv hrád? Tam strašá! Dávno, pradávno tému, co na Čortova hrádě žílo pleméno loupeživejch rytýřú, který loupili a drancováli jak zjednaný…
Tak mějte potom pěkný výlet a nevěřte všem legendám. Jsou krásné i hrůzné, ale jsou to legendy.

Jdi za světlem Venku se hlasitě hlásí o slovo jaro, otevřeným střešním oknem k nám pronikají ranní trylky kosů a u hmyzí...
21/03/2025

Jdi za světlem

Venku se hlasitě hlásí o slovo jaro, otevřeným střešním oknem k nám pronikají ranní trylky kosů a u hmyzího hotelu sledujeme každé odpoledne bitvu o komůrku.
Presto jsem sáhnul k této fotografii a vrátím se pár týdnů zpátky do té nejkrásnější podoby zimy. Byli jsme na procházce, tři generace, a já si užíval ty krásné chvíle, kdy máte kolem sebe téměř všechny nejmilejší.
Letos mne čeká jeden velký životní krok a tenhle příměr o světlu a štěstí v kruhu rodiny se mi zdál nejlepší.
Poslední dobou mne ale trápí, že všude vidím jenom tmu. Ve tvářích lidí, v duších lidí, v televizi, v tramvaji, všude. Jakoby se nad námi zavíralo nebe a nad hlavou se rojily ty nejčernější bouřkové mraky. Všichni si jen ulevují, všichni jsou ve stresu a hořekují.
Ale navzdory této tmě se zdá, že mám přece jenom štěstí na světlo. Na to sluneční, lidské či boží. Ještě stále se potkávám s lidmi, kteří svítí jako silná žárovka a přitom nevysávají energii z ostatních. Naopak! Srší kolem sebe světlo jako Eliášův oheň a rozdávají sílu a energii dalším.
Nedávno jsem tu narazil na profil jedné úžasné osoby. Zatímco ostatní furt jenom bečí, se postavila na nohy, které nemá a pere se se životem. Díky za takové lidi, kteří rozdávají úsměv a světlo.
Dalším takovým člověkem s velkým Č je moje kmotra Když sleduji její aktivity, vůbec při své vrozené lenosti nechápu, jak to dělá. Kde bere energii. Energii pracovat, svítit, milovat všechny lidi a nejvíc svoji rodinu, tvořit, rozdávat lásku a pomáhat. Smekám.
Prosím obě dámy o prominutí, že jsem je tady takhle “obnažil”, ale mám nějakou citlivou chvilku a potřeboval jsem poděkovat světlu.
Takže přátelé, přeji všem aspoň jeden velký zdroj světla a je jedno, jestli to je samotné slunce anebo třeba vaše partnerka či partner. Takové sluníčko, jako je ta moje

Kolik je nad Bišovkou hvězd?Odvěká otázka, kolik je na nebi hvězd? Nevím, hodně. Nebe, přesněji řečeno noční nebe, je pr...
03/02/2025

Kolik je nad Bišovkou hvězd?

Odvěká otázka, kolik je na nebi hvězd? Nevím, hodně. Nebe, přesněji řečeno noční nebe, je pro nás tím nejzáhadnějším tajemstvím. Kromě těch pár planet naší sluneční soustavy a polární záře vidíme na noční obloze vlastně jenom dávnou minulost. Vždyť světlo z nejbližší hvězdy po slunci, z Proxima Centauri k nám letí déle než čtyři roky. O vzdálenějších hvězdách ani nemluvím.
My se s nadějí díváme na noční oblohu, chceme znát svou budoucnost a přitom se díváme do minulosti. Takový věcný omyl lidstva. Co ale čekat od lidstva, které je, zdá se, naprosto nepoučitelné? Proč? Já miluju starověké říše a nejvíc asi starý Řím. V posledních letech mne ale čím dál víc děsí naše podoba s touto starobylou říší. Pocit neohroženosti, zpupné chování, bagatelizace problémů. To, jak jsme vycizelovali taktiku “o čem se nemluví, to není”, to je obdivuhodné. A tak spolu třeba nemluvíme o problémech, nemocech či smrti. Děsíme se starých lidí, izolujeme se od nich, nechceme je ani vidět a myslíme si, že my nikdy staří nebudeme. Římani si to taky mysleli… Většina společnosti má všechno na co vzpomene, jenom srdce se někam ztratila. Člověk je jenom shluk čísel, ekonomických ukazatelů, slabý člověk není ani to číslo.
Tak nevím, jestli jsem vám ten úžasný pohled na noční nebe nad Zlatými Horami moc nepokazil. To světlo vpravo dole, to je rozhledna na Biskupské Kupě. Ostatní jsou hvězdy, jejichž světlo k nám letělo třeba milion let a ony už dávno nesvítí. Noční nebe je krásná iluze svádějící k naivitě.
Přeji všem krásný den a co nejméně naivity.

Naděje Jestli je v okolí Zlatých Hor něčeho opravdu hodně, tak to jsou sakrální stavby. Od těchto malých výklenkových ka...
07/01/2025

Naděje
Jestli je v okolí Zlatých Hor něčeho opravdu hodně, tak to jsou sakrální stavby. Od těchto malých výklenkových kapli, které jsou součástí jedné z křížových cest, až po stavbu největší, kterou je kostel Nanebevzetí Panny Marie, viditelný zdaleka z mnoha stran. Dalším kostelem je Špitální kostel svatého Kříže na Polské ulici. Špitální proto, že vedle byl kdysi špital, který po válce předělali na bydleni a kde jsem bydlel se svojí maminkou i já. Potom kaple svatého Rocha nad městem. No, kaple. V mnoha městech mají menší kostel, než je tato naše kaple. Velmi významným je poutní místo Panny Marie Pomocné, které vstalo z popela a kde jsou další dvě křížové cesty. A další a další velké i malé stavby. Je tu kolem i spousta sakrálních staveb zaniklých. Třeba kaplička svatého Antonína.
Žel bohu, ve Zlatých Horách zaniklo taky obrovské množství pracovních míst. Moravolen, Rudné doly, Kamenoprůmysl, Geologický průzkum… To všechno už existuje jen v paměti obyvatel tohoto půvabného koutu naší vlasti.
Je proto pozoruhodné, ba přímo úžasné, že se toto město nepoložilo na lopatky, ale naopak se mi zdá, že chytá druhý dech. Vždy když se do mého rodiště vracím, cítím naději, když vidím jak se tady mění spousta věcí k lepšímu. Žije a usilovně pracuje tady hodně dobrých lidí a pro mne jako sociologa je tento faktor nejdůležitější. Tam, kde jsou hodní lidé se cítím dobře a rád se tam vracím. Když můžu spojit krásné vzpomínky na dětství s úžasnou přítomností, jsem neskonale šťasten a říkám to znovu, cítím naději.
Přátelé, přeji vám všem šťastné vykročení do roku 2025 a Zlatým Horám přeji, aby zůstaly stejně krásné, jako jsou nyní. A aby si uchovaly naději.

VypnoutPamatujete na filmovou otázku majora Terazkyho “a čo si Vy, Kefalín, predstavujete pod tým slovom absurdný?”No a ...
09/12/2024

Vypnout

Pamatujete na filmovou otázku majora Terazkyho “a čo si Vy, Kefalín, predstavujete pod tým slovom absurdný?”
No a já se ptám přátelé, co si vy představujete pod takovým slovem, jako je “vypnout”?
Včera byla druhá adventní neděle a my se byli večer projít městem. Brno má jednu obrovskou výhodu. Přesto, že tu žije spolu se studenty kolem půl milionu lidí, stále to tady není přecpané a ulicemi se dá projít bez zbytečných kolizí s milionem turistů. Stejně ale každý vnímáme předvánoční čas jinak a každý z nás si představuje trávení adventu po svém. Někdo miluje ten dav, setkání s kamarády u svařeného vína a procpávání se mezi stánky na trzích. Jiný to úplně nesnáší a nejradši by advent prospal pod zemí jako plch. Jak to máte vy?
My se hlásíme k oběma táborům, avšak s pravidelným střídáním. Tak třeba první a třetí adventní víkend strávit na vánočních trzích a druhý a čtvrtý adventní víkend zase na takové chatě, jako je na obrázku.
Jen tak si sednout, koukat z okna, popíjet voňavou kávu a poslouchat jen praskání dřeva v jinak nekonečném tichu. A když vás to omrzí, teple se oblečete a vyjdete před chatu. A tam? Nikdo! Potom na procházce projdete mnoho kilometrů a potkáte jen soby, z povzdálí pozorujete dvě losí krávy a ani po cestě zpět nenarazíte na živočicha označovaného jako homo sapiens. Tak toto si já, pane majore, představuji pod pojmem vypnutí;-)
Ať už to máte přátelé tak či onak, přeji vám krásný adventní čas dle vašich představ. A já jdu šetřit na takovouhle chatu v Norsku 😉

Adresa

Starovičky 350
Starovicky
69301

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Moravský fotograf zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Kontaktujte Společnost

Pošlete zprávu Moravský fotograf:

Sdílet

Kategorie