dubna 1961 nadšenci z řad fotoamatérů jako tvůrčí fotografickou skupinu z nejvyspělejších fotografů vybraných v jednotlivých fotoklubech celého okresu Sokolov. Zakladateli skupiny byli Karel Tvarůžek, František Bílek a František Smola. Dalšími členy při zrodu skupiny se stali: Bohouš Turynský, Václav Sýkora, Jaromír Jeřábek a Karel Hejl. Předsedou skupiny se stal Karel Tvarůžek, tajemníkem a hlavn
ím organizátorem tohoto spolku byl František Bílek. Náročné podmínky na systematickou tvorbu a povinné předkládání fotografií postupně skupinu redukovaly na 8 – 12 aktivních členů. FOS Sokolov prošel i krizovými obdobími, kdy hrozil rozpad skupiny. Díky spolupráci s vynikajícími fotografy Daliborem Stachem z Ostrova, Zdeňkem Halámkem z Karlových Varů, Vlastimilem Mackem z Chebu, Marií Altmanovou z Tachova, Jaroslavou Pergnerovou z Prahy a Janou Šplíchalovou z Řevnic zůstal klub zachován. FOS Sokolov neměl zpočátku žádného zřizovatele, jeho členové se scházeli podle možností v restauracích a v bytech a svoji činnost si financovali z vlastních prostředků. Později fotoklub působil střídavě v různých závodních klubech, například v ZK Přátelství v Citicích, ZK železničářů v Sokolově a v sokolovském zámku. V roce 1987 se zřizovatelem spolku stal Městský dům kultury Sokolov a v jeho prostorách sídlí dodnes. Změny v organizaci amatérské umělecké činnosti se po roce 1989 citelně dotkly i tvůrčí skupiny FOS Sokolov, která se změnil v regionální fotoklub. V roce 1990 se po úmrtí Karla Tvarůžka stal předsedou klubu František Smola. V roce 1994 se vzdal funkce tajemníka a hlavního organizátora klubu František Bílek, kterého vystřídal Jiří Beránek, místo hospodáře zastával Josef Herda. Oba své funkce vykonávali do roku 2003. V roce 1995, z důvodu navázání spolupráce s německými fotokluby, se předsednické funkce vzdal František Smola a na tuto pozici byl i pro znalost němčiny zvolen Ludvík Erdmann. Pro nezbytnost transparentního ekonomického fungování se fotoklub 26. 7. 2007 transformoval na právní subjekt občanského sdružení pod názvem FOS Sokolov, o. Předsedou občanského sdružení byl zvolen Miroslav Müller, místopředsedou a výkonným prezidentem fotoklubu se stal Ludvík Erdmann, hospodářkou byla zvolena Adéla Vášová, o soutěže, mapové okruhy a webové stránky se stará Miloš Váša. Od založení právní formy občanského sdružení je činnost fotoklubu finančně podporována městem Sokolov prostřednictvím jeho grantové politiky. Za 50 let činnosti se FOS Sokolov podílel fotografiemi na mnoha výstavách a soutěžích doma i v zahraničí, za což obdrželi jeho jednotliví členové, ale i jako kolektiv mnoho cen a uznání. FOS Sokolov
Na podnět Městského úřadu v Sokolově v rámci rozvíjející se spolupráce s partnerským německým městem Saalfeld začal FOS Sokolov v listopadu 1994 spolupracovat s fotoklubem z tohoto města. Fotoklub pod názvem FAC Saalfeld/Rudolstadt e. již dříve spolupracoval s dalšími fotokluby FAC Mainleus/Kulmbach e. a Fotogruppe „elektron“ Lübbenau-Spreewald e.V. Sokolovský fotoklub navázal v roce 1995 i s těmito spolky přátelské aktivní vztahy. Společně se pořádaly různé foto-výlety, výstavy, meziklubové soutěže a jiné aktivity. září 2001 (při společné výstavě v Lokti nad Ohří) se tyto spolky rozhodly založit česko-německé fotografické sdružení pod názvem „G 4“, které se později rozrostlo o další kluby, jimiž jsou: Foto-Club Vogtland Plauen, Fotoclub Merseburg e. a Fotoclub Filderstadt e. Společně dnes tvoří česko-německé fotografické sdružení sedm stabilních fotoklubů pod označením „G 7“. Kromě aktivit s německými fotokluby se sokolovský fotoklub pravidelně účastní mapového okruhu Nekázanka a Ratibořického MO, kde rovněž docílil již četných úspěchů. Členové klubu se též podílejí na různých regionálních, národních i mezinárodních výstavách. Kromě toho klub pořádá tradičně v posledních 12 letech dvě výstavy v Sokolově. Vždy v první polovině roku Fotografické setkání, na kterém se prezentuje všech sedm fotoklubů „G 7“ a v září, v rámci Hornické poutě, Setkání přes hranici, kde společně se sokolovským fotoklubem vystavuje vždy jeden fotoklub ze sdružení „G 7“. Fotoklub má v současnosti 17 členů. Jsou to: Petr Callo, Lenka Dvořáková, Ludvík Erdmann, Eva Třísková, Jiří Nárta, Jiří Janisch, Miroslav Kolbasa, Vítězslav Marvánek, Miroslav Müller, Petr Pohanka, Václav Suchý, Olga Szabó, Josef Šimeček, Miroslav Thiele, Miloš Váša, Adéla Vášová a v roce 2003 požádal fotograf z Aljašky Ivan Šimonek o zařazení mezi členy klubu. Tím se fotoklub FOS Sokolov stal "mezinárodním klubem". Tento člen klubu posílá své fotografie elektronicky a klub zajistí jejich zhotovení. Fotoklub FOS Sokolov, o. se schází dvakrát v měsíci v pronajaté klubovně č. 405 Městského domu kultury Sokolov, podle předem stanoveného plánu. Přesné termíny schůzek jsou uvedeny na titulní stránce. V průběhu posledních dvaceti let vznikla dobrá spolupráce mezi představiteli města, Městského domu kultury Sokolov a Muzeem Sokolov p. Karlovarského kraje poskytováním fotografií pro potřeby těchto institucí, fotoklub reprezentuje úspěšně město Sokolov nejen v partnerských městech Sokolova v Německu, ale podílí se i na ostatních kulturních akcích města Sokolova. Uvedené instituce poskytují fotoklubu prostory a finanční prostředky pro klubové aktivity, za což jim právem patří naše upřímné poděkování. Za FOS Sokolov L.Erdmann