24/11/2021
Praha 🤍 Moje srdcová záležitost.. Nedávno jsem byla v Dánsku a dali jsme do řeči s jedním pekařem. Když zjistil že jsme z Prahy tak nám řikal -“ Wow, Praha, to je nádherný město! my ji tady řikáme Paříž východu“. Upřímně, byla jsem trochu v rozpacích.. byl to kompliment nebo spíš ne? Přecijen slovo “východ” všechno zastíní a pořád v nás vzbudí spíš negativní emoce..
Neni to tak dávno, co jsem Prahu FAKT neměla ráda, masivní turismus, nevkus všude, na ulicích jen kýče a okolo nevrlý lidi. Bydlíme sice v centru, kde je to krásný, ale pořád jsem přemýšlela nad stěhováním do Finska, Švédska, Dánska, nebo alespoň někam do přírody na chalupu. Ale letos nějak postupně tohle všechno zmizelo, a já se už několikrát přistihla, jak se často zastavim, rozhlídnu kolem sebe, vidim jen krásu a řikám si jo! Jo! JOO! to je nadhera!!
Jak se měním já, tak se mění pomalu i Praha. Veřejný prostor i budovy se opravují, spousta šikovných a inspirativních lidí vytváří super podniky, po dlouhé době konečně vznikají nové projekty jako zástavba Smíchovského brownfieldu nebo obnova žižkovského nákladového nádraží a už mám občas i pocit, že se posouváme tím lepším směrem. (I když..tenhle pocit je je fakt tenoučkej, stačí se projít kolem staromáku, aby se to zhnusení z starých praktik, nevkusu, a ojebávacího podnikání zaměřeného na turisty vrátilo..). Ale naděje, že už všechno bude jen lepší už pomalu je! 🖤
❤️ 🇨🇿