Ivanka Toncheva photography

Ivanka Toncheva photography Jsem rodinná a svatební fotografka z Ukrajiny. Od března 2022 jsem v Česku.

„Nesluší ti být vážná. Prostě se usmívej a to stačí.“— napsala mi nedávno moje spolužačka na backstage z focení.Nejdřív ...
04/05/2026

„Nesluší ti být vážná. Prostě se usmívej a to stačí.“

— napsala mi nedávno moje spolužačka na backstage z focení.

Nejdřív jsem se ze zvyku naštvala. Protože od dětství jsem se styděla za svůj „bitch face“* a často slýchala zbytečné otázky: „Proč jsi tak zamračená/smutná/naštvaná? Co se stalo?“

*Bitch face je výraz bez úsměvu, který může působit přísně nebo naštvaně.

Abych lidi nemátla, naučila jsem svaly svého obličeje být pořád v pohotovosti.
Úsměv Mony Lisy – když jsem v klidu.
Úsměv Jokera – když mě něco trápí.

Ale tyhle hry už dávno nehraju.
Usmívám se jen při doteku s krásou.
Směju se jen, když mě něco lechtá zevnitř.
Smutním, když přichází smutek.
Neskrývám slzy na veřejnosti.
Nepředstírám, když je v duši ticho.

Dnes mě nálepka „samotářky” neděsí a vidím v ní i svůj půvab (a někdy dokonce i výhodu 😅).

Miluju své dětské zamračené fotky. A nenutím k falešnému úsměvu před objektivem ani své, ani vaše děti. (Existuje milion způsobů, jak v nich probudit upřímný úsměv.)

Moji milí, chci, abyste si pamatovali:
Sluší vám být opravdoví.
Prostě buďte — a to stačí.

V této fotosezóně plánuji chodit do práce pěšky. Ne ne, není to zvyk z Camina, ani kvůli benzínu za 42 Kč. 😅 Jen proto, ...
24/04/2026

V této fotosezóně plánuji chodit do práce pěšky. Ne ne, není to zvyk z Camina, ani kvůli benzínu za 42 Kč. 😅 Jen proto, že teď žiji v malebném místě, kde kam se podíváte, jsou výhledy. Takže brzy do katalogu přidám nová krásná místa.

Také vám chci dát možnost vybírat si fotografie z náhledů sami. Už jsem to vyzkoušela s některými zákazníky a byli z toho moc spokojení. Teď to poskytnu všem. 🤗

Budu vám darovat pohyblivé gifky z duplicitních záběrů za souhlas se zveřejněním vašeho fotopříběhu. Pro mě je to krok za hranice statických obrazů, a vy dostanete špetku magie Bradavic. 🪄

Začínám vytvářet vlastní kolekci rekvizit pro vaše focení. (Teď konečně mám kde je skladovat 😊). Postupně už nebudete muset nic kupovat ani shánět u kamarádů – všechno si vezmeme ode mě.

Tohle jsem vám řekla o tom, co se v mé práci změní/přidá. A to, co zůstane stejné:

Koncept fotopříběhů, naše výlety a dobrodružství, kouzlo světla, spolupráce s přírodou, jemné barvy, můj pečující doprovod, synchronizace s vaším rytmem, a samozřejmě i můj vtipný ukrajinský přízvuk. 😅

Moje práce ve vánočním ateliéru je každoroční růstový skok. Úplně jako u miminka – se slzami, bezesnými nocemi a s pořád...
13/01/2026

Moje práce ve vánočním ateliéru je každoroční růstový skok. Úplně jako u miminka – se slzami, bezesnými nocemi a s pořádnou “zkouškou nervů” pro celou rodinu.😅 A na konci posun v osobním
i profesním rozvoji.
Ani letos to nebyla výjimka.😄

Neplánované ukončení spolupráce s předchozím ateliérem a příchod do Skleníčku mě naučily:

• nacházet v sobě nová ložiska kreativity,
• pracovat na 200 %,
• objevovat, že dokážu víc, než jsem si myslela,
• přizpůsobovat se počasí,
• ovládat různé typy světla,

• dělit se ze srdce,
• důvěřovat své intuici a vesmíru,
• obklopovat se lidmi, kteří jsou mi podobní,
• ladit se podle svých hodnot,
• vizualizovat své sny.

Chtěla bych poděkovat tobě, .bulicek, že jsi mě pozvala do svého týmu. Tvůj vnitřní klid a rovnováha mistra zenu jsou tím, co dělá spolupráci s tebou výjimečnou. ❤️

Moc děkuji i tobě, , za tvou laskavost a ochotu pomáhat. 😘

A zvláštní, už tradiční poděkování patří vám, moji milí zákazníci!
Za to, že si vážíte krásy.
Za to, že jdete do každého dobrodružství.
Za vaši pečlivou přípravu na focení,
za poznámky a přání.

A vám, kteří se ke mně pro vánoční fotografie vracíte už třetím rokem po sobě, patří kousek mého srdce. 🥰

Děkuji!
Tuto vánoční sezónu jsem si opravdu užila a už se těším na příští!
♥️

Krásné Vánoce, moji milí!Přeji vám, aby každý váš den v roce byl alespoň trochu vánoční:aby rodina a blízcí byli nablízk...
27/12/2025

Krásné Vánoce, moji milí!

Přeji vám, aby každý váš den v roce byl alespoň trochu vánoční:
aby rodina a blízcí byli nablízku,
abychom si s radostí darovali kousek pozornosti a lásky,
aby se svět občas zpomalil a ztišil,
aby nikdy nezmizela naděje, víra a vnitřní světlo.

A aby v každodenním životě vždy zůstalo místo pro vánoční zázrak ✨

Za naše nádherné vánoční fotografie děkuji

„Mezi naším levým a pravým uchem se nachází celý vesmír.“Vesmír Chucka byl stvořen tisícovkami lidí, které během svého ž...
19/11/2025

„Mezi naším levým a pravým uchem se nachází celý vesmír.“

Vesmír Chucka byl stvořen tisícovkami lidí, které během svého života potkal, ze všech informací, které ho zasáhly, ze všech zemí, kde byl a z miliard hvězd, které jedna po druhé zhasínaly s každým úderem jeho srdce.

Už týden ve mně doznívá film „Chuckův život“ podle románu Stephena Kinga.

Myšlenka, že člověk není jen zrníčko ve vesmíru, ale že sám je celý vesmír, mě několikrát donutila zastavit film a nadechnout se.

Při představě, že v sobě pojímáš množiny, světy a vnitřní galaxie - to se hned změní držení těla, chůze, mimika i tón hlasu. A pokud tomu uvěříš, myslím, že se změní i celý život.

Jak bych si mohla vyčítat koláč, který jsem připálila v troubě, když se uvnitř mě třpytí Mléčná dráha?

Nebo se zlobit na dítě, které proděravělo nové kalhoty, když se uvnitř něj zmítají čtyři oceány?

Asi ani vážnější problémy nebudou vypadat tak kriticky na pozadí vlastního rozsahu, velkoleposti a důstojnosti.

Jsem si jistá, že „Chuckův život“ si ještě opakovaně pustím v těžkých časech.
A ze srdce vám ho doporučuji – alespoň proto, abyste viděli, jak by mohl vypadat La La Land v napínavém stylu Stephena Kinga.😁

ČAS DLOUHÝCH NOCÍKdyž stromy zůstaly holé a všechny dýňové koláče už byly upečené, nastala nejtemnější část roku — venku...
19/11/2025

ČAS DLOUHÝCH NOCÍ

Když stromy zůstaly holé a všechny dýňové koláče už byly upečené, nastala nejtemnější část roku — venku i uvnitř.

Období od Halloweenu do Vánoc v našich krajích je vždy čas, kdy není čím se rozptýlit. Totální nedostatek slunce, bezbarvnost, holost. Myslím, že právě proto lidé vymysleli advent. 😊

Přiznávám, že byly roky, kdy jsem neměla ani na advent dost energie. Proto jsem si vytvořila svou strategii pro temnou polovinu roku a chci se o ni s vámi podělit:

1. Vyzdobit vánočně bydlení už začátkem listopadu — spousta světýlek a svíček.
2. Oblékat se do barevného oblečení — mít sbírku výrazných čepic a svetříků.
3. Hodně péct, aby domov voněl skořicí a vanilkou.
4. Koupit si spoustu knih a číst před spaním místo nekonečného scrollování v telefonu.
5. Chodit spát brzy.
6. Sportovat — alespoň v lehkém režimu a dopřát si za to malou odměnu.
7. Brát vitamíny.
8. Naslouchat sama sobě: nenutit se navštěvovat přelidněné akce, pokud se mi nechce.
9. Zpomalit. Nedělat seznam povinných úkolů do konce roku.
10. Trávit čas s těmi, s kým se můžeme navzájem podporovat.

Neříkám, že vždy dodržuji všechny body, ale i polovina z nich moc pomáhá psychice přežít do zimního slunovratu. A má práce „vánoční víly“ v ateliéru a mise tvořit pro vás svátek přináší světlo i v těch nejtemnějších dnech.

ARCHIV GENERACÍ A DĚDICTVÍMěla jsem vždy sen vytvořit svůj rodokmenový strom. Ano, ve škole jsme takový projekt dělali, ...
30/10/2025

ARCHIV GENERACÍ A DĚDICTVÍ

Měla jsem vždy sen vytvořit svůj rodokmenový strom. Ano, ve škole jsme takový projekt dělali, ale byl na známku bez uvědomělosti.

Právě pochopení toho, že každý člověk je vytvořen z milionů genů svých předků, ve mně vyvolává husí kůži.

Geny nejsou jen vzhled a zdraví. Jsou to psychická traumata a prožitá zkušenost. Jsou to zvyky a preference. Jsou to schopnosti a talenty.

Jeden z mých dědů byl malíř, druhý je amatérský básník. ☺️

Nacházet ve svých dětech rysy mých rodičů je pro mě velkou radostí. Jen jich je tam velmi málo, protože skoro všechno si vzaly z rodiny Saši. 🤣

V duchovním světě se říká, že nejsme sami o sobě, ale vždy za námi stojí obrovský dav našich předků (prostě celý koncert 😁). Proto je moc důležité znát „tváří v tvář“ alespoň ty nejbližší.

A také je důležité a zodpovědné zachovat paměti o sobě.

Nemusí to být deník myšlenek, blog, materiální, duchovní nebo sociální dědictví. To nejmenší, co můžeme udělat, je zanechat našim dalším generacím náš příběh ve fotografiích.

Děkuju za vaše zpětné vazby, jsou pro mě neuvěřitelně cenné.❤️❤️❤️
27/10/2025

Děkuju za vaše zpětné vazby, jsou pro mě neuvěřitelně cenné.❤️❤️❤️

FOCENÍ S DOMÁCÍMI MAZLÍČKYBěhem celé mé kariéry fotografa se mi do objektivu dostali: myši, veverky, papoušci, fretky, k...
25/10/2025

FOCENÍ S DOMÁCÍMI MAZLÍČKY

Během celé mé kariéry fotografa se mi do objektivu dostali: myši, veverky, papoušci, fretky, kočky a psi.

A pokaždé z toho vznikly roztomilé, vtipné a emotivní fotky. Lidé vedle svých domácích zvířat odhalují tu nevinnou část duše, která je skryta pod vrstvami starostí, úzkostí, myšlenek a povinností.

Abych se dostala k vaší upřímné bezprostřednosti, potřebuji nějaký čas, abych si získala vaši důvěru. A když obejmete svého psa nebo pohladíte kočičku, už hned záříte zevnitř a usmíváte se tím nejkrásnějším úsměvem na světě.

I proto je vždy skvělý nápad vzít na focení mazlíčka. Ale není to hlavní důvod.

Hlavní je podstata rodinné fotografie: zachytit na snímcích kus svého života, nikoli divadelní inscenaci.

Když jdete s rodinou na výlet, určitě si vezmete s sebou pejska, že? A když trávíte příjemný večer doma, vaše kočka se nepochybně usadí na vašich kolenou, je to tak?

Domácí mazlíček je součástí vaší rodiny, vašeho každodenního života a vaší rodinné historie. Proto by bylo velice smutné to na fotografiích neukázat.

Takže, když přemýšlíte nad otázkou, zda vzít svého čtyřnohého přítele na naše focení, neváhejte. Odpověď zní rozhodně ano!

VZDĚLÁVÁNÍDíky specifikům mé práce naštěstí nemusím chodit na pohovory ☺️. Ale představme si, že mě právě pohovorujete —...
08/10/2025

VZDĚLÁVÁNÍ

Díky specifikům mé práce naštěstí nemusím chodit na pohovory ☺️. Ale představme si, že mě právě pohovorujete — a já vám povím, kde jsem se vzdělávala a co umím.

📸 Fotoškola „Základy fotografie“.
Získala jsem základní fotografické vzdělání v jedné z nejlepších kyjevských fotoškol. Naučila jsem se pracovat s přirozeným i studiovým světlem, s modely i nemodely, vyprávět příběhy skrze záběry a správně nastavovat techniku.

👶 Mini-kurz domácí focení novorozenců.
Rozhodla jsem se pro směr focení a šla se učit od známé estonské fotografky. Pochopila jsem, že kouzelné záběry lze vytvořit v jakýchkoli podmínkách domova — opravdu v jakýchkoli!

🎨 Kurz „Barevná úprava“ od lídra ukrajinské fotografie.
Začala jsem chápat, jak barvy ovlivňují lidi, které kombinace fungují dobře a které ne. A to hlavní je — naučila jsem se vytvářet přirozenou barvu pleti na svých fotografiích (s tím často bojují i zkušení fotografové).

✨ Kurz „Magie světla“ od americké fotoškoly.
Stále si pamatuji, jak jsem z toho měla husí kůži. Posunulo mě to na úplně novou úroveň. Navíc to bylo hluboké přehodnocení mé práce, mého poslání a mé služby světu.

🎥 Kurz „Rodinný film“ od školy videografie z jedné země, o které nechci mluvit.
Byl to můj sen — krásně natáčet video momenty života mých dětí. Pak jsem začala natáčet rodinné filmy na zakázku. Poptávka byla velká, zakázek hodně, a pak jsem vyhořela. Možná se k tomu někdy vrátím.

👰🏼 Plány do budoucna:
Chystám se studovat u známého ukrajinského svatebního fotografa, který roky po sobě obsazuje první místa ve světových soutěžích.

A ještě — česká Photopsychologie.
Abych lépe rozuměla vlastní hodnotě, nastavila komunikaci se zákazníky a našla skvělé komunitní společenství stejně smýšlejících lidí.

❔Máte další otázku pohovoru — kde se vidím za 5 let? No… to už bude téma pro další příspěvek.😉

Inspiruje mě český koncept — mít děti jako parťáky.Ne proto, aby bylo koho milovat. Nejen kvůli tomu.Ne proto, aby se v ...
01/10/2025

Inspiruje mě český koncept — mít děti jako parťáky.

Ne proto, aby bylo koho milovat. Nejen kvůli tomu.
Ne proto, aby se v nich naplnily naše neuskutečněné sny.
Nejen pro zkušenost mateřství — sladkou a náročnou zároveň.

O „sklenici vody ve stáří“ nebo pokračování rodu už ani nemluvím.

Jde o to porodit a vychovávat děti jako své nejlepší přátele.
Vytvořit si vlastní partu skvělých lidí, se kterými je radost sdílet dobrodružství a zážitky.

Cestovat spolu v karavanu, dobývat vrcholy, jezdit na lyžích, paddleboardu nebo na inlinech — od jejich narození.

Za všechny ty roky jsem od českých přátel nikdy neslyšela fráze: „odpočinout si od dětí“.
Ale slyšela jsem: „odpočinout si s dětmi“, „odpočinout si o prázdninách“, „odpočinout si na mateřské“.

Protože opravdu — proč si chtít odpočinout od vlastních kamarádů?
Občas mohou být otravní, vyžadovat hodně pozornosti, komplikovat život — ale s nimi to je přece zajímavé, každý z nich je jedinečná osobnost.

Vidět ve svých dětech nejlepší přátele, nacházet s nimi společné zájmy a hodnoty, přijímat jejich zvláštnosti a odlišnosti — tomu se poslední roky učím.

A mám malý tajný tip: můžeme svým dětem pomoci stát se tak všestrannými a zajímavými, aby přátelství s nimi bylo za odměnu.

Adresa

Litomerice

Telefon

+420792846615

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Ivanka Toncheva photography zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Sdílet

Kategorie