07/04/2026
FOTOGRAFICKO-HISTORICKÉ OKÉNKO :)
V roce 1968 při prvním průletu lidí kolem Měsíce vzal William Anders - člen posádky Apollo 8 spontánně do ruky foťák, řekl si o barevný film a rychle vyfotil z okýnka něco, co nebylo v plánu mise. Byla to první barevná fotka Země pořízená člověkem (ne satelitem) a stala se jednou z nejikoničtějších a nejvlivnějších fotek v historii. Země vycházející nad pustým měsíční povrchem - osamělá v nekonečné temnotě, nesoucí veškerý život pod tenkou vrstvou atmosféry - žádné státy, žádné hranice... Tato fotka dostala název "EARTHRISE", ukázala lidem Zemi ve vesmírném kontextu jako malou, křehkou a krásnou oázu života, naši společnou "vesmírnou loď" kterou všichni sdílíme a pomohla nastartovat moderní environmentální hnutí. Po jejím publikování vznikly organizace jako Americká agentura pro ochranu životního prostředí, Greenpeace, začal se slavit Den Země, vznikly zákony o čistém ovzduší, zákon o ohrožených druzích a další. Anders sám to shrnul o padesát let později slovy:„Vydali jsme se prozkoumat Měsíc, a místo toho jsme objevili Zemi.“
A teď se přesuneme o cca 58 let do současnosti. Další mise NASA, další průlet kolem Měsíce, tentokrát už jsou fotky digitální, místo Hasselblad 500 EL se fotí na Nikon D5 (ha!) :) a název mise navazuje na Apollo (Artemis je v řecké mytologii sestra Apolla). Dneska NASA publikovala fotku ze včerejšího průletu, při kterém posádka pokořila vzdálenostní rekord (ještě žádný člověk nebyl dál od Země) a hlavně pořídila (tentokrát už plánovaně) novou fotku navazující na ikonický "Earthrise" - nazvanou "EARTHSET" - západ Země :)
Zajímalo by mě, co si z dnešní fotky odneseme my a jestli si to budeme pamatovat dýl, než minule :)