Jan Tichy Photography

Jan Tichy Photography Fotograf, lektor, SONY ambasador. Zaměření: svatby, portréty, reportáže.

Pár dní zpátky Sony po deseti letech oživilo řadu Sony RX1 a byl ohlášen model Sony RX1rIII.Přiznám se, že mi to udělalo...
17/07/2025

Pár dní zpátky Sony po deseti letech oživilo řadu Sony RX1 a byl ohlášen model Sony RX1rIII.

Přiznám se, že mi to udělalo obrovskou radost. Za poslední roky jsem toho spoustu nafotil s RX1, RX1r nebo RX1rII. Nejsou to foťáky pro každého, jejich cenovka a "vymezená" (ani ne omezená) možnost použití je rychle diskvalifikuje u spousty uživatelů...ale to je vlastně v pořádku, dnes máme naprosto parádní výběr a každý si může vybrat, co mu vyhovuje nejvíce. Spousta lidí ale takový klenot hned odsoudí, aniž by něco podobného měli někdy v ruce. Porovnání v tabulkách - nemá to tohle, chybí tamto, chtěl jsem aby to bylo takové nebo makové atd. atd.

Já můžu jen říct, že v tomto případě to opravdu není důležité. První RX1, kterou stále mám, je jak z pravěku a stejně umí vytvářet i v dnešní době fotky, které mě dokážou fascinovat. 13 let starý foťák a ta kvalita obrazu, barvy, a famózní Sonnar 35/2 ❤️ Navíc jediný FF foťák o kterém můžu říct, že ani nevím, že ho mám s sebou...a díky tomu člověk neustále zaznamenává život kolem sebe v obrovské kvalitě. Na práci RX1 využívám minimálně, na to mám lepší stroje, ale když procházím tato alba zpětně, dělají mi tyhle "nepracovní" fotky největší radost.

RX1rIII je proti ní masivní upgrade a přitom DNA zůstavá velmi podobné. Už se nemůžu dočkat, až se mi dostane do rukou. 🥰

Fotky jsou z Sony RX1, RX1r a RX1rII

...při uklízení disků jsem narazil na jeden retro záběr do skříně :D Leica R8 šla do světa, Hasselblad je na marodce (a ...
06/07/2025

...při uklízení disků jsem narazil na jeden retro záběr do skříně :D Leica R8 šla do světa, Hasselblad je na marodce (a taky ho teda nahradily další...), A7iii byla dávno nahrazena, RX1rII taky šla do světa...jinak ostatní stále v provozu a dál dělá radost ❤

...tentokrát video na skládací foto/video pozadí od firmy Manfrotto, která pravidelně používám. Jestli fotíte/natáčíte n...
02/06/2025

...tentokrát video na skládací foto/video pozadí od firmy Manfrotto, která pravidelně používám. Jestli fotíte/natáčíte na různých lokacích a řešíte často pozadí, tohle je šikovné řešení.



Fotografické pozadí je součástí výbavy skoro každého portrétního fotografa. Velmi se hodí při focení produktů nebo při natáčení videa. Na výběr máme ze spous...

Sony Kando Trip Sintra, den druhý.Budíček velmi brzy, rychlá snídaně a rychlý odjezd k oceánu. Na focení surfařů. Každý ...
25/05/2025

Sony Kando Trip Sintra, den druhý.

Budíček velmi brzy, rychlá snídaně a rychlý odjezd k oceánu. Na focení surfařů. Každý najednou chce co nejdelší sklo a nova G 400-800mm ja najednou velmi oblíbená. :)

Odpoledne ještě nekolik přednášek. Další část je rozdělení do skupina a sekce feedbacku, kde si "stěžujeme" co nám na Sony nevyhovuje a co nám chybí. I když tady je pro všechny Sony dost "srdcovka" koukali byste, jak plamenité debaty v nějakých skupinách byly :D

Večer ještě rozlučková večeře a od časných ranních hodin se všichni v různých časech přesoufají do Lisabonu na letiště.

Bylo krásně, hned bych se tam vrátil. Díky, že jsem mohl být součástí ❤

SONY CZ / SK

Sraz pro letošní Sony Kando Trip byl kousek od Lisabonu ve městě Sintra. Každořoční setkání skoro šedesáti Sony ambasado...
20/05/2025

Sraz pro letošní Sony Kando Trip byl kousek od Lisabonu ve městě Sintra. Každořoční setkání skoro šedesáti Sony ambasadorů, Sony influencerů a Sony zaměstnanců ze spousty zemí východní a střední Evropy (náš region je obrovský - ČR, SR, Litva, Lotyšsko, Estounsko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Řecko, Bulharsko, Rumunsko, Turecko...no prostě mazec :D ).

Skvěle strávených několik dnů ve výborné společnosti, tady je krátký report z prvního dne.

Dopolední program - testování techniky na několika foto stanovištích. ...já měl na starosti jedno z nich, tak jsem nikde jinde necoural. Venkovní portrét na hodně tvrdém jižanském světle je trošku challenge, ale díky pár pomůckám, které jsme si přivezli, jsme se s tím celkem poprali.

Odpoledne jsme vyrazili patnácti Defenderama na výlet po okolí, a ten jsme zakončili na krásné pláži.

Pro mě to byla první návštěva Portugalska a rozhodně ne poslední...nádherná země! (sice jsem Portugalsko mohl navštívit už dávno, když jsem měl schválený Erasmus na univerzitě ve městě Coimbra, ale změny na poslední chvilku do Katalánska nelituju, ta změna pro mě byla tak trochu osudná :D ).

Díky, že jsem mohl být součástí a těším se na další setkání.

------
vše foceno na Sony a1, k tomu často velká láska většiny účastníků - GM 50-150mm f2 nebo GM 50mm f1,4 i 1,2 nebo GM 85mm f1,4 II

SONY CZ / SK SONY gang CZ

…když jsem odjížděl na Vánoce, vezl jsem si s sebou tradičně spoustu práce na dodělání a různých materiálů, abych sem ta...
03/02/2025

…když jsem odjížděl na Vánoce, vezl jsem si s sebou tradičně spoustu práce na dodělání a různých materiálů, abych sem tam mohl něco “zajímavého” postnout. JENŽE! se mi nějak zapomněl počítač na letišti :D (to je zase jiný příběh a tam se radši nepustím, bylo by to plné sprostých slov…), tak jsem měl přes svátky poctivý detox a přiznám se, že to vůbec nebylo špatné. Rok 2025 se pomalu začíná rozjíždět a já Vám všem přeji, ať stojí za to!

K jedné věci bych se ale rád vrátil. S rokem 2024 skončily také dva krásné projekty Nadace Lilie & Karla Janečkových, kolem kterých jsem se od jejich začátku motal a poměrně intenzivně dokumentoval. 321 dílna (https://321dilna.cz/), akcelerátor sociálně prospěšných projektů a potom Laskavec (https://laskavost.cz/). Projekt který vyhledával a oceňoval Laskavce, což je kouzelná skupina osob, která nezištně a dlouhodobě vykonává dobré skutky pro své okolí.

Už teď se mi po projektech stýská a nějak si nedokážu představit, že nebudou pokračovat. Ale život je neustálá změna a tak to prostě je. V každém případě, bych chtěl poděkovat Karel Janeček, za podporu těchto projektů a celému teamu nadace, za jejich čas, energii, skoro až “rodinnou” atmosféru a hlavně za důvěru! Díky a ať se Vám daří na nové cestě! 🩵

Nakonec tu mám takový malý "tribute" Laskavcům. Poslední sérii Laskavců jsem fotil i na film. Pro fotonerdy - Rolleiflex 2.8F a Hasselblad 501CM + CFE Planar 80mm f2.8, filmy Ilford HP5 a Ilford Delta 100, vyvoláno v HC110 a naskenoval Lukáš Bouler Bělohoubek na svůj Nikon Coolscan 9000 ED.

Příběhy všech oceněných Laskavců můžete prozkoumat na https://laskavost.cz/

...9 tipů na dárky pro fotografy. Jestli chcete potěšit někoho ve svém okolí...nebo co si budeme povídat...i sebe (zaslo...
11/12/2024

...9 tipů na dárky pro fotografy. Jestli chcete potěšit někoho ve svém okolí...nebo co si budeme povídat...i sebe (zasloužíme si to!!!), tak mrkněte :D

...několik let po sobě jsem podobné video nestihl...alespoň jsem ale mezitím nahromadil několik šikovných produktů, které nejsou v řádu desetitisíců a jsou p...

Včera byl ohlášen nový Sony objektiv - Sony GM 85mm f1.4 druhé generace. Ten první je naprosto fantastický (ne jak ho te...
29/08/2024

Včera byl ohlášen nový Sony objektiv - Sony GM 85mm f1.4 druhé generace. Ten první je naprosto fantastický (ne jak ho teď armády influencerů haní), ale u tohoto nového máme pár dost příjemných upgradů:

- XD lineární ostřící motory. Už žádné hrkání a pískání, prostě ty nejlepší motorky, jaké lze dnes mít..jako má zbytek GM řady (kromě několika starých modelů).

- váha je 642g oproti původním 820g...prostě

- snížila se trochu chromatická aberace. Nebral jsem to jako problém u první verze, ale tady je to znatelně méně.

- objektiv má podobně "štiplavou ostrost" jako GM 50/1.2.

- a pak to nejdůležitější - zůstal ten krásný bokeh, barvy, charakter první verze.

Měl jsem ho na krátký test, bohužel v době, kdy jsem byl dost vytížen, tak se k tomu ještě časem vrátím a vezmeme to víc do hloubky. Každopádně GM řada objektivů je v nevídané sestavě 💪

Tady je pár fotek 👇

...once upon a time in a Territory wide wide away.
25/07/2024

...once upon a time in a Territory wide wide away.

...jarní sezóna jede v plném proudu a člověk neví, kam dřív skočit. Když ale přijde pozvání na Kando Trip, tak se holt v...
18/05/2024

...jarní sezóna jede v plném proudu a člověk neví, kam dřív skočit. Když ale přijde pozvání na Kando Trip, tak se holt vše nějak přehodí :D ...a letos ještě vše v mojí milované Francii ❤🇫🇷

Co je Kando Trip?
Je to takový několikadenní výlet organizovaný společností SONY určený pro SONY ambasadory a influencery. Je to možnost, kde se všichni můžeme jednou za rok potkat, poznat se, testovat techniku, sdílet zkušenosti, probrat spoustu témat (a jako, že jich máme společných celkem dost :D) a ještě si to vše pořádně užít. Je to taky příležitost poznat osobně vedení SONY, které se věnuje tomuto segmentu. SONY organizuje po světě několik Kando Tripů každý rok. Je to rozděleno podle regionů. Náš región je ale jedinečný - je to neuvěřitelná směska kultur. Od pobaltských zemí (Litva, Lotyšsko, Estounsko), přes Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, přes země bývalé Jugoslávie (Chorvatsko, Slovinsko, Srbsko...), dále Rumunsko, Bulharsko, až Řecko a Turecko. Prostě mazec! :D

První den jsme se po příletu přemístili z letiště s naší početnou českou skupinou kousek nad Paříž do krásného Château de Fillerval. Tam to bylo celé jen pro nás, tak začalo ubytovávání, prozkoumávání a vítání. Přes odpoledne jsme vyráběli koktejly a následovala večeře (do smokingu bych se asi už zase nevešel :D ).

Druhý den odstartovala přednáška letošního hosta a tím byla francouzská ambasadorka Beatrice de Guigne, která fotí primárně svatby (IG: beatrice_thequirky). Následovalo testování techniky na několika fotografických stanovištích. Focení páru v krásných prostorách zámku, na zahradě. Po obědě přišlo trochu pohybu a skateboardista nám ukazoval, co vše dokáže přeskočit. Odpoledne proběhla sekce feedbacku, kde si od každého z nás zaměstnanci SONY sepsali podrobně vše, co nám na technice vadí a do by se nám v budoucnu líbilo přidat/vylepšit. Tuhle část hodnotím velmi pozitivně, to je ta nejlepší cesta. Večer byla na programu skvělá večeře (do smokingu bych se už určitě nevešel).

Třetí den jsme se rozloučili a vyrazili s českou skupinou do Paříže. Náš let byl až večer, tak jsme se celý den potulovali po městě. Paříž je úžasný město, ale tentokrát jsme to chytli tak nějak v tom největším frmolu. Všude miliarda lidí (ještě horší než v centru Prahy :D), do toho příprava na olympiádu, takže kolem Eiffelovky všude letšení a vše rozkopaný. Ale nevadí, já se tam rád vrátím někdy v klidu a hlavně na delší dobu.

Letošní Kando Trip byl super a já moc děkuji za pozvání. Pro mě to ani není tolik o testování techniky a novinek, nebo o výletech. SONY má kolem sebe úžasnou komunitu lidí a její poznávání na mezinárodní úrovni mě moc baví. Také poznávat lidi, se kterými si člověk během roku vymění nespočet emailů, a dát si s nima kafe a kus řeči, je prostě fajn. Letos bylo krásně vidět, jak se od loňského Kando Tripu známe mnohem lépe a atmosféra byla skvělá od samotného začátku.

Tady je malý report 👇

SONY CZ / SK

Čas letí nezastavitelným tempem, tak se ještě vrátím k této příjemné události, než se vrhnu do další...V dubnu jsem byl ...
06/05/2024

Čas letí nezastavitelným tempem, tak se ještě vrátím k této příjemné události, než se vrhnu do další...

V dubnu jsem byl pozvaný do Londýna na slavnostní vyhlášení letošních Sony World Photography Awards (SWPA 2024). Je to skvělá akce, kde se člověk může na vše podívat pěkně zblízka a potkat se s ostatními SONY ambasadory nebo novináři ze všech koutů světa.

SWPA patří k největším a nejprestižnějších fotografickým soutěžím na světě, možná proto, že si zde nemůžete koupit za pár dolarů diplom nebo medajli, které pak hrdě sdílíte na sociálních sítích. Vlasně se ani nedá řict, že zde vyhrávají nejlepší nebo nejhezčí fotky...ono ani nic takového nemůže neexistovat. Za každým vítězem byl příběh, často dost silný, který měl to štěstí, že svým tématem nebo myšlenkou oslovil mezinárodní porotu. Ať to byla mladá francouzka Juliette Pavy (Fotografka roku), která se rozhodla dokumentovat nevyžádanou sterilizaci grónských žen v režii dánských úřadů, nebo Liam Man (vítěz otevřené kategorie), který si prožil focení v extrémních podmínkách a ještě si nasvítil milionkrát focený skalní útvar dronem, čímž vytvořil dost originální dílo...prostě za každým finalistou se skrývalo něco zajímavého, něco co někoho nadchlo a někoho zase třeba vůbec...hlavní ale je, že to nadchlo porotu.

Náš program byl velmi intenzivní. První den hned po příletu a ubytování na hotelu jsme se dali dohromady a vyrazili na procházku Londýnem. Hned poté následovala velká večeře pro dost velký počet lidí :D

Další den po snídani (kde hned vedle nás snídal Eddie Hall :D ) byla tisková konference, kde nám s předstihem představili vítěze jednotlivých kategorií a ti nám trochu popovídali o své práci. Pak přišel velký okamžik, hostem na pódiu byl legendární brazilský fotograf Sebastião Salgado, který letos získal cenu za mimořádný přínos fotografii. Seděl jsem nalepený hned v druhé řadě a poslouchat ho z cca 3 metrů byl opravdu velký zážitek. Co jsem koukal kolem sebe, tak zdaleka ne jen pro mě. Jestli někdo tohoto pána nezná, tak to vřele doporučuju změnit. Jeho fotky jsou naprosto překrásné a určitě jste je už dávno někde viděli.

Následovala návštěva Sommerset House, kde jsme si mohli s předstihem projít celou výstavu SWPA. Výhoda byla, že nás nebylo tak stašně moc a mohli jsme si vše v klidu projít, případně se s autory pobavit hned u jejich obrazů. Celé jedno křídlo zdobila také velkoformátová výstava celoživotního díla pana Salgada a i on se potuloval kolem. Radost!

Večer už byl na programu poslední a hlavní bod - gala večer v londýnském Hiltonu a veřejné oznámení vítězů. Akce to byla veliká, ale vše mělo spád a šlo celkem rychle. Strávil jsem celý večer v botách, které upřímně nenávidím a poprvé v životě jsem si musel pořídit smoking, ale i přes tohle všechno jsem moc rád, že jsem mohl být přítomen a všechno sledovat na vlastní oči. Kdyby někoho zajímal kompletní seznam vítězů jednotlivých kategorií a jejich práce, tak se může podívat tady:
https://www.worldphoto.org/2024-winners-and-shortlist-galleries

Tomáš Vocelka napsal pro aktuálně několik článků, ty si můžete přečíst zde:
https://magazin.aktualne.cz/foto/sony-world-photography-awards-vitezove-a-finaliste-open-2024/r~9f4bd4a0e64111eea065ac1f6b220ee8/

https://magazin.aktualne.cz/foto/sony-world-photography-awards-vitezne-fotky/r~550847b0f8cb11ee9a9dac1f6b220ee8/

https://magazin.aktualne.cz/foto/sebastiao-salgado-rozhovor/r~569a017af8cd11eea1910cc47ab5f122/

Já jsem si o den a půl pobyt v Londýně prodloužil a vrátil jsem se naprosto uchvácen a nabitý foto-energií :D ...ale o tom zase až někdy jindy.

Nakonec malá reportáž popsaných aktivit.

Sony A1 + GM50mm f1.4 + GM16-35mm f2.8II

Sony - Alpha Universe SONY CZ / SK

...tenhle záběr ze včerejšího workshopu v rámci Sony Alpha Days mi udělal radost. Někdy stací modelka, polední světlo a ...
13/04/2024

...tenhle záběr ze včerejšího workshopu v rámci Sony Alpha Days mi udělal radost. Někdy stací modelka, polední světlo a kus betonu :D

Sony a1 + GM50mm f1.2
Annette Pfab

Adresa

Nove Mesto
Prague
12000

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Jan Tichy Photography zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Kontaktujte Společnost

Pošlete zprávu Jan Tichy Photography:

Sdílet

Kategorie