01/02/2026
Rok 2025 recup 😎🙃
Tento rok byl dosti naročný, nova technika, nové výzvy, a očekavání nejakeho přelomu ...
Staré město
První závod sezony bohužel nezačal v Brně a nebyl prostor testovat na skušených jezdcích techniku takže jsem byl plný očekánání co jsem to koupil za krám.
Starák svým průběhem nebyl zrovna štastný. Pád Datzra a Bačiho mě šokoval a jěště více mrzel. Dvě velká jména a především jeden z jezdců který mě kdysi obdaroval merchem mi kdysi ukázal opravdovou tvář prostředí CZ roadracingu. Co se týče mě potkal jsem znamé i nové tváře na poli sportovní fotografie a pochopil že " konkurence" se opět rozrostla a je namístě zase přidat. Proseděl jsem už již osvětřené spoty jako za přechodem, u kruháče nebo na vracáku. Ve všeobecnosti jsem se ale trápil s mraky, které mě nutili neustále přenastavovat foták. A ultraslowmotion? Mělo k***a uspěch 🥳
Kopčany
Při dlouhách večerech v depu u stáje HBmoto jsem často slýchával historky z Kopčan a byl jsem docela zvědav. Takže před moji premiérou na této trati jsem bedlivě zkoumal její linie, možné spoty, jakbude plout slunce nebo kde by mohli dost stíny domy. Pár videi na youtube mi dávalo dost velkou naději na produktivní víkend.
Po příjezdu jsem s batohem plny techniky našlapal asi 2 kilaky na administrativu a už jsem to tam žadal proklínat. Trat je dost dlouhá a zatracene úzká. Kromě dvou míst kde se soustředí nejvíce fotografů a diváku se moc fotit nedá. Retárdéry nejsou moc fotogenické a při jedné příhodě kdy jsem procházel za balíky na konci jednoho rohu tratě to v zápětí do nich jeden závodník narval... Měl jsem asi štěstí. To se však nedá říct o Danielovy Chovancovi co se před námi sklouznul do balíku nebo Honzovi Herzogovi, který potkal retarder a vyuzil svoji krvavě červenou helmu, diky které jsem mu začal říkat rudý baron :D. Na neděli jsem nečekal a utíkal domů, kde na mě čekala ůžasná přitelkině s nemocným psem. A udělal jsem dobře protože neděle se zrušila kvůli deštivému počasí. Jěště bych rád vzpomenul Maru Paula který mě v tom barákovám pekle obdaroval nealko pivkem, které k***a bodlo. upřímě mě mrzí že se tomuto klukovy tuto sezonu nedařilo avšak stále mu věřím že dosáhne jěstě velkejch věcí.
IRRC Hořice
Hořice jsou za mě ráj pro diváka, čest pro jezdce a peklo pro fotografa. Šplhat do toho kopce v časovém presu, vybírat si z mnoha zatáček s různou světelností, do rána poslouchat tůrování motorů z kempu pro diváky, nebo se modlit ať neprší, je pro mě jako fotografa vysoká dívčí. Ale výzvy se mají apsolvovat.
Tak jsem dorazil okolo pulnoci k kempu, dal si pivo a cigo a šel spát.
Celý víkend jsem hledal nové expozice, úhly za zatáčkami a vcelku se dařilo. Padali pěkné fotky díky známím tvářím a jezdcům z ciziny kteří drželi dost rychlé tempo. A tak jsem si dal úkol pár jezdcum natocit nejaké reelsko a otestoval algoritmus instagramu. To dopadlo vcelku dobře a dost lidem se líbilo. Po hrozivém pádu Peška jsem sebral všechny síli a šel se převléct k autu, stahnout fotky a vyrazit za jezdci si schladit jazyk pivem.
Podzimní cena Brna
Když už jsem si neužil Brno na jaře, tak jsem si zlepšil chuť na podzim. A jelikož jsem celej rok tvoril z narubaného materiálu dost videi, oslovil mě tým Fert, což byla pro mě čest a dalsí výzva. Snad naposledy jsem objížděl traT na kole. Ten stoupák před cílovkou je fakt zabiják. Pozměněná obchůzka kolem tratě kvůli Moto GP mě párkrát zaskočila. Na druhou stranu dokonalý asfalt se fotí jedna báseň. Raní kosa, zataženo a menší zpoždění mě však neodradilo od snahy za jednu vyjíždku stihnout co nejvíce zataček. A dařilo se.
Závody proběhli a okolo 6000 fotek jsem probíral okolo 6 dní. Co mě vždy fascinuje po posledním zavodu je velký zájem od jezdců, které nikde jinde než v brně nepotkám. Hold dromy táhnou ;)
Závěr
Bohužel jsem tento rok moc zavodů kvůli mé prácí, kde držím pohotovost nestihl. Letiště , Dymokury, 300 zatáček, Holič, a další bych rád tento rok taky navšívil ale nechci předbíhat a slibovat. Snad do začátku prvního zavodu nešetřím ještě nejaky prachy a vylepším techniku, nebo se domluvím s par tymi a vytvoříme najaké projekty, které mě i je posunou zase o něco dál.
Děkuji ti že jsi to dočetl až sem a slibuji je přístí příspěvek bude o dost kratší a pouze z jednoho zavodu. Držím všem na trati palce a těším se na show kterou jezdci vytvoří a my fotografové zaznamenáme. 🤜🤛