25/06/2023
Musím vám něco sdělit..
Fotografování je pro mě útěk z reality do světa, kde se zastavuje čas. Je to moc krásný koníček, ale zároveň náročný. Časově, finančně i fyzicky. Nejsem fotograf na full-time a proto, když zrovna nefotím, tak jsem u svého koně a do toho chodím do hlavního zaměstnání. Fotografování je taky bohužel něco, co je mnohdy podhodnocováno a fotograf je v mnohých očích považován za člověka se kterým se dá smlouvat o ceně, o tvorbě, vlastně o čemkoliv.
Věděla jsem, že když se pouštím do práce s lidmi, bude to víc než obohacující, ale také místy trnitá cesta. Čas od času se mi naskytne možnost fotit někoho, kdo pravděpodobně, s prominutím, ví úplně kulové o mé práci. Z mého pohledu si vůbec neprolistoval portfolio a tak kupříkladu neví, že nejsem fotograf typu, že když je zataženo nebudu kouzlit umělé sluníčko a nebo že ty barvy jsou jiné než u ostatních. Musíte si uvědomit, že každý fotograf vnímá úpravy fotografií jinak a je to jeho jakýsi podpis. To je jako kdyby jste chtěli malíři říkat, jakými barvami má malovat. Někdy by jste si snad přáli naservírovat RAWY a věřit, že fotku hned budete moct sdílet mezi přáteli. Lidičkové. Každá fotka prochází dlouhým procesem výběru a následných úprav. Vážně to není o tom, že přijdu domů z focení a fotky jsou do pár hodin hotové. Většinou je to práce kolem jednoho týdne a dýl. Záleží na typu úprav.
Obdivuji každého kolegu fotografa za jeho práci, protože vím kolik času a úsilí to stojí, než vlastně tu jeho práci někdo uvidí.
Jestliže si vybíráte fotografa, nahlédněte do jeho portfolia a podle jeho práce poznáte zda se vám styl líbí nebo ne. Nedochází pak k případným nedorozuměním. 🙏
A važte si fotografů a jejich práce. Protože fotit na zrcadlovku/bezzrcadlovku není to samé jako cvaknout fotku na mobil...
Ale jinak všem, kterým se líbí má tvorba a podporují mě, ze srdce děkuji ❤️ naštěstí je vás mnohem více