Reprise of history

Reprise of history fotograf Karel Z***r - specialista na foto v dobových kostýmech

" fotíme děti . portrét . rodina "Tak Johanka z (p)arku má za sebou úspěšnou výstavní premiéru. Ale nespím - už teď se z...
29/01/2019

" fotíme děti . portrét . rodina "
Tak Johanka z (p)arku má za sebou úspěšnou výstavní premiéru. Ale nespím - už teď se začíná připravovat druhý díl. O Johance, která v parku dospěje a vykročí do našeho světa. Premiéra bude za rok...K výstavě, která zítra končí, jsme připravili pamětní kalendář v omezené edici jako průřez vystavenými cykly a vy si ho můžete koupit ve formátech A4, A3 a A2. Stačí písnout do sz a my vám ho na dobírku pošlem. Tak na co ještě čekáte?
váš karel z***r
www.karelz***r.cz

takhle u nás fotíme svatbu. A klidně nafotíme i tu Vaší
17/05/2016

takhle u nás fotíme svatbu. A klidně nafotíme i tu Vaší

by fotograf karel z***r | Apr 30–May 1, 2016 | 48 photos | fotografování svatby - to vám byla svatba jako z pohádky...

potulka Hřbitovem iluzí (1)Na pole před stanovým táborem zlehka padala tma.Byl konec srpna a kdesi na Ukrajině se válčil...
02/09/2014

potulka Hřbitovem iluzí (1)

Na pole před stanovým táborem zlehka padala tma.
Byl konec srpna a kdesi na Ukrajině se válčilo.
Kolem ohně za jedním ze stanů nás sedělo povícero. Zítra nás právě na tom poli čeká rekonstrukce první velké bitvy v první světové válce.
Lermontovo - ruská vesnička na kopci za polem si svítila na hvězdy pár světly v oknech starých chalup.
V podstatě jsme odříznuti od světa. Včera nám Rusové postavili umývárnu pod širákem, ale nikdo do ní nepřivezl vodu. Předevčírem nám Rusové navezli řady mobilních záchodů, ale nikdo je nevyváží. Nejbližší zdroj elektřiny pro nabíječky je uprostřed pole. U paty stožáru vedení je provizorních osm zásuvek pro stovky lidí ve stanech. Syrové dny v zemi neomezených možností...
Ptám se souseda u ohně, odkud je. Rostov na Donu. A ty? Novosibirsk. A ty? Moskva. A ty? Varšava. A ty? Praha, a on Vysoké Mýto...
Zvláštní pocit.
Tisíce a tisíce kilometrů dálek se sešlo tady, v táboře nedotčeném běžnostmi civilizace, za ruskou vesničkou, ve které se kdysi dávno zastavil čas.
Proti mě sedí sympatický mladý muž, lehce přes věkovou třicítku.
V jeho veselých očích se odráží oheň.
Já jsem ze Sibiře, říká.
A jsem nadšený, dodává. Poprvé v životě jsem v Evropě...
Měl jsem pocit, že mě někdo praštil do hlavy. Otočil jsem se.
Za mnou se rýsovalo pole. Bylo plné malicherných blbostí, které si my Češi umíme tak bravurně vymýšlet. Válely se tam bez ladu a skladu. Jen je zaorat...

Lermontovo,25.8. 2014

KDYŽ SVĚTLA KOLEM ZHASNOU"Slunce je zlatou skobouna vobloze přibitý..."Jo, tenkrát bylo parno. Seděl jsem v hospodě blíz...
04/08/2014

KDYŽ SVĚTLA KOLEM ZHASNOU

"Slunce je zlatou skobou
na vobloze přibitý..."
Jo, tenkrát bylo parno. Seděl jsem v hospodě blízko nádraží, záviděl nákladním vlakům jejich volnost a čekal na kamarády.
Konečně se vyvalili z pacifiku, ešusy jim cinkaly na zádech a ve Slunci se zaleskly struny kytary.
Starší pán u vedlejšího stolu se dál nořil do Rudého práva. Z titulky novin se na mě díval Gustáv Husák. V očích měl stejný výraz jako na svém portrétu ve třídách učiliště, ze kterého jsem právě vypadl na bezva víkend.
Pár stolů jsme srazili k sobě, hospodský ani nechtěl vidět občanky a pivo mělo právě tu správnou pěnu. Asi jsme byli trochu hlučnější, pán se u Rudého práva občas zatvářil dost nevrle.
Kytara odehrála pár Nedvědových songů a Wabiho Rosu na kolejích jsme zpívali všichni.
Pivní rozjařenost stoupala rychlostí přicházející noci.
A najednou to bylo.
" Z rozmlácenýho kostela
v krabici s kusem mýdla
přinesl jsem si anděla
polámali mu křídla..."
Nám křídla nepolámou, hulákali jsme a Brežněv nám byl zcela a naprosto f*k.
Tranzistorové rádio u výčepu nemělo se svými halekačkami šanci přebít našeho Karla Kryla. Byli jsme hospodsky silní.
Pán vstal, zaplatil, nechal ležet noviny na stole a namířil si to do telefonní budky naproti hospodě.
" V městě je řád
a pro každého práce..."
Zmlkli jsme. Před vchodem zastavil žlutobílý žigulík, na jeho střeše
tančilo pronikavé modré světlo. Esenbáci nás velmi pečlivě prolustrovali a ujistili nás, že takhle s nejvyšší pravděpodobností nedostudujem. Byli jsme zticha. Už jsme věděli. Věděli jsme, že až se objeví šance na změnu, půjdeme za ní. Protože nechceme být ve společnosti, kde se vyhazuje ze školy i z práce kvůli písničkám.
Léta kráčela svým neměnným tempem a jednoho pozdního listopadu přinesla tu šanci. A my za ní šli. Protože jsme chtěli lepší, slušnou, sebevědomou společnost i budoucnost.
Karel Kryl nám zazpíval hymnu z balkonu Melantrichu, naposled jsme v mrazivém Slunci zacinkali klíči a šli domů.
Utekla celá čtvrtka století, klíče už dávno nemám a kamarády si sebou odnesly jejich příběhy.
Je horko, Slunce je zlatou skobou...
Zaparkoval jsem před tou hospodou a vešel dovnitř. Chvilku trvalo, než se oči přizpůsobily příšeří. A vida, už to není hospoda.
Je to retroclub & restaurant.
U okna sedí stařičký pán a v jeho světle pomalu studuje dnešní Právo. Aniž bych věděl proč, přisedl jsem k němu. Titulky Práva na mě křičely cosi o Ukrajině a jeden menší oznamoval, že už máme v republice více než sto tisíc bezdomovců. V naší malé republice, ve které jsou Slováci cizinci. Jojo, změna je život. I když ne vždycky.
Když jsme přátelsky bombardovali Jugoslávii, tu bránu ke svobodě pro tisíce emigrantů, nebyla to změna k tomu nejlepšímu.
A komu dnes něco říká pojem Karel Kryl?
Venku zadunělo pár nákladních vlaků a ten poslední přivezl večerní tmu.
Dovnitř vtrhla parta studentů, evidentně už někde slavili. Srazili stoly, rozházeli se kolem nich a odkudsi vylovili tahací harmoniku.
No nazdar, pomyslel jsem si otráveně a zvedl se k odchodu.
Pivně rozevlátý student hrábl do kláves, usmál se a parta začala zpívat. " Slunce je zlatou skobou na obloze přibitý...".
Zase jsem si sedl.
Stařičký pán znechuceně zaplatil, odešel a mě se do očí draly slzy.
Zůstal jsem až do zavíračky.
Odemkl jsem auto, nechal přisednout rozjařené studenty a vyrazil k Praze. Za odměnu mi zazpívali. Karla Kryla, jak taky jinak -
" noci už ubývá
císař se usmívá
pokojně mohu žít
všeho lze použít
pro dobrý stát
Salome..."
Pobrukuju si s nimi. A najednou věřím, že až přijde šance na změnu, tihle študáci spát nebudou....

psaní a foto karel z***r
https://www.youtube.com/watch?v=HZbDWb35Z4w

Návrat z téhle křížové výpravy trval dlouho.Příliš dlouho...Stovky dnů a stovky probuzení na cestu za západem Slunce...Ú...
08/07/2014

Návrat z téhle křížové výpravy trval dlouho.
Příliš dlouho...
Stovky dnů a stovky probuzení na cestu za západem Slunce...
Údolí se topilo v soumraku. Nad hřebeny hor se kupila mračna, blesků stále přibývalo.
Přivázal koně ke stromu, položil svůj dlouhý plášť do trávy a sedl si na něj. Chvíli zamyšleně pozoroval přicházející bouřku.
Les ztichl a znehybněl.
Jen velký, uschlý list krouživým pohybem klesal k jeho nohám.
Na okamžik zahlédl mezi stromy dívku s perlami ve vlasech a z nebe se spustily provazy vody.
V kapkách se odrážela smršť blesků, stejně jako jejich řev od kamene hor.
Zul se.
Vstal, pomalu se procházel a hledal mezi kapkami deště lásku.
Už jednou ji tak našel. Ztratil ji, když se nebe vyjasnilo. Možná právě proto na sebe navlékl košili s rudým křížem a přidal se k výpravě.
Ale už je to tak dávno...
Mezi kapkami protančila dívka s perlami a zmizela na cestě, vedoucí z údolí.
Obul se, vyhoupl se do sedla koně a vydal se za ní.
K prvnímu domku osady dojel za hluboké tmy.
Uvnitř plály louče.
Vešel.
"Buď zdráv, rytíři", ozvalo se ze šera vzdáleného koutu.
"I ty", odpověděl.
"Nemáš pro mne nějaký vzkaz? Nebo psaní?"
"Nemám, ryríři", řekl hlas a dodal
"Nikdo tu pro tebe nic nenechal, ani vzkaz, ani zprávu."
Poděkoval a vyšel do noci.
Na nebi zářily hvězdy. Půjčily si svit od perel ve vlasech dívky, po které se slehla zem.
Co zbývá, zeptal se v duchu.
Snad jen otočit koně a při stovkách probouzení se držet cesty.
Cesty za východem Slunce...

karel z***r

Tečky hvězd dělaly garde Měsíci a majáky letadla působily nepatřičně.Domky v údolní osadě zhasly svá okna, asfalt uliček...
06/07/2014

Tečky hvězd dělaly garde Měsíci a majáky letadla působily nepatřičně.
Domky v údolní osadě zhasly svá okna, asfalt uliček pomalu chladl do noční teploty. Prázdninový den definitivně skončil.
Stál jsem na balkoně a kouř cigarety zpíval své blues. Kdesi mezi stromy prokličkoval vlak. Cestou sbíral svůj náklad a pan průvodčí v posledním vagonu zručně namotával právě přejeté koleje na nekonečný dřevěný buben.
Díval jsem se na tu noční krásu nad sebou a uvědomil si, že stratosféra je ode mne jen necelou půlhodinku jízdy autem. Vlastně to do toho nebe není tak daleko...
Prkna podlahy lehounce zavrzala.
Rytíř Darmoděj mě přátelsky plácl po zádech a Malá rytířka se vyhoupla na zábradlí balkonu.
" Tak co nového jsi nafotil, příteli?", zeptal se Darmoděj, zatímco Malá rytířka se začala usilovně dloubat v nose.
"Co Karina, co tví přátelé?", ptal se dál.
Pokrčil jsem rameny. Vlastně jsem neměl co odpovědět...
"Tak jsem četl, že Facebook úmyslně řídil atmosféru na své síti. Záměrně potlačoval negativní příspěvky, pak zas ty pozitivní. Pro svůj výzkum klidně použil víc než 700 tisíc lidí, a to bez jejich vědomí. To je dost nehorázné, viď?", položil jsem pro změnu otázku já.
Malá rytířka se začala smát.
"Opravdu jsi tak hloupý, příteli?", zeptala se pro změnu ona, čímž jsme všichni všem položili otázku.
"To, co jsi právě popsal, co máš Facebooku za zlé, dělají všechny televizní zprávy bezostyšně už desítky let. Noviny i magazíny si s vámi v tom vašem světě dělají co chtějí. Jen vyjímečně se najde prezident, který přímo řekne, že nálada ve společnosti je prostě blbá. A teď se tahle média opřela do Facebooku? Proč asi?".
Malá rytířka se na chvilku odmlčela a za jejími zády padala hvězda.
"Základní a první krok k pochopení najdeš, zeptáš-li se prastarou právnickou otázkou - QUI BONO? Víš?". Dopověděla, mrkla na Darmoděje a než jsem stihl pozdravit, byli oba pryč.
Zůstal jsem na balkoně sám.
Já a otázka.
QUI BONO - KOMU TO PROSPĚJE?

karel z***r
https://www.youtube.com/watch?v=0dNjCZ2rK68

PRÁVĚ TEĎSeděl v houpacím křesle, vedlejší kulatý stolek zdobila hromádka zažloutlých fotografií.Starý fotograf si obřad...
15/06/2014

PRÁVĚ TEĎ

Seděl v houpacím křesle, vedlejší kulatý stolek zdobila hromádka zažloutlých fotografií.
Starý fotograf si obřadně nasadil brýle s kostěnou obroučkou a vzal do ruky vrchní fotku.
Dlouze se na ni díval.
Nechtěl si připustit, že se mu i po těch desítkách let derou do očí slzy. Díval se do očí té, kterou tak moc kdysi miloval a po které už jiná nepřišla...
Díval se do hvězd v jejích očích, toulal se vesmírnou černí jejích vlasů, zas slyšel její smích.
Hodiny tiše odbimbaly celou, šišky závaží se malinko pohnuly.
Odložil fotografii, vstal a dveře, kterými tenkrát její hvězdy odešly, se na něj dívaly.
Otevřel skříň.
Vzal do ruky fotoaparát, zblízka se podíval na počítadlo snímků a ujistil se, že je v něm film. Sfoukl z aparátu prach, uložil ho do koženého pouzdra a pověsil na věšák vedle dveří.
Vrátil se do křesla, zhasl stolní lampu a otočil hlavu k oknu.
Noc ubíhala pomalu, Měsíc v úplňku maloval po nebi své bizarnosti.
Zacinkala první tramvaj a přivezla svítání.
Zvedl se z křesla, oblékl svůj dlouhý plášť, vzal z věšáku aparát a na schodišti si uvědomil, že za sebou nezamkl. V duchu mávl rukou.
Celý den se toulal po místech ze zažloutlých fotografií. Podvědomě hledal černé oči, rozsvícené hvězdami a zároveň věděl, že právě ony budou na dnešních fotografiích chybět.
Mačkal spoušť, několikrát vyměnil film a až soumrak byl dostatečně důrazný s výzvou k návratu domů. Důstojným krokem došel na zastávku. Byl spokojený. Cestou stihl dát filmy do labu a měl radost, že fotky budou k převzetí následující podvečer.
Spaním do dalšího odpoledne vyhnal únavu z celodenního toulání. Pozoroval ze svého křesla šišky závaží na hodinách a věděl, že až ta pravá klesne ještě o půlku své výšky, bude čas vyrazit pro hotové dílo.
V labu byli milí a přátelští. Obřadným gestem převzal obálku s fotografiemi a furiantsky poručil tramvaji, ať ho doveze na náměstí.
Pouliční lampy začaly vyprávět o večerních opozdilcích, světla jejich příběhů se odrážela ve výlohách. Zvony z nedalekého kostela mu připomněly, že už by měl zamířit ke svému stolku, do svého křesla.
Pomalu do něj dosedl, z obálky vyndal první fotografii. Tady se seznámili....
Všiml si jakési nezřetelné postavy v levém rohu obrazu. Zvláštní, pomyslel si. Vůbec jsem ji tam neviděl. Podíval se na druhou fotografii a zjistil, že i na ní se objevila stejná postava, jen o něco blíž. A na další zas a na další zas a pokaždé o něco blíž. Už věděl, že tou postavou je žena s tmavými vlasy.
Vytáhl poslední, včera fotografovaný snímek. Ruka se jemně rozechvěla, oči se bály podívat. Otevřel je dřív, než z nich vyrazily slzy. Díval se na čerstvou fotografii, zas se díval na důvěrně známé hvězdy. Zas je lemovala kosmická čerň v pramíncích vlasů.
Nevšiml si, že ve dveřích jemně cvakla klika...

karel z***r

Na Staroměstském orloji došlapali apoštolové do cíle,smrtka odzvonila, turisté se rozešli a Slunce dorazilo k západu.Sed...
22/05/2014

Na Staroměstském orloji došlapali apoštolové do cíle,smrtka odzvonila, turisté se rozešli a Slunce dorazilo k západu.
Sedl jsem si na parapet u vchodu na radnici.
Zapálil jsem si.
Pozoroval jsem lidské hemžení a v uších mi ještě zněl zvonek smrtky. Zpoza rohu vyšel rytíř Darmoděj a hned za ním Malá rytířka.
Tihle dva jsou opravdu nerozluční, pomyslel jsem si. Rytíř, procházející staletími a jemu v patách Osud, mající podobu malé rytířky...
Slunce zapomnělo pár oranžových paprsků na Darmodějově drátěné košili a na zdi zatančily odrazy kovových kroužků.
Komusi kdesi zazvonil mobil, kohout na orloji se opovržlivě podíval na skupinku japonských seniorů. Darmoděj s Malou rytířkou si přisedli ke mě.
" Na co myslíš, můj příteli?", zeptala se mě Malá rytířka.
" Ani nevím. Jen tak si tu koukám na ten chaos a nevím, co bych si o něm měl myslet. Poradíš mi?" odpověděl jsem otázkou.
" Ale no tak, příteli, " řekl Darmoděj a položil mi na rameno svou ruku v těžké kožené rukavici.
" Každý jedinec, každá bytost v tvém zorném úhlu má své předky, stovky a stovky generací na Ose času. To jsou tisíce lidí, tisíce osudů, statisíce zkušeností, umu a znalostí. V každém člověku, kterého vidíš, je to všechno geneticky uloženo. I v tobě, můj příteli" zadíval se mi Darmoděj pronikavě do očí.
" Tím máš, stejně jako kdokoli jiný, k dispozici obrovské bohatství. Z toho vzniká otázka, která má svou odpověď. A jak už dobře víš,toulám se Časem zpět i dopředu, osedlávám staletí, Malá rytířka - neb ona je Osudem - je mi věrným společníkem a díváme se, jak lidé na tu otázku odpovídají." Darmoděj se odmlčel.
" Dobře. Mám tedy v sobě poselství celého rodu. A ta otázka zní? "
pořád jsem nechápal.
" Ano, " řekla Malá rytířka.
"Správně jsi pojmenoval, co v sobě nosí každý člověk, co v sobě nosíš i ty. CO S TÍM ODKAZEM UDĚLÁŠ ?"
Malá rytířka se odmlčela. Zadíval jsem se do země, v konečcích prstů mi běhali mravenci a začal jsem se stydět. Po chvíli jsem zvedl hlavu, ti dva už byli pryč. Přešel jsem náměstí, zas si zapálil a u Karlova mostu cigareta dohořela. Silueta Pražského hradu zakrývala většinu podvečera, na Vltavě se otáčela výletní loď, socha císaře Karla se držela svého zvyku nežasnout a nehybně stát. Díval jsem se na tu člověkem vytvořenou nádheru a říkal si - CO S TÍM ODKAZEM UDĚLÁME?
Vybavili se mi přátelé, kamarádi stávající i bývalí. Přemýšlel jsem, který z nich naložil s odkazem svých předků, s bohatstvím v sobě uloženým, důstojným způsobem. Vzpomněl jsem si na Juraje. Juraj Herz. Světově proslulý režisér hororově pojatých příběhů. Režisér filmů, komunisty zakazovaných a zároveň nominovaných na Oscara, držitel prestižních filmových ocenění. Petrolejové lampy, Spalovač mrtvol, Panna a netvor, Habermannův mlýn či Upír z Feratu, a mnoho a mnoho dalších....možná to v něm vznikalo už v době, kdy byl jako malý chlapec zařazený do transportu do koncentráku...z transportu utekl a po nocích šlapal pěšky zpátky domů...kdosi nesprávný ho zahlédl, dal hlášení a k smrti unaveného chlapce znovu chytli a znovu transportovali...V osmdesátém šestém roce při své emigraci na Západ už měl za sebou úspěchy i zákazy točit a v hlavě určitě jasno....Po deseti letech v Německu se vrátil do Prahy plný elánu. A zjistil totéž, co před ním Karel Kryl. Zjistil pravdu o polistopadové společnosti a ztratil hromadu iluzí...
Vzpomínám na večer, kdy se vrátil z USA, kde byl představit svůj Habermannův mlýn. Přivezl láhev whisky. Obřadně ji položil na stolek na terase, chvíli se hrabal v knihovně a přinesl knížku a dvě sklenky.
" Budeme si číst?" zeptal jsem se hloupě.
" Nene, Karle. Jen se podíváme, co budeme pít. Tohle je encyklopedie všech na světě vyráběných whisky..."
Dohledali jsme kdo ji vyrobil, kdy byla založena palírna, z čeho je vyrobena, jak dlouho zraje a mnoho dalších životně důležitých informací. Teprve poté Juraj obřadně nalil a cinkli jsme si na úspěch jeho posledního filmu. Kecali jsme, jako už tolikrát, dlouho přes půlnoc. Probrali jsme jeho militantní ateismus i důvody, proč nevěří v Boha, ač se z koncentráku dostal živý.
" Víš, Karle" podíval se na mě svýma něžnýma očima -
" kdyby Bůh existoval, neskončilo by v plynu mých 62 příbuzných..."
" Proto ti, Juraji, jdou tak dobře horory?" zeptal jsem se.
Zamyšleně se na mě zadíval.
" Ale ne. Já celý život toužím natočit dobrou pohádku. Ale ono se to vždycky nějak zvrtne a je z toho horor. Já vůbec nechápu, jak je to možný..." Jeho oči se smály.
Jo. Tenhle chlap ví přesně, co s odkazem v sobě udělat....

karel z***r
www.karelz***r.com

Po nočním nebi se líně toulá letadlo.Za chvíli dosedne a z křídel setřepe saharský prach a kapky Atlantiku. Vybavuje se ...
19/04/2014

Po nočním nebi se líně toulá letadlo.
Za chvíli dosedne a z křídel setřepe saharský prach a kapky Atlantiku. Vybavuje se mi, můj dávný příteli, žes chtěl být nějaký čas pilotem. Toužil jsi podrbat dešťové mraky po zádech a na protější polokouli vyložit pytle s poštou. A udělat tím radost stovkám lidí, které nikdy nepotkáš....
V těch školních letech jsme se toulávali ve skalách za tvým městečkem. Časy Rychlých Šípů i Vinnetoua dávaly toulkám ten nezapomenutelný punc opravdovosti.
Občas jsme se vracívali za tmy. Lampy v tvé ulici studeně svítily a tys jim říkával sudičky. Prý protože ukazovaly cestu, kterou máš jít domů...
V románu Života dopsal Čas kapitolu a ty ses ztratil kdesi ve světě. Nebo jsem se ztratil já? Najednou jsme, můj příteli, kráčeli životem a sbírali šrámy příběhů každý sám.
Letadlo zmizelo a hvězdy si toho vůbec nevšimly.
Stojím na balkoně malého penzionu. V tvém městečku. Pod balkonem utíká tichá ulice do kopce. Tam, kde jsi bydlíval...
V mírné zatáčce žlutě svítí tři lampy v řadě. Sudičky.
Je pořád ticho a mezi sudičkami protančila víla. Jako už mnohokrát, i teď mi ukázala svůj něžný Tanec sedmi šátků a zmizela ve tmě.
Kouřím cigaretu a čekám. Netuším na co, ale vím, že mám čekat.
" Co tady děláš?" znenadání se zeptala prostřední sudička.
" Nevím," odpověděl jsem do světla.
" Tak já ti napovím " řekla sudička a pod balkonem se objevil dlouhý stín rytíře Darmoděje. Hned po něm se zaleskla jeho drátěná košile. Zastavil se u první sudičky, podíval se mi přímo do očí a usmál se.
" Co tu dělám, Darmoději?" zeptal jsem se mlčky.
Zvedl svou ruku v těžké, kožené rukavici. Znovu se usmál a rukou opsal ve vzduchu kruh.
Ze tmy přitančila víla. Objala se s Darmodějem a oba se vydali za svým stínem.
Kde jsi, příteli? Tak moc bych tě tu potřeboval...tak moc potřebuji odpověď na otázku....
Moje cesta v životním románu se uzavřela do kruhu. Každý další krok už by byl jen opakováním, jen posunem autíčka na autodráze.
Co mám dělat, příteli? Už napořád se zastavit, neb jsem došel domů? Nebo jít dál, ale změnit trasu? Kde jsi právě ve svém kruhu ty, můj příteli?
Nikdo z nás vlastně neví, jak velký kruh ho životem provází... Neví, zda Času je ještě dost nebo se ho v další zatáčce už nebude dostávat...
Dívám se na sudičky. Stojí, svítí a mlčí.
Za řekou hvízdl úsvit, sudičky zhasly a po mostě projela první ranní auta. Právě na ten most vedla moje procházka. Opírám se o zábradlí, házím do vody zaprášené kamínky a dívám se, jak na vodě malují kruhy.
Proud řeky je pomalu odnáší....

už dlouho jsem  Vám nenapsal, Karinoasi proto, že by mi to nešlo. Přišel čas, abych napsal o mém příběhu největším, příb...
04/04/2014

už dlouho jsem Vám nenapsal, Karino

asi proto, že by mi to nešlo.
Přišel čas, abych napsal o mém příběhu největším, příběhu s Terezkou. Neb až po jeho poznání či pochopení začnou být některé věci i názory pochopitelné a uchopitelné...
Jenže dnes Vám ho vyprávět nebudu. Sice by měl chronologicky následovat, ale ještě přec jen ten čas není. Ještě příběh není natolik zavátý pískem vzpomínek, abych jej uměl v klidu vyprávět...Dovolím si tedy přeskočit jej a vrátit se k němu později. Někdy, snad. Snad to půjde...
Tehdy se srpen už ukládal ke svému konci a den byl letně horký. Přinesl bouřku, na nebi nad žižkovskou věží se narodila duha a současně s ní přišel rozchod.
V polovině září už bylo jasné, že ani ten rok podzim nezapomene na svůj příchod. A jednu zářijovou, deštivou sobotu umřel můj táta. Můj skvělý, nejlepší táta...Týdny běžely a já každý večer v pronajatém prázdném bytě seděl na okenním parapetu a kouřil. Díval jsem se na noční ulici, ptal se lamp na smysl existence a občas podrbal mého psa. Ochromený životem a v předsíni řvoucí absence síly na jakoukoli činnost.
Zas přišla noc, lampy mlčely, pes se věrně díval a v bundě bylo posledních pár stokorun. Nasadil jsem mu obojek, připnul vodítko, do kapsy strčil pas a pěšky jsme se vydali na nádraží. Paní na pokladně se usmála, zeptala se jak se pes jmenuje a dala nám slevu na jízdném. Vlak odjížděl čtyři minuty po půlnoci...
Kolem oken vagonu běžela tma soutěžní rychlostí a v patách měla Čas. Díval jsem se na tu tmu a přemýšlel nad tím, jak pomíjivé je všechno, co nás obklopuje...stůl, pod kterým jsme si jako děti hráli, bubliny v horkém asfaltu chodníku před školou i omítka radnice, ve které si dáváme tak moc pomíjivý slib na celý život....
Ráno jsme vystoupili z vlaku v jiném státě a z kapsy jsem vydoloval poslední pětikorunu. Nechal jsem si ji pro štěstí. A už nikdy jsem se nechtěl vrátit...Týdny se dál valily, krabičku cigaret jsem vždycky měl na čtyři dny a každý večer jedno euro na kofolu. S půjčeným notebookem a vlastním psem jsme tancovali v místní hospůdce večer za večerem a partnerkou k tanci nám byla prázdnota....Ke stolu přisedla náhoda a pošeptala mi, abych se připojil na facebook. Udělal jsem to. Už po dvou dnech jste si mě našla, Karino...Od té chvíle jsem pravidelně, každých dvacet čtyři hodin musel vyhýbavě odpovídat na Vaši otázku, kdy se vrátím. V tom čase jsem měl jedinou jistotu - když neusednu s noťasem za herní automat, zazvoní mi před spaním smska od Vás...Zas jste byla bojovník a zas jste byla ten, kdo nedovolil porážce zvítězit. Odolával jsem více než rok. A jednoho zas tak slunného dne jsem si došel na nádraží koupit jízdenku. Vyhrála jste.
Park před hlavním nádražím byl plný bezdomovců. Sedl jsem si na lavičku, zakouřil si a z kapsy vylovil mou pětikorunu pro štěstí. Věnoval jsem ji bezdomovci z vedlejší lavičky, učinil jsem ho tím bohatším než já a vyrazil pěšky k Vltavě. Monumentální panoráma Hradu a rozesmáté střechy Starého města mi vehnaly slzy do očí. Řeka přede mnou skotačila na jezu a mě bylo jasné, že pomíjivost má své hranice. Stůl už není a s ním se vytratila spousta věcí. Ale právě se dívám na něco co miluju a je tomu tak díky někomu, kdo už desítky let miluje...

začátkem léta toho roku, Karinojsem se do Paříže vydal znovu. Už s mými obrázky...Vernisáž výstavy byla povedená.Ono vůb...
26/02/2014

začátkem léta toho roku, Karino

jsem se do Paříže vydal znovu. Už s mými obrázky...
Vernisáž výstavy byla povedená.
Ono vůbec těch deset dnů bylo jak z jiného světa, Francouzi jsou prostě jiní. A kamarád Jirka Slavíček, francouzská legenda Rádia Svobodná Evropa, byl při péči o mě řachlý naprosto francouzským způsobem.
První nápovědu jsem dostal na dálniční mýtné bráně, už téměř před Paříží. Policie mě odstavila do vedlejšího pruhu a pět po zuby ozbrojených policistů v černých kombinézách mě vytáhlo z auta. Všiml jsem si přitom, že jedním z mužů byla velmi hezká, dlouhovlasá blondýnka...Dost drsně mi začali z kufru vyndavat krabice s fotografiemi a na dně narazili na český čtrnáctideník. Pozorně ho prolistovali a dost zklamaně ho hodili zpátky do kufru. Blondýnka jej znovu vzala a znovu listovala. U článku o mé výstavě v Paříži s mou podobiznou se zarazila. Kývla na mě, zda jsem to já a já souhlasil. Prstem jsem jí v článku ukázal, kam že ji zvu na vernisáž. Cosi houkla na své kolegy, ti velmi opatrně naložili krabice zpět do auta, postavili se do jedné lajny a zasalutovali. Blondýnka se omluvně uklonila, podala mi ruku a hezky se usmála. Jsou prostě jiní. Asi nezažili chování policistů českých.
Jednoho večera jsme to s Jirkou v centru trochu přepískli a nezbývalo než se ze stanice metra vydat k domovu pěšky. Poslední autobus na poslední metro sice čekal, ale za volantem seděl obrovitý černoch a Jirka rozhodl, že nebude vykořisťovat Afriku tím, že si nechá sloužit černošským řidičem. Tak jsme těch šest kilometrů šlapali pěšky...Nevadilo nám to, francouzské víno je velmi přátelské, s milým smyslem pro humor.
Ráno jsem se vypotácel na toaletu a na zpáteční cestě se málem přerazil o rozespalého Jirku.
" Kolik je hodin?" zeptal se ztěžklým hlasem.
" Za deset osm."
" Ty vole, já mám v osm na našem velvyslanectví schůzku s velvyslancem " zařval Slavíček a následovalo něco, o čem se četařům na socialistické vojně mohlo jenom zdát. V autě jsme byli tak rychle, že si zubní kartáček vyndaval z pusy až za jízdy...
Zcela a naprosto neuvěřitelným způsobem jsme pod Jirkovým vedením vymetli vysokou rychlostí všechny jednosměrky v ucpaném ranním pařížském blázinci a v půl deváté stáli před velvyslanectvím.
Jirka vystoupil z auta a než zabouchl dveře, byl u něj jakýsi pán z budovy. Potřásli si rukou.
" Omlouvám se, " pravil Jirka a zadíval se na předek auta.
" Přijeli jsme o něco později. S kolegou fotografem jsme zahřívali přední kapotu na přípravu omelety ke snídani..."
Na takového člověka se prostě nikdo neuměl zlobit.
Přešel jsem ulici, sedl si venku ke stolku a objednal kávu. Zapálil jsem si a začal jsem pozorovat kolemjdoucí.
Prošla jste kolem. Chvilku jsem nevěřícně zíral. Vystřelil jsem od stolku, doběhl Vás a chvilku za Vámi šel. Počkal jsem až se mi dech zklidní, obešel Vás a otočil se k Vám tváří. Před tou paní jsem asi v té vteřině vypadal jako naprostý idiot. Usmála se, prošla kolem mě a ani se neotočila.
Vrátil jsem se ke stolku. Najednou jste u něj seděla se mnou a já Vám v duchu vyprávěl o mých toulkách probouzejícím se městem a o místech, která musíme, prostě musíme navštívit a vidět spolu...
Dal jsem si druhou kávu, pak třetí, pak čaj a pak dorazil Jirka.
" Nenudil ses?" zahlaholil a přisedl si.
" Nenudil. Nemohl bys zajít naproti, udělat na té kapotě ještě jednu omeletu a protáhnout schůzku?" podíval jsem se na něj.
" Aha" pravil a poctivě, beze slov čekal, až si s Vámi dovyprávím.
Tak moc jste mi v tom ránu chyběla, Karino...
Nasedli jsme do auta a vjeli do rušné křižovatky.
" Tak kudy?" otočil jsem se na Jirku a čekal bleskovou odpověď. Dostatečně rychlou na to, aby do nás někdo nevlítl.
Jirka se na mě zasněně podíval.
" Můj příteli, " řekl.
" Víš, jak moc tě mám rád. Mám tě rád tak, že když kývneš, tak já z toho autobusu co se na nás valí odmontuju zadní kola. Mám tě rád tak moc, že tě ani v nejmenším nemůžu v něčem omezovat. Jeď kudy chceš..."
Nezabil jsem ho. Možná i proto, že jste ještě byla se mnou a smála se na zadním sedadle. A byla jste to určitě Vy. Zpětné zrcadlo mi to ukázalo a to určitě nelže...

Možná i pro Karinu...Píšu jeden z příběhů, které jsem potkal.Ne, nepíšu ho pro slávu světskou, ani pro pozvednutí vlastn...
23/02/2014

Možná i pro Karinu...

Píšu jeden z příběhů, které jsem potkal.
Ne, nepíšu ho pro slávu světskou, ani pro pozvednutí vlastního sebevědomí. Píšu ho v asi bláhové víře, že se mé hlavě alespoň trochu uleví.
Že z ní zmizí alespoň jeden příběh, a tím hlava bude trochu čistší a lehčí….
Obličej mám zvlněný vráskami a oči nejsou nejostřejší.
Otevřenými dveřmi vešel lehký vítr a k mému stolu přinesl vůni začínajícího podzimu. Kolikátého už? Nevím, zda po něm spatřím zimu. Vždyť nevím vůbec nic o zítřku, natož o smutném konci podzimu. Možná v zimním večeru mé psaní roznese mrazivý vichr, lepíc jej na omšelé, kamenné zdi starých domů, možná mé psaní skončí v ohni krbu někoho, kdo chvíli četl a nerozuměl, kdoví…
Teď se alespoň na chvilku vrátím do chvil, kdy jsem si tak mlád připadal tak neúnosně stár a kdy neuvěřitelnosti přicházely tak často, že se staly nudou a v hlouposti mládí jsem je vnímal jako běžnou kulisu života…

Ranní Slunce už zahřívalo střechu letního bistra u vchodu do hradu. Seděl jsem na lavičce před bistrem a čekal, až dorazí slečna Lenka.
Přitančila lehkým krokem, práskla taškou na zem u dveří do bistra a gestem unavenějším než rytíř po dobytí Jaffy si zapálila cigaretu.
„Asi umřu“, pronesla svou denní zahajovací formuli a já věděl, že den začal tak, jak začít má. Poprosil jsem ji o kafe a tím jsme spolu rozehráli naši každodenní hru. Hru, ve které byla pro mě „ Amélie z Montmartru“ a ve které zapískala na malou, dřevěnou píšťalku pokaždé, když mi zalila kávu.
Ten teplý letní den - stejně jako řadu přecházejících – jsem odsloužil v hradní strážnici coby fotograf.

Odešli poslední návštěvníci hradu, Slunce natřelo jeho prastaré zdi rudou a oranžovou barvou, Amélie zamkla bistro a přišla za mnou do strážnice. Za ní vešlo ticho, svou hradní velikostí zdůrazňující vlastní majestát.
Sedla si proti mně, vylovila nezbytnou cigaretu a foukla mi do očí kouř.
„ Dneska spím na hradě“, pohřbila ticho a zjevně ji nezajímalo, že v dané chvíli na daném místě je tahle informace nezajímavá.
„Hm“, řekl jsem hloupě a zapálil si taky.
„V noci se budu hrabat ve fotkách, jestli se vám bude chtít, tak se stavte“, učinil jsem jí nabídku s naprostou jistotou, že ji odmítne.
„Možná jo“ zacinkala veselým hlasem.
„To víte, já a hradní netopýři toho v noci moc nenaspíme“, dodala a byla pryč. Kouř z její cigarety, překvapený bleskovou změnou situace, chvilku přešlapoval nad stolem, zakroužil a protáhl se otevřeným oknem ven.

Noční oblohu zdobily myriády hvězd. Seděl jsem na schodech u strážnice, díval se na ně a ani ve snu mne nenapadlo je počítat.
Zvedl se vítr.
Koruny stromů u hradeb zareagovaly charakteristickým šustěním. Podíval jsem se na ně a trochu mě zamrazilo – přestože šustily, nepohnul se na nich ani lístek…
Úplněk jasně osvítil nádvoří. Od brány směrem ke mně důstojně kráčel stín ženské postavy. No těbůh, napadlo mě, Amelie blbne. Zvedl jsem se, zašel do strážnice a posadil se ke svému stolu. Zapálil jsem svíci a čekal na Amelii. Vešla a zůstala stát přesně na hranici světla a stínu.
Tvář jsem neviděl, jen ruku, která mi pokynula.
Zvedl jsem se a vyšel ven. Úplněk zmizel za mraky, kralovala tma.
Postava v dlouhém bílém plášti šla právě tak rychle, abych ji nemohl dohonit.
Došli jsme k hlavní bráně.
Ruka zas pokynula, prošel jsem branou a ocitl se v krajině, kterou jsem neznal.
„Amélie?“ otočil jsem se s otázkou, jenže za mnou nikdo nebyl.

Dolů, do údolí jsem dorazil sám.
Vody Rubiconu líně nastavovaly šíji horkému Slunci a občas se o břeh rozbila vlna.
U břehu se pohupoval lotosový květ.
V něm seděla Julie, oči zavřené, tvář vystavenou slunečním paprskům.
Chvíli a pokradmu jsem si tu krásu prohlížel.
Další vlna se rozbila, vodní tříšť zazpívala svou melodii a květ se znovu zahoupal.
Otevřela oči.
„ Konečně jsi přišel, rytíři“ usmála se.
„Čekalas na mě?“ snažil jsem se skrýt údiv, ale moc mi to nešlo.
„ Čekala.
Papá Shakespeare mi to dal za úkol, víš?“ dala důraz na poslední slovo.
„ Tímhle směrem“ máchla za sebe rukou - „ je Bábel. Mám tě tam poslat. Prý tě zajímá zmatení jazyků. No a taky tu mám na tebe počkat. Tak sebou hoď, ať to stihneš do soumraku“.
„ Mě zajímá jen důvod, proč si lidé nerozumí.
I když mluví stejným jazykem,“ překvapením jsem málem začal koktat.
„ To už je tvoje věc, rytíři“ usmála se a na poledním nebi se rozzářily myriády hvězd.
„ Zjisti co potřebuješ a vrať se. Po tvém návratu tě mám převézt na druhý břeh.
Tak mě nenech dlouho čekat…“ zavřela oči a já pochopil, že audience končí.

Došel jsem k věži. Její vrchol se ztrácel v oblacích a vchod strážili římští vojáci.
Kupodivu se při mém vstupu do věže ani nehnuli.
Rozhlédl jsem se. V tom prostoru byl poprvé v praxi použit vynález nekonečna. Mohutné, právě tím nekonečnem omotané schodiště se točilo kamsi vzhůru a na prvním schodu seděl Caesar. Kolem sebe měl rozházené, popsané listy a do jednoho z nich právě rychle psal.
„ Buď zdráv, Juliusi,“ pozdravil jsem slušně.
„ Co píšeš?“
Caesar se na mě nepřítomně zadíval.
„ Nu?“
„ Zápisky o Válce galilejské,“ zašeptal tiše.
„ O tom prokletém městě Marseille, které dokázalo vzdorovat tak dlouho. A co ty, rytíři, přišel jsi snad bojovat s Bábelem?“
„ Ne.“ odpověděl jsem.
„ Přišel jsem něco pochopit.“
„ Pochopit?“ rozesmál se.
„ To je ten nejtěžší boj, jaký tě může potkat. V něm neplatí mé Veni Vidi Vici…
Hodně štěstí, rytíři,“ Caesar se znovu sklonil ke svému psaní.

Nevím, jak dlouho jsem po těch schodech stoupal.
V mezipatře jsem se zastavil, chytal dech a díval se velkým oknem na krajinu pode mnou.
Lehounce zavrzal dřevěný schod.
Otočil jsem se a pár slunečních paprsků se mnou.
Z jemných rysů mužovy tváře mi bylo okamžitě jasné, že mezi stavitele věže nepatří. Držel za ruku neznámou paní.
Podíval jsem se jí do očí a ve stejný moment se v nich rozhořely plamínky.
Muž se lehce uklonil.
„ Jmenuji se Puškin,“ řekl a jeho hlas měl sílu Slova.
„ a tato dáma je Karina. Smím vědět, co vás sem přivádí, rytíři?“
Odpověděl jsem mu totéž, co Caesarovi.
„Zajímavé,“ zvolal Puškin.
„ Vidím, že máme podobné cíle. Vy hledáte odpověď a pochopení v prostorách Bábelu, já hledám totéž u Kariny. Viďte, drahá?“ při otázce k ní pootočil hlavu.
Rozesmála se.
Zajímavé, problesklo mi hlavou. Caesar se smál taky. Je tu snad někdo blázen?
„Ano, neustále u mě hledá odpovědi na své otázky.“
„ Jenže u mě je nenajdeš,“ otočila se k Puškinovi.
„ Ne proto, že je nevím.
Ale proto, že je vědět nechci. Víš?“ dala důraz na poslední slovo.
„Mnoho štěstí, rytíři“ rozloučila se a vykročila k dalším schodům. Puškin se bez pozdravu a zamyšleně vydal za ní.

Hodiny a hodiny jsem stoupal do dalších pater. V jednom z nich jsem potkal carevnu Kateřinu, v závěsu za ní kompletní Beatles.
„Divíš se, rytíři?“ smála se stejně jako ti dva předchozí.
„Vždyť co je největší Můzou na světě pro umělce a jejich stále dokola rozervávanou duši? Přece žena, rytíři.
„Nebo snad ne, Johne?“ podívala se na Lennona.
„Ale ano,“ odpověděl.
„ Jen nevím, jestli existuje větší brzda při múzické realizaci, než je žena“ dodal a odkašlal si.
„To není z tvojí hlavy,“ ozval se Ringo.
„To máš určitě od Yoko,“ dořekl a smát se začali všichni.
Rozloučil jsem se a stoupal dál.

Velkými okny ještě stále proudilo denní světlo.
Podlaha dalšího mezipatra byla pokryta vrstvou stavebního prachu.
Lehký vítr, prohánějící se mezi trámy, si pobrukoval melodii o perlách ve vlasech a podlahy si vůbec nevšímal.
Zadíval jsem se na ni.
Do toho prachu byly vepsané matematické vzorce, kterým jsem nerozuměl. Všiml jsem si, že o kus dál klečí starý muž a kouskem dřeva píše a maluje do podlahy další a další čísla a křivky.
Zazněly rázné kroky.
Okovaná bota mazala zápisky.
„Nenič mi mé kruhy, vojáku“ rozkřikl se starý muž.
„Okamžitě se zvedni a pojď se mnou. Mám tě dovést k místodržícímu“ rozkázal voják.
Muž neposlechl a voják ho probodl.
„Právě jsi zabil Archimeda,“ řekl jsem mu tiše.
„No a? Měl poslechnout,“ v jeho hlase zněla nadutá povýšenost.
„ Neměl čmárat nesmysly. Měl se zvednout a jít. S takovými jako je on je třeba jednat rázně. Kam bychom došli, kdyby nám poroučeli šílenci? Máš s tím snad problém, rytíři?“
Než jsem stačil odpovědět, objevil se za vojákem seržant. Podíval se na mrtvého Archimeda, pohledem usoudil že už nic nezachrání a vojáka odvedl.

Uplynulý děj se mnou otřásl natolik, že mě nohy odmítly nést do dalších pater. Sedl jsem si mezi vzorce a zavřel oči, ze kterých se mi proudem spustily slzy.
Po chvíli mi je kdosi jemnými dotyky prstů setřel z tváře.
Otevřel jsem je.
Ten muž měl dlouhé, štíhlé prsty klavíristy. Měl i dlouhé vlasy a pár týdnů starý plnovous.
Z ran na zápěstích mu tekla krev a místo tlumoku měl provazem svázané zbytky nahrubo tesaného dřeva. Jako kdyby sebou nesl dřevěný kříž, napadlo mě.
„ Neplač, rytíři.“ Ta slova neříkal on. Ta slova říkaly jeho hluboké, blankytně modré oči.
„ Láska a Zrada.
To je ta příčina. To jsou ty důvody, které hledáš. To je ta odpověď na tvou otázku. Láska má mnoho tváří a třeba nenávist je jednou z nich. Stejně i Zrada, projevující se v mnoha podobách.
Lásky, stejně jako Zrady, je schopen jen člověk. Dokud bude člověk dýchat, dotud budou tyhle dvě dámy existovat. Pokud je zničíš, tak zničíš člověka. A také proto nevykoupíš člověka z jeho hříchů ničím na světě. Ani hřeby ve vlastním těle nic nevykoupí. Prosím, věř mi, rytíři. Svět je jaký je. Je takový, jaký vytváříme a nářadím jsou nám Láska a Zrada. Víš?“ Jeho oči položily důraz na poslední slovo.

Na cestu k lotosovému květu mi svítil úplněk.
Nasedl jsem, květ se zhoupl a Julie se probudila.
„Toulal ses dlouho, rytíři“ krásně se usmála a podala mi lístek.
„Zastavil se tu přítel Descartes a nechal ti tu vzkaz. Prý je pro tebe velmi důležitý.“
Začetl jsem se do Descartova rukopisu –
KAŽDÁ PRAVDA, KTEROU JSEM OBJEVIL, BYLA PRAVIDLEM, JEŽ MI POMÁHALO NALÉZAT DALŠÍ.

Dřevěné dveře do strážnice se zabouchly a průvan zhasl plamen svíčky.
„Vy jste usnul“, řekla do tmy Amélie z Montmartru a já nevěděl, co mám odpovědět….

Adresa

Praha

Telefon

704 743 611

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Reprise of history zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Kontaktujte Společnost

Pošlete zprávu Reprise of history:

Sdílet

Kategorie