30/06/2024
Přátelé a kamarádi, tak už jsem zase doma a budu vás tu více než 14 dnů „obšťastňovat“ svými fotkami z mé zatím čtvrté návštěvy Islandu. Termín jsem plánoval pro zdejší poměry jarní (17. až 24. červen) a věřil že zima a deštivo už tak jako vloni nebude. Ale byla a k tomu dost pršelo. Cestuji sám protože asi by nikdo nechtěl se mnou sdílet 16-ti hodinové fotografování, stálé přemísťování, šlapání do hor v dešti, zimě, mizerné stravování a 4 až 5 hodin spánku. Prostě užívám si naplno celodenního světla a focení s mým průměrem někdy i přes 1 000 fotografií za den (když jsem fotil papuchalky tak to bylo 2 000 fotek). Nakonec to špatné počasí se ukázalo pro focení i výhodnější, stále byly na obloze dramatické mraky, hory zakrývala mlha, barvy jsou při focení daleko sytější než na slunci, krajina je nádherně tajůplná a vlastně pro Island takto více tradiční . Původní plán byl focení ve vnitrozemí, na Islandské Vysočině, ale offroadové silnice byly uzavřené a tak jsem vše musel měnit na místě. Po příletu do Keflavíku v 20.00 beru auto Dacia Duster, jedu nakoupit na celý týden do supermarketu a v 21.00 vyjíždím směr Reykjavík a dále po jižní straně na východ po místní „dálnici A1“ s max. rychlostí 90 km/hod. Krajina je ale tak nádherná, že ani rychleji bych jet nechtěl. Provoz aut je skoro nulový, venku krásně světlo a bude tomu tak až do asi 23.00 kdy je pak slunce schované za horami, ale nikdy nezapadne. Dneska bych ještě rád ujel asi 200 km až vodopádu Seljalandsfoss, ale to se nedaří únava mě zmohla a tak cestou 2x stojím s asi 2 hodinovým šlofíkem. Další zase příště.