18/09/2024
Protože v rozhovorech čím dál častěji narážím na téma "AI generované fotky vs fotograf" Vkládám tady svúj pohled která jsem nedávno dával v rozhovoru serveru fotoguru
Marcel Konečný: Budoucnost je v nedokonalosti a autenticitě
Co mě teď baví sledovat ve světě focení? No přiznám se, že s příchodem umělé inteligence to začíná být zajímavé. Vzhledem k tomu, že fotografii vyučuji, vidím u mladých studentů tendence si vše ulehčovat. Vždy jsem byl příznivcem fotografií, které nejsou editovány do té míry, aby nezměnily obsah. Rád si prohlédnu i fotografie, které vznikly kombinovanou technikou grafiky a fotky, ale nejvyšší hodnotu pro mě mají „čisté“ fotografie, které vznikají bez zásahu do obsahu a ukazují pouze fotografův pohled na reálný svět.
V naší X-foto gallery se snažíme ukázat práce fotografů, které přinášejí nové pohledy na fotografickou tvorbu a často pořádáme i přednášky na toto téma. Ačkoliv se mnoho fotografů v diskusích domnívá, že fotografie vytvořené AI nikdy nedosáhnou kvality těch „lidských“, já osobně si myslím, že se mýlí. Technická kvalita a preciznost snímků od AI se bude zlepšovat mnohem rychleji než si myslíme a brzy bude lepší, než u nejlépe technicky vybavených fotografů.
Myslím si, že budoucnost fotografie je v té nedokonalé autenticitě. A tady jsme se dostali k jádru pudla, protože i když AI snímky mohou být technicky perfektní, chybí jim ta lidská stránka – ten „lidský dotek“, který dělá fotografii opravdu živou. Je třeba vyřešit, jak definovat reálné fotografie, tak aby divák věděl, že se dívá na realitu, pokud ji chce vidět a měl k těm fotkám a autorům důvěru. Možná by pomohly nějaké ty „trademarky“ pro fotky, které by je rozlišovaly. Třeba bychom měli zavést kategorie jako A) fotografie, která nemá změněný obsah, a B) fotografie, která je vytvořena zcela díky AI. Mezi A a B je spousta variant , ale to už asi bude předmětem dalších diskusí.